پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

حیات شبانه؛ نیاز جامعه اسلامی یا حرکت برمدار سبک زندگی غربی

طرح موضوعی مانند " احیای حیات شبانه شهر " از سوی اعضای شورا و مدیریت شهری تهران حرکتی است برخلاف سبک زندگی ایرانی اسلامی، موازین علمی و همچنین اسناد بالادستی حوزه فرهنگ است که نه‌تنها در پی رفع نیاز شهروندان نیست بلکه تلاشی برای غربی کردن فضای فرهنگی شهر تهران است.
طی بیانه‌ای اعلام شد

واکنش یک تشکل فرهنگی بانوان به بنر توهین آمیز شهرداری تهران علیه زنان

شورای بانوان گروه امر به معروف «سید علی تنها نیست» در واکنش به بنر توهین آمیز نسبت به زنان و حجاب که توسط یکی از مراکز زیر مجموعه شهرداری تهران در نمایشگاه زنان و تولید ملی نصب شده بود بیانیه ای صادر کرد.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

نقش تفریحات سالم و سرگرمی‌های ارزشی در افزایش نشاط و شادابی

به استناد برخی تبیین‌های اسلامی می‌توان تفریحات را به دودستۀ تفریحات کاذب و تفریحات پسندیده تقسیم نمود که تفریحات پسندیده و ارزشی علاوه برگذران اوقات فراغت افراد می‌توانند از طریق ایجاد حس حمایت اجتماعی به افزایش و ارتقاء سطح شادابی در جامعه منجر شود.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

نبود متولی؛ مهم‌ترین سد پیش روی سرگرمی‌های حلال/ با استفاده از ظرفیت نهاد‌های خصوصی و حاکمیتی می‌توان در قله تفریحات سالم قرار گرفت

انگارۀ ناصحیح در میان برخی مسئولین و حتی برخی مردم این تفکر تثبیت شده که اسلام و اندیشه‌های اسلامی در تضاد با سرگرمی و تفریحات سالم است و هر جا پای اسلام و شرع به میان می‌آید آنجا شادی و سرگرمی جائی ندارد!
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

معماری؛ گمشده مقررات ملی ساختمان

معماری و شهرسازی به‌عنوان جلوه‌گاه فرهنگ هر تمدنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اما عدم توجه جدی به این موضوع در مقررات ملی ساختمان موجب شده تا این مبحث از حالت الزام خارج شود و مهندسان و شرکت‌های مشاوره بدان عمل نکنند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‎دهد

۲۰۳۰ به معماری و شهرسازی رسید! / کمپین ملی شهر ایران در تقابل با مردم و حکومت/ جمع آوری اطلاعات افراد به بهانه یکپارچه سازی شهری

یکی از این مجموعه ها و دفاتری که طی چند سال اخیر فعالیت های خود در ایران را گسترش داده، کمپین ملی شهری ایران (شهر دلخواه ایرانیان) است. در این گزارش اهداف، فعالیت ها، فرایند و نکات قابل توجه رویداد کمپین ملی شهری ایران که توسط دفتر اسکان بشر در ایران (هبیتات) و وزارت راه و شهرسازی راه اندازی شده است، بررسی شود.
در گفت و گو با سید جواد هاشمی بررسی شد

نگاهی بر راهبرد مهندسی دفاع مقدس و نقش آن در عقب راندن دشمن

حاصل تلاش دلیرمردان رزمندگان دفاع مقدس درحوزه های مختلف بود که سد دفاعی و خط شکن را رزمندگان پیاده بسیجی تشکیل می داد و برای موفقیت عملیات بخش های دیگر نقش های مهمی را به عهده داشت (بخشهای اطلاعات عملیات، اداوات و توپخانه، تخریب و مهندسی) که نقش مهندسی ویژه بود زیرا اغلب بخش های دیگر به آن وابسته بود.
مدیران رسانه ملی تحت تاثیر برنامه‌سازان هستند؟

آقای فردوسی‌پور شنا وکشتی کج زنان را هم پخش کنید!

فردوسی پور که در طول یک‌ماه اجرای برنامه ۲۰۱۸ بارها به لحاظ کلامی دست به هنجارشکنی زده و به ارزش‌های انقلاب و مردم علنا توهین کرده بود، این بار هم در پایان پخش تصاویر ساختارشکنانه یاد شده اظهار داشت که با پخش کامل این تصاویر، همه پای تلویزیون مملکت‌شان نشستند و لذت بردند. وی تاکید کرد که این تصاویر پخش شد و همه هم دیدند و خیلی عادی بود و هیچ اتفاقی هم نیفتاد!
گزارشی درباره «محصولات دستکاری شده ژنتیکی»

تراریخته چیست و با سلامت انسان چه می کند

مواد غذایی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) GMO به محصولاتی اطلاق می شود که از انتقال یک یا چند ژن به محصولات کشاورزی و دامی به وجود می آید،
یادداشت / دکتر حسین امانلو

پاشنه آشیل سبک زندگی اسلامی

اگر ما بتوانیم تاثیر تمدن غربی و جهانی سازی را در سبک زندگی مردم و به ویژه جوانان کنترل و مدیریت نماییم و اگر قادر باشیم تاثیرات مخرب فضای مجازی را هدایت نموده و کم کنیم و اگر همت کنیم با تولیدات علوم دینی مانع ورود و تاثیر علوم انسانی غربی بشویم اما آنچه در شرایط فعلی پاشنه آشیل سبک زندگی ایرانیان می باشد دوگانگی در قول و فعل کارگزاران می باشد که امیدی به اصلاح آن نیست مگرآنکه یک دولت اسلامی با کارگزارانی مومن به مبانی و مسائل انقلاب اسلامی بر سر کار آید
۱