پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

کدام‌ فیلمسازان‌ مطرح‌ برای‌ حضور در جشنواره‌ آماده‌ می‌شوند

شروع چراغ‌ خاموش‌ِ «فجر ۳۸»

گفتگوهای برگزیده
نظر فعالین حوزه بازی‌های رایانه‌ای درباره هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران

تا می‌گوییم بازی‌ها آسیب دارد از ما شکایت می‌کنند!

اخبار رسانه
خطراتی که میراث عظیم تشیع را تهدید می‌کند

تاریخ پرفراز و نشیب میراث شیعه در کربلا؛ از حمله وهابی‌ها تا دزدی‌های آمریکا و اسرائیل

۷۵ هزار نسخه خطی شناسایی شده در عراق وجود دارد‌، اما این همه ماجرا نیست،‌ میراث شیعه تاریخ پر فراز و نشیبی در این سرزمین داشته است. از حمله وهابی‌ها و سوزاندن نسخ خطی توسط ارتش بعث عراق گرفته تا دزدی‌های آمریکا و اسرائیل.
جزئیاتی از یک فیلم توقیفی

انتشار نسخه بدون سانسور فیلم رستاخیز در فضای عمومی

نسخه‌ بدون سانسور فیلم سینمایی رستاخیز با دوبله عربی که ظاهراً از کشورهای عربی که این فیلم در آنها به نمایش درآمده، قاچاق شده در برخی کانال‌های اینترنتی ایرانی منتشر شد و بدین ترتیب این فیلم پیش از آنکه به صورت قانونی در کشور عرضه شود، در معرض دید تماشاگران ایرانی قرار گرفت.
سیاست‌های اقتصادی ایالات متحده

قاتل سینمای مستقل ایران

رسانه انجمن روزنامه‌نگاران آسیا، رییس جمهوری ایالات متحده و تحریم‌های اقتصادی‌اش را به‌عنوان قاتل سینمای مستقل ایران معرفی کرد.
گزارشی از سه زیرمجموعه سازمان هنری اوج

«خط» تجسمی؛ «ماوا»‌ی موسیقی و «مهنا»‌ی نمایشی

سازمان هنری-رسانه‌ای «اوج» را غالبا با تولیدات سینمایی آن می‌شناسیم، اما ورود این سازمان در سه حوزه تجسمی، تئاتر و موسیقی نیز بعضا به قدمت مرکز سینمایی آن است. این مراکز که شاید کمتر نامی از آن‌ها شنیده باشیم ذیل عناوینی، چون «خانه طراحان انقلاب اسلامی» در حوزه تجسمی، «مرکز هنر‌های نمایشی انقلاب اسلامی (مهنا)» در حوزه تئاتر و «مرکز آوای انقلاب اسلامی (ماوا)» در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنند.
پنج برگزیده جایزه ادبی شهید اندرزگو معرفی شدند

بزرگان اهل قلم، برگزیده نخستین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو

برگزیدگان نخستین دوره جایزه ادبی شهید اندرزگو در سه بخش داستان و رمان کودک و نوجوان، تاریخ شفاهی روایت انقلاب و داستان و رمان بزرگسال معرفی شدند.
روایت عکاسانه از پیامدهای تحریم‌ها

جنگ خاموشِ تحریم دارو؛ موضوع یک نمایشگاه عکاسی

نمایشگاه انفرادی عکس به نام "جنگ خاموش"، قصه بیماران و خانواده‌هایی را روایت می‌کند که به دلیل مشکلاتی؛ چون کمبود یا نبود دارو ناشی از اعمال تحریم‌ها با دغدغه خرید و تهیه دارو‌های نایاب و گران‌قیمت روبرو شده و در پاره‌ای موارد به همین دلیل برخی بیماران درگذشته‌اند.
به بهانه چهار انتخاب سینمایی عجیب اخیر

۱۰ بازیگر غافلگیرکننده پروژه‌های سینمایی/ عجایب فصل نقل و انتقالات سینما

طی ۱۰ روز اخیر چهار انتخاب سینمایی عجیب و غافلگیرکننده در صدر اخبار سینمایی کشور قرار گرفت؛ انتخاب «فرامرز قریبیان» برای فیلم جدید «ابراهیم حاتمی‌کیا»، انتخاب «رضا عطاران» برای فیلم جدید «کیانوش عیاری»، انتخاب «پیمان معادی» برای فیلم جدید «محمدحسین مهدویان» و حالا هم انتخاب «علی نصیریان» برای فیلم جدید «داریوش مهرجویی».
ماجرای جوان‌هایی که پول می‌دهند تا بازیگر شوند!

اسپانسر و رفتار کنتراتی، آسیب سریال‌سازی در تلویزیون است/ ماجرای انتخاب جمشید هاشم‌پور برای نقش مرادبیک

کارگردان «روزی‌روزگاری» اعتقاد دارد اگر نویسنده و کارگردان به جزئیات ساخت سریال‌های بومی اشراف نداشته باشند به آن قوم موردنظر اهانت می‌شود.
شفافیت ظاهری و شائبه‌های بسیار برای اهالی سینما و رسانه

شفاف سازی؛ شعاری به بن بست رسیده در سینمای ایران!/ ضرورت شفاف سازی در خصوص مسائل غیرمالی

حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی مدت‌ها است شعار شیرین «شفاف سازی» را سرلوحه کار خود قرار داده، شعاری که می‌توانست یک اقدام مثبت و رو به جلو در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات محسوب شود، اما متأسفانه به واسطه شبهات بسیاری که در این شفاف سازی‌های ظاهری وجود دارد این اتفاق تاکنون رخ نداده و شائبه‌های بسیاری برای اهالی سینما و رسانه به وجود آورده است.
چراغ سبز وزیر در راستای شفافیت هزینه‌های وزارت ارشاد

مرثیه‌ای بر ادغام موسسات خصولتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ادغام کردن موسسات خصولتی ارشاد حاوی دو پیام است، نخست آنکه هیچ یک از این موسسات خصوصی نبوده‌اند و مهمتر آنکه شرایط برای حیات برخی هنرها همانند تئاتر سخت‌تر نیز می‌شود.
۱
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین