پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

شاعر جوان انقلاب، با زبانی امروزی از عهدی ازلی سخن می‌گوید

اهل امروزم، ولی دردی که دارم تازه نیست/ سامانی، شاعری جوان که پخته شعر می‌گوید

گزارش «فرهنگ سدید» از تازه‌های نشر سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کتاب‌هایی که برای اولین بار در نمایشگاه عرضه می‌شود/ از چاپ کتاب افسران جنگ نرم تا ابوالحسن بنی­ صدر

سه تن از کارشناسان از رسالت‌های هنر انقلاب اسلامی گفتند

هنر بعد از انقلاب جریان ساز شد/ غفلت از ابزار هنر در بسط فرهنگ انقلاب

گفتگوهای برگزیده
نظر فعالین حوزه بازی‌های رایانه‌ای درباره هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران

تا می‌گوییم بازی‌ها آسیب دارد از ما شکایت می‌کنند!

اخبار رسانه
«فرهنگ سدید» به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد

استقلال هنری، ضرورت وجودی هنر انقلاب اسلامی/ آبشخور فعلی تعلیم و تربیت، هنرجو‌ها را به تولیدات دگر اغیار فرهنگی سوق می‌دهد

آنچه در گزارش پیش رو خواهید خواند در باب استقلال هنری بیان شده، سه بخش اول معطوف به مقوله‌ای به‌نام هنر، یعنی مرتبط به چیستی مبانی و ذات هنر، بخشی از آن با فاعلِ فعلِ هنری و هنرمند است، و بخش دیگر به فعل هنرمند تحت عنوان اثر هنری، مرتبط می‌شود. در گام پایانی نیز به بعدچهارمی خواهیم پرداخت که می‌تواند این چرخه را کامل کند. تمام آنچه را که هنر نامیده می‌شود و فعل و انفعالات مرتبط با این عرصه، بدون توجه به این بعد چهارم ابترخواهد ماند.
نگاهی به صدرنشین اکران نوروزی ۹۸

«رحمان ۱۴۰۰» مبتذل از ایده تا اجرا

اساساً نوشتن برای فیلم‌های کمدی که در ایران ساخته می‌شود اشتباه است، نقد‌هایی که نوشته می‌شود و هشدار‌هایی که داده می‌شود دردی را دوا نمی‌کند.
مدیر شبکه رادیویی فرهنگ در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد

وضعیت شعر پس از انقلاب اسلامی در دوره‌های مختلف/ برای انتقال شعر انقلاب اسلامی به نسل‌های بعدی، امروز برنامه ریزی کنیم

صادقی گفت: شعر انقلاب اسلامی به چند دوره تقسیم می‌شود. یک دوره مربوط به خود دوره انقلاب اسلامی، دوره بعد زمان با جنگ بود و دوره‌ای که به آن شعر پس از جنگ می‌گوییم.
یک بانوی شاعر در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:

هنوز هم اقایان برای شعر بانوان تصمیم‌گیری می‌کنند!

نانی زاد گفت: مقایسه ادبیات انقلاب اسلامی در حوزه بانوان با ادبیات پیش از انقلاب، بی انصافی است وپیشرفت‌ها در دو دهه اخیر یعنی از اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ تا امروز محسوس است اما یک نکته و آسیبی که متاسفانه در این حوزه وجود دارد این است که هنوز هم اقایان برای شعر بانوان تصمیم گیر هستند و آقایان حدود حضور خانم‌ها را تعیین می‌کنند.
با حضور شاعران برجسته برگزار خواهد شد

رونمایی از کتاب فاتحه در موزه‌ی هنر‌های دینی امام علی (ع)

کتاب «فاتحه» شامل مجموعه غزل‌های امیر تیموری به‌تازگی توسط نشر نزدیک‌تر منتشر شده است. قرار است کتاب فاتحه پنج‌شنبه ۲۹ فروردین ماه، ساعت ۱۶ در موزه‌ی هنر‌های دینی امام علی (ع) توسط شاعرین و مخاطبین کتاب رونمایی شود. مراسم با حضور مرتضی امیری اسفندقه و حامد عسگری و با شعرخوانی شاعرین جوان برگزار خواهد شد.
رجبی دبیر علمی نمایشگاه نقاشی انقلاب هنر:

پژوهش درباره هنر انقلاب مغفول مانده/ پس از شعر، هنر‌های تجسمی انقلاب را تجلی داده است

محمدعلی رجبی دوانی دبیر علمی نمایشگاه نقاشی «انقلابِ هنر» این نمایشگاه را آغازی بر فعالیت‌های پژوهشی در حوزه هنر انقلاب اسلامی دانست.
یک فیلم ضد ایرانی در امریکا اکران می‌شود

روایت اسرائیلی از اختلال در فناوری هسته‌ای ایران روی پرده سینما

فیلم سینمایی «مأمور مخفی» که یک تریلر جاسوسی است، به زودی در سینما‌های ایالات متحده اکران می‌شود تا باز هم آثار سینمایی ضدایرانی در امریکا مورد حمایت قرار گیرد.
برگزیده جایزه ادبی‎جلال‌:

«چتربازی در امواج» را در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌کنم/ برخی ناشران طمع‎کار شده‌اند؛ زبان گلایه نداریم

محمدعلی گودینی گفت: ناشران ما کار خوب را تبلیغ کنند نه اینکه روی هر کتابی سرمایه گذاری کنند؛ گاه اینقدر کتاب و نویسنده‌ای را بزرگ می کنند که خود او هم میترسد دیگر دست به کتابی ببرد.
شایعات غیرقابل تصور؛

فعالیت در حوزه موسیقی با هدف شکار زنان و شانتاژ آفرینی علیه ایران اسلامی

این نخستین باری نیست که درخشانی سر از یکی از شبکه‌های تلویزیون مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران بیرون می‌آورد. او مدتی طولانی‌ است که با شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله بی‌بی‌سی فارسی همکاری بسیار نزدیکی دارد.
گزارش تفصیلی «فرهنگ سدید» از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر:

جشنواره فجر انقلاب اسلامی با هنرنمایی شبه روشنفکران و سرمایه‌گذاری کشور‌های اروپایی!

جشنواره فیلم فجر در حالی سی و هفتمین دوره خود را پشت سر گذاشت که پیام ضمنی و خطرناکی، چون تضعیف هدفمند نیرو‌های قضایی، امنیتی و انتظامی کشور را دنبال کرد و حضور پررنگ سفارت‌خانه‌ها و بودجه‌های نامعلوم خارجی کاملا محسوس بود. در واقع جشنواره سی و هفتم فضایی برای به چالش کشیدن نظام با برجسته کردن تم‌هایی، چون خیانت، ناکارآمدی دستگاه قضا، جرم و جنایت، سقط جنین، ازدواج سفید و هم باشی‌های غیر شرعی، غیرت زدایی، اعتیاد، مهاجرت و فرار از کشور، به زیر سئوال بردن مذهب به مثابه سنت و خرافه، تقابل سنت و مدرنیته، القای خفقان، فمنیست بود!
۱
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین