پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

مروری بر حیات هنری زنده‌یاد ابوالحسن صبا

صبا جان! بخواب که دیگر جریمه‌ات نکنند!

افزایش مضامین همجنس‌گرایانه در انیمیشن‌های خارجی

برنامه بلندمدت کمپانی آمریکایی برای کودکان؛ «مراقب باشید»

گفتگوهای برگزیده
نظر فعالین حوزه بازی‌های رایانه‌ای درباره هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران

تا می‌گوییم بازی‌ها آسیب دارد از ما شکایت می‌کنند!

اخبار رسانه
قلعه‌قوند؛

سایه سنگین ناشران دولتی حوزه «دفاع مقدس» بر سر موسسات خصوصی نشر

معاون پژوهش و انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان به حضور این ناشر در نمایشگاه کتاب اشاره و سایه ناشران دولتی بر سرناشران خصوصی دفاع مقدس را سنگین دانست.
مفهوم ایستادگی و تاثیرات اجتماعی آن در گفتگو با «نصرالله قادری» /بخش اول

ادبیات مقاومت در برابر هرگونه استعمار، استثمار و استحمار

قادری با بیان اینکه هنرمند باید بر حکومت باشد و در حکومت نباشد، دروغ بزرگی است که در جامعه جاافتاده گفت: الزاماً ادبیات و تئاتر به مخاطب آموزش نمی‌دهد بلکه شیوه اندیشیدن را یاد می‌دهد و اگر مفهوم مقاومت و ایستادگی را بدانیم، شیوه اندیشیدن و بازگشت به خویش تن را می‌آموزیم و در برابر هرگونه استعمار، استثمار و استحمار می‌توانیم ایستادگی کنیم.
مفهوم ایستادگی و تاثیرات اجتماعی آن در گفتگو با «اسماعیل امینی» /بخش اول

هنر برای هنر در فرهنگ ایران جایی ندارد؛ هنر دارای موضع است

پژوهشگر ادبی با بیان اینکه ایستادگی جزو ذات ادبیات ما بوده در آن تردیدی نیست؛ گفت: تقریبا در مقاطع مختلف تاریخی ایران، هنر تفریحی، انتزاعی و سرگرمی بدین منظر هنر برای هنر کمتر داشته ایم و در فرهنگ ایرانی چنین چیزی وجود ندارد و تقریبا همه هنر ما دارای موضع بوده است؛ باید توجه داشت که کسی که موضع دارد ایستادگی می‌کند و کسی که موضع ندارد نسبت به آنچه که پیش آمد‌ه منفعل است.
نگاهی به سینمای چین و ضررهای کرونا به سینما

زیان‌۲ میلیارد دلاری به سینمای جهان

‌می‌خواهیم از مشکلاتی بگوییم که این ویروس مرموز برای سینمای چین به وجود آورده است و چه ضرر‌هایی به سینمای چین و درکل سینمای جهان وارد کرده است. قرار است کمی از سینمای چین و رشد آن در این سال‌ها بگوییم و بعد هم برسیم به ضرر و زیان‌های این یک ماه و اندی که با آمدن ویروس کرونا وارد شده است.
حواشی فرهنگی و هنری پس از حادثه هواپیمای اوکراینی

غم ما بهانه شد تا ناگهان سلبریتی‌ها نگران شوند!

حادثه تاسف‌بار هدف قرار گرفتن یک هواپیمای مسافربری توسط یک سامانه پدافندی در تهران هم یکی از سلسله رویداد‌های هفته گذشته بود؛ رویدادی که حاشیه‌هایش به فضای فرهنگ و هنر هم کشیده شد. حاشیه‌ها و تاثیراتی که متنوع و گوناگون بودند با بازخورد‌های مختلف.
عصبانیت ضدانقلاب از هنرمندان حامی شهید حاج قاسم سلیمانی

حمله به آقای نویسنده

محمود دولت آبادی نویسنده رمان هایی چون «کلیدر» و «جای خالی سلوچ»، یکی از افرادی بود که پس از انتشار یادداشتی در حمایت از حاج قاسم سلیمانی یادداشتی در روزنامه ایران منتشر کرد که با حمله گسترده ضدانقلاب رو به رو شد.
مستندی با موضوع مافیای خودروسازی که پیش از رونمایی جنجالی شد

اکران «اختاپوس» شاید بعداً

مستند اختاپوس به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی انصاری است که به بررسی مافیای خودرو در ایران و عوامل پشت پرده آن می‌پردازد و پیش از اکران به دلایل نامعلوم مراسم رونمایی این مستند از سوی پلیس فتا لغو شد. در همین رابطه برخی رسانه دلیل دخالت پلیس فتا را شکایت یک شرکت خصوصی قطعه ساز از «مهدی انصاری» عنوان کرده‌اند.
جشنواره فیلم فجر از زبان برگزیدگان دوره های پیشین؛

برازنده: جشنواره فیلم فجر مانند یک دورهمی سینمایی است/ متولیان فرهنگی باید کاستی های جشنواره را رفع کنند

علیرضا برازنده فیلمبردار سینمای کشور و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری از سی و سومین جشنواره فیلم فجر گفت: گرفتن جایزه از جشنواره فیلم فجر تأثیری در روند کاری ام نداشت و من طبق روال قبل به کارم ادامه دادم؛ هرچند که تشویق همیشه جذاب است و هر انسانی دوست دارد در هر حیطه ای فعالیت می کند مورد تشویق قرار بگیرد اما این جایزه چیزی به من اضافه نکرد!
ذوالفقاری در گفتگو با «سدید»:

پناهگاه مولتی میلیاردرهای سینما پشت مصوبه معافیت مالیاتی/ سطوح درآمد ناشران مورد توجه قرار گیرد

منتقد سینمای ایران با بیان اینکه مصوبه معافیت مالیاتی درآمدهای فرهنگی را یکسان فرض کرده و فاصله طبقاتی را افزایش خواهد داد، عنوان داشت: مالیات بر فعالیت فرهنگی اشتباه دولت است و باید معافیت بر درآمد وجود داشته باشد.
جبار آذین در گفتگو با سدید:

معافیت مالیاتی فضای رشد سرمایه‌سالاران و پولشویان سینما را هموارتر می‌کند/ سلبریتی‌ها باید مالیات دهند

منتقد سینمای ایران عنوان داشت: معافیت کلی و کیلویی، فضا را برای رشد سرمایه سرمایه‌داران و تولید آثار نازل تجارتی‌سازان سینما هموار کرده و هنرمندان راستین را در موضع مظلومیت قرار می دهد.
۱