پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

گفتگوهای برگزیده
نظر فعالین حوزه بازی‌های رایانه‌ای درباره هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران

تا می‌گوییم بازی‌ها آسیب دارد از ما شکایت می‌کنند!

اخبار رسانه
تیپ و ظاهر هنرمندانِ جشن حافظ

پوشش هنرمندان؛ الگوی مبتنی بر جامعه یا تحمیل زندگی شخصی؟

با گسترش دسترسی به فضای رسانه و شبکه‌های اجتماعی چند مدتی است، عکس‌های جشن‌هایی، چون جشن حافظ دست به دست می‌چرخد و سبک پوشش بازیگرانِ مردم مورد قضاوت، نقد و الگو برداری قرار می‌گیرد.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

اولویتِ بی‌اولویتی/ نقدی بر فهرست اولویت‌های پژوهشی سازمان سینمایی برای سال ۹۸

فهرست اولویت‌های سازمان سینمایی برای سال ۱۳۹۸ به وضوح گویای آن است که وقتی خود مدیران معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در مقام متولیان اصلی این پژوهش‌ها، کار خود را جدی نمی‌گیرند و حجم انبوهی از عبارات کلیشه‌ای، دم‌دستی و فاقد صورتبندیِ علمی را با ادبیاتی مخدوش و آشفته به عنوان مهمترین سرفصل‌های پژوهشی به استادان، پژوهشگران و دانشجویان عرضه می‌کنند، انتظار حل مسئله‌ای از مسائل سینمای کشور از این طریق، انتظار بیهوده‌ای خواهد بود.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

بریم کانادا بیایم/ «رامبد جوان» پس از توهین «امیر ژوله» به متولدین ایران: کودکان کار را دوست داشته باشید!

انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی از سفر رامبد جوان به کانادا که گفته می‌شود به بهانه اکران یک فیلم، اما به دلیل به دنیا اوردن فرزندش برای اخذ تابعیت بوده همچنان ادامه دارد؛ جوان که پس از انتشار پستی در رابطه با کودکان کار و بعد از حجم گسترده انتقادات، بخش کامنت‌های صفحه اینستاگرامی خود را بست.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

آسیب‌شناسی ورود آثار کپی در بین هنرمندان/ چرا اثر منسوخ‌شده غرب به‌عنوان هنر فاخر در گالری‌های ایران عرضه می‌شود؟ / وقتی هنرآموز به‌جای «ایده یابی»، «جعل اثر» می‌آموزد!

یکی از آسیب‌های جدی که چند سالی رمق از حوزه هنر گرفته، موضوع رشد آثار کپی است. برای ریشه‌یابی این موضوع و چرایی آن باید در ابتدا به سراغ سیستم آموزشی رفت، اما علل متفاوت دیگر همچون عدم نظارت‌های کافی بر گالری‌ها، عدم اعتماد به نیروهای ارزشی و هنرمندان متعهد، وجود مافیای هنری، نبود بستری مناسب جهت ارائه آثار هنرمندان ارزشی و با انگیزه موجب فراگیری و حضور آثار کپی دسته چندم شده است.
سفارش به جهت چهره‌سازی از بزرگان!

مشاهیری که سردیس‌شان قربانی نبود زمان و تبحر می‌شود

این روزها ساخت سردیس مشاهیری مانند جمشید مشایخی و سعدی با نقد‌های جدی روبرو شد. کارشناسان امر معتقدند؛ ساخت این سردیس‌ها و سردیس سایر مشاهیر، فدای کمبود زمان و تخصص شده است.
«فرهنگ سدید» بودجه ۹۸ سازمان سینمایی را بررسی می‌کند

بانکداری به جای مدیریت و هدایت فرهنگی! / بودجه کلان سازمان سینمایی برای دستاورد‌هایی که ندارد

بهتر ­بود تا سازمان سینمایی قبل از ارائۀ برنامه و بودجه برای سال پیشِ رو، گزارشی از دستاورد‌ها و نتایجِ عینیِ اقدامات خود در سال قبل ارائه می‌­کرد تا مشخص شود آیا اساساً این­گونه برنامه­‎ریزی­‌ها و بودجه­‌بندی­‌ها به موفقیت ختم می­‌شود یا به شکست؟ به زعم ما مطالعۀ اجمالیِ این جداول بار دیگر تردید­های فراوانی را نسبت به توان مدیران امروز سینمای کشور برمی‌­انگیزد.
«فرهنگ سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش اول

شمه‌ای رونمایانه از وضعیت موسیقی ایران‌زمین از آغاز تا حمله مغول

از ریشه موسیقی در ایران زمین، قبل از حکومت مادها، اطلاع روشنی در دست نیست. صرفا می‌دانیم که ایرانیان، کهن‌ترین قسمت اوستا که به گات‌ها معروف است را با آوازی خوش زمزمه می‌کردند. در دوران ساسانیان، موسیقی در ایران زمین به حد اعتلای خود رسیده بود. اعراب هم دوره ساسانیان، از علم موسیقی بهره چندانی نبرده و یا به عبارتی بی بهره بودند. در موسیقی بزمی، الحانی داشتند که با شعر ادا می‌شد و به آن غنا می‌گفتند. غنا در اصطلاح آوازی ست که در مجالس لهو و لعب توسط زنان یا مردان اجرا می‌شود.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

تختی، قربانی افکار التقاطی یک کارگردان/ پهلوانی که تنها در فیلم توکلی خاک می‌شود/ نقدی بر فیلم «غلامرضا تختی»

فیلم «غلامرضا تختی» روایت سه فاز از زندگی جهان پهلوان تختی در مقطع کودکی، نوجوانی و بزرگ‌سالی است که شامل مبارزات سیاسی، مسابقات کشتی و فوت بحث‌برانگیز وی نیز می‌شود. این فیلم برای نسلی که تختی را ندیده به‌هیچ‌عنوان اسطوره بودن وی در فیلم توجیه نمی‌کند در حالی است که نسخه‌های مشابه خارجی، چون محمدعلی کله و... وضعیت کاملاً متفاوت است.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

متری شیش و نیم با شش و نیم متر حاشیه

«متری شیش و نیم» فیلم قصه یک مأمور مبارزه با مواد مخدر به نام صمد، است که به دنبال دستگیری یک سرباند تولید و توزیع شیشه می‌گردد. فیلمی که با شانتاژ‌های رسانه‌ای برای دیده شدن هر چه بهتر و پررنگ‌تر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از منظر تماشاگران شد.
به پاس قدردانی؛

نشان درجه یک به ۳ هنرمند حوزه تجسمی اعطا شد

مراسم اهدای نشان درجه یک هنری به سه هنرمند عرصه هنر‌های تجسمی، عصر دیروز با اعطای این نشان به مسعود نجابتی، حبیب‌الله صادقی و فیروزه گل‌محمدی برگزار شد.
۱
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین