پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

گفتگوهای برگزیده
انتقاد کارشناسان از ولنگاری‌فرهنگی در عرصه بازی‌های رایانه‌ای:

مدیریت آقایان بازار را از بازی‌های کامپیوتری خارجی پر کرده است!

اخبار رسانه
روایت دیدار با بانوی شاعر

ماجرای پناهندگی «سیمین‌دخت وحیدی» به آمریکا/ مجموعه شعری که پیدا شد

جمعی از شاعران جوان و پیشکسوت به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن به دیدار سیمین‌دخت وحیدی پیشکسوت عرصه شعر کشور رفتند.
گفت‌وگو «فرهنگ سدید» با یک شاعر آیینی:

در دوره پهلوی دوم یک اختناق گسترده در حوزه شعر آیینی به وجود آمد/ شعر ابتدای انقلاب با شور همراه بود/ شعر دهه چهارم انقلاب عمق یافت و کیفیت پیدا کرد/ شعر‌های فردوسی هم آیینی است

کارگر گفت: در پهلوی دوم یک اختناق به وجود آمد و شاعر دیگر نمی‌توانست به راحتی حرف بزند. ساواک همه شاعران را زیر نظر داشت. استاد سید رضا موید مشهد، غفورزاده شفق، استاد سازگار وقتی می‌خواستند شعر بگویند با وجود اینکه می‌دانستند چه تبعاتی دارد، اما حرف‌های خود را بیان می‌کردند.
«فرهنگ سدید» از اکران شش ماهه اول ۹۷ گزارش می‌دهد

تنزل سلیقه از محتوا به لودگی در سینمای ایران؛ واقیعت یا ادعا؟ / غلبه رئالیسم نکبت‌نما با گونه درام اجتماعی/ وقتی ابتذالگرایی با ۳۵ میلیارد تومان در صدر می‌نشیند

آنچه که در تحلیل فیلم‌های اکران شده در شش ماهه اول ۹۷ به‌عنوان زنگ خطر به گوش می‌رسد تنزل سلیقه مخاطب به خاطر تعریف غلطی است که این فیلم‌ها از قالب کمدی ارائه می‌دهند. فارغ از کیفیت فیلم‌های اجتماعی و ضعف فیلم‌سازان این حوزه در انتقال پیام، سیاه نمایی‌ها و تلخ کام‌کردن مخاطب بعد از دیدن این قبیل فیلم‌ها سبب شده این آثار در برقراری ارتباط با مخاطب ناموفق بوده و از این رقابت جا بمانند.
گفت‌وگو «فرهنگ سدید»باکارشناس کتاب ونشر:

«گلستان‌انقلاب»به‌شبهات پیرامون‌انقلاب‌‌و‌‌بیان‌ دستاورد‌های۴۰ساله‌ پاسخ داده است

کتاب «گلستان انقلاب» حاصل تحقیق و پژوهش بالغ بر ۱۲۰ نفر کارشناس صاحب نام است. پشتیبانی ۱۴۲ سند متقن مکتوب از این کتاب و بهره برداری آمار‌ی از ۴۳ پایگاه اینترنتی بین المللی موجب شده که این کتاب به یک مرجع مبدل شود.
گزارش «فرهنگ سدید» از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

حاشیه هایی که پررنگ تر از متن بود/ شبی که ماه، در جشنواره فیلم فجر کامل شد/ جشنواره فیلم فجر یا شو لباس!

چیزی که در این جشنواره پررنگ‌تر از همه به چشم می‌آمد حواشی‌ای بود که بیشتر از متن خودنمایی می‌کرد. حاشیه‌هایی که از ابتدای جشنواره سی و هفتم تا انتهای آن، حرف اول را در این جشنواره ملی می‌زد.
«فرهنگ سدید» به بهانه ورود تنگه ابو قریب به نمایش خانگی گزارش می‌دهد

شکست‌های تلخ توکلی در فیلم‌های روشنفکری، سر از تنگه ابوغریب در آورد/ گمنامی قهرمانان دفاع مقدس در سایه جنگ و ماهیت ویرانگر آن

«تنگه ابوقریب» هشتمین ساخته بهرام توکلی بعد از فیلم‌های «من دیه‌گو مارادونا هستم»، «بیگانه»، «آسمان زرد کم‌عمق»، «اینجا بدون من»، «پرسه در مه» و «پابرهنه در بهشت» است. او بعد از چند شکست تلخ در اکرانِ فیلم‌های شبه روشن‌فکرانه‌اش، سرانجام نام خود را با این فیلم دفاع‌مقدسی به زبان‌ها بازگرداند.
نویسنده مجموعه «قصه دخترای خوب» در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

مجموعه کتاب «قصه دخترای خوب» زیرپوستی به حجاب و تقید شهدا به مسائل شرعی پرداخته است / انقلابیون در فعالیت‌های فرهنگی دیر واردشده‌اند/ شهیده‌ای که شب‌ها باحجاب کامل می‌خوابید! / هدف‌گذاری دشمن مبنی بر دوری از موازین، اباحه گری وعدم رعایت حجاب اسلامی دختران ایران است/ برخورد ایجابی با بدحجابان باید همراه با هدایت و راهنمایی باشد/ برخورد اجبارگونه و بدون راهنمایی مدارس برای حجاب دانش آموزان، کودکان را از سنین پایین باحجاب زاویه‌دار می‌کند/ کار فرهنگی به‌جای نفی بدی‌ها، تبلیغ به نفع خوبی‌هاست

متأسفانه در دوران انقلاب همواره ما بر نفی بدی‌ها کارکرده‌ایم و کمتر  به نفع خوبی‌ها تبلیغ کردیم، امروز در اکثر سازمان‌های دولتی و غیردولتی برگه بی‌خاصیتی نصب‌شده است که از ورود بانوان بدحجاب معذوریم و یا به ایشان خدمات ارائه نمی‌شود، اما بدترین بدحجاب‌ها حضور پیدا می‌کنند و از خدمات هم استفاده می‌کنند، آیا بهتر نیست به‌جای این رویه، برگه‌ای نصب کنیم که به بانوان باحجاب با اولویت خدمات ارائه می‌شود؟ این رویکرد هم تبلیغ حجاب و هم تشویق باحجابان است.

«مسعود نجابتی» سرباز جبهه هنر مقاومت تجلیل شد

«مسعود نجابتی» هنرمند پیشکسوت عرصه تجسمی با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان در حوزه هنری تجلیل شد.
«فرهنگ سدید» از رمان متفاوت دراکولیچ گزارش می‌دهد

ظاهرا، آزارشان به مورچه هم نمی‌رسید

«آزارشان به مورچه هم نمی‌رسید» سومین اثر اسلاونکا دراکولیچ است که در ایران منتشر شد این کتاب در سال ۲۰۰۴ تألیف شده است که موضوع آن تحقیقی درباره مجرمان، آدم‌هایی که به‌راحتی آدم می‌کشند، افراد مظنون به قتل، افرادی که فرمان کشتار‌های دسته‌جمعی را داده‌اند.
«فرهنگ سدید» به بهانه اکران عمومی فیلم مارموز گزارش می‌دهد

افتخار وزارت فرهنگ و ارشاد به عبور از خط قرمزها/ «خودسر»‌ی تبریزی پس از جسارت در «خیابان‌های آرام» آمد/ تنفس مصنوعی مارموز به اپوزیسیون مرده/ مصادره فیلم‌های داخلی با پشتوانه مالی و فکری خارجی

کمال تبریزی بعد از ساخت «خیابان‌های آرام» -که از فیلم‌های توقیفی حامی فتنه ۸۸ است- جرات و صراحت کلام بیشتری پیدا کرده است. فیلم اخیر تبریزی که حواشی فراوانی نیز در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر داشت در ابتدا «خودسر» نام داشت، اما بعداً به «مارموز» تغییر نام یافت تا به نوعی تداعی‌گر فیلم «مارمولک» باشد.
۱
پربیننده ترین ها
پربحث ترین
آخرین عناوین
پرطرفدارترین