پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه
به بهانه آغاز ماه شعبان بازخوانی شد

پرونده مدعی یمانی/ ادعای زمینه‌سازان ظهور از نیابت به نبوت!

باتوجه به آغاز ماه شعبان و شروع فعالیت برخی از افراد خاص، فرهنگ سدید «پرونده مدعی یمانی» را بازخوانی می‌کند. در حال حاضر به طور عمده با سه گروه از مدعیان مهدویت مواجه هستیم اول کسانی‌اند که خودشان را به مهدی معرفی می‌کنند، کسانی که دیگران ایشان را مهدی دانسته‌اند و آن‌ها سکوت کرده اند و کسانی که با عناوینی هم‌چون سید حسنی، یمانی، سید خراسانی و مدعیان بابیت و زمینه‌سازی در سطح جامعه حاضر می‌شوند.
پژوهشگر حوزه ادیان و مذاهب در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد

فرقه تصوف از چه‌زمانی ظهور و بروز پیدا کرد؟

آقانوری گفت: برجسته‌ترین صوفیان و عارفان، ایرانی بودند و حتی عارفان مناطق دیگر نیز در بسیاری از اوقات، ریشه‌ای ایرانی داشته‌اند.
موبد پدرام سروش‌پور:

هر ملتی به آیین‌های دینی و فرهنگی خود زنده است

سروش پور گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فرهنگ ایرانی قدمت دین‌داری در آن است و این که از نخستین ملت‌هایی هستیم که حول فرهنگ یکتاپرستی، پیروان ادیان مختلف در این سرزمین همزیستی دارند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

عدالت اجتماعی از دیدگاه امام خمینی (ره)

در بیشتر فرهنگ ها و کتاب های لغت به تعریف لفظی و لغوی عدل و عدالت توجه و پرداخته شده که به برخی ازتعاریف آن به اجمال در ذیل اشاره می شود. در فرهنگ معین برای کلمه عدل و عدالت معانی که آورده شده این است که: 1. عدل یعنی، داد کردن 2. حد وسط میان افراط و تفریط 3. انصاف و دادگر بودن 4. انصاف داشتن، انصاف اجتماعی، عدالتی که همه افراد جامعه از آن برخوردار باشند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

آشنایی با چهره پلید رسول حیدری، یکی از عناصر مسیحیت صهیونیستی/ رسول حیدری کیست؟/ حمایت حیدری از اغتشاشات 96

با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان شاهد دشمنی­ها و توطئه­های دنیای استکبار علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم. راهبرد­های دشمن در طول این مدت به تناسب شرایط تغییر کرده و آرایش میدانی بر اساس راهبرد تعیین شده است.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

آشنایی با شهدای اقلیت­های دینی/ زندگینامه شهید آلفرد گبری (شهید مسیحی)

آلفرد گبری فرزند واهان در تاریخ 31 مرداد سال 50 در محله یوسف‌­آباد تهران دیده به جهان گشود. او فرزند اول خانواده بود. آلفرد در سن 2 سالگی به همراه خانواده خود از آن محله نقل مکان و به محله نارمک رفتند. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه «نائیری» سپری و تا سال چهارم، در دبیرستان «سوغومونیان» به درس ادامه داد.
در پیام‌های جداگانه صورت گرفت؛

نمایندگان اقلیت­‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، کلیمیان تهران و مسیحیان آشوری تهران، حادثه تروریستی نیوزیلند را محکوم کردند

نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی و انجمن کلیمیان تهران در پیام‌هایی جداگانه حادثه تروریستی نیوزلند که موجب کشته شدن ۵۳ مسلمانان شد را محکوم کردند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

مفهوم شناسی ملت و قوم (۲)

جنبش­ هاي قومي دولت ملي از لحاظ مفهـومي بـه قـوم­ گرايـي سياسي نزديک شد. يکي از مشکلات در عرصه مطالعات قومي ناديده گـرفتن شـرايط تـاريخي و جغرافيـايي مربـوط بـه کشورها در مطالعات قومي است. دليل عمده دشواري هاي مربوط به اين حوزه آن است كه واژه قوميت در علوم اجتماعي واژه­اي نسبتاً جديد است و مفهوم آن نيز همراه بـا گسترش مطالعات تغيير يافته است.
سید افقهی در گفت‌وگو با فرهنگ سدید مطرح کرد؛

تعدد فرق و نحله‌ها در تاریخ اسلام بسیار ریشه‌دار است/ بیوت مراجع حتی برخی اوقات امام راحل را نیز تکفیر می‌کردند/ امروز مکاتب مدرن و مسلمانانی که از اسلام برگشته‌اند در حال ایجاد انحراف هستند/ یک رابطه منسجم، شرعی و تکلیف‌مدار بین مرجع و مقلد وجود هست

سید افقهی گفت: تعدد فرق و نحله‌ها در تاریخ اسلام بسیار ریشه‌دار است و با ظهور اندیشه ناب اسلامی، حرکت‌های موازی برای تضعیف سرعت آن شکل گرفته است که عوامل تأثیرگذار بر آن هم در درون اسلام و هم از خارج از دنیای اسلام بوده است.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

تبلیغ در قالب کتب روان­شناسی، تکنیکی از سوی جریان مسیحیت تبشیری/ واکاوی کتاب «در آغوش نور 4»

با مروری بر تاریخ و تجربه گذشته روشن می ­شود که از قرن هجدهم میلادی به بعد ‏وجود میسیونر‌های مذهبی ‏به منظور انجام مقاصد تبشیری و تبلیغی و اهداف سیاسی و اطلاعاتی بوده است و تجربه ‏نشان می ­دهد در گذشته روس ­ها و انگلیسی ­ها و در حال حاضر آمریکائیان از ایجاد ‏اختلافات مذهبی در راه پیشبرد سیاست خویش استفاده کرده و هم اکنون نیز همین ‏سیستم را در کشور‌های آسیایی و آفریقایی مورد نظر خود مورد استفاده قرار می ­دهند.
۱