پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

«فرهنگ سدید» از تاریخچه کریسمس گزارش می‌دهد

کاج کریسمس آیین مسیحیت یا نماد روشنفکری!

«فرهنگ سدید» از پشت‌پرده شبکه­ ماهواره‌ای نجات گزارش می‌دهد

«شبکه نجات» توسط چه کسی و در کجا مدیریت می‌شود؟

گفت‌و‌گوی تفصیلی «فرهنگ سدید» با محمدحسین رجبی دوانی:

برخی از جشن‌ها نه سند تاریخی دارد نه در سیره ائمه آمده است

مرور «فرهنگ سدید» بر کتاب اُشو؛ از واقعیت تا خلسه

اُشو کیست؟

گفتگوهای برگزیده
مهدی مسائلی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد

جریان شیرازی؛ مصداق تشیع انگلیسی

اخبار رسانه
مکتب گرگ‌های جنسی

فرقه «فالون دافا» چیست؟

یکی از عرفان‌های کاذب و منحرف فرقه «فالون دافا» است. این فرقه به‌گونه‌ای به اشتراک جنسی بین زن و مرد معتقد است و سعی دارد ساختار خانواده را تجزیه کند. فالون دافا این روش را نه‌تنها در مسائل خانوادگی بلکه در مسائل اجتماعی و سیاسی برای بر هم زدن قدرت اجتماعی به کار می‌گیرد و به همین علت از طرف مقامات کشور چین ممنوع اعلام‌شده است ولی همچنان آمریکا و لابی صهیونیست از آن دفاع می‌کنند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

رسانه‌ها و انسجام ملی/ وظیفه رسانه‌ها همگرایی و توسعه در بین اقوام

ابزار‌های رسانه‌ای تنوع فراوانی دارند و در گروه‌های مختلفی همچون دیداری، شنیداری، نوشتاری، ارتباطی و الکترونیکی دسته بندی می‌شوند. در هر کدام از این گروه ها؛ تعداد بسیاری از ابزار‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند: که شامل: گروه‌های ماهواره ای، سینما، تلویزیون، هنر‌های نمایشی و تجسمی، خبرگزاری ها، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه ای، کتاب ها، نشریات، روزنامه ها، تلفن، دورنگار، نمابر و... است.
در گفت‌و‌گوی «فرهنگ سدید» با حجت‌الاسلام کمیجانی مطرح شد

اونجلیست‌­ها و پروتستانیسم چه کسانی هستند؟/ فرصت طلایی دولت اصلاحات به مسیحیان تبشیری برای فعالیت در ایران/ فعالیت بوکوحرام و اونجلیست­‌ها برای جلوگیری از گسترش اسلام در آفریقا

حجت‌الاسلام کمیجانی گفت: مسیحیان تبشیری به مدت دو دهه فعالیت محسوسی نداشتند اما در دوره دولت اصلاحات یک فرصت طلایی به مسیحیان تبشیری هدیه شد تا پس از دو دهه، مجدداً عرض‌اندام کنند. در دوران ریاست جمهوری دولت اصلاحات به علت رفت‌وآمدهایی که با غرب صورت گرفت، میسونرهای مذهبی که به دنبال اهداف سیاسی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی بودند، به کشور نفوذ کردند و با تشکیل کلیساهای خانگی درصدد جذب افراد جامعه اسلامی برآمدند.

تبشیر مسیحی؛ خروج از سنت و سیره حضرت عیسی(ع)

از ابتدای مسیحیت این مسئله مورد توجه بـوده اسـت کـه محتـوای تبشـیر «بشـارت دادن «است. عیسی مسیح در رأس بشارت دهنـدگان بـود و در طـول حیـات خـود کـار تبشـیری می‌کرد.
گزارش «فرهنگ سدید» از مؤلفه‌های مؤثر در همبستگی ملی/ (۱)

زبان فارسی و نماد‌های ملی از مهم‌ترین عوامل همبستگی ایرانیان به‌حساب می‌آیند/ سه دوره تمدنی تاریخ ایران بر زبان فارسی اتفاق‌نظر داشتند/ بزرگان دینی، شخصیت‌های اسطوره‌ای و قهرمانان ملی، تجلی عینی هویت ملی هستند/ نقش هنرمندان اقوام در حفظ و توسعه زبان فارسی

زبان فارسی همواره از روزگاران کهن تاکنون، نقش بسیار مهمی در وحدت و یکپارچگی اقوام و مردم ایران عهده‌دار بوده است. تمام گروه‌های مختلف قومی و نژادی و زبانی در سه دوره تمدنی تاریخ ایران، اگر بر سر هر چیز دیگری ستیز و مخالفت داشته‌اند، دراین‌باره همیشه هم­سو و هم‌نظر بوده‌اند. نماد‌ها نیز تجلی عینی و فیزیکی هویت ملی‌اند؛ بنابراین افراد ملت خود را به آن‌ها متعلق می‌دانند و از مطرح‌شدن و درخشش آن‌ها در سطح بین‌المللی احساس رضایت و خشنودی می‌کنند.

نشست "ظرفیت‌های فرهنگی اقوام": هویت قومی جزیی از هویت ملی کشور است

کارشناسان در نشست "بررسی ظرفیت‌های فرهنگی اقوام در انسجام ملی و همگرایی جهان اسلام" در تسنیم بر ضرورت اجرایی سازی سیاست‌های تدوین شده در این زمینه تاکید کردند.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

نقش دشمنان خارجی درباره مسائل قومی ایران/ اختلافات قومی؛ خواب ابرقدرت ها برای ایران

آنچه مسلم است نقش قدرت‌های خارجی در تنش‌های قومی را نه‌تنها نباید نادیده گرفت بلکه باید در راستای بی‌اثر کردن این اقدامات هم تدابیری اندیشید یکی مهم‌ترین راهکارها در این حوزه افزایش شناخت مردم ایران به‌ویژه نسل جوان از اقدامات قدرت‌های خارجی در تضعیف و تجزیه ایران از طریق اقوام است
بررسی انديشه‌هاي مسيحيت

مسيحيت و فرقه‏ گرايي با نگاهي به آراي يونگ

مسيحيت در کنار بوديسم و هندوئيسم به دلايل بسياري، يکي از منعطف‌ترين اديان در تغيير و دگر‌گوني است. البته اين انعطاف بيش از آنکه زاييده‌ سخنان مسيح باشد، مولود شرايط تولد، عروج و انتشار پيام اوست.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

جشن نهم ربیع از خرافات تا واقعیت/ وقتی بدعت جریان‌های افراطی، زمینه‌ساز ایجاد اختلاف، قتل شیعیان و توهین به معصومین می‌شود

امروزه جریان‌های افراطی با دست آویز قرار دادن ایام نهم ربیع و به بهانه شادی ائمه و به خصوص حضرت زهرا (س) برآنند تا با سب و لعن و اهانت به مقدسات اهل سنت، بین شیعه و سنی اختلاف افکنده و از ایجاد وحدت میان مسلمانان جهان جلوگیری به عمل آورند که بی‌شک مقبول امامان شیعه نبوده و با روح حاکم بر دین و سیرة متعالی اهل بیت (ع) منافات دارد.
«فرهنگ سدید»/ مروری بر کتاب «بهائیت در ایران»

نگاهی بر اقدامات فرقه ضاله بهائیت از دوران قاجار تا بعد از انقلاب اسلامی/ پهلوی چگونه با حمایت اسرائیل بهائیت را در ایران و جهان تقویت کرد/ بهائیت؛ فرقه‌ای انحرافی که بر مبنای ایجاد تردید در پایه‌های مذهب شکل گرفت

استعمارگران باتجربه‌ای که از جنبش‌های ضد استعماری در ایران به دست آوردند، بر آن شدند تا پایه‌های اعتمادی مذهب را مورد تردید و تزلزل قرار دهند، ازاین‌رو در ایران مرامی را بدعت گذاشتند که بعدها به نام بهائیت مشهور شد.
۱