پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

گفتگوهای برگزیده
مهدی مسائلی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد

جریان شیرازی؛ مصداق تشیع انگلیسی

حجت الاسلام عبدالرحیم بیرانوند در گفت‌وگو با فرهنگ سدید:

بازی کردن فرقه تابنده در زمین دشمن

اخبار رسانه

اهل سنت همواره در مقابل ابن تیمیه ایستاده است

اهل سنت همیشه در مقابل تفکرات ابن تیمیه ایستاده است. نظریه‌پرداز اندیشه سلفی‌گری که شخص اول این جریان است، می‌گوید: «تقلید کردن از مذاهب چهارگانه اهل سنّت، حرام و مخالف قرآن است.»
مروری بر یک اشتباه رایج

سلفیت همان وهابیت نیست

جریان سلفی، یک جریان عظیمی است که در سده‌ های اخیر، در جهان اسلام به‌ وجود آمده است و وهابیت یکی از اقسام سلفیت است.
یادداشت/علی جعفری

همگرایی عملیاتی «فرقه تابنده» با«ری استارت»

فرقه تابنده با وجود ادعای عدم دخالت در سیاست، ولی از طرق مختلف طبق اسناد منتشر شده حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا همین امروز بعنوان ابزار سیاسی بیگانگان علیه کشور فعالیت های مخرب گسترده ای داشته اند.
یادداشت/سیاوش ایمانی

نگاه متعالی 40 سال پیش قانونگذار به اقوام؛ عمق راهبردی کاهش شکاف قومی

به نظر می رسد در گفتمان انقلاب اسلامی ضرورت دارد به لحاظ ذهنی و روانی و گفتمانی با خلوص نیت که در رفتارهای ما ظهور و بروز خواهد داشت و برداشت های صادقانه از آنها شود، به اقوام نگاه کنیم و خودمان را در این جایگاه ندانیم که ما حق اقوام را بدهیم، بلکه به حق خودمان قانع باشیم و بعضا خودمان را بدهکار دانسته و در مقابل اقوام تواضع فکری و گفتمانی داشته باشیم، مثلا به لحاظ گفتمانی و مخاطبه با اقوام، حق به دیگران ندهیم بلکه برنداریم تا دیگران بردارند و به عبارتی تا در مفاهیم، ذهنیات و ته نشست های ذهنی به عدالت و تقوا نرسیم، عمق استراتژیک شکاف قومی را پاسخ نداده­ایم.
«فرهنگ سدید» گزارش می دهد

شگرد های بی بی سی(B.B.C ) در به تصویر کشیدن حادثه خیابان پاسداران

بی‌بی‌سی فارسی سردمدار عملیات روانی ضدانقلاب علیه نظام ج.ا.ا هم از اولین دقایق آغاز درگیری‌های خیابان پاسداران به خبررسانی پرداخت، اما مثل همیشه حادثه را آنطور که سیاست انگلیسی‌اش ایجاب می‌کرد، روایت کرد.
«فرهنگ سدید» از مخاطرات بی‌توجهی به مساله قومیت گزارش می‌دهد

ثبات ملی در گروی افزایش تراکم روابط میان اقوام / نگاهی به موقعیت و اشتراکات اقوام ایرانی

بحث از قومیت گرایی از جمله موضوعات حساسی به شمار می آید که در ارتباط مستقیم با منافع ملی کلیه کشورهایی قرار دارد که به نوعی چندین قوم مختلف را دربرمی گیرند.
گزارش

کتابی که بنیان‌های اعتقادی سعودیان و وهابیان را به لرزه در آورد

علامه عسکری در یکی از کتاب هایش بنام عبدالله بن سبا این بود که با مشاهده دروغ پردازی‌های بسیار در این کتب صحاح و بررسی روایت‌هایی که با نص قرآن در تعارض هستند به نحو علمی و کاملا مستند به رد این روایات پرداختند به طوری بازتاب حرکت ایشان با آشفتگی و بهم ریختگی علماء طراز اول اهل سنت همراه بود.
«فرهنگ سدید» از لزوم آمیختگی هیئات مذهبی با حیات سیاسی و اجتماعی مومنان گزارش می‌دهد

ترویج مدل هیئت‌های عامه پسند انقلابی؛ عامل جذب توده مردم

هیئت های مذهبی به عنوان یکی از نهادهای اصلی فرهنگ شیعی، از مهم­ترین مؤلفه های فرهنگی کشورمان محسوب می‌شوند. یکی از ویژگی‌های هیئت های مذهبی به عنوان مهم­ترین کانون برای انجام مناسک عزاداری، آمیختگی آن با حیات اجتماعی - فرهنگی، سیاسی و اخلاقی مؤمنان است. از این رو، ابزار مهمی در جهت بازنمایی حیات مذهبی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی آنان نیز به شمار می آید.
تأملی کوتاه پیرامون برخی تحرکات وحدت شکن در کشور

انقلاب اسلامی؛ پرچمدار اعطای آزادی به پیروان فرق اسلامی/ پشت پرده برنامه دشمن برای ایجاد تفرقه

پس از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی به عنوان نظام سیاسی ایدئولوژیک، با شعار آزادی عقیده و وحدت فرق اسلامی، به پیروان آنها آزادی های فراوانی را بخشید.
گزارش

آشنایی با فرقه ضاله نشاط زندگی

فرقه انحرافی «نشاط زندگی» متأثر از عقاید، افکارواندیشه‌های مکاتب انحرافی یوگاناندا،سای بابا، باباجی وبرخی ازعرفان‌هاباسبک و سیاق هندوئیسم است.
۱