پایگاه تحلیلی سدید

تیتر یک
بررسی چیستی وضع موجود و مطلوب درحوزه تقریب مذاهب؛
از پدیدار «تقریب مذاهب اسلامی» که نام‌هایی دیگر مانند وحدت مذاهب، اتحاد مذاهب، اتفاق مذاهب نیز «بجای آن» یا در «کنارش» بکار می‌رود، برداشت‌هایی گوناگون میان مردم و کارشناسان یافت می‌شود و باید گفت بسیاری از اختلاف‌ها در قبول و نکول ضرورت و در نتیجه، اقدام له یا علیهش از این گوناگونی برداشت‌ها و در نتیجه، تعریف‌ها پدید آمده است.
آیین و اندیشه
«رجال» منبعی فوق‌العاده برای تاریخ اجتماعی
نگاهی به کتاب «تاریخ اجتماعی شیعیان»؛

«رجال» منبعی فوق‌العاده برای تاریخ اجتماعی

تاریخ اجتماعی یکی از شاخه‌های دانش تاریخ است که عمری طولانی ندارد و در دنیا و به‌طور خاص در غرب حدود ۵۰ سال سابقه دارد و همچنین یک یا دو دهه است که وارد فضای ایران شده است.
قانون «از کجا آورده‌ای» در قیامت
حلیّت در کسب و طِیب در مصرف؛

قانون «از کجا آورده‌ای» در قیامت

در موضوع مسائل اقتصادی نیز تکالیفی بر عهده بشر گذاشته شده است که از مهم‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها دو مسئله و پرسش اساسی از کجا آورده‌ای و در کجا مصرف کرده‌ای است. از همین رو بر اساس آموزه‌های قرآن، در قیامت از هر کسی درباره این دو مسئله اقتصادی پرسش خواهد شد و انسان می‌بایست پاسخگوی این دو پرسش الهی باشد.
وحدت، ضرورت دینی یا مصلحت سیاسی؟
بررسی حدود وحدت اسلامی در گفتگو با محمدحسن زمانی؛

وحدت، ضرورت دینی یا مصلحت سیاسی؟

باید میان اهل سنت و وهابیت در کشور تمایز قایل شوید؛ رویکرد‌های مختلف در برخی نهاد‌ها و نخبگان کشور، باعث تزاحم در برنامه‌ها و رویکرد‌های ملی می‌شود. از سوی دیگر، هرچند ما نباید به تقریب مذاهب اسلامی در کشور به کم قانع باشیم، اما باید پذیرفت که روند تقریب تدریجی و تکاملی است.
مروری تاریخی بر خیانت‌های جریانات نفاق و انحرافی در پوشش شعارهای دینی
جریان­‌های مدعی عـرفـان؛

مروری تاریخی بر خیانت‌های جریانات نفاق و انحرافی در پوشش شعارهای دینی

عرفان حلقه که نام دیگرش عرفان کیهانی است، در اواسط دهه هفتاد شمسی با ادعای فرادرمانی به‌صورتی جدی در کشور شروع به فعالیت و برگزاری دوره‌ها و کلاس‌هایی کرد. بنیان‌گذار این فرقه محمدعلی طاهری است.
نقد روایت تقی‌زاده‌های جدید از مشروطیت
نگاهی به کتاب تکاپو برای آزادی؛

نقد روایت تقی‌زاده‌های جدید از مشروطیت

ویژگی روایت نویسنده تکاپو (از این پس، این‌طور به کتاب «تکاپو برای آزادی» اشاره می‌کنم) تحلیل و تفسیری است که از مشروطیت ارائه کرده است. از این‌رو ما با روایتی ایدئولوژیک از مشروطه ایران روبه‌رو هستیم.
برکات تاریخی و فرهنگی حضور حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری
همزمان با سالروز ولادت؛

برکات تاریخی و فرهنگی حضور حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری

حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از آنجا که همواره و در تمام دوران، ملجا و ماوای مردم ری و حتی تهران بوده است، نقطه شروع بسیاری از وقایع مهم تاریخی نیز به شمار می‌رود.
با شعار‌های دینی علیه شعائر دینی
مروری تاریخی بر خیانت‌های جریانات نفاق و انحرافی در پوشش شعار‌های دینی؛

با شعار‌های دینی علیه شعائر دینی

مقاله پیش­ روی نگاهی است تاریخی به ظهور، طرز تفکر، عقائد و عملکرد جریانات درون دینی که با شعار‌ها و نماد‌های به‌ظاهر دینی در میان امت اسلامی در طول تاریخ اسلام ایجاد شده‌­اند.
سیره مطالعاتی شهید صدر
روایت‌هایی از کتاب‌خوانی اندیشمندان؛

سیره مطالعاتی شهید صدر

شهید صدر تمکن مالی برای خرید کتاب نداشت. اما حجم مطالعاتی‌اش سنگین بود و معمولا در کتابخانه‌ها مطالعه می‌کرد. او حتی به دلایلی مجموعه رمان‌های با محوریت شخصیت آرسن لوپن را هم خوانده بود.
فضل الهی و راه‌های بهره‌مندی از آن
تاملی در آیات قرآن؛

فضل الهی و راه‌های بهره‌مندی از آن

هر عملی، مناسب ارزشی که دارد یا ایجاد می‌کند، آثاری، چون پاداش به دنبال دارد. اما گاه به علل و عواملی، به انسان بیش از آنچه استحقاق عمل و کارش است، پاداش داده می‌شود. چنین بخششی که فراتر از پاداش‌هاست، فضل نامیده می‌شود. از این رو می‌توان گفت که فضل تنها افراطی است که محبوب همگان است و عقل و شریعت آن را می‌پسندد.
تقریب و تفریق به زبان ساده
بررسی مفاهیم وحدت اسلامی در گفتگو با مهدی فرمانیان/ بخش اول؛

تقریب و تفریق به زبان ساده

اگر یک سنی با نگاه تقریب (نزدیک کردن اندیشه‌ها) به صورت همدلانه به شیعه نگاه کند، متوجه می‌شود که اندیشه شیعه با اهل سنت خیلی نزدیک است و اگر یک فرد شیعه همدلانه به اهل سنت توجه کند به این موضوع دست می‌یابد که هیچ ربطی به تقسیم و تشبیه ندارد. پس چرا باید دیگران را به مشبه، مجسمه و... متهم کرد؟
۱