پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

آیین و اندیشه - پاسخ شبهات
ازدواج در گرما منجر به طلاق می‌شود؟
پاسخ به شبهات
در پی انتشار کلیپی از یک روحانی که در باب ازدواج با قاطعیت می‌گفت: «امام صادق (ع) فرموده اگر عقد ازدواج در ساعات گرم وسط روز باشد به طلاق خواهد انجامید»! مطلب زیر در قالب یک پرسش و پاسخ تنظیم و ارائه می‌شود.
چرا باید بر مبنای مساوات، قدس و بقیع را با هم مقایسه کرد؟
پاسخ به شبهه؛
جالب است بدانید که در «قرآن»، گفته شده است که «در راه خدا» مبارزه کنید و «در راه مستضعفین»! یعنی اگر یک «مسیحی» هم تحت «ظلم» بود، شما می‌توانید «به خاطر آن مسیحی»، قیام کنید! (اما نه به خاطر «مسیحی بودنش»، بلکه به خاظر «مستضعف بودنش») اگر «به خاطر آن مسیحی»، «قیام» کردید یعنی مساوی است و البته «در راه خدا!».
آیا ادعای شفا توسط شبانان مسیحی تبشیری حقیقت دارد؟
پاسخ به شبهه
برخی از مواردی که به عنوان شفا در میان مسیحیان تبشیری رواج دارد در حقیقت استفاده از علوم فرا روانی است. در این حوزه قدرت ها و یا دانش هایی وجود دارد که هر فردی میتواند با انجام اعمالی چون تمرکز وتلقین برخی از این قدرت ها را کسب کند و بوسیله آن ها ادعای شفا گری کند.
پاسخ دکتر رجبی دوانی درباره شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
پاسخ به شبهه
در نقل‌هایی از ائمه اطهار (ع) و در زیارت وجود مقدس حضرت زهرا (ع) به شهادت آن وجود مقدس اذعان شده است و به صراحت شهادت آن حضرت ذکر شده است. آن وجود مقدس در دفاع از ولایت با ایستادگی و مقاومتی که از خود نشان داد به عنوان بزرگترین الگوی دفاع از ولایت و ولایت مداری برای تمام مردان و زنان شناخته شد و راهنمای همگان در مسیر هدایت دنیا و آخرت شد.
حقوق خانواده در قرآن و چند شبهه
حجت‌الاسلام داودی
مهمترین رکن در نظام خانواده پدر و مادر، و زن و شوهر و فرزندان است که هرکدام از حقوق ویژه ای در ارتباط با یکدیگر برخوردار هستند، رعایت این حقوق، رشته های پربار نظام خانواده را مستحکم می‌سازد.
آیا گریستن بر اموات جایز است؟
پاسخ به شبهه/«فرهنگ سدید» بررسی کرد
سيره مسلمانان بعد از وفات رسول خدا صلي الله عليه و آله بهترين دليل بر جايز بودن گريه است ، بر اساس اين سيره مسلمانان و بزرگان اصحاب بر مردگان با ايمان خويش گريسته اند و در رثاي آنان شعر سروده اند.