پایگاه تحلیلی سدید

فرهنگ و هنر - فرهنگ عمومی
عضویت در سپاه یعنی جانم فدای امام و انقلاب
درگفتگو با سردار عبدالله ویسی مطرح شد؛
آن زمان برای حقوق گرفتن، پول را روی میز می‌گذاشتند و هر کس باید حقوقش را برمی‌داشت و محال بود کسی ریالی بیشتر بردارد. یادم است وقتی بچه‌ها پول برمی‌داشتند بخشی از حقوقشان را به فقرا می‌دادند. حقوق پاسداری زیاد نبود، ولی خیلی برکت داشت
کلاب‌هاوس و پر سروصداهای آن
گزارشی از شبکه اجتماعی جدیدالورود؛
کلاب‌هاوس توانست در مدت یک‌ماه محبوبیت قابل‌توجهی پیدا کند و براساس اطلاعاتی که در بخش ویکی‌پدیای این شبکه اجتماعی دیده می‌شود، از دسامبر سال۲۰۲۰، این برنامه۶۰۰هزار کاربر ثبت‌شده داشت که فقط با دعوتنامه برای کاربران سیستم عامل ios در دسترس است.
مهمانان ناخوانده نقده عاملان جنگ خونین ۳ روزه!
یک آشوب، در آغازین روز‌های برقراری جمهوری اسلامی؛
بی‌تردید منازعه نقده، یک توطئه بین‌المللی بود که پشت پرده آن، از سوی ایادی استکبار و بازماندگان دودمان پهلوی سازماندهی و هدایت می‌شد. طی سه روز درگیری در این شهر، نزدیک به ۵۰ نفر شهید، تعدادی مجروح و نزدیک به هزار نفر از اهالی ترک منطقه اعم از زن و مرد، در دسته‌های مختلف، به دست قوای مهاجم اسیر شدند که روز‌ها و هفته‌ها در اسارت ماندند و بعد‌ها آزاد شدند! با این همه و در نهایت، این اجساد مردم مظلوم و بی‌دفاع نقده بود که در خیابان‌ها و خانه‌ها خودنمایی می‌کرد!
حمله به «اچ ۳» در ابتدای جنگ نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد
در گفت‌وگو با سرتیپ دوم خلبان حسین خلیلی مطرح شد؛
عراقی‌ها پایگاهشان را به دور‌ترین نقطه برده بودند و فکر نمی‌کردند ایران بتواند به آن نقطه دسترسی پیدا کند. در این عملیات، به نیرو‌های ایرانی هیچ خسارتی وارد نشد، اما در مقابل بیش از ۴۸ فروند هواپیمای عراقی که بیشتر آن‌ها بمب‌افکن‌های روسی بودند، از بین رفت. عملیات اچ ۳ در ادامه همان عملیات کمان ۹۹ بود که با شش ماه تأخیر انجام شد. ما در سال اول بخش بزرگی از نیروی هوایی عراق را از بین بردیم، منتها عراق آنقدر سریع تجهیز می‌شد که اثر این عملیات‌ها کم بود. دستشان برای جایگزینی هواپیماهایشان باز بود.
اعتراف آمریکا در حمایت از عراق
صدام توان مقاومت نداشت؛
۱۱ آوریل سال ۱۹۹۲ «جرج هربرت واکر بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعتراف کرد: «کمک واشینگتن به بغداد در جنگ ۸ ساله برای رویارویی با ایران بود نه حمایت از صدام»؛ حقایقی که انکار می‌شد به‌وضوح آشکار شد و رسوایی دروغگویی آمریکا بیش‌تر شد.
مستندسازی توان مقابله با «مافیا» را دارد؟
روایتی از «هیچ و پول»!
کارگردان و تهیه‌کننده «هیچ و پول» ضمن اشاره به فرآیند تولید این مستند کوتاه با موضوع عملکرد مدارس غیردولتی، درباره میزان تأثیرگذاری یک مستند در اصلاح سیاست‌های کلان توضیحاتی ارائه کردند.
وقتی امینی از چشم امریکا افتاد!
کنار گذاشتن علی امینی از نخست‌وزیری در آیینه روایت‌ها و تحلیل‌ها؛
امینی انتخاب دولت جان اف کندی، برای تحقق منویات خویش در ایران بود. با این همه، جای این پرسش باقی است که نهایتاً امریکایی‌ها از چه روی، به این متحد معتمد خویش پشت کردند و او را در برابر محمدرضا پهلوی تنها گذاردند؟ پاسخ این پرسش را باید در ناتوانی امینی و دولتش، در برانگیختن حداقلی از حمایت اجتماعی جست‌و‌جو کرد. واقعیت این است که او با وجود همه تلاش‌های خویش، نتوانست اعتماد و حمایت جریانات منتقد را جلب کند و حمایت آنان را برانگیز‌د
صیاد خودش را بدهکار انقلاب می‌دانست
خاطره یک بدهکاری؛
سرتیپ حسام هاشمی که قرارگاه شمال‌غرب را فرماندهی می‌کرد و سمت مشاور فرمانده کل قوا در امور حفاظت اطلاعات نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه دارد، در بیست و دومین سالگرد شهادت دوست و همرزم شهیدش، گوشه‌ای از این خاطرات و البته نگاه و تعریف خودش از شخصیت شهید صیاد شیرازی روایت شده است.
سلیقه‌های مختلف فرهنگی مخاطب ما هستند
گفتگو با نجم الدین شریعتی، مجری برنامه «سمت خدا»؛
با نجم الدین شریعتی که کارش را ابتدا با «نیمرخ» شروع کرده و سپس با «زلال احکام» ادامه داده، همکلام شدیم تا از تغییرات برنامه «سمت خدا» در وضعیت کرونایی بگوید و از کار‌هایی که برای حفظ برند سمت خدا نکرده و راه‌هایی که می‌توانسته و نرفته و دلیل فعالیت اندک او و برنامه‌اش در فضای مجازی و همچنین میزان امکان و قدرت مانور روی سوژه‌ها با وجود محدودیت‏های صداوسیما.
کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم‌شده دیگر
«آقامرتضی» متهم است؟
«آقامرتضی» عنوان مجموعه‌ای هفت قسمتی است که پخش تلویزیونی آن در آستانه سالگرد شهادت شهید آوینی واکنش‌های بسیاری به همراه داشت؛ واقعیت درباره ابهامات و اتهامات مطرح شده درباره این مستند چیست؟

تلویزیون در دوران کرونا مثل زمان جنگ پر انگیزه باشد

شیعه و سنی مدیون دلاوری‌های حضرت خدیجه (س) هستند

همسر پیامبر (ص) معنی کلمه ایثار است

غفلت نابخشودنی از سینمای عامه‌پسند

گسترش فحشای فرهنگی زیر سایه بی‌توجهی مسئولان

عضویت در سپاه یعنی جانم فدای امام و انقلاب

صاحب این خانه تویی همشهری مهربانم!

روایت سالیان سخت زندگی پیامبر (ص)

حمل و نقل عمومی، جولانگاه کرونا

چــرا بایـد روزه بگیریم؟

مجموعه پوستر «پای حرف‌های بزرگان انقلاب اسلامی»

تخلف می‌کنند، اما راهی جز اطلاع‌رسانی نداریم

مال‌هایی که سینما‌های تک‌سالنه را قورت می‌دهند

ناتوانی دولت و توانمندی بخش خصوصی

راوی زوایای پنهان سهراب

ارتقای روانشناسی بومی در گروی چیست؟

رابطه اشعار سعدی با موسیقی

جاه طلبی از خصیصه های تهران است

کلاب‌هاوس و پر سروصداهای آن

چرا فیلم «زن جوان نویددهنده» آنقدر‌ها موفق نبود؟

شکست انحصار مرجعیت‌های سنتی

حاشیه نشین آپارتمانی!

گاندو روی دور تکرار!

بن مایه مشارکت، سرمایه اجتماعی و اعتماد است

هویت در عصر بی عالمی!

در جست‌وجوی کلاب‌هاوس

بازگشت به خویش، طرحی برای ساختن دوباره

مجموعه پوستر ماه مبارک رمضان

خوش‌درخشیده‌هایی که دولت مستعجل بودند

سپید‌هایی بین سطح و لطافت