پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - زنان و خانواده
تغییرات جمعیتی علیه بقاء جامعه ایرانی
خطری بزرگ‌تر از جنگ و تحریم؛
برژینسکی، استراتژیست آمریکایی به صراحت می‌گوید: «برای نابودی ایران لازم نیست به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کنید، چراکه تغییرات جمعیتی ایران علیه حکومت است و با کمی صبر خود مشکلات را حل می‌کند.» این بدان معناست که هرچه جمعیت کشور‌های دیگر در آینده کمتر باشد، به نفع آمریکا خواهد بود؛ یک استراتژی بلندمدت برای حفظ برتری.
مقصر اصلی «جنایت علیه زنان و دختران» چه کسانی هستند؟
رویکرد تکریمی اسلام و جامعه اسلامی به دختران و زنان قابل انکار نیست
خبر‌های تلخی با عنوان و موضوع «قتل‌های ناموسی» در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شوند. اطلاع‌رسانی‌های موثق حاکی از آن است که در هیچ‌یک از این جنایات، «ناموس» مسأله این قتل‌ها نبوده است.
زن، کاراکتری با ارزش افزوده مضاعف
واکاوی چیستی، چرایی و چگونگی پدیده «زن در ناآرامی‌های مدنی»
پهنه اعتراضات مردمی و شورش‌های خیابانی به تازگی و به مرور شاهد بازیگری با عِده پایین، ولی عُده زیاد است. حضور این بازیگر، یعنی زن در این اعتراضات باعث شده تا مقوله اغتشاش و مقابله با آن وارد فاز جدیدی از پیچیدگی شود. اما دلیل استفاده مکرر از این ابزار چیست؟
مجموعه قاتلان رومینا!
یادداشت// علی بهادری جهرمی
یکبار برای همیشه به جای حرف سیاسی و هیاهوی تبلیغاتی به این بیندیشیم: چرا باید دختری خانه پدری خود را به مقصد خانه پسری که بیش از ۲ برابر خود سن دارد ترک کند؟ چرا باید با او تصویری بگیرد که در فضای مجازی منتشر شود بدون واهمه از اینکه ممکن است این تصویر توسط کل خانواده و آشنایان وی دیده شود؟
رؤیای مادری؛ طرحی ناتمام!
چرا در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات درباره جمعیت، درمان «ناباروری» جدی گرفته نمی‌شود؟
راه‌های افزایش جمعیت و مسائل آن چیست؟ شاید یکی از راه‌هایی که کمتر به آن توجه شده و اتفاقا عامل مهمی است، درمان ناباروری است.
اصحاب علوم اجتماعی و مسئله «خانواده ایرانی»
نگاهی به پیچیدگی‌های پژوهش خانواده در ایران
مسائل اجتماعی و تغییرات پرشتاب در حوزه خانواده در ایران و پیامد‌های آن، عاملی در انتشار جدی‌تر آثار تخصصی در این زمینه شده است؛ بایستی در اینجا یادآور شد که پژوهشگر و نویسنده ایرانی، وقتی به سراغ جامعه ایرانی و نهاد خانواده در ایران می‌رود تا به مشاهده، مطالعه، بررسی و توصیف و تبیین آن بپردازد، با پیچیدگیِ مضاعف مواجه است که در گزارش پیش رو تلاش شده به این موضوع پرداخته شود.
باید عملکرد مدیریتی جایگزین عملکرد ریاستی شود
مسئله‌شناسی رفتار جامعه پساکرونا در گفتگو با حسین باهر؛
اعمال محدودیت‌ها از سوی دولت‌هادر پی شیوع ویروس کرونا با واکنش‌های رفتاری از سوی مردم همراه بوده که جامعه‌شناسان را با مسئله جدیدی مواجه ساخته است؛ تغییر در برنامه‌ها موجب شده که مردم نتوانند با سازوکار‌های تحمیلی و یک‌باره به خوبی کنار بیایند. بر همین اساس کارشناسان بسیاری معتقدند که خلأ‌های سیاست‌گذاری اجتماعی با شیوع ویروس کرونا بروز پیداکرده و لازم است که تغییر احتمالی رفتار جامعه در پساکرونا بررسی شود.
مروری بر ابعاد اجتماعی و فرهنگی شیوع ویروس کرونا
در شرایطی که نمی‌توان ویروس کرونا را مدیریت کرد لازم است که جامعه را بر اساس سبک جدید اجتماعی هدایت و مدیریت کرد؛ در همین راستا شورای فرهنگی اجتماعی زنان وخانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی ابعاد اجتماعی و فرهنگی بیماری کرونا پرداخته است.
پیشمرگ دیروز، جهادی امروز
بانوان نهاوندی که رهبرانقلاب از فعالیت‌های جهادی آنان به نیکی یاد کردند
آن بخش از سخنان رهبری برای نهاوند به دستش می‌رسد... می‌بیند، می‌شنود، چشمانش پرآب می‌شود و دلش می‌لرزد؛ درست مثل همان روز‌ها و شب‌های سال‌های جنگ؛ همان شب‌ها که تا صبح در بیمارستان نهاوند و از ترس شبیخون منافقان، روی سر رزمنده‌های زخمی‌کشیک می‌ماندند یا روز‌هایی که داوطلب می‌شدند، برای امتحان کردن و چشیدن بند انگشتی از محتویات شیشه‌های مربا تا مبادا منافقی سمی، زهری در آن‌ها ریخته باشد و به کام و جان عزیز رزمنده‌ای در جبهه برسد.
نیازسازی برخی نمایندگان به جای احصاء نیازها/ عدم توجه مجلس و دولت به طرح حمایت از پیشرفت و تعالی خانواده
فاطمه آلیا در گفت‌وگو با «سدید»:
فاطمه آلیا علت گرایش برخی از نمایندگان مجلس به مصوب کردن کنوانسیون‌های را باور و اعتقاد قلبی به غرب و غرب‌زدگی و یا برای خودنمایی که دلیل آن کم‌اطلاعی و عدم اشراف بر قوانین و احکام اسلامی و فرهنگ بومی کشور است عنوان کرد. وی علت دیگر علاقه‌مندی بعضی نمایندگان مجلس به قوانین غربی را به دلیل گرفتن پاداش و نفوذ دانست