پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - سرگرمی و تفریحات سالم
شادی یعنی میل و ارادۀ دست‌وپنجه نرم کردن با هیجانات دشوار
در این زمانه، دنبال شادی می‌رویم به جای آنکه بگذاریم شادی سراغمان بیاید!
همیشه احساس می‌کنید زندگی چیزی کم دارد؟ حتی وقتی در حال تفریح یا سفر هستید به نظرتان می‌آید که به اندازۀ کافی تفریحات یا سفرتان هیجان‌انگیز نیست؟ «شادی» از نظرتان تجربۀ فوق‌العاده‌ای است که با این دلخوشکنک‌های روزمره به دست نمی‌آید؟ اگر چنین فکرهایی از سرتان می‌گذرد، پس قطعاً آن لایۀ سنگین غم را هم می‌شناسید که سرتاسر زندگی را خاکستری و عبوس می‌کند. اما آیا نسبتی نیست میان این شادیِ دست‌نیافتنی و غم همیشگی؟ شاید باید دنبال نوع دیگری از شادی باشیم.
الزامات رشد و توسعه صنعت گردشگری با رویکرد تعالی بخش
با توجه به تاکید رهبر انقلاب بر لزوم قوی شدن ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف، گردشگری با تاکید بر رویکرد تعالی بخش از جمله حوزه‌هایی است که می‌تواند نقش بسزایی در قوی شدن ایران داشته باشد، در حقیقت گردشگری موضوعی است که از تحرک بالایی در تغییرات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و محیطی برخوردار است و می‌تواند باعث رشد و بالندگی سایر حوزه‌ها نیز شود.
کرونا و تاب آوری اجتماعی
فرهاد نظریان
فردگرایی که در مکتب لیبرالیسم ترویج میشود، تاب آوری اجتماعی را در غرب پایین آورده و به تبع آن، توان مقابله با بحران که نیاز مبرم به یک مشارکت اجتماعی دارد را به زوال کشانده است؛ بر عکس غرب در ایران اسلامی زندگی اجتماعی، متبلور و زندگی انسان‌ها برای همدیگر مهم و قابل احترام است و همین باعث میشود که در مقابله با ویروس کرونا، اقداماتی مفید از دل اجتماع به وجود بیاید که مصداقی در جهان غرب نداشته باشد.
پاساژ گردی؛ تفریحی جدید و بدون هزینه برای ایرانیان
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
روزگاری مراکز خرید، به منظور اهداف تجاری احداث شدند، اما امروزه به عنوان بخشی از زندگی روزمره شهری، دیگر تنها جنبه تجاری ندارند بلکه به فضا‌های تبدیل شده اند که جوانان بیش از هر زمان دیگری با پرسه زنی در آن به قصد تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود به آن می‌نگرند.
طراحی و اجرای اولین بازی اتاق فرار با هویت و فرهنگ ایرانی/ «میراث پارس» بازی ایرانی به سبک تاریخی-اسلامی
در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح شد
در عصر جدید سرگرمی و تفریح یکی از دغدغه‌های مهم پژوهشگران و سیاست گذاران هر جامعه است تا به وسیله آن مردم بتوانند مانایی و کارایی خود را افزایش دهند، اسکیپ روم یکی از این موارد است که جزو بازی‌های عصر مدرنیته محسوب می‌شود.
الگو و برنامه خاصی برای تفریح و گردشگری مردم نداریم/ تقریبا صفر؛ سهم مستضعفان از سبد تفریح
میزگرد گردشگری و تفریح تراز انقلاب برگزار شد
نبود دغدغه بین نیروهای انقلابی، نداشتن الگو بعد از 40 سال در جمهوری اسلامی، دوگانه بین تفریح بالا و پایین‌شهر، نبود سرمایه‌گذاری در حوزه تفریح، تأثیرات توسعه وابسته به غرب در حوزه گردشگری و راهکارهای رسیدن به گردشگری تراز انقلاب اسلامی از مهم‌ترین مباحث مطرح‌شده در میزگرد گردشگری و تفریح تراز انقلاب بود.
تفریحات مدرن و آسیب‌های خانواده مسلمان
سید امیر حسینی
در دهه‌های اخیر بخش قابل توجهی از تفریحات و سرگرمی‌های استفاده شده در جهان اسلام، در غرب و توسط کارخانه‌های غربی به خصوص آمریکایی ساخته شده است و به جهان اسلام راه یافته است. شاید اولین سوال مطرح شده در این خصوص این باشد که آیا چنین تفریحاتی مناسب خانواده‌ها و جوامع اسلامی هست؟ و آیا ساخت و ورود این حجم از تفریحات و سرگرمی‌های غربی بنیاد خانواده را در جهان اسلام تهدید نمی‌کند؟  
علل افزایش مصرف دخانیات در بین جوانان چیست؟/ سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم دود می‌شود/ تجربه ۴۰ درصدی دختران در مصرف قلیان
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
سن مصرف دخانیات و قلیان در کشور به سیزده سال رسیده است و متاسفانه در میان دختران به شدت افزایش یافته است. طبق آمار‌های ارائه شده ۴۰ درصد دانشجویان و دانش آموزان دختر دبیرستانی و دانشجو تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسر‌ها به ۵۵ درصد می‌رسد.
زیست شبانه؛ برمَدار علم و تهجد شب‌زنده‌داران یا برمُراد تنعم خیابان گردان!
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
طرح زیست شبانه ای که توسط شورای شهر تهران برای خروج شب مردگی پایتخت بیان شده است و برخی از اعضاء هم ریشه آن را در فرهنگ ملی و دینی ایرانیان دانسته اند، هم با شیوه زندگی ایرانیان و شب نشینی های آنها در قدیم مغایرت دارد و هم با روح دینی و معنویت ایرانیان در تضاد است.
توجه ویژه قرآن به تفریح و سرگرمی
سید امیر حسینی
با جستجو در آیات قرآن مجید این حقیقت بدست می‌آید که دین اسلام به تفریح و سرگرمی توجه ویژه داشته و بر آن تأکید می‌کند و در آن هدفی غیر از تأمین سلامت روحی و روانی فرد و تقویت فرهنگی جامعه برداشت نمی‌شود.