پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

هنر علیه کرونا
پیروزی در جدال میان هنر و کرونا سهم کدام‌یک خواهد بود؟

هنر علیه کرونا

همچنان که ویروس کرونا در حالی که دست‌هایش را هیولاوار بالا گرفته و به دنبال فعالیت‌های هنری در جهان می‌دود و یکی‌یکی همه را تعطیل می‌کند، انگار در یک دایره، هنر هم به دنبال ویروس کرونا می‌دود و وحشت این بیماری را دستمایه تولیدات هنری جدید قرار می‌دهد. به دنبال شیوع گسترده این ویروس، فعالیت‌های بسیاری در جهان به تعویق افتاده یا لغو شده‌اند. از سوی دیگر، اما هنرمندان بسیاری هم به تولید آثاری درباره ابعاد مختلف این بیماری پرداخته‌اند.
ادبیات مقاومت در برابر هرگونه استعمار، استثمار و استحمار
مفهوم ایستادگی و تاثیرات اجتماعی آن در گفتگو با «نصرالله قادری» /بخش اول

ادبیات مقاومت در برابر هرگونه استعمار، استثمار و استحمار

قادری با بیان اینکه هنرمند باید بر حکومت باشد و در حکومت نباشد، دروغ بزرگی است که در جامعه جاافتاده گفت: الزاماً ادبیات و تئاتر به مخاطب آموزش نمی‌دهد بلکه شیوه اندیشیدن را یاد می‌دهد و اگر مفهوم مقاومت و ایستادگی را بدانیم، شیوه اندیشیدن و بازگشت به خویش تن را می‌آموزیم و در برابر هرگونه استعمار، استثمار و استحمار می‌توانیم ایستادگی کنیم.
حمله به آقای نویسنده
عصبانیت ضدانقلاب از هنرمندان حامی شهید حاج قاسم سلیمانی

حمله به آقای نویسنده

محمود دولت آبادی نویسنده رمان هایی چون «کلیدر» و «جای خالی سلوچ»، یکی از افرادی بود که پس از انتشار یادداشتی در حمایت از حاج قاسم سلیمانی یادداشتی در روزنامه ایران منتشر کرد که با حمله گسترده ضدانقلاب رو به رو شد.
سردار آزادی در گفتگو با «سدید»:

فراگیری مدیریت جهادی بین مسئولین، مشکلات امور دولتی را ریشه کن می‌کند

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین گفت: امروز ما کمتر با دفاع نظامی سروکار داریم، اما مصادیق دیگری از دفاع را داریم که بسیجیان درآن‌ها به جهاد می‌پردازند، مانند گروه‌های جهادی که در هنگام نزول بلایای طبیعی و محرومیت زدایی به کمک مردم می‌شتابند و تمام توان خود را بدون درخواست اجر و مزدی برای خوشحال کردن آن‌ها به کار می‌بندند.
هنر بعد از انقلاب جریان ساز شد/ غفلت از ابزار هنر در بسط فرهنگ انقلاب
سه تن از کارشناسان از رسالت‌های هنر انقلاب اسلامی گفتند

هنر بعد از انقلاب جریان ساز شد/ غفلت از ابزار هنر در بسط فرهنگ انقلاب

به مناسبت هفته «هنر انقلاب اسلامی» با سه تن از فعالان عرصه هنر در خصوص تبیین ابعاد انقلابی عمل کردن هنرمندان گفت و گویی صورت گرفته است که در متن زیر تقدیم می‌شود.
استقلال هنری، ضرورت وجودی هنر انقلاب اسلامی/ آبشخور فعلی تعلیم و تربیت، هنرجو‌ها را به تولیدات دگر اغیار فرهنگی سوق می‌دهد
«فرهنگ سدید» به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد

استقلال هنری، ضرورت وجودی هنر انقلاب اسلامی/ آبشخور فعلی تعلیم و تربیت، هنرجو‌ها را به تولیدات دگر اغیار فرهنگی سوق می‌دهد

آنچه در گزارش پیش رو خواهید خواند در باب استقلال هنری بیان شده، سه بخش اول معطوف به مقوله‌ای به‌نام هنر، یعنی مرتبط به چیستی مبانی و ذات هنر، بخشی از آن با فاعلِ فعلِ هنری و هنرمند است، و بخش دیگر به فعل هنرمند تحت عنوان اثر هنری، مرتبط می‌شود. در گام پایانی نیز به بعدچهارمی خواهیم پرداخت که می‌تواند این چرخه را کامل کند. تمام آنچه را که هنر نامیده می‌شود و فعل و انفعالات مرتبط با این عرصه، بدون توجه به این بعد چهارم ابترخواهد ماند.