پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

فرهنگ و هنر - فیلم و سینما
«انقلاب جنسی ۴» برای پرسش‌ها، پاسخی ندارد
مستند «انقلاب جنسی» باز هم حرف‌های سابقش را تکرار کرده است؛
تیم آرمان‌مدیا گویا یکی از کارویژه‌هایش ساخت سلسله مستند‌های «انقلاب جنسی» است که فعلا چهارمین شماره‌اش چند روزی است منتشر شده و در انتهای آن هم با کلمه «ادامه دارد» به مخاطب می‌گوید با ما همراه باشید که فعلا هستیم.
«سمفا» با قابلیت‌هایی مبهم!
جمعی از سینماگران: از جزئیات سمفا اطلاعی نداریم
«سامانه مدیریت فروش آنلاین سینما» همان‌گونه که عنوان شد، در راستای سیاست شفاف سازی سازمان سینمایی طراحی شده و نخستین آورده این سامانه، جداسازی سهم هر یک از ذی‌نفعان بلیت است.
تهیه‌کنندگان در صف سالن‌های سینما!
بازگشایی سینما‌ها و وضعیت طرح اکران آنلاین همزمان با شیوع مجدد کرونا در کشور چه شرایطی را طی می‌کند؟
شیوع بیماری کرونا، اتفاقی بود که چرخه نیمه جان اکران در سینمای ایران را به سمت مرگ کشانده بود، چرخه‌ای که اگر تا پیش از این با هر زحمتی که بود کار خود را پیش می‌برد، با ماجرای کرونا به شکلی زمینگیر شد که حالا شمار آثاری که در نوبت اکران هستند، از شمارش در رفته است!
«پدرسالار» همسن سینمای ایران
محمدعلی کشاورز، چهره ماندگار تلویزیون و سینما روز گذشته در ۹۰ سالگی درگذشت
زمانی که نام استاد محمدعلی کشاورز به میان می‌آید، کمتر کسی است که از نقش‌آفرینی‌های او در آثار گوناگون خاطره نداشته باشد. از شعبون استخونی «هزار دستان» و خواجه قشیری «سربداران» گرفته تا محمد ابراهیم «مادر» و اسدالله سریال «پدر سالار». با فیلم‌های او بزرگ شدیم. استاد کشاورز که بیش از ۵۰‌سال در عرصه‌های مختلف نمایشی، تصویری سابقه کار دارد روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان آتیه تهران دار فانی را وداع گفت.
«دیگری‌سازی» رویکرد بالیوود در مواجهه با مسلمانان
بررسی سیاست‌های سینمایی در هندوستان؛
از زمان روی کار آمدن نارندرا مودی، نخست‌وزیر راست‌گرای هندو، وضعیت مسلمانان در هند با دشواری‌های بسیاری همراه بوده است، مشکلاتی که شاید برای ما ایرانیان به تصور ما از فجایع مسجد بابری بازگردد. مسجدی در شهر آیودیا در بخش فیض‌آباد ایالت اوتارپرداش که مورد اختلاف مسلمانان و هندوان است.
«آنارشیست» درونی، «دموکراسی خواه» بیرونی!
آخرین نسخه سینمایی جوکر، بهره‌برداری از وجهه اعتراض‌های اجتماعی در آمریکا را بر سر دوراهی قرار داده است
هیچ فیلمی به اندازه جوکر ۲۰۱۹ مخاطبانش را سر دوراهی و تناقض قرار نداده است. تا پیش از آخرین ورژن جوکر، این شخصیت که محبوب‌ترین ضدقهرمان در سری کمیک‌استریپ‌ها، فیلم‌ها و انیمیشن‌های بتمن بود، همیشه در مقابل خیر ظاهر و طرفدار شر محسوب می‌شد.
«بچه مهندس» نماینده کدام نسل است؟
کارگردان بچه مهندس ۳ به سوالات پیرامون سریالش پاسخ می دهد
پیش از بچه‌مهندس و در سریال کیمیا هم شاهد ارائه یک الگوی جوان، قوی و همه‌چیزدان برای دختران بودیم و حالا نوبت به جواد جوادی بود که فارغ از اسم انتخابی کلیشه‌ای، رفتار‌هایی شبیه به پیشینیان خود در سریال‌ها داشته باشد. سریال بچه‌مهندس را باید در مجموع سه فصل تحلیل کرد، اما بالا و پایین آمدن کیفیت سریال در فصل‌های مختلف و حتی در قسمت‌های هر فصل نشان از نبود یک دست‌فرمان کلی دارد.
شکایت رییس‌جمهوری از فیلم نساخته یک کارگردان
اتفاقی عجیب و جالب از تقابل فرهنگ و سیاست
در یک اتفاق عجیب نهاد ریاست جمهوری از فیلم ساخته نشده یک کارگردان شکایت کرده است و حالا این کارگردان باید در دادگاه درباره فیلمی که فقط درباره آن حرف زده و فعلا هم ساخته نشده است پاسخگو باشد.
اکران خیابانی ستاره‌های هالیوود!
مروری بر برخی واکنش‌های هنرمندان هالیوود درباره اعتراضات اخیر آمریکا
اعتراضات به رفتار‌های نژادپرستانه سفیدپوستان آمریکایی که همیشه با حمایت دولت‌های آمریکا (چه دموکرات، چه جمهوری‌خواه) همراه بوده، بهانه‌ای برای ورود سلبریتی‌های آمریکایی به عرصه اعتراض علیه دولت آمریکا شده است.
نگاهی انتقادی به آثار ابراهیم حاتمی‌کیا
به بهانه اکران اینترنتی «خروج»
حتما دیده‌اید که بعضا بازی خاموش و به اصطلاح زیرپوستی فرامرز قریبیان را ستایش کرده‌اند. بازیگری استادانه حتما مهم است، اما مساله فقط شیوه بازیگری نیست. باید پرسید این نحوه نمایش اعتراض، ما را به چه فهمی از اعتراض می‌رساند؟