کارشناس مسائل سیاسی گفت: نقطه آغازین اربعین، نجف اشرف است و می‌دانیم نجف نماد عدالت اسلامی محسوب می‌شود و انتهای این راهپیمایی نیز کربلا یعنی حرم کسی است که پرچمدار آزادی و حریت بوده و ازاین‌رو شروع این حرکت با نماد عدالت و پایانش نیز با نماد آزادی است.

سرویس «آیین و اندیشه سدید» پس‌ از اینکه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار موکب داران عراقی به تبیین نقش بی‌بدیل حماسه اربعین در تشکیل تمدن نوین اسلامی پرداختند، تحلیل‌ها درباره چرایی و چگونگی این امر مهم قوت گرفت.

چه اینکه ظرفیت اربعین به‌عنوان آوردگاه مؤمنین و مسلمین سراسر جهان، یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

البته در چند سال اخیر غریو لبیک‌گویان حسینی به کشورهای مختلف رسیده و جمعیت‌ انبوهی از محبین سیدالشهدا خود را در صفوف زائران سید و سالار شهیدان جای دادند و میهمان میزبانان آستان حسینی شدند.

بیشتر بخوانید:

  1. تشریح مؤلفه‌های تمدن اسلامی
  2. گام دوم انقلاب اسلامی به «اربعین» گره‌خورده است
  3. اجتماع همفکرها در راهپیمایی اربعین نقطه پیدایش تمدن نوین اسلامی است
  4. راهپیمایی اربعین مانند سونامی جبهه باطل را ریشه‌کن می‌کند
  5. زیربنای تمدن اسلامی «همبستگی امت اسلامی» در اربعین است
  6. محور تمدن نوین انقلاب اسلامی و مقاومت غرب آسیاست

حضور پرچم‌ها، چهره‌ها، رنگ‌ها و آداب‌ورسوم گوناگون از کشورهای مختلف پنج قارّه‌ی جهان، در مسیر راه‌پیمایی اربعین جلوه‌های زیبا، شگفت و وصف‌ناپذیری از عشق الهی حسین (علیه‌السلام) به رخ می‌کشاند که همراه آوای «حُبُّ الحُسَينِ يَجمَعُنا» آبی بر آتش نمرودی‌ جبهه باطل می‌ریزد تا معنای وحدت کلمه و ائتلاف شکاف‌ها و تفرقه‌ها مصداقی حقیقی یابد.

از همین رو پایگاه مطالعاتی «فرهنگ سدید» در نظر دارد در قالب پرونده‌ای با عنوان «طلیعه‌داران تمدن» در گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران به تحلیل نقش راهپیمایی اربعین در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی پرداخته و مختصات نبرد جبهه حق و باطل در این رویداد آخرالزمانی را تشریح کند.

انبارلویی: در مسیر اربعین، نجف نماد عدالت و کربلا نماد آزادی‌خواهی است/ رهبران الهی مسیر تمدن اسلامی را مشخص کرده‌اند

محمدکاظم انبارلویی کارشناس مسائل سیاسی و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار «فرهنگ سدید» با اشاره به نقش برجسته اربعین حسینی در تمدن سازی اظهار داشت: ما در عصری زندگی می‌کنیم که پرچم ایدئولوژی‌های حاکم بر قرن بیستم یکی پس از دیگری فروافتاده و این مکاتب در تحقق آرمان‌های آن ایدئولوژی عاجز مانده‌اند.

انبارلویی با اشاره به ایدئولوژی کمونیسم و سوسیالیسم که مدعی اجرای عدالت و لیبرالیسم که مدعی برقراری و تضمین آزادی‌های انسانی بودند خاطرنشان کرد: فاشیسم که برای این دو مکتب ایده داشت و مدعی برقراری مدینه فاضله بود نیز یکی دیگر از همین مکاتب شکست‌خورده محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه سوسیالیسم و لیبرالیسم در قرن بیستم به کمک یکدیگر فاشیسم را سرنگون کردند گفت: ما شاهد بودیم که در نیمه دوم قرن بیستم سوسیالیسم نیز به بن‌بست رسیده و سرنگون شد.

وی بر همین اساس تأکید کرد: اکنون دوران یک‌جانبه‌گرایی لیبرالیسم و آمریکا محسوب می‌شود و ترامپ رئیس‌جمهور این کشور با لگدزدن به آرمان‌های امپریالیسم جهانی در مقابل شرکت‌های خود قرارگرفته و ادعای سیادت برجهان را نیز فراموش کرده است.

* تئوری نجات‌بخش بشریت تمدن نوین اسلامی است

انبارلویی روی کار آمدن یک فرد فاسد در آمریکا را نشانه سقوط آرمان لیبرالیسم برشمرد و گفت: در حال حاضر یک تئوری چهارم که همان تئوری اسلام و تمدن اسلامی است وجود دارد و جمهوری اسلامی و تمام نهضت‌های رهایی‌بخش پرچمدار آن هستند.

عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت با تأکید بر اینکه تمدن اسلامی مبتنی بر آموزه‌های پیامبر اسلام است خاطرنشان کرد: اشکالات سه مکتب لیبرالیسم، فاشیسم و سوسیالیسم در مکتب اسلام دیده نمی‌شود و آرمان اجرای عدالت واقعی و رسیدن به مدینه فاضله در تئوری مدینه النبی پیامبر اسلام قرار دارد.

* پدیده تاریخی اربعین نماد حرکت به‌سوی برپایی تمدن نوین اسلامی است

وی بر همین اساس افزود: اربعین حسینی یک فرصت تاریخی برای تمام آزادی‌خواهان است تا این فرصت را غنیمت بشمارند چراکه این‌یک پدیده تاریخی و نماد حرکت به‌سوی برپایی تمدن نوین اسلامی است.

به گفته انبارلویی در اربعین فقط شیعه و سنی نیستند که به این راهپیمایی می‌آیند بلکه ادیان دیگر نیز با این حرکت همگرایی دارند.

*نجف نماد عدالت اسلامی و کربلا نماد آزادی‌خواهی و حریت است

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: نقطه آغازین اربعین نجف اشرف است و می‌دانیم نجف نماد عدالت اسلامی محسوب می‌شود و انتهای این راهپیمایی نیز کربلا یعنی حرم کسی است که پرچمدار آزادی و حریت بوده و ازاین‌رو شروع این حرکت با نماد عدالت و پایانش نیز با نماد آزادی است.

وی یادآور شد: این حرکت برای آزادی خواهان این پیام را دارد که ما برای تأمین عدالت و آزادی به رهبرانی نیاز داریم که در زمان حیات خود مصداق واقعی اجرای عدالت و آزادی بوده باشند.

*رهبران الهی مکتب اسلام مسیر تمدن اسلامی را تعیین کرده‌اند

انبارلویی بابیان اینکه حضرت علی و امام حسین علیهماالسلام رهبران الهی هستند که مسیر حرکت بشر به سمت تمدن نوین اسلامی را تعیین می‌کنند؛ تصریح کرد: از سوی دیگر هم‌اکنون ما در عصر مهدویت قرار داریم و امام معصوم ما حی و زنده است و هدایت این حرکت را بر عهده‌دارند.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان متذکر شد: چهل سال انقلاب اسلامی و تحولات کنونی منطقه نشان می‌دهد ما به سمت ایجاد تمدن اسلامی درحرکت هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: