پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - بهداشت و سلامت
کرونا و فرصت‌های اجتماعی
یادداشت// بهزاد عمران زاده
معمولاً در هر سختی، دشواری و مرارتی که چه در مقیاس فردی و چه در مقیاس کل جامعه بروز می‌کند، اگر از زاویه دید درستی به موضوع نگریسته شود و مواجهه فعالانه و امیدوارانه‌ای با مسئله انجام پذیرد، باوجود همه دشواری‌ها و نگرانی‌هایی که آن سختی و مرارت به وجود می‌آورد؛ می‌توان تحقق مجموع‌های از دستاوردها و برکات ارزشمند را متصور بود که از آن به قاعده‌ی تبدیل تهدید به فرصت یاد می‌شود.
عبور از بحران کرونا با پیوست اجتماعی
محمد حسن عبدالصمد
هرچند که از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران شاهد شکوفایی همدلی اجتماعی و بالا بودن تاب‌آوری بودیم، اما باید هوشیارانه بدانیم که این اتفاق همراه با تغییراتی در عرصه فرهنگی و اجتماعی است که باید پیوست‌های آن با دقت و بر اساس تغییرات به وجود آمده تدوین و تهیه شود تا بتوانیم دوره پس از بحران را نیز به خوبی پشت سر بگذاریم.
سندروم ویروس بی‌قرار!
نوید مؤمن
شبکه بی‌بی‌سی با شیوع کرونا در انگلیس مانند سندروم ویروس بی‌قرار برخورد می‌کند! ویروسی که اساسا حساب و کتابی ندارد و شهروندان نیز حق سرزنش دولت را در قبال شیوع آن ندارند! در انگلیس مردم موظفند بپذیرند که این ویروس، غیرقابل کنترل بوده و هر اقدامی که دولت انجام می‌دهد، لطف مضاعفی است که در حق شهروندان می‌کند و باید از آن بسیار ممنون باشند!
علل کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها
آمار کرونا در ماه‌های آتی به صفر می‌رسد؟
بررسی آمار‌های جدید کرونایی در کشور نشان می‌دهد بار دیگر روند مرگ‌و‌میر افزایش یافته، اما روند ابتلا همچنان نزولی است.
فاصله گذاری اشتباهی
بررسی‌های میدانی از عدم موفقیت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند حکایت دارد
تهران دیروز شلوغ بود؛ خیابان‌های اصلی شلوغ، بزرگراه‌ها شلوغ و پشت چراغ‌های قرمز شلوغ، آدم‌ها هم شلوغ کرده بودند، چه در ایستگاه‌های اتوبوس، چه داخل این غول‌های آهنی، چه روی سکو‌های مترو و چه داخل واگن‌ها. تاکسی‌ها، اما شلوغ نبودند، تاکسی دار‌ها دیروز خیلی هایشان کاسه چه کنم دست گرفته بودند و دنبال مسافر می‌گشتند؛ گردشی‌ها هم می‌گشتند به امید مسافری، شاید کسی دست بلند کند و سوار شود و چرخ لنگ زندگی راننده را بچرخاند.
الهیات کرونا
مسعود زین‌العابدین
والتر ترنس استیس یکی از فلاسفه‌ای است که حرفی قابل اعتنا درباره دنیای مدرن دارد. او، هم در بحث تعارض علم و دین و هم در بحث معنای زندگی از تغییر پارادایمی سخن می‌گوید که در دنیای مدرن و با فلسفه مدرن رقم خورد. او زوال ایمان به خدا را ناشی از یک روحیه عمومیِ علمی و یک سلسله پیش‌فرض‌های بنیادینی می‌داند که علم جدید از قرن ۱۷ به این‌سو بر آن‌ها بنا شده است.
کرونا نجیب تر از آنفلوانزا
قدرت پنهان ویروس چینی؛
نگرانی مردم از کرونا ویروس باعث شده تا شاهد بروز وحشت کاذبی در سطح جامعه باشیم. این در حالی است که متخصصین عفونی بر این باورند این ویروس نجیب تر از آنفلوانزای فصلی است.
گسترش فعالیت قاچاقچیان دارو از کانال‌های ماهواره به شبکه‌های اجتماعی/ مافیای خرید و فروش جان بیماران با امضاهای طلایی!
قاچاق دارو معضلی در گستره درمان
عده‌ای از جان مردم به سود حساب‌های بانکی خود بهره می‌برند و این ضایعه در حوزه پزشکی، سال‌هاست که مافیاگونه حوزه سلامت را به چالش می‌کشد. «امضا‌های طلایی» در حوزه‌های مختلف وجود دارد که منتهی به انواع رانت و شبکه‌های فساد می‌شود و این بار بحث آن همچون آتش زیر خاکستر از سازمان غذا و دارو زبانه کشید.
نگرشی بر شیوۀ عمل به نظام سرمایه‌داری و ارزش‌های فرهنگی در کشور
علی نوری
امروزه مبالغ هزاران میلیاردی برای طرح‌های مختلف صنعتی و عمرانی و حتی ساختمان‌های اداری از محل بودجه کشور اختصاص می‌یابد، اما اگر برای یک طرح فرهنگی مبلغ بسیار کمی مطالبه شود، پاسخ این است که بودجه نداریم.
تحمیل پرخاشگری در مسیر تحمل خشم!
حجت‌الاسلام اکبر شکاری
گاهی اوقات در نشریات و جراید، اخبار متعددی از حوادث این چنینی می‌خوانیم؛ به‌عنوان مثال، جوانی ورزشکار توسط چند نفر، کشته شد. جوانی آمر به معروف توسط اراذل و اوباش به شدت مجروح شد اما به راستی علل پرخاشگری (aggression) و خشم (anger) چیست؟