پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - صنعت، تجارت و خدمات
سیاست‌گذاری عجولانه، مخربِ فرهنگ اقتصاد
گزارشی درباره فروش فوق العاده خودرو؛
در روز‌های اخیر که طرح فروش فوق العاده محصولات سایپا و ایران خودرو، به عنوان مرهمی بر دردِ نابه‌سامانی بازار خودرو در حال اجراست، نحوه اجرای این طرح دارای پیامد‌هایی اجتماعی و فرهنگی بوده که در این مجال با توجه اجرایی شدنِ تصمیم دوم، به پیامد‌های اجتماعی و فرهنگی این طرح به خصوص از منظر «فرهنگ اقتصاد» پرداخته‌ایم.
زیرساخت‌ها آماده و زمان تدوین «برنامه فراگیر» است/ تفاوت‌های اساسی «رفتار عقلایی» در نظام اقتصادی اسلام و تفکر اومانیستی
بخش دوم// دکتر محمد کهندل در گفت‌وگو با «سدید»:
نویسنده کتاب «پول، ارز و بانکداری با رویکرد اسلامی» گفت: مفهوم برنامه فراگیر در نظام و نظریه‌های برنامه ریزی دارای معنی است و به کارگیری این مفهوم در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به معنی آماده بودن الزامات و زیرساخت‌های مختلف برای انجام یک برنامه ریزی جامع است که به منظور تدوین و اجرای چنین برنامه فراگیری نیاز به ورود جوانان انقلابی را با تمام وجود احساس می‌کنیم؛ چنانچه مردم در رفتار‌های اقتصادی خود به رفتار‌های اسلامی عادت کردند، سایر رفتار‌های مردم نیز اسلامی خواهد شد.
بیانیه به‌موقع و روشنگرانه گام دوّم، پاسخی به موضع‌گیری‌های غیر مدبرانه برخی از سیاسیون بود/ انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته را به ما آموخته است/ درآمد بادآورده آفت اقتصاد ایران
بخش اول// محمد کهندل در گفت‌وگو با «سدید»:
نویسنده کتاب "پول، ارز و بانکداری با رویکرد اسلامی" گفت: هرکسی در حوزه تخصصی خود اگر در مفاد بیانیّه گام دوّم دقّت کند متوجّه خواهد شد که این بیانیّه بسیار با هوشمندی، تفکّر، مطالعه و تعمیق صادر شده و جنبه‌های مختلف را کاملاً در نظر گرفته است.
تهیه اطلس فرهنگ‌های سازمانی جزء اولویّت‌های فراموش شده کشور است
ناظمی اردکانی در گفت‌وگو با «سدید»:
دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه‌های فرهنگی کشور گفت: شما دو فرهنگ را در کنار هم می‌توانید ببینید؛ در فرهنگ عمومی مباحثی چون فرهنگ کار و تلاش مطرح می‌شود و نوع دوّم، فرهنگ تخصّصی و حرفه‌ای است که در همین راستا عطف به اولین بند از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه نظام اداری، تهیه اطلس فرهنگ‌های سازمانی جزو اولویت‌های کشور است.
تجربه انقلاب در خصوص سامانه‌های اقتصادی جهادی تجمیع و تدوین شده است
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
پس از پیروزی انقلاب نهاد‌هایی خودجوش و مردمی با ویژگی جهادی برای انجام فعالیت‌های مختلف تشکیل شده و از جمله نهادهای جهاد سازندگی و جهاد دانشگاهی پا به عرصه ظهور گذاشتند، در ارتباط با همین موضوع بخشی از پژوهش عبدالمجید شیخی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
مسجدمحوری بستری برای تمدن‌سازی/ تحقق اقتصاد مقاومتی بسیاری از معضلات فرهنگی جامعه را رفع می‌کند
کارشناس فرهنگی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
نیک منش رویکرد کلان در الگوی جبهه سازی مردمی مسجدمحور را رویکردی فرهنگی ارزشی دانست و گفت: ساختارهای متناسب با جبهه ایمان کاملاً با ساختارهای سازگار با جبهه کفر و التقاط متفاوت است.
ماهیت wto چیست؟/ دلایل نپیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد؛
حفظ و ارتقاء جایگاه کشور در رتبه بندی های جهانی باید ضمن حفظ هویّت و شاکله در راستای منافع ملّی به صورت مستمر مدّ نظر سیاست گذاران صنعتی و اقتصادی نظام قرار گیرد امّا قابل تأمّل است که ایران بر اساس داده های ارائه شده در پایگاه های بین المللی حتّی بدون پیوستن به WTO نیز در ابتدای سال 2018 میلادی بر اساس شاخص برابری قدرت خرید رتبه هجدهم اقتصاد جهانی و جایگاهی بالاتر از کشورهای استرالیا، هلند، سوئد، سوییس، سنگاپور، اتریش، نروژ و دانمارک را در اختیار داشته است.
بسیج کامیون‌داران در یک روز ملی/ صنعت‌حمل‌ونقل در خدمت کدام اقتصاد؟
امیر ابراهیمی
پس از این دیدار و بیانات امام خمینی(ره)، ایران زمین شاهد بسیج عمومی کامیون داران شد و صحنه‌های کم نظیری از فداکاری، ایثار و تلاش شبانه روزی به ثبت رسید و این روز را در تاریخ کشور در یاد‌ها ماندگار ساخت. ۱۴ سال بعد از این روز در سال ۱۳۷۶ نام­گذاری روز ۲۶ آذر ماه به نام "روز ملی حمل و نقل" صورت پذیرفت.
متن تمدن غرب بر مبنای اصالت سرمایه بنا شده/ شیوه چپاول ضعیف‌تر‌ها در نظام سرمایه‌داری پیچیده و غیرعلنی است/ فرهنگ نظام سرمایه‌­داری در جامعه اسلامی آمده اما جامعه انقلابی در مقابل آن صف آرایی و با آن مقابله می‌کند/ پیش‌فرض قانون‌گذار نباید این باشد که فعالّین اقتصادی به دنبال سود حداکثری هستند
حجت الاسلام پیروزمند در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید» تشریح کرد
پیروزمند گفت: در نظام سرمایه‌داری وقتی قوانین حقوق مشتری را با سایر قوانین در کنار هم ببینیم، مشخص می­‌شود که در عمل جوامع ضعیف‌­تر به شکل پیچیده‌‌تری درحال چپاول شدن هستند. چرا پیچیده تر؟ چون دزدی آن‌ها غیرعلنی‌تر شده است و توانسته اند کاری کنند که در ظاهر امر اختیار و مشارکت مشتری بیشتر شود. آن‌ها بی عدالتی و نهادینه شدن ظلم در سیستم را روز به روز بیشتر بلد شده اند که چه جور آن را کتمان کنند و پیچیده‌تر اجرا کنند.
رویکرد فرهنگی در قبال موضوعات غیرفرهنگی چگونه باید باشد؟/ عناصری چون صنعت، تجارت و خدمات دارای ابعاد فرهنگی هستند/ خسارت بی توجهی به ابعاد فرهنگی برخی موضوعات، یک نسل بعد مشخص می‌شود
حجت الاسلام پیروزمند در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید» تشریح کرد
پیروزمند گفت: محتوای تولید شده در خصوص نظریه فرهنگی، به قدری هست که بتواند پایه­‌ای برای کار در موضوعات خاصّ مثل موضوع فرهنگ در صنعت، تجارت و خدمات باشد.