پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - معماری و شهر سازی
مسکن مورد نظر در دسترس نیست!
با سیاست‌های موجود در حوزه مسکن، خانواده‌ها دیگر نمی‌توانند خانه‌هایی با کیفیت سکونت مناسب داشته باشند؛
در دو دهه اخیر رویکرد‌های شهرسازی فشرده و عمودی سازی باعث کاهش عرضه زمین در شهر و برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن شده و نتیجه آن ایجاد رانت زمین شهری و افزایش قیمت زمین بوده است. با توجه به ابزار‌های دولت در بحث زمین و قدرت بخش خصوصی در سطوح محلی، اگر دولت قصد و اراده جدی برای حل بحران مسکن دارد باید قیمت زمین را متعادل و نزدیک به یک‌چهارم هزینه ساخت مسکن کاهش دهد.
تحقق عدالت شهری با رعایت اصل انتفاع همگانی
بررسی موضوع عدالت و خانواده در بستر شهر در گفتگو با بهزاد عمران زاده
پژوهشگر شهرسازی اسلامی گفت: از زمانی که مدرنیته در معماری و شهرسازی ورود پیدا می‌کند، محوریت و مرکزیت در شهر‌ها با عناصر غیر فرهنگی از جمله مال‌ها و مراکز تجاری بزرگ است
بنای وهابیت در تخریب بقیع
یادداشت// سید جواد هاشمی فشارکی
هشتم شوال مصادف با سالروز تخریب بارگاه ملکوتی و متبرک ائمه بقیع توسط وهابیت است، اما حذف و تخریب اماکن، نماد‌ها و آثار برجای مانده از صداسلام توسط وهابیون برای نخستین بار نیست که صورت می‌پذیرد و در موارد مشابه بسیاری تکرار شده است.
خانه‌های کپسولی آخرین ایده لیبرال‌ها برای خانه‌دار کردن مردم
«سدید» گزارش می‌دهد
در شرایطی که درپی مدیریت چندساله اصلاح‌طلبان در بدنه دولت و شهرداری، قیمت مسکن و اجاره‌بها رشد نجومی داشته و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی از سکونت در ایران وجود دارد، به نظر می‌رسد ایده خانه‌های ۲۵ متری، کپی‌برداری مدیران شهرداری از جریان سرمایه‌داری در دنیاست که مجتمع‌هایی با خانه‌های ۲۵ متری برای کارگران و مهاجران ساخته تا این افراد را به چشم سرمایه وارد کارگاه‌ها و کارخانه‌ها کنند.
شاخصه‌های معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی
معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی باید در خدمت اهداف نظام اسلامی باشد. معماری و شهرسازی ما باید هویت انقلابی داشته باشد. ازاین‌رو شاخص‌های شهرسازی و معماری انقلاب اسلامی می‌تواند در قالب یک سیستم تبیین شود و دقت شود به نام اندیشه پردازی و نوآوری از اصول منحرف نشود.
بحران مسکن و تداوم انگاره‌های سرمایه دارانه!
بهزاد عمران زاده
بازار مسکن به شدت ملتهب و اقشار متوسط و به ویژه پایین جامعه در نهایت سردرگمی و استیصال هستند و افزایش چند برابری قیمت خرید مسکن، گروه های متوسطی از مردم را که با پس‌انداز چندین ساله خود به دنبال خرید واحد مسکونی بودند را دچار بهت و حیرت کرده و برنامه آن ها را برای خانه دار شدن، به آرزویی دور و دراز تبدیل کرده است.
اصلاح قانون نظام مهندسی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها
محمد هادی عرفان
طرح اصلاح قانون نظام مهندسی با اصلاحاتی به زودی در صحن علنی مجلس طرح خواهد شد، با توجه به اینکه نفس توجه مجلس شورای اسلامی محترم به موضوع بازنگری قانون نظام مهندسی فرصت مغتنمی است. در همین راستا نمایندگان محترم مجلس به چند نکته اساسی و مهم در بررسی این قانون توجه کنند.
سیلاب ها و درسی برای آینده
بهزاد عمران‌زاده
لازم است در کنار صحنه‌های تلخ و شیرین و اضطرار‌های روزمره، سیل اخیر با نگاهی دقیق و علمی به بررسی اتفاقات اخیر و ریشه یابی آن‌ها همت گماریم تا در آینده هم در فرایند بازسازی ساختمان ها، محلات و شهر‌ها و هم در مقام پیشگیری از حوادث ناگوار آتی، بتوانیم به راهبرد‌ها و اقدامات در خور و شایسته‌ای دست پیدا کنیم.
تصمیمات نادرست در حوزه شهری، کوچه‌های عمودی را به وجود آورد/ لزوم بهره گیری از روان شناس‌ها و زیبایی شناس‌ها در شهرسازی/ دانشکده‌های معماری به سمت معیار‌های انقلاب اسلامی پیش بروند
معاون دانشگاه امام خمینی(ره) در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد:
زندیه گفت: در چند دهه گذشته برای حل مشکل جمعیت مهاجر به شهر‌ها باید فکر‌هایی درست و با برنامه ریزی بعد هم مستند بر ضوابط و استاندارد‌های خاص شهرنشینی و شهر سازی انجام می‌گرفت، اما من احساس می‌کنم در بعضی موارد خیلی عجله کردیم و سریع تصمیم گرفتیم.