پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

فرهنگ و هنر - کتاب
سرانه مطالعه در ایران ۱۳ دقیقه است/ ۴۰ درصد بازار کتاب کودک ترجمه است/ صنعت نشر ۱۶ هزار ناشر دارد، اما ۵۰ درصد کتاب‌ها توسط ۴۰۰ ناشر چاپ می‌شود
حسین پور در گفت‌گو با «سدید»:
مدیر عامل خانه کتاب گفت: در طول سال ۹۷ تعداد ۱۰۰ هزار کتاب توسط ۵ هزار ناشر چاپ شده است و ۵۰ درصد از این کتاب‌ها توسط ۴۰۰ ناشر چاپ شده است. این آمار نشانگر این است که صنعت نشر ما باید به سمت حرفه‌ای شدن برود و هم اینکه بتوانند در حوزه بین الملل فعالیت کنند و ناشران باید به دنبال ترجمه کتاب‌های خود به زبان‌های دیگر باشند.
تاریخ پرفراز و نشیب میراث شیعه در کربلا؛ از حمله وهابی‌ها تا دزدی‌های آمریکا و اسرائیل
خطراتی که میراث عظیم تشیع را تهدید می‌کند
۷۵ هزار نسخه خطی شناسایی شده در عراق وجود دارد‌، اما این همه ماجرا نیست،‌ میراث شیعه تاریخ پر فراز و نشیبی در این سرزمین داشته است. از حمله وهابی‌ها و سوزاندن نسخ خطی توسط ارتش بعث عراق گرفته تا دزدی‌های آمریکا و اسرائیل.
کتاب‌های عاشورایی با شرایط ویژه در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار می‌گیرد
به همت یک موسسه نشر کتاب
در راستای ترویج و توسعه فرهنگ عاشورا و به منظور معرفی پیام قیام امام حسین (ع) موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، کتاب‌هایی که در این موسسه با موضوع قیام امام حسین علیه السلام و پیام‌های عاشورا در سه گروه سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و عموم منتشر شده را با شرایط ویژه در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار می‌دهد.
کتاب مجاز و غیر مجاز زیر قیمت
عماد نجار
هرکتاب مجاز و غیر مجاز، داخلی و یا خارجی، نویسنده‌اش هتاک یا محترم، دینی یا لائیک و قدیمی یا جدید که بخواهید از ۵۰ تا ۷۰ درصد زیر قیمت در خیابان انقلاب در کنار پیاده‌رو یافت می‌شود.
پشت بوم نقاشی هزاران درد دارم
نگاهی به رمان «یک فصل در کوبیسم» نوشته اعظم عبدالهیان
رمان «یک فصل در کوبیسم» اولین تجربه خانم اعظم عبدالهیان درزمینه رمان است. در این رمان، برشی زمانی از زندگی بهار را دنبال می‌کنیم. بهارِ داستان دختری شهرستانی است که توانسته به پشت‌گرمی آقابزرگ، پدرومادرش را متقاعد کند تا به تهران بیاید و از رکود و سکوت و یکنواختی شهرستان فرار کند. به تهران بیاید تا کار کند، درس بخواند، با آدم‌های جدید و گوناگون روبه‌رو شود و موقعیت‌های تازه را تجربه کند و بزرگ‌تر شود. در این داستان، فرصت مواجهه با روایتی زنانه از زندگی، عشق و شکست را داریم.
جنایتکار عاشق خاکستری
نقدی بر کتاب «شهرهای گمشده» برگزیده جایزه شهید حبیب غنی‌پور
«شهرهای گمشده» دومین کتاب خانم آیدا مرادی‌آهنی‌ است که توسط نشر سده چاپ شده و عنوان برگزیده‌ بخش رمان بزرگسال جایزه ادبی شهید حبیب غنی‌پور را از آن خود کرده است.
«کمیک استریپ» نسل جدید حوزه نشر/ کمیک چیست؟
«فرهنگ سدید» قالبی جذاب از چاپ آثار را معرفی می‌کند
امروزه که دیگر انتشارات شانه به شانه سایر صنوف در بازار اقتصادی پا گذاشته است، لاجرم به کمک صنعت چاپ از فنون روزآمد در طراحی کتاب‌ها بهره می‌برد. در این راستا، یکی از قالب‌های جذاب چاپ آثار، گونه طراحی کتاب با عنوان «کمیک یا کمیک استریپ» است.