پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

فرهنگ و هنر - هنر های تجسمی
آوانگاردیسم؛ شارلاتانیزم دنیای هنر
یادداشت// نصرت الله قادری
عدم وجود نظریه پرداز موجب شده که سهل پسندی به وجود بیاد؛ امروز هر کس می‌تواند نظریه پرداز باشد، هرکسی می‌تواند نویسنده باشد و هر کسی می‌تواند کارگردان باشد و به راحتی اثر خود را چاپ و ارائه کند، بی آنکه صاحب نظریه و دیدگاه باشد. در این چند ساله اخیر این امر با خصوصی شدن دنیای هنر نیز همراه شده و باعث شده هنر به ناچار به اقتصاد تکیه کند و در آمدزا باشد.
تفکر، کار متفکر و تبدیل آن تفکر به هنر، بر عهده‌ی هنرمند است/ هنرمند نباید در فضای تفکرات سخیف تنفس کند
مفهوم ایستادگی و تاثیرات اجتماعی آن در گفتگو با «عبدالحمید قدیریان»/ بخش دوم
قدیریان طراح صحنه فیلم «ملک سلیمان» با اشاره به اینکه در جامعه متفکر نداریم و اگر هم هست برای هنرمندان حرفی ندارد، گفت: هنرمند در خور فضایی که نفس می‌کشد، تولیدات دارد و اگر سینمای ایران به این میزان سخیف است، به این خاطر است که تفکر ما سخیف است؛ هنرمندان بر اساس آن فضای تفکری و آشنایی با مانیفست‌های آن تفکرات، تولید اثر می‌کردند و در نتیجه مردم قبل از آشنایی با آن تفکر، آن را در قالب یک اثر هنری می‌دیدند.
۹۰ درصد جامعه هنری با انقلاب اسلامی همراه است
محمد حبیبی در گفتگو با «سدید»:
مدیرعامل انجمن تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح گفت: گام دوم انقلاب هم مسیر تعیین کننده و هم وظیفه است و درشرایط امروز که وضع هنرمند خوب نیست؛ تمام ارگان‌هایی که در کشور کار هنری و فرهنگی انجام می‌دهند یک راه بیشتر ندارند و آن اینکه تنها یک جریان باید در کشور سیاست گذاری کند و بقیه تبعیت کنند.
چگونه پای عوامل پشت‌پرده «حراج تهران» به بنیاد رودکی باز شد؟! +عکس و سند
مرتضی کاظمی کیست؟
مرتضی کاظمی، مردی که ردپایش در بیشتر حوزه‌های اقتصادی فرهنگ و هنر دیده می‌شود، به‌عنوان رئیس هیئت مدیره بنیاد رودکی انتخاب شده است؛ اما این در حالی است که نام او با پرونده گروه عظام نیز گره می‌خورد.
سیاسی‌ترین دیوارنگاره جهان رونمایی شد
لانه جاسوسی آمریکا منقش به جنایت‌های ایالت متحده علیه ایران؛
دیوارنگاره جدید لانه جاسوسی آمریکا با محور نمایش خوی استکباری آمریکا صبح رزو شنبه ۱۱ آبان ماه با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.
تلفیق شاهکارهای هنری با خرابه‌های سوریه
«تمام اعظم» هنرمند عصر جدید؛
نام او «تمام اعظم» است؛ در سوریه به دنیا آمده و همان‌جا بزرگ شده است. او در سال‌های اخیر آثاری را به نشانه اعتراض به جنگ سوریه خلق کرده است.
«هنر برای صلح» در ایران به دنبال چیست؟
«سدید» گزارش می‌دهد
«هنر برای صلح» عنوان جشنواره‌ای است که هر ساله فعالیت خود را ۳۰ شهوریورماه مصادف با روز جهانی صلح (۲۱ سپتامبر) آغاز می‌کند که امسال نیز هفتمین دوره خود را در رشته‌های مختلف برگزار کرده است، اما با وجود برگزاری هفت دوره این جشنواره سوالاتی اساسی و البته بی‌پاسخ در باب مجوزها، نحوه تامین مالی جشنواره و اینکه چه نهادی و چه افرادی جشنواره مدیریت می‌کنند؛ وجود دارد.
عکس‌های من شاعرانه است، اما شاعرانه نمی‌نویسم/ عکاس آغوش‌ها؛ بار‌ها در خود فروریخته
گفتگوبا ساسان‌مویدی به‌بهانه برپایی ۲ نمایشگاه و انتشار یک کتاب؛
ساسان مویدی این روز‌ها شاهد برگزاری دو نمایشگاه از عکس‌هایش است، هفتمین کتاب مستقلش را نیز رونمایی کرده است؛ پس از شش کتاب که عکس‌هایی از حوزه‌های مختلف را دربرمی‌گیرد، حالا هفتمین جلد از مجموعه کتاب‌های عکاسان جنگ، به ۱۲۶ عکس از او اختصاص پیدا کرده است.
کشتی نجات در اروپا/ ماجرای کشیشی که نمی‌خواست تابلو در کلیسا نصب شود
گزارشی از نمایش نقاشی‌های حسن روح‌الامین در برلین و پاریس
این روز‌ها حسن روح‌الامین، قاب‌های نقاشی‌اش را به کشور‌های اروپایی برده است؛ برپایی گالری و کارگاه‌های نقاشی به همت او و همراهانش در چند شهر از کشور‌های فرانسه، ایتالیا و آلمان کافی بود تا مفاهیم عاشورایی از قاب نقاشی‌های روح‌الامین پرواز کنند و به جان مخاطبان خارج‌نشین بنشینند.
عدم درک فلسفه وجودی کاریکاتور دلیل برخورد مسئولین با کاریکاتوریست‌ها/ دوره‌های تخصصی کاریکاتور برای فراریان کشور با هزینه بیت‌المال!/ نقاشی خود را بر طاقچه خانه‌ای در کشمیر دیدم
عباس گودرزی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد
نقاش و کاریکاتوریست مطبوعاتی گفت: نیش جزو شخصیت کاریکاتور است و اگر کاریکاتوری نیش نداشته باشد، یک طرح ساده است و اگر با کاریکاتوریست‌ها برخورد می‌شود به بی ظرفیت بودن آن مسئول بر می‌گردد و اغلب نیز به ضرر خود آن‌ها تمام می‌شود.