پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

فرهنگ و هنر - موسیقی و سرود
«بوی شمال» شنوندگان را نگران کرد!
همکاری پرواز همای به‌عنوان خواننده موسیقی دستگاهی و مقامی ایران با ۲ خواننده موسیقی پاپ، جنجالی شده است
آن‌ها که آن روز خیابان هوپ را سپری کردند، خودشان را به خیابان گراند جنوبی در مرکز شهر لس‌آنجلس رساندند و آن‌را تا ساختمان شماره ۱۱۱ بالا رفتند و از در تالار کنسرت والت‌دیزنی داخل شدند و هر یک روی یکی از ۲۲۶۵ صندلی آن سالن نشستند که یکی از نمایندگان نوظهور موسیقی دستگاهی ایران برایشان بخواند، هیچ فکر امروز را نمی‌کردند.
صبا جان! بخواب که دیگر جریمه‌ات نکنند!
مروری بر حیات هنری زنده‌یاد ابوالحسن صبا
ابوالحسن‌خان صبا از بزرگان موسیقی ایرانی است و باید گفت، مکتب موسیقی ایران که با فعالیت‌های موسیقایی درویش‌خان آغاز شده بود، با زنده‌یاد صبا به اوج خود رسید و با فعالیت‌های شاگردانش ادامه پیدا کرد، تا آنجا که می‌توان تاثیرات صبا را تا امروز یعنی حدود شش دهه و نیم پس از مرگش هم در موسیقی ایران مشاهده کرد.
شمه‌ای رونمایانه از تاریخ موسیقی ایران از حمله افاغنه تا پایان زندیه
«سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش پنجم
فرجام کار صفویان با حادثه‌ی هول و دهشتناکِ شورش محمود افغان، پایانی عفن و نکبت بار داشت؛ در این گذار مذاق مردمان، که در سایه‌ی حکومت صفوی، تا اندازه‌ای روی آسایش و امنیت را دیده بودند، دگر باره به تلخی گرایید و به نومیدی خو کرد. راه تعالی و مسیر ترقی هنر‌های زیبای مورد توجه شاهان صفویه، به یکباره مسدود گشت.
شمه‌ای رونمایانه از وضعیت موسیقی ایران زمین در دوران صفویه
«سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش چهارم
روی کار آمدن سلسله‌ی صفویه، مُتمّم دوره انحطاط و زوال موسیقی علمی ایران زمین است. چنانکه که گفته آمد، پس از یورش مغولان به ایران، سیری قهقرایی، دامنگیر تمامی عرصه‌های علمی کشور، من جمله موسیقی گردید. گرداب این قهقرا، در ادوار سلطنت صفویان است.
شمه‌ای رونمایانه از وضعیت موسیقی ایران پس از ایلخانان تا پایان کار تیموریان
«فرهنگ سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش سوم
پس از مرگ تیمور گورکانی، قلمرو او در میان دو فرزندش، شاهرخ و میرانشاه تقسیم گشت. هرات در قامت پایتخت شاهرخ، بزرگترین کانون علم و ادب و هنر روزگار خویش بود. پس از شاهرخ، فرزندش، که مردی با ذوق و هنر دوست بود، پس از چندی از حکومت کناره گرفت و اوقات خود را مصروف تالیف و تدوین کتب و نشست و برخاست با شعرا و هنرمندان ساخت.
وزارت و اداره ارشاد، موسیقی سنتی را وجه‌المصالحه خود قرار می‌دهند/ دست از سر مکتب اصفهان بردارید!
علی‌اصغر شاه‌زیدی:
شرکتی که می‌خواهد کنسرت پاپ برگزار کند و توانایی برگزاری کنسرت سنتی را ندارد، گروه موسیقی مبتدی را با خواننده‌ای مبتدی در سالنی جمع می‌کند تا به‌صورت فرمالیته این کار را انجام داده باشد و این ظلم بزرگی است که ارشاد در حق موسیقی سنتی یا بهتر بگویم، موسیقی ایرانی می‌کند.
شمه‌ای رونمایانه از وضعیت موسیقی ایران‌زمین از حمله مغول تا ابتدای سلطه‌ی تیموریان
«فرهنگ سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش دوم
سیل خانمان برانداز مغولان، حرکت رو به تعالی تمدن و فرهنگ و هنر ایران، از جمله موسیقی را، از مسیر تکامل خارج نموده و در نشیبی قهقرایی قرار داد.
شمه‌ای رونمایانه از وضعیت موسیقی ایران‌زمین از آغاز تا حمله مغول
«فرهنگ سدید» تاریخچه موسیقی ایران را بررسی می‌کند/ بخش اول
از ریشه موسیقی در ایران زمین، قبل از حکومت مادها، اطلاع روشنی در دست نیست. صرفا می‌دانیم که ایرانیان، کهن‌ترین قسمت اوستا که به گات‌ها معروف است را با آوازی خوش زمزمه می‌کردند. در دوران ساسانیان، موسیقی در ایران زمین به حد اعتلای خود رسیده بود. اعراب هم دوره ساسانیان، از علم موسیقی بهره چندانی نبرده و یا به عبارتی بی بهره بودند. در موسیقی بزمی، الحانی داشتند که با شعر ادا می‌شد و به آن غنا می‌گفتند. غنا در اصطلاح آوازی ست که در مجالس لهو و لعب توسط زنان یا مردان اجرا می‌شود.
فعالیت در حوزه موسیقی با هدف شکار زنان و شانتاژ آفرینی علیه ایران اسلامی
شایعات غیرقابل تصور؛
این نخستین باری نیست که درخشانی سر از یکی از شبکه‌های تلویزیون مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران بیرون می‌آورد. او مدتی طولانی‌ است که با شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله بی‌بی‌سی فارسی همکاری بسیار نزدیکی دارد.
سال شکست دامبول و دمبول‌ها
گزارشی از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97
هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.