پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

آیین و اندیشه - معنویت اسلامی
حکومت دینی، تعدیل ثروت و رفع «فقر» و «تکاثر»
یادداشت// میر محمد موسوی
اما بعد از اشاراتی که از اهمیت بی‌نظیر و بنیادی "عدالت" در دین و دینداری و جامعه و حکومت دینی گذشت، آنچه در این نوشتار کوتاه از میان مباحث گسترده مربوط به عدالت (مفهوم شناسی، نظریات و مناظرعدالت و...) مراد است؛ نگاهی کوتاه به مفهوم کاربردی عدالت در حکومت اسلامی؛ با توجه به دو مفهوم "فقرزدایی" و "تکاثرستیزی" به عنوان دو رکن و اصل والزام اصلی در نظریه عدالت و حکومت عادل دینی است.
سرمایه اجتماعی با عدل می‌آید
عدالت در اندیشه شهید بهشتی چه جایگاهی دارد؟!
اسلام دين عدالت اقتصادى و اجتماعى است، اما كار سازندگى اسلام تنها با برقرارى عدالت اجتماعى و اقتصادى تمام نمى ‌شود. اسلام دين انسان ‌سازى بوده و در اين دين انسان بايد با همه‌ فضائل اخلاقى اسلام شناخته شود. انقلاب اسلامى ما نيز بايد در همين راستا در حركت باشد.
روحانیت شغل کسی نیست!
شهید بهشتی به روحانیت چه گفت؟!
در اسلام سمت خاصی به نام روحانیت، نظیر آنچه در میان پیروان بسیاری از ادیان دیگر هست و تقریباً شغل و حرفه خاص روحانیون شمرده می‌شود، سراغ نداریم. آنچه در اسلام هست، یک سلسله تکالیف واجب یا مستحب عمومی است که برخی عینی و اغلب کفایی است بی آنکه کمترین رنگ شغل و حرفه‌ای برای یک دسته داشته باشد.
سازمان وکالت امام صادق (ع)
پایه‌ریزی شبکه ارتباطی رئیس مذهب جعفری به منظور راهبری شیعه؛
عصر امام صادق (ع)، عصر فرقه‌های کلامی-فقهی است و این مسائل باعث می‌شد که شیعه بیش از پیش نیاز به تقویت بنیه علمی و عقیدتی خود داشته باشد از همین رو امام از طریق همین سازمان وکالت، معارف خود را به مردم منتقل می‌کرد.
یک قرار معنوی خاص
مسعود عالی
دنیا اکنون به یک استیصالی رسیده است؛ همه اقدامات بهداشتی و پزشکی سر جای خودش، اما دنیا امروز نیازمند آرامش روحی است؛ بسیاری از کار‌ها هست که می‌توانیم به صورت جمعی انجام دهیم و شور و حال مذهبی را در شرایط محدود امروز حفظ کنیم.
مردم، قدردان نعمت‌های معنوی
محمدمهدی ماندگاری
بحران کرونا یکسری محدودیت‌هایی برای مردم ایجاد کرده است که البته این محدودیت‌ها هم شرعی است و هم عقلایی؛ به نظر من تعطیلی مساجد، هیأت‌ها و حرم‌ها، اولا مردم را بیشتر قدردان این نعمت‌های معنوی کرد و به همه ما نشان داد چقدر نیاز به مسجد، نیاز به هیأت، نیاز به حرم و نیاز به محافل اهل‌بیت (ع) داریم.
«برای حفظ سلامت مردم هیچ مسامحه‌ای جایز نیست»
دکتر کامران باقری لنکرانی
رهبر انقلاب اسلامی صبح پنج‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ در پیامی تصویری با تشکر صمیمانه از وزارت بهداشت و همکاران وزیر، پزشکان، پرستاران و کادر‌های درمانی و مجموعه دست اندرکاران پزشکی کشور در مواجهه و مبارزه با ویروس کرونا، خاطرنشان کردند: این زحمات بسیار با ارزش، جایگاه جامعه پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا می‌برد که برده است و اجر و ثواب الهی را به دنبال خواهد داشت.
بدخواه هم‌نوعان نباشید تا عمرتان طولانی شود
سلوک اجتماعی آقا رحیم ارباب؛
توجه به «انسان» در منظومه فکری و سلوک عملی آیت‌الله ارباب چشمگیر است. او راز عمر طولانی خود را در این می‌دانست که هیچگاه برای کسی بد نخواست. در گذشته چنین شخصیت‌هایی مرجعیت اجتماعی داشتند.
رابطه نماز و سبک زندگی اسلامی/ جایگاه نورچشمی‌ها و آقازادگی در نماز کامل کجاست؟
در بعضی اذهان این‌طور جاافتاده که هرکس موقعیت مدیریتی دارد، خوش به سعادت او شده؛ اما حقیقت اسلام این است که هراندازه ما به قدرت و موقعیت‌های حساس نزدیک‌تر باشیم، مورد آزمایش‌های سخت‌تری قرارگرفته‌ایم و نماز ما با معیار‌های سختی سنجیده خواهد شد.
تهییج قومیتی و اتهام زنی حقوق بشری برنامه دشمن برای مداخله در امور داخلی ایران
«سدید» از اثرگذاری و سوء استفاده دشمنان از اقوام و اقلیت‌ها در کشور گزارش می‌دهد
کشور‌های مختلفی از گذشته تاکنون به نقش‌آفرینی در مسائل قومی ایران اقدام کرده‌اند و در این برهه زمانی وجود بحران‌های منطقه‌ای و ائتلاف کشور‌های غربی، عبری و عربی آنان را به فعال سازی تحرکاتی برای مداخله در امور داخلی ایران خصوصا از طریق تشدید شکاف‌های قومی و مذهبی واداشته است.