مدیران ارشاد از چه می‌ترسند؟؛
محدودیت‌هایی کرونایی از ابتدای آذر با شدت بیشتری نسبت به قبل و طی ۲ هفته اجرا خواهد شد و این در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکلیف هنرمندان تئاتر در این باره را روشن نمی‌کند.
به گزارش «سدید»؛ همه از تعطیلی ۲ هفته‌ای بسیاری از مشاغل در سطح پایتخت و شهر‌های بزرگ مواجه با وضعیت قرمز کرونایی صحبت می‌کنند و در تلویزیون از سوی رئیس دولت دوازدهم و ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود که از اول آذر محدودیت‌های شدیدتری در ۲۴ مرکز استان‌های کشور از جمله تهران لحاظ خواهد شد که با تعطیلی تمامی مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ به مدت ۲ هفته همراه خواهد بود.

با وجود این وضعیت هنوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل هنر‌های نمایشی درباره شرایط فعالیت هنرمندان تئاتر هیچ اظهارنظری نکرده‌اند و مشخص نیست که این سکوت به چه منظور است.

پیش از این و با تعیین محدودیت‌های جدید مبنی‌بر اینکه فعالیت‌های تئاتری باید تا قبل از ساعت ۱۸ انجام شود، هیچکدام از مدیران و مسئولان تصمیم‌گیرنده و در رأس آن‌ها وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هیچ اقدام مشخصی در خصوص روشن شدن وضعیت فعالیت گروه‌های نمایشی نکردند تا اینکه این محدودیت‌ها به فصل تعطیل کامل همه فعالیت‌ها متصل شد!

حال با وجود تعیین محدودیت‌های جدید، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکلیف فعالیت هنرمندان تئاتر را معلوم نمی‌کند و همه هنرمندان را در برزخی که گویا خود نیز در آن گرفتار شده، نگه داشته است.

مشخص نیست سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، قادر آشنا مدیرکل هنر‌های نمایشی و نیز دیگر مدیران زیرمجموعه‌های تئاتر دولتی از چه موضوعی در هراسند که نمی‌توانند نه مخالفت خود را نسبت به برخی تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کنند و نه می‌توانند اعلام کنند که تئاتر در شرایط فعلی تا مدتی تعطیل خواهد بود. هراسی که آن‌ها را از پاسخگویی ساده به پیگیری مکرر اصحاب رسانه بازداشته است!

عجیب است که ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت فعالیت تمامی صنوف را مشخص کرده، اما برای صنوف هنری از جمله تئاتر، هیچ ابلاغ مشخصی را ارائه نداده است! عجیب است که ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت فعالیت تمامی صنوف را مشخص کرده، اما برای صنوف هنری از جمله تئاتر، هیچ ابلاغ مشخصی را ارائه نداده است. شاید دلیل این امر ناتوانی برقراری ارتباط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده این وزارتخانه با ستاد ملی مقابله با کرونا و روشن کردن تکلیف هنرمندان تئاتر است.

گروه‌های تئاتری مدام در وضعیت تمرین کردن یا نکردن، اجرا رفتن یا نرفتن قرار گرفته‌اند و این روند فرسایشی وضعیت فکری و روانی آن‌ها را مختل کرده است و گویی تبدیل به توپ پینگ‌پنگی سرگردان در میانه بی‌کفایتی تصمیم‌گیرندگان در رفت و برگشتند!

گویا بهتر است مدیران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عناوین دولتی خود بسنده کنند و تصمیم‌گیری درباره ساده‌ترین امور و مشخص کردن وضعیت هنرمندان تئاتر را به اشخاص و افراد دیگری بسپارند که جسارت انجام این امور پیش پا افتاده را داشته باشند.

این بی‌تدبیری و انفعال مدیران و مسئولان ارشاد باعث شده تا تنها ۴ روز مانده به پایان آبان و آغاز آذر و شروع محدودیت‌های جدید کرونایی، هنرمندان تئاتر از ادامه یا تعطیلی فعالیت خود بی خبر باشند و مدام در انتظار اعلام وضعیت از سوی وزارت ارشاد بماند.

بهتر است در شرایطی که وزارت ارشاد به عنوان متولی تئاتر از حمایت هنرمندان تئاتر عاجز مانده، در انجام وظایف ساده خود جسارت لازم را داشته باشد.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

مقطعی از تاریخ را نوشتم که به چشم دیده بودم

«قاسم آهنین‌جان» شاعری که در سیل خوزستان لباس امداد پوشید

فرصت‌هایی که در رمضان تباه شد

فجایعی که تحت عنوان احضار روح رخ می‌دهد

قومیت های مختلف چگونه به استقبال رمضان می روند؟

جنگ، بدترین اتفاق دنیاست

سازمانی شدن فرهنگ تا چه میزان تأمین کننده اهداف مردم است؟

برخی از کشور‌های منطقه از پشت به فلسطین خنجر زدند

نسل جدید مبارزان فلسطینی متأثر از انقلاب اسلامی هستند

جوان نخبه‌ای که روز قدس در دفاع از حرم عمه سادات شهید شد

فیلم ببینید، اما تقلید نکنید!

«زندگی پس از زندگی» ثمره چندین سال پژوهش علمی است

جنگ ۳۳ روزه، هرجای دنیا رخ داده بود، ده‌ها فیلم درباره‌اش ساخته می‌شد

امام خمینی و ماه مبارک رمضان

قدس نمادی از آخرین فریاد‌های انسان در حال ظلم است

شب قدر انقلاب کدام عملیات بود؟

آل‌احمد: برای من هاگانا با دسته‌های اس‌اس فرقی ندارد

به چشم مخاطب احترام گذاشتیم

دست‌پرورده‌های حاج‌قاسم در خاک سوریه

غزل‌هایی در راستای زایش‌های هارمونی

مجید رحمتی: بهترین صحنه را صحنه زندگی می‌دانم

نبرد‌های امام علی (ع) به تصویر کشیده می‌شود

اهل هیئت پای کار دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا

کارتونیست‌های ایران در دنیا شناخته‌شده‌اند

آمادگی مخاطب برای دریافت مسائل مهم

انعکاس اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در رادیو انتخابات

تفاوت «ستایش» با «یاور» در چیست؟

ماجرای مهاجرت عمو پورنگ از شهر به جنگل

کاهش درد انسان با روشنفکری یک شوخیست

رمز و راز‌های روایت «مرگ» در تلویزیون