دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در گفت‌وگو با‌«فرهنگ سدید»‌مطرح‌کرد
حموله گفت: یک طرح ایده آل باید فرآیند بازی داشته و ایده‌ای نو باشد و یا اگر نمونه دارد حداقل ۳۰ درصدی تغییرنسبت به نمونه اصلی موجود در بازار داشته باشد که این تغییرات می‌تواند در مواد تشکیل دهنده سرگرمی یا فرآیند بازی باشد.
محسن حموله دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در گفت‌وگو با فرهنگ سدید درباره زمان لازم برای ثبت برند یک اسباب بازی گفت: جلسات کمیسیون ثبت و صدور مجوز تولید، ماهانه و یا ۴۵ روز یکبار تشکیل می‌شود.
وی ادامه داد: در آیین نامه اجرایی که شورای فرهنگ عمومی کشور برای دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی تدوین کرده، برگزاری هشت جلسه در طول یک سال پیش بینی شده است، ولی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی، بعد از تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز، بررسی کارشناسی آثار رسیده را برای هریک از آنها در دستور کار دارد که این کار بسیار حساس و دقیق باید انجام شود، بعد از این موارد آثار برای جلسه کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز ارسال می شود تا این کمیسیون با حضور اعضای منتخب خود آثار را بررسی کند.
حموله افزود: در برخی از موارد حتی در یک ماه به دلیل حجم زیاد آثار، جلسات دوبار تشکیل شده است، ولی عموما این بازه زمانی بررسی و تشکیل پرونده تا صدور رای زمان بر است. با توجه به برگزاری این جلسات و بر اساس رای صادره اعضای کمیسیون، برای پرونده‌ها مجوز فرهنگی ثبت یا مجوز تولید صادر می‌شود.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با اشاره به مدت زمان روند ثبت آثار پس از برگزاری جلسه کمیسیون گفت: حداقل زمان منطقی برای اخذ مجوز ثبت یک‌هفته و مجوز تولید ۲ هفته است. تفاوت در مدت زمان مجوز ثبت و مجوز تولید به این دلیل است که در مجوز تولید داشتن هولوگرام اجباری است و چاپ و آماده شدن هولوگرام هم دو هفته زمان نیاز دارد.
وی تصریح کرد: طراح و تولیدکننده، اثر سرگرمی خود را همراه با مدارک لازم به دبیرخانه شورای نظارت ارائه می کنند و کارشناسان شورای نظارت برای هر کدام از سرگرمی‌ها پرونده‌ای جداگانه تشکیل می‌دهند و بعد از بررسی سوابق و تکمیل مدارک در نوبت کمیسیون قرار می‌گیرد. این پرونده‌ها در جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و در صورت تایید منجر به صدور رای می‌شود و در نهایت گواهینامه صادر خواهد شد.
حموله درباره مدارک لازم برای تشکیل پرونده ثبت گفت: علاوه بر مدارک شخصی متقاضی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی و یا آگهی ثبت شرکت و تعدادی فرم، باید مختصات و مشخصات اسباب بازی ساخته شده، ارائه شود.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در تشریح مشخصات و مختصات اسب بازی جهت دریافت گواهینامه گفت: ارائه فیلم از نحوه بازی به مدت یک دقیقه به صورت یک لوح فشرده، پرینت رنگی از زوایای مختلف اسباب بازی، راهنما و دستورالعمل بازی و نمونه اصلی یا ماکت اسباب بازی، مدارک مورد نیاز جهت تشریح اسباب بازی است.
وی افزود: تولید کنندگان اسباب بازی برای تحویل مدارک می‌توانند، حضوری یا از طریق پست اقدام کنند زیرا در شرایط فعلی نحوه ارسال مدارک، تفاوتی در تسریع کار ندارد؛ مدارک لازم برای مجوز تولید همانند مجوز ثبت است و همان مراحل را دارد؛ تنها تفاوت در آماده شدن مجوز نهایی است که برای ثبت یک هفته و برای مجوز تولید ۲ هفته زمان لازم است.
حموله در خصوص ویژگی‌های یک اسباب بازی ایده آل گفت: یک طرح ایده آل باید فرآیند بازی داشته و دارای ایده‌ای نو باشد و یا اگر نمونه دارد، حداقل ۳۰ درصد تغییر، نسبت به نمونه اصلی موجود در بازار داشته باشد که این تغییرات می‌تواند در مواد تشکیل دهنده سرگرمی یا فرآیند بازی باشد.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی در پایان با اشاره به برگزاری هرساله جشنواره ملی اسباب بازی گفت: باتوجه به برگزاری جشنواره ملی اسباب‌بازی که چهارمین دوره آن هم اخیرا برگزار شد، پیشنهاد می‌کنم تولید کنندگان و طراحان اسباب‌بازی حتما به ثبت اثر در شورای نظارت بر اسباب‌بازی توجه و دقت داشته باشند، زیرا این کار هم از نظر حقوقی مهم است و هم اینکه همه ساله آثار رسیده داوری و منتخبین آن در مراسم اختتامیه جشنواره ملی اسباب‌بازی به جامعه معرفی می‌شوند و جوایزی هم دریافت می‌کنند.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

مصاف با کرونا

هشدار به ترس‌های بیمارگونه و نامعقول!

۲۲ میلیون جمعیت سالخورده در آینده نزدیک

چه‌کسی کرونا و دیگرچیز‌ها را روایت می‌کند؟

زخم‌های اقتصاد بر پیکر خانواده

پشت پرده گران شدن ملک در پایتخت چیست؟

رواج کرونا و شیوع حس‌گرایی

آئین‌نامه‌های داخلی هم دست و پای محیط زیست را بسته است

واکسن ایرانی از ایمن‌ترین واکسن‌ها

ایستاده کنار هم در برابر کرونا

هزینه بیکاری برای خانواده!

مدیریت بحران هنگام تزلزل ارتباط

واکسن ایرانی تا خرداد ۱۴۰۰ به بازار می‌آید

چرا نباید از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا وارد کرد؟

شوک بزرگ با ثبت ۴ مرگ مرتبط با تزریق واکسن فایزر

قوانین کرونایی و مسئولیت اجتماعی

ردپای تولید ارز دیجیتال در اطراف شهر‌ها

کرونای انگلیسی در ایران

مردم در رختخواب لخت شوند و در اتاق نشیمن لباس بپوشند

تاب‌آور‌ها افسوس نمی‌خورند

کرونا و مسئولیت اجتماعی

گره کور کنکور نظام قدیم قصد باز شدن ندارد

عامل آلودگی هوا مازوت نیست، بی مسئولیتی است!

به حاشیه رانده شده‌ها...

مشکل اول فهم متناقض از تهدید و فرصت است

بررسی عوامل بی انگیزگی دانش‌آموزان

عواقب روانی کرونا سال‌ها روان افراد را رنج خواهد داد

بازتاب گسترده نخستین تست انسانی واکسن ایرانی کرونا در رسانه‌های جهان

دین، پیروز چالش کرونا خواهد بود

موفقیت چشمگیر ایران در مدیریت کرونا با وجود تحریم‌ها و خباثت‌ها