دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی در حوزه «احسان و نیکوکاری» که توسط «جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب کبیر اسلامی» جمع‌آوری و به محضر شریف مردم ایران گزارش شده است.
به گزارش فرهنگ سدید، انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است. امروز انقلاب اسلامی ایران علیرغم هجمه همه‌جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هرروز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود بنابراین پیشرفت  ایران اسلامی در طول این چهار دهه  بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش‌ازپیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد، ازاین‌رو «جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب کبیر اسلامی» دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته در عرصه‌های مختلف را احصا و جمع‌آوری کرده است که در قالب سلسله نشست‌های «شنبه‌های انقلاب» این دستاورد‌ها را ارائه می‌کند. در این گزارش دستاورد‌های انقلاب اسلامی در طول این چهل سال در حوزه «احسان و نیکوکاری» ارائه می‌شود که به شرح زیر است:

۱- انقلاب اسلامی با راه‌اندازی ۷ نهاد فراگیر خدمت‌رسانی به مردم را به‌شدت متحول کرد. کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، جهاد سازندگی، بنیاد برکت مولود انقلاب است.

۲- انقلاب اسلامی دوره شکوفایی روحیه احسان و نیکوکاری مردم  و دفاع مقدس دوران طلایی است.

۳- همکاری وسیع مردم با نهاد‌های انقلابی حمایتی و خدمت رسان، نشانه اعتماد مردم به انقلاب اسلامی است.

۴- انقلاب اسلامی فرهنگ قرض‌الحسنه را در جامعه زنده کرد. تشکیل ده‌ها هزار صندوق قرض‌الحسنه در مساجد، محلات و حتی جمع‌های فامیلی و خانوادگی نشانگر گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه در جامعه در سایه انقلاب اسلامی است

۵- تأسیس و راه‌اندازی ۱۶ اتحادیه و شبکه ملی و کشوری برای سازمان‌دهی و هدایت مؤسسات خیریه کشور، از نتایج توسعه فرهنگ احسان و نیکوکاری در سایه انقلاب اسلامی است.

۶-  امروز به برکت انقلاب اسلامی، همه ایتام و کودکان بد سرپرست  کشور با مشارکت مردم و خیرین دارای حامی و پشتیبان هستند.

۷- ایران جزء ده کشور برتر کمک‌کننده محرومین و معلولین جهان است.

۸-  وجود ۲۲۰۰ مرکز دولتی و خصوصی برای ارائه خدمات توان‌بخشی به معلولین از دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

۹-  طرح شهید رجایی (ره) که جمعیت عظیمی از سالمندان کشور را تحت پوشش دارد از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی درزمینه حمایت از طبقات محروم و آسیب‌پذیر است.

۱۰-  برگزاری جشن‌های گلریزان مردمی در مناسبت‌های مختلف به‌ویژه ماه مبارک رمضان برای کمک به محکومین دیه و زندانیان جرائم غیر عمد با مشارکت عالی‌ترین مقامات نظام اسلامی، از دستاورد‌های شاخص انقلاب اسلامی در عرصه کمک به نیازمندان است.

۱۱- سازمان‌دهی مردم به‌ویژه جوانان در قالب گروه‌های جهادی و اعزام به مناطق محروم جهت محرومیت‌زدایی و فعالیت‌های جهادی در عرصه‌های مختلف از ابتکارات بی‌بدیل انقلاب اسلامی است.

۱۲-  برگزاری جشن عاطفه‌ها در آستانه آغاز سال تحصیلی و مشارکت گسترده مردم در پشتیبانی از دانش آموزان نیازمند، از ابتکارات انقلاب اسلامی است.

۱۳- راه‌اندازی مراکز متعدد تخصصی و مجهز جهت ارائه خدمات به بیماران خاص در اقصی نقاط کشور، نشانه توجه انقلاب اسلامی به این موضوع مهم است.

۱۴- توسعه فرهنگ اهداء عضو در بین مردم و ثبت‌نام بیش از ۴ میلیون نفر برای این امر خداپسندانه، از دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

۱۵-  ورود جدی نهاد‌های انقلابی و حمایتی مانند بنیاد‌های علوی، برکت، قرارگاه خاتم النبیاء (ص)، بسیج سازندگی، بهزیستی و حتی آستان قدس رضوی برای تأمین مسکن نیازمندان و محرومان از افتخارات انقلاب اسلامی است.

۱۶-  راه‌اندازی نهضت مدرسه‌سازی و ورود حتی نهاد‌های انقلابی به‌ویژه در مناطق محروم در عرصه مدرسه‌سازی ابتکار انقلاب اسلامی است.

۱۷-  شکل‌گیری تشکل‌های مردمی و خیریه و افزایش ۸۰۰ برابری تعهدات مالی مردم و خیرین در امر مدرسه‌سازی نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، قابل‌توجه است.

۱۸-  احداث بیش از ۳۳۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی به‌ویژه در مناطق محروم توسط مردم و خیرین محصول حاکمیت روحیه دینی و انقلابی در جامعه است.

۱۹- انقلاب اسلامی ظرفیت جوشان خدمت‌رسانی را آزاد کرد.

۲۰- خروش مردم در مواقع بروز حوادث و بلایای طبیعی برای کمک به آسیب دیدگان، صحنه زیبای تجلی «فاستبقوالخیرات» و برگرفته از اعتقادات دینی و روحیه انقلابی مردم است.

۲۱-  تأسیس جهاد سازندگی به‌فرمان حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۹ و پس از انحلال جهاد سازندگی توسط دولت وقت، تأسیس بسیج سازندگی به‌فرمان مقام معظم رهبری از ابتکارات بی به دلیل انقلاب اسلامی در عرصه عمران روستایی و کمک به کشاورزان است.

۲۲-  برگزاری جشن رمضان، اجرای طرح ضیافت الهی و پهن کردن سفره‌های افطار و اطعام از نتایج حاکمیت ارزش‌های الهی و دینی در جامعه و از صحنه‌های زیبای تجلی احسان و نیکوکاران است.

۲۳-  توسعه فرهنگ وقف در بین مردم و خیرین از دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

۲۴- ورود نهاد انقلابی سپاه پاسداران بافرمان مقام معظم رهبری در عرصه سازندگی و محرومیت‌زدایی از افتخارات انقلاب اسلامی است.

۲۵- انقلاب اسلامی احسان و نیکوکاری را از یک نمایش تبلیغاتی به کاری واقعی و مردمی بدل کرد.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

دعا؛ مبارزه‌ای جمعی در یک وضعیت ناهنجار اجتماعی

پدر و مادر، مظهر ربوبیّت خداوند هستند

سرپناهی برای جهان بی‌خانمان امروز

دعا، سلاح مؤمن است

سروش ذیل فهم مستشرقانه می‌اندیشد

ادعیه و بازسازی هویت تمدنی  

بررسی عناصر شهادت‌ساز از نظر قرآن

کنشِ جمعی «دعا»، پادزهری در مواجهه با فردگرایی مدرن

قرآن منهای اهل بیت به علاوه مدرنیته

تجلی جامعیت رهبر انقلاب هنگام ایراد خطبه‌های نماز جمعه

بر دامان سقوط!

غرب‌شناسی مرثیه‌خوانی مواجهه با توسعه است

وکیل مدافع «پزشک احمدی» در ردای پیامبری

گذری کوتاه به عوامل تربیت از نگاه شهید مطهری

زنانی که برای حفظ حجاب جان دادند

نکاتی در باب معرفت دینی

از قرآن گرایی تا ادعای پیامبری!

زنده‌یاد حاج‌شیخ غلامحسین جمی به مثابه ستون آرامش آبادان در روز‌های دشوار

بررسی فعالیت سیاسی و جایگاه علمی حضرت زهرا(س)

حفظ آبرو در آموزه‌های دینی

پرسش‌ و پاسخ‌ از محضر آیت‌الله‌ بهجت(ره)

محور وحدت اسلامی

دمی در مجلس اخلاق عیسوی