شنبه‌های انقلاب (18)/ دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی:
حسینی گفت: جمهوری اسلامی ایران با تاسیس و راه اندازی اورژانس اجتماعی به جمع ۴ کشور دارای این سامانه اجتماعی پیوسته است و دسترسی به ۲۲۰۰ مرکز توانبخشی دولتی وخصوصی و مشاوره ژنتیکی، اکسیناسیون و غربالگری مرهم آلام خانواده‌های دارای معلول در کشور است.

به گزارش فرهنگ سدید، دکتر ابوذر حسینی دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی جنبش مردمی پاسداشت انقلاب اسلامی در هجدهمین شنبه انقلاب با موضوع رفاه و ارتقاء سطح زندگی که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد؛ اظهار داشت: پس از انقلاب 100درصد مردم شهر نشین و91 درصد روستا نشینان به راه‌های ارتباطی امن جاده ای و آسفالته دسترسی دارند. در این بخش پس از انقلاب با رشد 500 برابری جاده های روستایی روبه‌رو بوده ایم.

وی افزود: با وجود 50 سال تأخیر در احداث مترو در ایران ، شهروندان تهرانی سوار بر هشتمین مترو دنیا می شوند.

حسینی در ادامه بااشاره به خدمات انقلاب اسلامی در حوزه رفاه گفت: ایجاد شبکه گسترده آب آشامیدنی سالم در شهرها و روستاها مشقت حمل آب را به خاطره تبدیل کرده است. پس از انقلاب 5/99 درصد خانه های ایران در روستاها و شهر ها با نعمت برق روشن شده است. به برکت برق رسانی 100 درصدی به روستاهای بالای 10 خانوار فرصت صنعتی شدن کشاورزی و دامداری فراهم کرده است.

دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی تصریح کرد: با پوشش 83 درصدی  شهرها و 78 درصدی روستا ها از شبکه گاز کشور ، گاز  گرمابخش زندگی بیش از 90 درصد مردم  ایران پس از انقلاب شده است.

وی با اشاره به تولید بیش از یک میلیون خودرو درسال وانبوه خودروهای وارداتی، گفت: با افتتاح پالایشگاه خلیج فارس حتی یک باک خودرو، خالی از بنزین تولیدِ داخل نخواهد بود.

حسینی تشریح کرد: به ازای هر ایرانی ، یک و نیم خط تلفن ثابت و همراه وجود دارد واین دستاورد مهم موجب شده است تا هیچ ایرانی از عزیزانش در اقصی نقاط کشور و جهان بی خبر نماند. تعداد مشترکان تلفنی نسبت به ابتدای انقلاب 147 برابر شده و از 830 هزار مشترک به 125 میلیون مشترک رسیده است.

وی در بیان دستاورد های زیر بنایی ادامه داد: امروزه 61 میلیون ایرانی کاربر اینترنت هستند. 100 درصد شهرنشینان و 85 درصد روستائیان به شبکه های رادیو و تلویزیونی دسترسی دارند.

این کارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: با رشد 50  برابری ساخت اماکن ورزشی متعدد ، هر شهروند ایرانی حداقل از یک متر مربع فضا برای ورزش برخوردار است. فضای سبز درون شهری از 1 متر مربع در سال 1357 به 16 متر مربع در سال 1395 رسیده است.

وی بااشاره به افزایش رفاه مسکونی در خانوارهای ایرانی گفت: شاخص تراکم نفر در واحد مسکونی از 6.7 در سال 1357 به 3.52 نفر در سال 1395  و همچنین شاخص تعداد خانوار در واحد مسکونی از 1.27 به 1.06 رسیده است.

حسینی گفت: با رُشد20 برابری محصولات باغی نسبت به قبل ازانقلاب انواع میوه های تولید داخل به وفور در دسترس مردم است و همانند دوران طاغوت نیازی  به وارادات این محصولات از کشورهای خارجی نظیر رژیم صهیونیستی و فرانسه نیست.

وی با اشاره به لزوم خودکفایی در همه عرصه های کشاورزی گفت: خودکفایی90 درصدی مواد غذایی کشور پس از انقلاب اسلامی علیرغم رُشد چند برابری میزان مصرف ، باعث شده مردم نگرانِ نبود مایحتاج خود نباشند.

دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی با بیان اینکه قبل از انقلاب اکثر مردم تنها یک بار در سال از گوشت ، برنج ، مرغ و ماهی استفاده می کردند، گفت: با تولید محصولات پروتئینی ، میوه جات ، غلات ، تخم مرغ ، لبنی، عسل و... و رُشدکیفی وکمّی آنها تغذیه مردم پس از انقلاب اسلامی چند برابر شده است، به عنوان نمونه ماهی 8 برابر، گوشت سفید و قرمز 2 برابر، مرغ 5/6 برابرمیوه 5/2 برابر،  برنج 5/3 برابر، سویا 10برابر، ماکارونی 85 برابر  سیب زمینی 5/3 برابری، نان 5/1 برابر، عسل 5 برابر، لبنیات 5/2 برابری داشته است.

وی گفت: قبل ازانقلاب اسلامی به ازای هر30  ایرانی یک خودرو وجود داشت ولی در حال حاضر با وجود بالا رفتن تعداد جمعیت، بعلت افزایش سطح رفاه و قدرت خرید مردم ،  به ازای 4  ایرانی یک خودرو وجود دارد.

حسینی بااشاره به اینکه قبل از انقلاب هیچ آماری از قدرت خرید مردم وجود نداشت، اظهار کرد: براساس گزارش بانک جهانی در سال 2016 و گزارش صندوق بین المللی پول در سال 2017 در اوج تحریم ها، ایرانیان از نظر قدرت خرید، رتبه هجدهم جهان را کسب کرده‌اند.

  وی در بیان دستاورد های رفاهی در حوزه آموزش گفت: با رُشد چشمگیر مدرسه سازی تمام کودکان واجب التعلیم کشور به مدرسه دسترسی دارند. در حالی که در سال 57 فقط 40 درصد آنها این امکان را داشتند. با توسعه مدرسه سازی بطور میانگین هر 30 دانش آموز یک کلاس درس برای با سواد شدن دارند و آموزش و پرورش کشور با مدارس چند شیفتی خداحافظی کرده است.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: با رُشد بی سابقه 11 برابری ساخت وتوسعه دانشگاه ها درجمهوری اسلامی ، هر فردی که تصمیم به فراگیری آموزش عالی دارد این امکان برایش فراهم است.

وی به دستاورد های رفاهی در حوزه بهداشت وسلامت اشاره کرد و گفت:  پس ازانقلاب بالای 95 درصدمردم درتمام مناطق به شبکه بهداشت دسترسی دارند و دیگر نگران عدم مداوا در داخل کشور نیستند و هیچ ایرانی مجبور نیست برای درمان به خارج از کشور برود.

دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی ادامه داد: با پیشرفتهای آموزشی، بهداشتی ودرمانی پس از انقلاب مردم از رنج بسیاری از بیماریهای واگیردار نظیر وبا ، سل ، آبله ، فلج افطال ، حصبه و ....خلاص شده اند. با خودکفایی در تولید 97 درصدی داروهای ساخت داخل، مردم در مراجعه به داروخانه ها برای داروهای مورد نیاز خود نگران نبودن دارو نیستند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاسیس و راه اندازی اورژانس اجتماعی به جمع 4 کشور دارای این سامانه اجتماعی پیوسته است و دسترسی به 2200 مرکز توانبخشی دولتی وخصوصی و مشاوره ژنتیکی ، اکسیناسیون و غربالگری مرهم آلام خانواده های دارای معلول در کشور است.

حسنی بااشاره به لوزم توجه جدی به جانبازان و معلولان گفت: با افزایش خدمات درمانی و زیستی به جانبازان و معلولین ، ایران در تراز بالای جهانی در خدمت رسانی  به این قشر قرارگرفته است. اجرای قانون مناسب سازی اماکن عمومی جهت تردد معلولین و جانبازان مانند ایجا رمپ ، بالابر ، خطوط تردد ویژه روشندلان و ... از خدمات رفاهی جمهوری اسلامی است.

وی تشریح کرد: پس از انقلاب ، نگرانی مادران از بارداری، زایمان، مرگ و میر زودرس نوزادان و اطفال خود برطرف شده است چراکه نرخ مرگ و میر اطفال زیر 5 سال از 200 مورد در هزار تولد در قبل از انقلاب  به 23 مورد در بعد از انقلاب رسیده است. رشد چشمگیر درمان ناباروری توسط بسیار مجهز در تراز جهانی همچون رویان و یزد ، رتبه 4 دنیا را در این بخش به جمهوری اسلامی اختصاص داده است.

دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی گفت: سن امید به زندگی در 4 دهه گذشته از رتبه 142 به 63 در بین کشورهای دنیا صعود کرده که نشانه ارتقاء سطح زندگی مردم است. گزارشات بین المللی نشان می دهد در رُشد سن امید به زندگی ایران رتبه هفتم جهان را دارد. این عدد در   1355، 55 سال بوده است و  در سال 96 به 76.2 افزایش یافته است.

وی بااشاره به شکستن انحصار علم و تکنولوژی توسط متخصصین داخلی پس از انقلاب اسلامی گفت: دانش بومی هسته ای نظام جمهوری اسلامی ، تولید رادیو داروهای تشخیصی و درمانی برای ملت ایران را به ارمغان آورده است.

حسینی گفت: در سال های اخیر با تجهیز امکانات تخصصی ، خدمات رایگان اورژانس هوایی وزمینی به مراتب سریع تر شده است و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آنی ترین دادرس حادثه دیدگان از بلایای طبیعی و غیر طبیعی کشور است.

وی به کاهش سوء تغذیه عمومی مردم بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: حاصل دسترسی مناسب به محصولات غذایی، میوه و سبزیجات، مواد پروتئینی و شیلات تاثیر چشمگیری در مدیریت سبد غذایی داشته است. میزان مصرف کالری برای هر نفر از 1700 کیلو به طور میانگین به 3100 کیلو در روز رسیده است.

این کارشناس مسائل اجتماعی در بیان دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه امنیت و ایمنی گفت: علیرغم چهار دهه تحمل هجمه های سنگین گسترده علیه جمهوری اسلامی، امروزه مردم ایران از بالاترین سطح امنیت در منطقه برخوردارند.

وی افزود: پس ازانقلاب با ایجاد امنیت پایدار در تمامی نقاط کشور و ایجاد راههای امن میزان سفر و گردشگری رُشد فزاینده داشته و با ارتقاء سطح زندگی مردم تعداد سفرهای داخل و خارج از کشور رُشد بسیارچشم گیری داشته است.

حسینی گفت: مردم ایران که چه بسا بدلیل فقر مادی ، سالها در حسرت زیارت قبور ائمه اطهار(ع) بودند ، پس از انقلاب بارها توفیق سفر پیدا کرده اند و مستطیع شدن بسیاری از مردم (والبته محدودیت های سفر حج تمتع) ، آنها را در انتظار طولانی انجام این واجب الهی نگه داشته است.

وی به نیروی انسانی به‌عنوان اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه بخش قابل توجهی ازرفاه عمومی جامعه، مرهون حضور زنان در همه عرصه های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، اجرایی و فرهنگی است. سهم قابل توجه زنان در راه اندازی و اداره مؤسسات و بنگاه های خیریه مردمی باعث افزایش رفاه و آسایش عمومی در بین نیازمندان جامعه شده است.

حسینی با بیان اینکه به برکت وجود نهاد های حمایتی انقلاب اسلامی ، محرومین جامعه از حداقل نیازهای معیشتی خود بهره مند هستند، گفت: صندوق های بازنشستگی و تأمین اجتماعی کشور، ارائه دهنده خدمات رفاهی و مالی به بیش از 10 میلیون خانوار ایرانی هستند.

وی بااشاره به گسترش صنعت بیمه پس از انقلاب اسلامی گفت: 80 میلیون نفر ایرانی صاحب 80میلیون دفترچه خدمات درمانی و بهداشتی هستند و وجود انواع بیمه های متعدد درکشور متضمّن  امنیت  روانی و مالی بیمه گزاران است.

دبیر کمیته رفاه و ارتقاء سطح زندگی در پایان گفت: درحالیکه آمار خودکشی در دنیا بویژه کشورهای غربی بطور فزاینده ای بالا می رود ، کشور ایران جزو 10 کشور دارای کمترین خودکشی در جهان است.

 

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: