روزنامه نگار و حقوقدان گفت: آثاری در جمهوری اسلامی منتشر می شود که قابل مقایسه با مطالب منتشره رسانه‌های قبل از انقلاب نیست؛ در ایران بعد از انقلاب روزنامه‎‌هایی منتشر می شود که گاهی بنیان‌های جمهوری اسلامی را نیز زیر سوال می برد.

به گزارش فرهنگ سدید، حسین شمسیان روزنامه نگار و حقوقدان در چهاردهمین شنبه انقلاب با موضوع آزادی و حقوق بشر که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در خبرگزاری فارس برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: وضعیت آزادی مطبوعات قبل از انقلاب به گونه ای بود که یا فساد و فحشا تبلیغ می شد و یا با فرهنگ عمومی در تضاد بود در حوزه هنر و فرهنگ نیز قبل از انقلاب با مجموعه ای از مفاسد روبرو بودیم.

وی خاطرنشان کرد: دستاورد آزادی با تعریف انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ یک امتیاز بزرگ است و تقارن آزادی و این همه دشمنی با جمهوری اسلامی نکته مهمی است.

این روزنامه نگار کشورمان با اشاره به فضای باز رسانه‌ای که بعد از انقلاب برای همه جریان‌های فکری ایجاد شده است بیان کرد: آثاری در جمهوری اسلامی منتشر می شود که قابل مقایسه با مطالب منتشره رسانه‌های قبل از انقلاب نیست؛ در ایران بعد از انقلاب روزنامه‎‌هایی منتشر می شود که گاهی بنیان‌های جمهوری اسلامی را نیز زیر سوال می برد.

وی افزود: جابجایی واقعیتها و روایت غلط تاریخی از جمله مواردی است که در برخی نشریات ما انجام می شود؛ این مسئله علاوه بر گزارش وضع موجود نشان دهنده کیفیت آزادی مطبوعات در مقایسه با قبل از انقلاب است؛ یعنی زمانی که امکان طرح موضوعی خارج از منویات دربار وجود نداشت.

شمسیان در ادامه به سوء استفاده برخی جریان‌های داخلی از آزادی ایجاد شده بعد از انقلاب اشاره و بیان کرد: رهبرانقلاب در سخنرانی های اخیر خود بر این موضوع تاکید کردند که نباید جای جلاد با شهید عوض شود اما شاهد هستیم برخی نشریات در جمهوری اسلامی با استفاده از آزادی دقیقا عکس همین مطالبه رهبر انقلاب را انجام می‌دهند.

این روزنامه‌نگار کشورمان تصریح کرد: بسط بی حد آزادی در کشور پس از انقلاب که بخشی از آن غیر قابل اجتناب است به این دلیل است که از یک دوره دیکتاتوری به دوره فراخی رسیدیم؛ اینکه چگونه با آزادی پیش برویم نیاز به زمان دارد.

شمسیان بیان داشت: تعریفی از آزادی در منظر امام خمینی(ره) وجود دارد که سالهای پس از انقلاب برای رعایت برخی ظواهر از آن فاصله گرفتیم و نتیجه آن ترویج اباحه گری بوده که صدمات جبران ناپذیری به فرهنگ کشور وارد کرده است.

وی با بیان این که در جمهوری اسلامی حتی مخالفین هم اجازه فعالیت رسانه‌ای دارند عنوان کرد: نکته‌ای که فارغ از محتوای نشریات مخالف جمهوری اسلامی باید به آن توجه شود این است که انتشار چنین نشریاتی پیش از انقلاب اصلا ممکن نبود.

شمسیان همچنین به برخی تنگ نظری‌ها نسبت به آزادی که از سوی دولت ها صورت گرفته نیز اشاره و تصریح کرد: در دولت یازدهم گاهی شاهد سلسله شکایت‌هایی بودیم؛ نمونه این 100 شکایت دولتی از روزنامه کیهان است. خب این هم البته یک گزاره سوء استفاده از آزادی در جمهوری اسلامی است که سنگها را بسته هستند و سگ ها رها کرده‌اند.

وی در بخشی از این نشست در پاسخ به سوالی درباره آزادی بیان و مطبوعات در ایران در مقایسه با متوسط جهانی گفت: در ایران آزادی رسانه ها طوری است که حتی جزیی ترین سیاست های نظام را نقد می کنند ولی در اروپا رسانه ها طوری هستند که حتی اجازه منتشر کردن عکس و فیلم از یک حادثه و یا نقد مقام بالا را ندارند.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: