دبیر کمیته آزادی و حقوق بشر جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی گفت: مقایسه رفتار رحیمانه جمهوری اسلامی در مواجهه با کودتاگران سال 88، با رفتار خشن اردوغان در برابر کودتای 2016، نشانگر سعه صدر نظام اسلامی در برابر مخالفان است.

به گزارش فرهنگ سدید، حجت الاسلام علی جعفری دبیر کمیته آزادی و حقوق بشر جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در چهاردهمین شنبه انقلاب با موضوع آزادی و حقوق بشر که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در محل خبرگزاری فارس برگزار شد با اشاره به قوانین آزادی بخش در نظام اسلامی ایران، اظهار داشت: انواع آزادی شامل آزادی مذهب، آزادی اقلیتها، آزادی اقوام، آزادی بیان، آزادی انتقاد، آزادی عقیده، اندیشه و فکر و آزادی مخالفت سیاسی در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد.

انقلاب، یک نظام تک حزبی را به نظامی با ۲۵۱ حزب رسمی تبدیل کرد

وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی آزادترین کشور دنیاست. ادامه داد: انقلاب اسلامی، ملت ایران را از خفقان و استبداد چندهزارساله شاهی نجات داد؛ به نحوی که جمهوری اسلامی یک نظام تک حزبی را به نظامی با 251 حزب رسمی و 515 انجمن صنفی تبدیل کرد.

جعفری با توجه به وضعیت خفقان قبل از انقلاب گفت: شعار آزادی مردم در شعارهای انقلاب، ناظر به رفع خفقان سیاسی و فکری بود.

دبیر کمیته آزادی و حقوق بشر جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی تشریح کرد: غرب از دیکتاتوری شکنجه گر شاه حمایت می کند ولی آزادترین نظام مردمسالار منطقه را به بهانه آزادی محکوم می کند؛ چنانچه امروز  از عربستان که مظهر آزادی ستیزی در برابر زنان و مخالفان است حمایت می کند.

جعفری با اشاره به وجود آزادی در جمهوری اسلامی ایران گفت: در جمهوری اسلامی تفتیش عقاید مطلقا وجود ندارد؛ یعنی هیچکس به خاطر اینکه فکر و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد تهدید و فشار و تعقیب قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به ایجاد فضای انتقادی توسط انقلاب اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی، نقد اجتماعی را نهادینه کرد به گونه ای که همه مردم در محیط های عمومی در ارتباط با همه مبانی و ارکان و ساختار و شخصیتهای نظام آزادانه اظهار نظر می کنند به نحوی که آزادی انتقاد پس از انقلاب اسلامی در کل تاریخ ایران بی سابقه است.


رفتار رحیمانه نظام با کودتاگران ۸۸ با رفتار خشن ترکیه در برابر کودتای ۲۰۱۶ قابل مقایسه نیست
این کارشناس حقوق بشر در خصوص رئوفت اسلامی، انقلاب در برخورد با هنجارشکنان تشریح کرد: مقایسه رفتار رحیمانه جمهوری اسلامی در مواجهه با کودتاگران سال 88،  با رفتار خشن اردوغان در برابر کودتای 2016، نشانگر سعه صدر نظام اسلامی در برابر مخالفان است.

وی گفت: کسانی که با تابلوی آزادی، توازن آزادی و استقلال را خدشه دار کرده اند بعدها نشان دادند به حداقل قوانین آزادی اعتقاد ندارند؛ به طور مثال کسانی که وقایع کوی دانشگاه سال 78 را رقم ردند امروز با بی خیالی محض و به سادگی از بازرسی ناظران یک سازمان بیگانه بر اتاق شخصی اساتید دانشگاه های ایران عبور می کند.

وی افزود: ضریب تحمل مخالف در جمهوری اسلامی به حدی است که حتی افرادی که برخی مبانی بنیادین نظام را قبول ندارند تا سطح رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر و وکیل بالا آمده اند.

جعفری با اشاره به تاثیر آزادر در رشد مکتوبات گفت: افزیش تعداد عناوین کتاب منتشر شده در سال 57 از 1500 عنوان به 107 هزار عنوان در سال 96  نشانه این است که جمهوری اسلامی بر مبنای سانسور، حوزه فرهنگ ملی را اداره نمی کند.

وی اظهار کرد: مردم ایران از حیث دسترسی آزاد به اطلاعات و ارتباطات در رتبه های بالای جهانی هستند. چنانچه بیش از 95 درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و میزان دسترسی مردم ایران به امواج ماهواره ای در جهان بی نظیر است.

مدیرگروه مطالاعات فرهنگی اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ، آزادی حیوانی شهوانی افسارگسیخته و خانواده ستیز و کالاپنداری زن را به آزادی انسانی و عقلانی تبدیل کرد، گفت:حکومتهای غربی با مشغول سازی مردم به آزادی های حیوانی، مردم را از محدودیتها و سلب آزادیهای سیاسی شان غافل کرده اند اما با انقلاب اسلامی مفهوم انسانی آزادی فعلیت یافت.

دو برابر شدن سرانه فضای عبادی اقلیتهای مذهبی در ایران 
جعفری با اشاره به ایجاد فضای آزاد عبادی پس از انقلاب گفت: سرانه فضای عبادی اقلیتهای مذهبی در ایران دو برابر سرانه مسلمانان ایران است. در حال حاضر 250 کلیسا،16 کنیسه و 78 عبادتگاه زرتشتیان در ایران موجود است که هزینه بازسازی و تعمیر آنها بر عهده دولت است.

وی اظهار کرد: بیش از 980 هزار پناهنده و 2 میلیون اتباع خارجی در ایران زندگی و بیش از 300 هزار نفر از آن‌ها در مدارس ایران به طور رایگان تحصیل می کنند ؛ از این رو ایران دومین کشور جهان از نظر پذیرش پناهنده محسوب می شود. بیش از 40 هزار دانشجوی خارجی در ایران وجود دارد و بیش از 20 هزار نفر فارغ التحصیل خارجیدر ایران داریم.

دبیر کمیته آزادی و حقوق بشر جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی با اشاره به تفاوت آزادی های قومیتی قبل از انقلاب و پس از انقلاب گفت: قبل از انقلاب کمتر از 3 درصد مراکز آموزش عالی کشور در استانهای قومیتی قرار داشتند اما اکنون این عدد به بیش از 31 درصد رسیده است. بیش از 35 درصد متقاضیان ورود به دانشگاهها از اقوام و بیش از 33 درصد پذیرفته شدگان دانشگاه‌ها از اقوام هستند.

وی با اشاره به آزادی مطبوعات پس از انقلاب گفت: بیش از 9000 مطبوعه با پوشش همه سلایق فکری و سیاسی، نشانه غیر قابل انکار از آزادی در جمهوری اسلامی ایران است. 284 روزنامه فعال، 5800 هفته نامه که به راحتی سیاست‌های حاکمیتی را نقد می کنند نشانه پایبندی نظام اسلامی به اصل آزادی است.

جعفری تصریح کرد: 8000 نشریه دانشجویی دارای مجوز فعالیت هستند و بیش از 4000 نشریه دانشجویی فعال، آزادانه همه مواضع دستگاههای نظام را به چالش می کشند و تنها در استان کردستان بیش از 60 نشریه اجازه انتشار دارند.

وی افزود: در راستاد آزادی مطبوعات و رسانه ها، بیش از 150 رسانه بین المللی در ایران اجازه تاسیس دفتر دارند و سالانه بیش از 300 خبرنگار به صورت آزادانه از سراسر ایران گزارش تهیه می کنند و تیترهای متعارض روزنامه ها در ایران پس از انقلاب در موضوعات مختلف، در دنیا کم نظیر است که نشانه اشکاری از فضای آزاد سیاسی، اجتماعی در ایران است.

مدیرگروه مطالاعات فرهنگی اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه ایران آزادترین کشور دنیا از حیث امکان ثبت نام و شرکت به عنوان نامزد انتخابات است، اظهار داشت: ایران از حیث برخورداری از پایین ترین سن برای رای دهندگان و شرایط حداقلی برای ثبت نام و تایید صلاحیت کاندیداتوری در انتخابات، آزادترین کشور سیاسی دنیاست.

4000 سمن در ایران فقط از وزارت کشور مجوز فعالیت دارند

وی در بیان آمار فعالیت سمن های دارای مجوز ایران گفت: نزدیک به 4000 سمن در ایران فقط از وزارت کشور مجوز فعالیت دارند که 58 درصد آنها در حوزه حقوق بشر فعال هستند. نزدیک به 3000 سمن هم از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت دارند.

جعفری تشریح کرد: در ایران بیش از 31 هزار وکیل، دفتر وکالت دارند که قریب به 10 هزار نفر آنها خانم هستند؛ 11 هزار کارآموز وکالت هم در حال طی مراحل کارآموزی هستند.

این کارناس حوزه حقوق بشر مطابق با ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: از سال 94 سمن هایی که اساسنامه آنها در زمینه حمایت از اطفال و نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و دارای ناتوانی جسمی یا ذهنی، محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، بهداشت عمومی و حمایت از حقوق شهروندی است، می توانند نسبت به جرایم ارتکابی اعلام جرم کرده و در تمام مراحل دادرسی شرکت کنند.

وی تصریح کرد: شوای نگهبان بیش از 100 مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی را به دلیل تعارض با اصولی مربوط به آزادی های ملت در قانون اساسی، رد کرده است.

جعفری در پایان با اشاره به اینکه آیین دادرسی کیفری در نظام قضایی ایران همواره در حال بهسازی و جهش است، گفت: در قانون مصوب سال 92 مجلس، 12 نوآوری و پیشرفت اساسی در آیین دادرسی اعمال شده است که عبارتند از نظام مند کردن اصول حاکم بر دادرسی و پیش بینی اصول دادرسی منصفانه، همراه داشتن کارت ضابطیت از سوی ماموران در هنگام ماموریت، تشکیل پلیس ویژه اطفال و نوجوانان، بازجویی از زنان و افراد نابالغ از سوی ضابطان زن، تماس متهمان با خانوده شان پس از تحت نظر قرارگرفتن، احضار و جلب به حکم مقامات قضایی، توجه به سازمانهای غیر دولتی به عنوان اعلام کنده جرم، حضور وکیل در مرحله تحت نظر و تحقیقات مقدماتی، جبران خسارت ایام بازداشت پس از تبرئه، تشکیل پرونده شخصیت، حذف قرار بازداشت موقت اجباری و تبدیل قرار مجرمیت به قرار جلب دادرسی.

 

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: