بازیگر نقش نماینده مجلس سریال "دادِستان" اعتقاد دارد: در این سریال می‌گوییم چرا فساد وجود دارد و حرف‌هایی از عدالتخواهی می‌زنیم می‌گویند این شعار است.
به گزارش«سدید»؛ این شب‌ها سریال "دادِستان" روی آنتن شبکه سه سیما است، سریالی که با آثار در کارنامه مسعود ده‌نمکی قابل مقایسه نیست، چرا که او بعد از تجربه چند کار کمدی در حوزه جنگ و البته سریالی با عنوان "دارا و ندار"، مخاطب را با "دادِستان" وارد مجموعه‌ای کرد که فضای اکشن، مطالبه‌گری، دیالوگ‌های سیاسی با مفهوم عدالت و مبارزه با فساد را به‌چشم خودش می‌بیند.

کارشناسان و پژوهشگرانی همچون نادر طالب‌زاده اعتقاد دارند تلویزیون به مجموعه‌های مطالبه‌گری همچون "دادِستان" نیاز دارد، جوانانی که می‌توانند دغدغه‌ها و حرف‌هایشان را حالا در دیالوگ‌های بازیگران "دادِستان" دنبال کنند. یکی از اتفاقات قابل توجه این سریال تلویزیونی توجه به جوانان مطالبه‌گری است که حرف‌های انقلابی می‌زنند.
 
تلویزیون , صدا و سیما , سریال ,


بازسازی صحنه حمله داعش به مجلس
شاید کنارِ بازسازی صحنه‌های حمله داعش به مجلس که بسیار مورد توجه قرار گرفت و خانواده‌های شهدای امنیت در نامه‌ای از کارگردان و عوامل این سریال تقدیر کردند، ماجرای انتقاد از برخی مسئولان و بحثِ فساد‌های جامعه قابل توجه باشد، وقتی در بخشی از سریال به نماینده مجلس و موضوعاتی که در مجلس شورای اسلامی رخ می‌دهد توجه می‌شود.

همان‌طور که مسعود ده‌نمکی در صفحه اینستاگرامش نوشت که "امیدوارم صداوسیما در برابر فشار‌های بیرونی تاب بیاورد"؛ همان اتفاق افتاد و با جلو رفتن سریال، نقد‌های تند و تیز از داخل و حتی خارج از کشور شروع شد، نقد‌هایی که برخی از آن‌ها به‌تعبیر محمد کاسبی بازیگر نقش نماینده مجلس داستان اعتقاد دارد آن‌قدر تعجب‌برانگیزند که با دیدن یکی دو قسمت نوشته می‌شوند!

هیچ‌وقت در هر کاری حاضر نمی‌شوم
محمد کاسبی در اولین گفت‌وگوی رسانه‌ای خودش با آن‌که هنوز از تبعات و عوارض بیماری کرونا رنج می‌برد به خبرنگار تسنیم گفت: "من هیچ‌وقت در کاری که همه جوانبش را نسنجیده باشم، بازی نمی‌کنم. وقتی در سریال "دادِستان" حضور یافتم یعنی کارگردانی مسعود ده‌نمکی را قبول دارم و از سوی دیگر فیلمنامه برایم جذاب بوده است. "

او همچنین به گزیده‌کاری اشاره کرد که "در سال‌های فعالیتم هر دو سال یک بار، بازی کرده‌ام؛ چون برایم مهم است که فیلمنامه چه می‌گوید و نقش من در آن اثر چه تأثیری بر کلّیت قصه می‌گذارد. من همیشه نقشی را می‌پذیرم که بدانم آن نقش برای من است! "

تلویزیون , صدا و سیما , سریال ,
 

معمای قصه در نقش نماینده مجلس
محمد کاسبی که نقش نماینده مجلس سریال "دادِستان" را ایفا می‌کند در خصوص این کاراکتر و حضورش در این مجموعه تلویزیونی، خاطرنشان کرد: به نظرمن معمای این قصه در این کاراکتر نهفته است و الان وقتش نیست که درباره این کاراکتر به صورت مفصل صحبت کنم. اما تا اینجا بگویم که اگر همه جوانبِ کاری را نسنجم، فیلمنامه برایم جذاب نباشد و خیلی از مسائل دیگر، آن کار را انتخاب نمی‌کنم.

همیشه منتظرِ کار موردنظرم
وی با اشاره به اینکه همیشه منتظر می‌مانم تا کار موردنظرم پیشنهاد شود، تصریح کرد: من در طول سال‌های فعالیتم، منتظر می‌مانم تا کار موردنظرم پیشنهاد شود. به شدت گزیده‌کارم و به این موضوع اعتقاد ویژه دارم. بسیاری از بازیگران مسئله گزیده‌کاری را عنوان می‌کنند، اما وقتی به کارهایشان نگاه می‌کنیم، آن‌طور که باید و شاید و بنا به دلایلی که خودشان دارند نمی‌توانند این گزیده‌کاری را رعایت کنند. من تا به امروز سعی کردم هیچ‌چیزی مرا مجبور نکند در هر کاری حضور داشته باشم.

وقتی فیلمنامه "دادِستان" را خواندم گفتم این شخصیت برای من است
بازیگر سریال "صاحبدلان" در خصوص حضورش در اثر جدید مسعود ده‌نمکی، تأکید کرد: من همیشه در کار‌هایی بوده‌ام که خدا را شاکرم به پخش‌های متعدد رسیده و مورد توجه مخاطب قرار گرفته است. وقتی آقای ده‌نمکی، "دادِستان" را به من پیشنهاد دادند، فیلمنامه را خواندم به خودم گفتم این شخصیت برای من است. همیشه در طول سال‌های بازیگری‌ام، کاراکتر‌هایی را می‌پسندم که آن کاراکتر و نقش برای من باشد. یعنی بازیگر دیگری نتواند آ‌ن‌طور که من آن کاراکتر را بازی کرده‌ام، آن نقش را ایفا کند.

شاه حاتمی به من گفت کاسبی نمی‌آمد "خوش‌رکاب" را نمی‌ساختم
بازیگر نقش نماینده مجلس سریال "دادِستان" با اشاره به پیچیدگی‌های این شخصیت، گفت: سریال "صاحبدلان"، "خوش‌رکاب"، "سه در چهار" مجید صالحی لحظات خاطرانگیزی را برای خودم و مخاطب رقم زد. یادم می‌آید شاه حاتمی (کارگردان) گفته بود کاسبی نمی‌آمد "خوش‌رکاب" را نمی‌ساختم. "دادِستان" هم مثل همان کار‌ها خواهد شد و این شخصیت را هم دوست دارم، چون پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

ابتلا به کرونا/ یک ماه قرنطینه بودم
کاسبی در این بخش از گفتگو، به ابتلایش به بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: در روز‌های پایانی کار که به ترکیه رفته بودیم و سکانس‌های پایانی "دادِستان" آنجا فیلمبرداری می‌شد یک روز مانده به پایان کار احساس کردم حال خوبی ندارم. بعد از بازگشت و گرفتنِ تست، متوجه شدم به کرونا مبتلا شده‌ام. همسرم هم به این واسطه کرونا گرفت. دلهره‌مان این بود که با ناراحتی قلبی که من دارم، شرایط سخت‌تر شود. یک ماهی در قرنطینه بودم و خوشبختانه تست گرفتیم منفی شد.

او درباره ادامه تبعات و عوارضِ کرونا، خاطرنشان کرد: من از آن روز تاکنون هیچ‌چیزی نگفتم، چون اصلاً علاقه‌ای به این رسانه‌بازی‌ها ندارم. حال خوبی ندارم، روزی دو بار قفسه سینه‌ام درد می‌گیرد و دچار تنگی نفس شده‌ام. احساس می‌کنم ریه‌هایم هنوز آلوده‌اند؛ با پزشکان مشورت کردم آن‌ها به من گفتند وضعیت بیمارستان‌ها به گونه‌ای نیست که بروم و بستری بشوم.

قضاوت‌های زودهنگامی که همه‌چیز را زیر سؤال می‌برد
بازیگر سریال "سرّ دلبران" در واکنش به انتقادات زودهنگام از "دادِستان" گفت: در گوشی تلفن همراه دیدم رسانه‌ای بعد از پخش دو قسمت، متن انتقادی و منفی نوشته بود که مرا متعجب کرد. زیرا کار غلطی است؛ مگر می‌شود با دیدنِ دو قسمت، کلِ داستان و اتفاقات یک مجموعه تلویزیونی را قضاوت کرد. مسئله این است وقتی چنین نقد‌هایی نوشته می‌شود شعورِ من که گزیده‌کاری می‌کنم را زیر سؤال می‌برد.

تلویزیون , صدا و سیما , سریال ,


می‌گویند تمام این کار، شعار است!
وی با اشاره به اینکه "دادِستان" شالوده و زیربنای خوبی دارد و متوجه نمی‌شوم چرا عده‌ای می‌گویند تمام این کار شعار است، افزود: همه آدم‌هایی که دست‌اندرکار تصویر باشند فیلمنامه‌ای به دستشان برسد بر مبنای سلیقه، فهم و ادراک خودشان، کار را پیش می‌برند. یک زمانی زیربنا و شالوده کار خوب است و بقیه مسائل سلیقه‌ای است. سریال "دادستان"، درون مایه و زیربنای خوبی دارد. الان آقای ده‌نمکی تمام زحمات خودش را کشیده است. عده‌ای از آدم‌ها امکان دارد بگویند که تمام این کار شعار است. البته در آن مطالب هم دیدم؛ شعار یعنی چه؟ و این نوع نقد کردن را متوجه نمی‌شوم.

در این سریال از عدالت حرف می‌زنیم
بازیگر نقش نماینده مجلس در سریال "دادِستان" تأکید کرد: در این سریال می‌گوییم چرا فساد وجود دارد و حرف‌هایی از عدالت و عدالتخواهی می‌زنیم می‌گویند این شعار است. عمل را تعریف کنند و بگویند شعار یعنی چه؟ نقد‌های بی‌ریشه‌ای که تلاش‌های عده‌ای را زیر سؤال می‌برد در دوران سخت کرونا، جلوی دوربین قرار گرفتند.

دادِستان مخاطب را پای تلویزیون نگه می‌دارد
کاسبی با اشاره به اینکه خوشحالم "دادِستان" مخاطب را به سمتِ تلویزیون جذب کرده است، خاطرنشان کرد: من خوشحالم در سریالی حضور دارم که مخاطب را پای تلویزیون نگه می‌دارد. به گونه‌ای که از تماشای این سریال منزجر نشوند و کار موفقی است. قسمت به قسمت هم جلوتر برود غنی‌تر هم می‌شود.

دلیل پذیرفتن "دادِستان" و عدم حضور در ادامه "بچه‌مهندس"
بازیگر سریال "سه در چهار" درباره عدم حضورش در فصل دوم "بچه‌مهندس" و پذیرفتن نقش نماینده مجلسِ سریال ده‌نمکی، توضیح داد: من سال ۱۳۹۶ در "سرّ دلبران" محمدحسین لطیفی بازی کردم و همچنین فصل اول "بچه‌مهندس" هم حضور داشتم. اما در "بچه‌مهندس ۲" بازی نکردم، چون فصل اول را بیشتر دوست داشتم و برایم حضور آن بچه‌های ۵، ۶ ساله دلچسب و خاطرانگیز بود. در این سال‌ها، حدود ۸ سریال تلویزیونی به من پیشنهاد شد، اما فقط توانستم "دادِستان" را انتخاب کنم.

او تأکید کرد: تجربه به من ثابت کرده، وقتی کاری را نمی‌پذیرم این کار روی زمین نمی‌ماند. آن کار هم پخش می‌شود و نقاط مثبت و منفی خاص خودش را دارد. در این میان چه کسی برای نگاهش هزینه کرده است؟ قطعاً من! زیرا دستمزدی که می‌توانستم بگیرم را بابت آن کار نگرفتم. با خودم می‌گویم چندین میلیون تومان دستمزد آن کار را نمی‌گیرم، چون اعتقاد داشتم این کارِ خوبی از آب درنمی‌آید. بعداً آن کار پخش می‌شود، کار مورد توجهی نمی‌شود.

نباید دو سال دو سال منتظرِ کار خوب باشم
بازیگر سریال "خوش‌رکاب" با اشاره به اینکه امروز سریال‌هایی که بتواند جذب کند نسبت به کار‌هایی که جذب نمی‌کند کمتر است، افزود: روزی به یکی از مسئولین تلویزیون می‌گفتم اگر کار‌ها را درست تصویب کنید من دو سال دو سال منتظر نمی‌مانم کار موردنظرم را پیدا کنم. البته آن‌ها هم دلایل خودشان را دارند و از سویی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم همه کار‌های تلویزیون هم "صاحبدلان"، "سه در چهار" و یا "دادِستان" باشد. اما با یک دقت بیشتری می‌توان سریال‌سازی کرد که تماشاگر جذب شود.

مشکل سریال‌های امروز؛ یا ترکیب بازیگران خوب نیست یا کارگردانی!
کاسبی خاطرنشان کرد: تعداد سریال‌های امروز تلویزیون که می‌تواند مخاطب جذب کند نسبت به کار‌هایی که جذب نمی‌کند کمتر است. با دستورالعمل نمی‌شود این مشکل را برطرف کرد. عمده این کار‌ها هم نوشته‌های خوبی دارند، اما یا ترکیب بازیگران و عوامل درست کنار هم قرار نمی‌گیرند و یا کارگردانی مشکل دارد. من الان خودم "دادِستان" را می‌بینم کار خوبی از آب درآمده است.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

درگیر شدن با مسائل مردمی از دریچه سیستم تأمین مالی جمعی

پیش به سوی فرهنگ مردم بنیاد

دیپلماسی رسانه‌ای، واجب فراموش‌شده زمان

قصه سریال برگرفته از آیات قرآن است

موسوی: جهادگری روی اخلاق و رفتار جهادگران تأثیر می‌گذارد

ساختار سازمان سینمایی را کوچک می‌کنم

نگاه چاپخانه‌دار نصف شدن چاپ کتاب‌های کمک‌درسی

وضعیت تئاتر با بازگشایی مجدد سالن‌ها

مأموریت قرارگاه نصر برای باز پس‌گیری شلمچه

سینما در حال نازل شدن است

می‌خواستم بگویم که نسل جدید هم مثل قدیمی‌ها معنای رفاقت را می‌فهمد

فرار از کرونا با سینمای روباز

دیده‌بان‌ها و نهادهای مردمی، بازیگر مغفول حوزه فرهنگ

خاطرات همجواری با حاج قاسم

اداره دولت کار یک «مدیر سیستم‌ساز» است

مردم از من می‌خواهند از پدر و مادر فوت شده‌شان برایشان خبر بیاورم

فرماندهی یک ضد انقلاب در جبهه

مقطعی از تاریخ را نوشتم که به چشم دیده بودم

«قاسم آهنین‌جان» شاعری که در سیل خوزستان لباس امداد پوشید

فرصت‌هایی که در رمضان تباه شد

فجایعی که تحت عنوان احضار روح رخ می‌دهد

قومیت های مختلف چگونه به استقبال رمضان می روند؟

جنگ، بدترین اتفاق دنیاست

سازمانی شدن فرهنگ تا چه میزان تأمین کننده اهداف مردم است؟

برخی از کشور‌های منطقه از پشت به فلسطین خنجر زدند

نسل جدید مبارزان فلسطینی متأثر از انقلاب اسلامی هستند

جوان نخبه‌ای که روز قدس در دفاع از حرم عمه سادات شهید شد

فیلم ببینید، اما تقلید نکنید!

«زندگی پس از زندگی» ثمره چندین سال پژوهش علمی است

جنگ ۳۳ روزه، هرجای دنیا رخ داده بود، ده‌ها فیلم درباره‌اش ساخته می‌شد