یلم در بستر مسائل اجتماعی ساخته شده و به روز است اگر من می‌خواستم صبر کنم ممکن بود فیلم ام تازگی خود را از دست بدهد، زیرا نزدیک به ۲۰۰ فیلم منتظر شرایط بهتر سینما‌ها و فروکش کردن بیماری هستند بالطبع نمی‌توانستم صبر کنم.
به گزارش«سدید»؛ فیلم سینمایی «اینجا هم باران می‌بارد» به کارگردانی نادر طریقت بلافاصله بعد از جشنواره فیلم فجر در سینما اکران شد. این فیلم مانند اولین ساخته بلند سینمایی طریقت (خاطره) از مضمون اجتماعی برخوردار است. «اینجا هم باران می‌بارد» آخرین حضور استاد زنده یاد جمشید مشایخی در سینما بود. درباره اکران فیلم و نحوه حضور زنده یاد مشایخی با نادر طریقت گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

طریقت در پاسخ به این سوال که در فیلم از نوجوانی کم بینا استفاده شده که پیش‌تر ما در فیلم «رنگ خدا» شاهد مشکلات این عزیزان بودیم گفت: فیلم کاری اجتماعی و به روز است که همانطور که از نامش پیداست (اینجا هم باران می‌بارد) تلاش می‌کنند تا مشکلاتشان را حل کنند و امید به رحمت خداوند دارند.

باید نشان دهیم سینما زنده است
وی در پاسخ به این سوال که چرا فیلم را پس از جشنواره به نمایش درآورده در شرایطی که کرونا همچنان باعث کم رونقی سالن‌های سینما است، گفت: بالاخره ما باید بگوییم این سینما زنده است. فیلم در بستر مسائل اجتماعی ساخته شده و به روز است اگر من می‌خواستم صبر کنم ممکن بود فیلم ام تازگی خود را از دست بدهد، زیرا نزدیک به ۲۰۰ فیلم منتظر شرایط بهتر سینما‌ها و فروکش کردن بیماری هستند بالطبع نمی‌توانستم صبر کنم. ضمن این که فیلم قرار بود ۱۰ مهرماه امسال اکران شود که متاسفانه به دلیل جهش ویروس، سینما‌ها بسته شد و همین امر موجب تعویق اکران شد.

فیلمم را با هزینه شخصی ساختم
وی ادامه داد: من فیلم را با هزینه شخصی و با حمایت دوستانم از جمله آقای محمد متوسلانی (تهیه کننده) ساختم ایشان بدون هیچ چشمداشتی در کنار من ایستادند. من تلاش کردم که بخشی از مشکلات را که جامعه درگیر آن است را بازگو کنم می‌دانم سرمایه ام برنخواهد گشت به دلیل کرونا و کم شدن سانس‌های سینما، اما باز هم اجازه دادم فیلمم اکران شود امیدوارم مردم فیلم را ببینند.

فیلم اجتماعی و تاثیرگذار است
کارگردان فیلم «خاطره» درباره احتمال ادامه یافتن فیلم تا اکران نوروزی گفت: فضای فیلم به دلیل گونه و مضمون آن برای اکران نوروز چندان مناسب نیست، زیرا بیشتر سعی دارند اکران عید فیلم‌های مفرح و شاد باشد فیلم اجتماعی و تاثیرگذار است امیدوارم مردم ببینند و مخاطب را به تفکر وادارد. همچنین امیدوارم مسئولین این فیلم را ببینند و بیشتر درصدد رفع مشکلات باشند.

طریقت درباره آخرین حضور و نحوه همکاری زنده یاد استاد مشایخی در فیلم گفت: متاسفانه این فیلم آخرین فیلم آقای مشایخی در سینمای ایران بود. برای نام ایشان «مرد بزرگ» سینما برازنده است متاسفانه بعد از بازی در فیلم شاید کمتر از یک ماه زنده بودند ایشان بسیار مرا مورد تفقد و محبت قرار دادند و در کار حاضر شدند. هیچ دستمزدی از ما نگرفتند و گفتند دوست دارم کنار نادر طریقت بایستم. با ایشان برای ایفای نقش خودشان در فیلم دو روز کار داشتیم، اما روز آخر که روز خداحافظی بود هم ایشان آمدند و دور هم بودیم مثل یک خانواده و شام خوردیم روحشان قرین رحمت باشد انشاءالله.

زنده یاد مشایخی با وجود پرستار سر کار حاضر شدند
وی درباره نحوه دعوت به همکاری در فیلم توضیح داد: سال‌های پیش با ایشان مصاحبه داشتم و سفر رفته بودم، اما ارتباط چندانی با ایشان نداشتم سناریو براساس شخصیت ایشان نوشته شده بود از آقای رحیم مهدی خانی خواستیم که از دوستان نزدیک آقای مشایخی بودند تا هماهنگی لازم را انجام دهند. به خدمت ایشان رفتم و فیلمنامه را برایشان توضیح دادم ایشان خیلی بزرگواری کردند و پذیرفتند در قصه آرزوی بچه نابینا است که آقای مشایخی را ببیند که ایشان با بزرگواری قبول کردند و نقش خودشان را بازی کردند. با این که پرستار داشتند و هوا هم سرد و خشک بود سر صحنه آمدند. گاهی برای تکرار برخی پلان‌ها خدمتشان می‌رفتم وعذرخواهی می‌کردم ایشان با متانت می‌گفتند سینما همین است. بالاخره باید هماهنگ باشیم. ایشان مردی به تمام معنای حرفه‌ای و آقا بودند.

اهدای تندیس جوانمردی
طریقت درباره اهداء تندیس جوانمردی در اکران خصوصی فیلمش گفت: من فیلمساز مستقل هستم و پس از یازده سال فیلم دوم را با سرمایه شخصی ساختم و به پایان رساندم بسیاری از افراد کمک کردند و جوانمردی کردند به این فکر افتادم که با مشورت دوستانم تندیسی آماده کنم به عنوان تندیس «جوانمردی» که برای اولین بار به محمد متوسلانی تهیه کننده ارائه دادم ایشان دست بسیاری از افراد از جمله جوانان را گرفتند و از این جهت این تندیس اهداء شد به ایشان و تلاش می‌کنم هر سال این تندیس را به یک جوانمرد در سینما اهداء کنم. این تندیس با هزینه شخصی آماده شده و به هنرمندانی که با خصوصیات انسانی و اخلاقی می‌توانند به همنوعان خود کمک کنند اهداء می‌شود تلاش می‌کنیم تا در سینما این خصلت را که از پیشینیان به ما ارث رسیده است را ترویج بدهیم.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

نامزد‌های بخش نمایشنامه جایزه هنری «سردار دل‌ها»

هنرمندان در همه‌جای دنیا مالیات می‌دهند

کارگردا‌ن‌های مطرح سینما و تلویزیون این روز‌ها فعال‌تر شده اند

تهیه‌کننده «تک‌تیرانداز» از جوایز جشنواره فجر امسال می‌گوید

چرچیل و همدستانش کودتا را در ایران کارسازی کردند

مرزبانی یعنی هر لحظه آماده شهادت بودن

فعلاً کار نمی‌کنم تا دوباره کرونا نگیرم

باز هم نقش مامور امنیتی بازی می‌کنم

ماجرای جابه جایی «تفتی» با «دیرباز»

«لذت سادگی» می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدید باشد

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند

معضل سینمای ایران فیلمنامه‌های بدون قهرمان است

از کتابخانه شتری تا کتابخوانی داخل بشقاب پرنده

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست

معیارهایی برای تشخیص موسیقی حرام از حلال

پرواز ۲ کبوتر باهم در کربلای ۵

چرا رضا خان را از سوی دولت انگلستان برکشیدند

فروکش تب کتاب‌های کمک‌درسی

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است

تایپوگرافی «شهادت ثالثه» مهجور مانده است

نوروز «سیما» چگونه می‌گذرد؟

جنگال عامل موفقیت عملیات کربلای ۵»

رضاخان چگونه رضا شاه شد؟

والفجر ۸ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین عملیات‌ دفاع‌مقدس

تخلف ساواک در ثبت اسناد رضاخان

چرا سیاسیون به‌سمت ثبت خاطرات روزانه نمی‌روند؟

فیلم «شیشلیک»، اولین تجربه کمدی محمدحسین مهدویان