پخش فصل دوم سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی در حالی از امشب آغاز خواهد شد که قصه آن از ادامه پایان فصل یک و از سال ۵۷ تا ۶۲ را روایت می‌کند.
به گزارش«سدید»؛ تلویزیون امسال دست پری برای سریال‌های دهه فجری نداشت و شاید تنها یک سریال با این مناسبت عجین شده بود. سریال «روز‌های ابدی» که از شبکه یک سیما پخش شد که به ماجرا‌های نفوذ بیگانگان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌پرداخت.

اما از امشب سریال دیگری قرار است جایگزین روز‌های ابدی شود به نام «جلال» که فصل ابتدایی آن سال گذشته از همین شبکه بروی آنتن رفت و از امشب فصل دوم آن در ۲۶ قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد.

حسن نجفی کارگردانی این سریال و علیرضا جلالی تهیه کنندگی آن را به عهده دارد. به همین مناسبت مروری کلی بر فصل یک و دو این سریال خواهیم داشت.

** فصل دو در چه سالی روایت می‌شود؟
فصل ابتدایی این سریال از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۵۶ در تبریز را به تصویر می‌کشید و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کرد. همچنین رخداد‌های اجتماعی و روز‌های انقلاب اسلامی در سال‌های منتهی به بهمن ۵۶ در آذربایجان شرقی از قصه‌های اصلی این سریال است. اما در فصل دو شاهد رویداد‌های تاریخی ایران از سال ۵۷ تا ۶۲ خواهید بود.

** لوکیشن‌هایی که از تبریز خارج شد
فصل ابتدایی این سریال در تبریز تصویربرداری شد و، اما حالا فصل دو در چند شهر جنوبی و شمالی ایران مقابل دوربین رفته است. از جمله تهران تبریز و جنوب پلدختر و سوسنگرد و ...
** دو فصل با یک کارگردان
در حالیکه اغلب پروژه‌های تلویزیونی در فصل یک با یک کارگردان و در فصل‌های بعدی با کارگردان‌های دیگری پیگیری می‌شوند، اما سریال جلال اینطور نبوده و در هر دو فصل یک کارگردان داشته است. حسن نجفی کارگردان این سریال است. او تاکنون کارگردانی چند سریال و فیلم را به عهده داشته است و در کنار کارگردانی فیلم نامه نویسی و عکاسی و شاعری می‌کند.

** نجفی: جلال و خانواده اش در مسیر انقلاب به تکامل می‌رسند
«حسن نجفی» کارگردان سریال «جلال» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به تفاوت‌های ساختاری در تولید این سریال، «جلال ۲» را مجموعه‌ای بسیار سنگین و با توجه به شرایط موجود تولید آنرا کاملا حرفه‌ای بیان کرد.

وی با اشاره به تنوع لوکیشن و شخصیت در این سریال تولید این مجموعه در این بازه زمانی را بسیار مهم و یکی از ویژگی‌های آن بر شمرد و افزود: «جلال ۲» با مجموعه قبلی فرق اساسی دارد. در سریال قبلی شخصیت‌ها تقدم بر رویداد داشتند، اما در این مجموعه گاه رویداد‌ها آنچنان به توالی اتفاق می‌افتند که تماشاگر را ناخودآگاه با خود همراه می‌کنند.

نجفی این ویژگی را به انقلاب و دوره تاریخی که سریال در آن ساخته می‌شود و داستان در آن روی می‌دهد نسبت داد و بیان داشت: قبل از انقلاب اتفاقات کوچک، رویداد‌های بزرگ شمرده می‌شدند، اما با بروز انقلاب حوادث یکی پس از دیگری حادث شد و شخصیت‌ها را با خود همراه کرد. جلال و خانواده اش یکی از آن‌هایی بودند که نسیم انقلاب به آن‌ها برخورد و آن‌ها در مسیر کمال گرایانه خود بهای این دگر دیسی و تحول بزرگ را با رنج پس دادند. این حجم از اتفاق و مفهوم ملت ما را متمایز از سایر ملت‌ها کرد.

نجفی همچنین به سال‌های بروز این داستان اشاره کرد و گفت: حوادث این مجموعه به دوره تاریخی ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۲ بر می‌گردد. این چند سال نقش تعیین کننده‌ای در بازسازی شخصیت‌ها و هویت دهی آن‌ها بازی می‌کند. هر کدام از این حوادث، داستانی برای خود دارد که شنیدنی و دیدنی است.

این کارگردان تلویزیون و سینما با اشاره به استقبال مردمی از این اثر محور‌های مهمی را برشمرد که در نگارش آن به آن‌ها توجه ویژه داشته است. توجه به کیان خانواده، پیوند قومیت‌ها و نقش آن‌ها در قدرتمند شدن و بزرگی ایران عزیز دو ویژگی مهم بوده است.

** اقتباسی از رمان بینوایان
سریال جلال با اینکه بستر روایی اش تاریخ انقلاب در تبریز است، اما در فصل اول و در بخشی از زندگی شخصی جلال اقتباسی از رمان بینوایان نیز داشت.

** زندگی شخصی جلال محوریت سریال است
به طور معمول اغلب سریال‌هایی که تاریخ انقلاب اسلامی ایران را روایت می‌کنند، در کنار آن به زندگی برخی شخصیت‌های تخیلی و حقیقی نیز می‌پردازند. در این سریال با توجه به اینکه نام شخصیت اصلی سایه‌ای روی کلیت سریال انداخته است، بخشی از داستان به زندگی شخصی جلال برمی گردد. فردی که مبارز انقلابی است و در زمان انقلاب تحولی در زندگی شخصی اش رخ می‌دهد و مدتی از همسر و فرزندش دور می‌ماند.

** عمار تفتی و ایفای نقش اصلی یک سریال طولانی
عمار تفتی یکی از بازیگران قدیمی تلویزیون و سینما است، اما تا به حال کم پیش آمده تا در یک اثر شاخص بازی کند و نقشی اینچنین محوری داشته باشد. اما او با بازی در سریال جلال توانایی بازی خود را نشان داد و ثابت کرد که می‌تواند از عهده نقشی پرچالش برآمد.

او در قالب این نقش چند برهه مختلف زمانی و با چند گریم و در چند موقعیت را تجربه کرد. همچنین چالش‌هایی که با نقش داشت این کار را از سایر کار‌های وی متمایز می‌کرد.

** بازیگران بومی در یک سریال
علاوه بر بازیگران اصلی این سریال تعداد زیادی نیز بازیگران بومی در فصل دو جلال نقش آفرینی کردند. همچنین گروه تولید و پشت دوربین این سریال ۷۰ درصد بومی تبریز هستند.

** نمایش زندگی اولین و دومین شهید محراب
در فصل دو سریال جلال علاوه بر محوریت داستان که روی شخصیت جلال و رخداد‌های داخلی ایران است به زندگی شهید سید محمدعلی قاضی طباطبائی (اولین شهید محراب انقلاب اسلامی) و ترور شهید میر اسدالله مدنی دهخوارقانی (دومین شهید محراب انقلاب اسلامی) ورود شده است.
 
 

** بازیگران جدید از همایون ارشادی تا مهدی فقیه
حمیرا ریاضی، عمار تفتی، هادی افتخارزاده، مهران رجبی، رضا آبپاک، سنا پورسعیدی، کامیار شکیبایی، فاطمه شکری، حامد منافی و تعدادی بازیگران تلویزیون و بومی آذربایجان شرقی از بازیگران فصل یک این سریال بودند و حالا در فصل دو بازیگران جدیدی به این ترکیب اضافه شدند. از جمله این افراد می‌توان به همایون ارشادی، مهدی فقیه، هادی افتخارزاده، مهران آتش زا، رضا آبپاک- ثنا پورسفیدی- جواد قامتی- صدرا راعی –مهدی فقیه- شهرام خزرایی – شهرام عبدلی- شیوا خسرومهر اشاره کرد.

مدیر تصویر برداری این مجموعه را حمید مهر افروز بر عهده داشته است و مسعود سخاوت دوست برای این اثر جدید علیرضا جلالی که تهیه کنندگی ان را بر عهده دارد موسیقی ساخته است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است

تایپوگرافی «شهادت ثالثه» مهجور مانده است

نوروز «سیما» چگونه می‌گذرد؟

جنگال عامل موفقیت عملیات کربلای ۵»

رضاخان چگونه رضا شاه شد؟

والفجر ۸ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین عملیات‌ دفاع‌مقدس

تخلف ساواک در ثبت اسناد رضاخان

چرا سیاسیون به‌سمت ثبت خاطرات روزانه نمی‌روند؟

فیلم «شیشلیک»، اولین تجربه کمدی محمدحسین مهدویان

برای شناساندن درد‌ها کار کردیم

نگارش خاطراتم را مسئولان پشت‌گوش می‌انداختند

شهید عبادی‌نیا چگونه مزد شهادتش را از خدا گرفت؟

مناقشه پرهیجان با عنوان مناظره، گرهی از مخاطب نمی‌گشاید

پسرم را طوری تربیت کن که راهم را ادامه دهد

آخرین باری که صدایش را شنیدم

فیلم‌های غیرقابل پخشی که با دوبله مجاز شد!

ژنرال روس گفت اباالفضل‌تان را فراموش نمی‌کنیم

بازیگر نقش شهید ستاری: قهرمان بافت فرسوده را تغییر می‌دهد

دلیل حضور خانواده امام حسین (ع) در حرکت تاریخی آن حضرت

ادامه راه با حضور «منوچهر نوذری»

این الفاطمیون؟

تاریخچه سیاسی حوزه علمیه قم و حیات مبارزاتی امام خمینی(ره)

عطش جشنواره فیلم عمار در بلند کردن پرچم محتوا

بررسی علل افزایش دوبرابری تعرفه دو پلتفرم داخلی فیلیمو و نماوا

سینمای کودک نیازمند برخورد‌های حرفه‏‌ای‌تر است

برای ترسیم شمایل مولا، بر لبه تیغ راه رفتیم

برخورد پهلوی دوم با فساد چگونه بود؟