پخش فصل دوم سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی در حالی از امشب آغاز خواهد شد که قصه آن از ادامه پایان فصل یک و از سال ۵۷ تا ۶۲ را روایت می‌کند.
به گزارش«سدید»؛ تلویزیون امسال دست پری برای سریال‌های دهه فجری نداشت و شاید تنها یک سریال با این مناسبت عجین شده بود. سریال «روز‌های ابدی» که از شبکه یک سیما پخش شد که به ماجرا‌های نفوذ بیگانگان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌پرداخت.

اما از امشب سریال دیگری قرار است جایگزین روز‌های ابدی شود به نام «جلال» که فصل ابتدایی آن سال گذشته از همین شبکه بروی آنتن رفت و از امشب فصل دوم آن در ۲۶ قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد.

حسن نجفی کارگردانی این سریال و علیرضا جلالی تهیه کنندگی آن را به عهده دارد. به همین مناسبت مروری کلی بر فصل یک و دو این سریال خواهیم داشت.

** فصل دو در چه سالی روایت می‌شود؟
فصل ابتدایی این سریال از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۵۶ در تبریز را به تصویر می‌کشید و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کرد. همچنین رخداد‌های اجتماعی و روز‌های انقلاب اسلامی در سال‌های منتهی به بهمن ۵۶ در آذربایجان شرقی از قصه‌های اصلی این سریال است. اما در فصل دو شاهد رویداد‌های تاریخی ایران از سال ۵۷ تا ۶۲ خواهید بود.

** لوکیشن‌هایی که از تبریز خارج شد
فصل ابتدایی این سریال در تبریز تصویربرداری شد و، اما حالا فصل دو در چند شهر جنوبی و شمالی ایران مقابل دوربین رفته است. از جمله تهران تبریز و جنوب پلدختر و سوسنگرد و ...
** دو فصل با یک کارگردان
در حالیکه اغلب پروژه‌های تلویزیونی در فصل یک با یک کارگردان و در فصل‌های بعدی با کارگردان‌های دیگری پیگیری می‌شوند، اما سریال جلال اینطور نبوده و در هر دو فصل یک کارگردان داشته است. حسن نجفی کارگردان این سریال است. او تاکنون کارگردانی چند سریال و فیلم را به عهده داشته است و در کنار کارگردانی فیلم نامه نویسی و عکاسی و شاعری می‌کند.

** نجفی: جلال و خانواده اش در مسیر انقلاب به تکامل می‌رسند
«حسن نجفی» کارگردان سریال «جلال» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به تفاوت‌های ساختاری در تولید این سریال، «جلال ۲» را مجموعه‌ای بسیار سنگین و با توجه به شرایط موجود تولید آنرا کاملا حرفه‌ای بیان کرد.

وی با اشاره به تنوع لوکیشن و شخصیت در این سریال تولید این مجموعه در این بازه زمانی را بسیار مهم و یکی از ویژگی‌های آن بر شمرد و افزود: «جلال ۲» با مجموعه قبلی فرق اساسی دارد. در سریال قبلی شخصیت‌ها تقدم بر رویداد داشتند، اما در این مجموعه گاه رویداد‌ها آنچنان به توالی اتفاق می‌افتند که تماشاگر را ناخودآگاه با خود همراه می‌کنند.

نجفی این ویژگی را به انقلاب و دوره تاریخی که سریال در آن ساخته می‌شود و داستان در آن روی می‌دهد نسبت داد و بیان داشت: قبل از انقلاب اتفاقات کوچک، رویداد‌های بزرگ شمرده می‌شدند، اما با بروز انقلاب حوادث یکی پس از دیگری حادث شد و شخصیت‌ها را با خود همراه کرد. جلال و خانواده اش یکی از آن‌هایی بودند که نسیم انقلاب به آن‌ها برخورد و آن‌ها در مسیر کمال گرایانه خود بهای این دگر دیسی و تحول بزرگ را با رنج پس دادند. این حجم از اتفاق و مفهوم ملت ما را متمایز از سایر ملت‌ها کرد.

نجفی همچنین به سال‌های بروز این داستان اشاره کرد و گفت: حوادث این مجموعه به دوره تاریخی ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۲ بر می‌گردد. این چند سال نقش تعیین کننده‌ای در بازسازی شخصیت‌ها و هویت دهی آن‌ها بازی می‌کند. هر کدام از این حوادث، داستانی برای خود دارد که شنیدنی و دیدنی است.

این کارگردان تلویزیون و سینما با اشاره به استقبال مردمی از این اثر محور‌های مهمی را برشمرد که در نگارش آن به آن‌ها توجه ویژه داشته است. توجه به کیان خانواده، پیوند قومیت‌ها و نقش آن‌ها در قدرتمند شدن و بزرگی ایران عزیز دو ویژگی مهم بوده است.

** اقتباسی از رمان بینوایان
سریال جلال با اینکه بستر روایی اش تاریخ انقلاب در تبریز است، اما در فصل اول و در بخشی از زندگی شخصی جلال اقتباسی از رمان بینوایان نیز داشت.

** زندگی شخصی جلال محوریت سریال است
به طور معمول اغلب سریال‌هایی که تاریخ انقلاب اسلامی ایران را روایت می‌کنند، در کنار آن به زندگی برخی شخصیت‌های تخیلی و حقیقی نیز می‌پردازند. در این سریال با توجه به اینکه نام شخصیت اصلی سایه‌ای روی کلیت سریال انداخته است، بخشی از داستان به زندگی شخصی جلال برمی گردد. فردی که مبارز انقلابی است و در زمان انقلاب تحولی در زندگی شخصی اش رخ می‌دهد و مدتی از همسر و فرزندش دور می‌ماند.

** عمار تفتی و ایفای نقش اصلی یک سریال طولانی
عمار تفتی یکی از بازیگران قدیمی تلویزیون و سینما است، اما تا به حال کم پیش آمده تا در یک اثر شاخص بازی کند و نقشی اینچنین محوری داشته باشد. اما او با بازی در سریال جلال توانایی بازی خود را نشان داد و ثابت کرد که می‌تواند از عهده نقشی پرچالش برآمد.

او در قالب این نقش چند برهه مختلف زمانی و با چند گریم و در چند موقعیت را تجربه کرد. همچنین چالش‌هایی که با نقش داشت این کار را از سایر کار‌های وی متمایز می‌کرد.

** بازیگران بومی در یک سریال
علاوه بر بازیگران اصلی این سریال تعداد زیادی نیز بازیگران بومی در فصل دو جلال نقش آفرینی کردند. همچنین گروه تولید و پشت دوربین این سریال ۷۰ درصد بومی تبریز هستند.

** نمایش زندگی اولین و دومین شهید محراب
در فصل دو سریال جلال علاوه بر محوریت داستان که روی شخصیت جلال و رخداد‌های داخلی ایران است به زندگی شهید سید محمدعلی قاضی طباطبائی (اولین شهید محراب انقلاب اسلامی) و ترور شهید میر اسدالله مدنی دهخوارقانی (دومین شهید محراب انقلاب اسلامی) ورود شده است.
 
 

** بازیگران جدید از همایون ارشادی تا مهدی فقیه
حمیرا ریاضی، عمار تفتی، هادی افتخارزاده، مهران رجبی، رضا آبپاک، سنا پورسعیدی، کامیار شکیبایی، فاطمه شکری، حامد منافی و تعدادی بازیگران تلویزیون و بومی آذربایجان شرقی از بازیگران فصل یک این سریال بودند و حالا در فصل دو بازیگران جدیدی به این ترکیب اضافه شدند. از جمله این افراد می‌توان به همایون ارشادی، مهدی فقیه، هادی افتخارزاده، مهران آتش زا، رضا آبپاک- ثنا پورسفیدی- جواد قامتی- صدرا راعی –مهدی فقیه- شهرام خزرایی – شهرام عبدلی- شیوا خسرومهر اشاره کرد.

مدیر تصویر برداری این مجموعه را حمید مهر افروز بر عهده داشته است و مسعود سخاوت دوست برای این اثر جدید علیرضا جلالی که تهیه کنندگی ان را بر عهده دارد موسیقی ساخته است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

درگیر شدن با مسائل مردمی از دریچه سیستم تأمین مالی جمعی

پیش به سوی فرهنگ مردم بنیاد

دیپلماسی رسانه‌ای، واجب فراموش‌شده زمان

قصه سریال برگرفته از آیات قرآن است

موسوی: جهادگری روی اخلاق و رفتار جهادگران تأثیر می‌گذارد

ساختار سازمان سینمایی را کوچک می‌کنم

نگاه چاپخانه‌دار نصف شدن چاپ کتاب‌های کمک‌درسی

وضعیت تئاتر با بازگشایی مجدد سالن‌ها

مأموریت قرارگاه نصر برای باز پس‌گیری شلمچه

سینما در حال نازل شدن است

می‌خواستم بگویم که نسل جدید هم مثل قدیمی‌ها معنای رفاقت را می‌فهمد

فرار از کرونا با سینمای روباز

دیده‌بان‌ها و نهادهای مردمی، بازیگر مغفول حوزه فرهنگ

خاطرات همجواری با حاج قاسم

اداره دولت کار یک «مدیر سیستم‌ساز» است

مردم از من می‌خواهند از پدر و مادر فوت شده‌شان برایشان خبر بیاورم

فرماندهی یک ضد انقلاب در جبهه

مقطعی از تاریخ را نوشتم که به چشم دیده بودم

«قاسم آهنین‌جان» شاعری که در سیل خوزستان لباس امداد پوشید

فرصت‌هایی که در رمضان تباه شد

فجایعی که تحت عنوان احضار روح رخ می‌دهد

قومیت های مختلف چگونه به استقبال رمضان می روند؟

جنگ، بدترین اتفاق دنیاست

سازمانی شدن فرهنگ تا چه میزان تأمین کننده اهداف مردم است؟

برخی از کشور‌های منطقه از پشت به فلسطین خنجر زدند

نسل جدید مبارزان فلسطینی متأثر از انقلاب اسلامی هستند

جوان نخبه‌ای که روز قدس در دفاع از حرم عمه سادات شهید شد

فیلم ببینید، اما تقلید نکنید!

«زندگی پس از زندگی» ثمره چندین سال پژوهش علمی است

جنگ ۳۳ روزه، هرجای دنیا رخ داده بود، ده‌ها فیلم درباره‌اش ساخته می‌شد