برگزاری مراسم ازدواج ساده تا ضرورت سازش همسران با یکدیگر؛
امام خمینی قبل از ازدواج گفته بود: «می‌خواهم همسرم کفو خودم باشد. اگر خودم درس می‌خوانم، می‌خواهم همسری بگیرم که هم‌فکر من باشد.»
به گزارش«سدید»؛ توصیه‌ها و جملات ارزشمند و پر از نکات اخلاقی امام خمینی رحمه‌الله علیه را که بررسی می‌کنیم، دستمان می‌آید که این عارف بزرگ و بنده مخلص خدا توجه زیادی نسبت به امور خانوادگی و سبک زندگی اسلامی داشته است. این دستورات و توصیه‌های اخلاقی هرچند که به نظر ساده و قابل انجام به نظر می‌رسد، اما در حقیقت پشتوانه محکم اسلام را دارد و عمل کردن به آن نیازمند رعایت نکته‌های بسیار مهمی در زندگی است.

برای دانستن چند نمونه از این نسخه‌های کاربردی در زندگی روزمره، مروری برنامه‌ها و وصیت‌نامه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی داشته است.

توصیه به زوج‌های جوان
مقام معظم رهبری خاطره جالبی درباره توصیه امام خمینی به زوج‌های جوان دارند. ایشان در مراسم اجرای خطبه عقد ازدواجی در سال ۱۳۷۰ طی بیاناتی فرمودند: من یک وقت خدمت امام رفتم، ایشان می‌خواستند خطبه عقدی را بخوانند. تا من را دیدند، گفتند: شما بیا طرف عقد بشو. ایشان برخلاف ما- که طول و تفصیل می‌دهیم و حرف می‌زنیم- عقد را اول می‌خواندند، بعد دو سه جمله کوتاه صحبت می‌کردند. من دیدم ایشان پس از این‌که عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند: «بروید با هم بسازید.» من فکر کردم، دیدم که ما این همه حرف می‌زنیم، اما کلام امام در همین یک جمله «بروید با هم بسازید» خلاصه می‌شود! حالا ما هم عرض می‌کنیم که شما دختران و پسران، بروید با هم بسازید. سازش، اصل است. هر چیزی که با ساختن عروس و داماد، دختر و پسر، زن و شوهر منافات دارد، بایستی بیگانه تلقی بشود. این را اصل قرار بدهید تا ان‌شاءالله خداوند متعال برکاتش را بر شما نازل کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی‌اکبر حسینی هم شبیه همین ماجرا درباره توصیه امام خمینی به زوج جوانی تعریف کرده است: «فرزندم را برای جاری کردن خطبه عقد خدمت حضرت امام رحمه‌الله علیه بردم. بعد از تمام شدن عقد، امام رحمه‌الله علیه رو به عروس و داماد کردند و سه بار فرمودند: با هم بسازید و با هم رفیق باشید.»

توصیه‌ای برای جوان‌ها
اما خمینی توجه زیادی نسبت به جوان‌ها داشت و در جمع‌ها و محفل‌های گوناگون که با آن‌ها مواجه می‌شد، نکاتی را یادآوری می‌کرد. نمونه بارز این نصیحت‌ها در نامه‌ای است که امام به پسرش، حاج احمد آقا، نوشته و در آن یادآوری کرده تا از فرصت جوانی به بهترین نحوه استفاده کند.

از جمله در این نامه نوشته شده که: «از جوانی به اندازه‌ای که باقی است استفاده کن که در پیری همه چیز از دست می‌رود، حتی توجه به آخرت و خدای تعالی. از مکاید بزرگ شیطان و نفس اماره آن است که جوانان را وعده صلاح و اصلاح در زمان پیری می‌دهد تا جوانی با غفلت از دست برود و به پیران وعده طول عمر می‌دهد؛ و تا لحظه آخر با وعده‌های پوچ انسان را از ذکر خدا و اخلاص برای او بازمی‌دارد تا مرگ برسد، و در آن حال ایمان را اگر تا آن وقت نگرفته باشد، می‌گیرد.»

به اعتقاد امام خمینی، دوره جوانی فرصت خوبی برای برقراری و یا محکم کردن ارتباط با خداوند است تا انسان بتواند از هوای نفسش در امان بماند: «پس در جوانی که قدرت بیشتر داری به مجاهدت برخیز، و از غیر دوست- جل وعلا- بگریز، و پیوند خود را هر چه بیشتر- اگر پیوندی داری- محکم‌تر کن؛ و اگر خدای نخواسته نداری، تحصیل کن و در تقویتش همت گمار، که هیچ موجودی جز او- جل و علا- سزاوار پیوند نیست؛ و پیوند با اولیای او اگر برای پیوند به او نباشد، حیله شیطانی است که از هر طریق سد راه حق کند.»

امام خمینی در آستانه ازدواج به خانواده‌اش درباره انتخاب همسر مناسب گفته بود: «من نمی‌خواهم از خمین همسر بگیرم، چون می‌خواهم‌کفو خودم باشد. اگر خودم درس می‌خوانم، می‌خواهم همسری بگیرم که هم‌فکر من باشد. درنتیجه باید از قم زن بگیرم و از خانواده روحانی و هم‌شأن خودم.»

نکته قابل توجه در این دستورالعمل زندگی این است که امام خمینی به هم‌کفو و هم‌شأن بودن با همسر خود توجه زیادی داشته است. البته در این مورد ممکن است هرکسی تفسیر خاصی از هم‌کفو بودن داشته باشد، اما با نگاهی به سبک زندگی امام خمینی و دستورات و رهنمود‌های ایشان مشخص می‌شود که منظور از هم‌کفو و هم‌شأن بودن، هم‌فکر بودن است نه اختلاف سنی.

چون امام خمینی در سن ۲۸ سالگی ازدواج کرد، در حالی که همسر ایشان فقط ۱۵ ساله بود. با این وجود همسرشان پس از ازدواج و در کنار امام خمینی تحصیلات خود را ادامه داد. همان طور که یکی از فرزندان امام در این باره تعریف کرده است که: «مادرم در زمان ازدواج تا کلاس نهم یعنی سیکل درس خوانده بودند که به عقد ازدواج حضرت امام درآمدند، اما در عین حال نزد امام درس عربی می‌خواندند و تا وقتی که پنجمین فرزند را به دنیا آوردند، مشغول درس خواندن نزد امام بودند.»

توصیه‌ای به خانواده‌ها
نکته مهمی که امام خمینی درباره انتخاب همسر برای جوانان به خانواده‌های آن‌ها توصیه می‌کرد، این بود که: «خانواده‌ها باید هم‌مسلک باشند، سنخیت داشته و مؤمن و متعهد باشند.» در عین حال فرزندان امام در ضمن بیان خاطره‌های خود یادآوری کرده‌اند که امام به رضایت دختر یا پسر خود برای ازدواج اهمیت زیادی قائل بود تا جایی که اگر دامادی مورد تأیید خانواده ایشان بود، اما دختر خواستگاری او را رد می‌کرد، امام هم رد می‌کرد.

از طرف دیگر نحوه برگزاری ازدواج ساده برای فرزندان هم نکته دیگری بود که امام خمینی در خانواده خود رعایت می‌کرد. درواقع مراسم خواستگاری، عقد و ازدواج بر طبق دستورات اسلامی مسئله‌ای بود که همیشه در خانواده ایشان رعایت می‌شد، همان طور که فرزندان امام در این باره تعریف کرده‌اند که: «امام خمینی در مراسم ازدواج فرزندان خود، هم عقد می‌گرفتند و هم عروسی، البته این مراسم بسیار مختصر و معمولی برگزار می‌شد. همچنین نسبت به ازدواج نوه‌هایشان هم، چون بعد از انقلاب بود، خیلی ساده برگزار می‌کردند.» از این مورد می‌توان این طور نتیجه گرفت از آنجایی که اسلام دین کاملی است و به مسائل از یک زاویه نمی‌نگرد، دستورات اسلام هم

با توجه به این که اسلام دینی همه جانبه بوده و به همه جنبه‌های زندگی انسان توجه دارد، هرگز به مسائل، نگرش یک طرفه ندارد. بلکه دستور‌ها و تعالیم اسلام به نوعی متعادل و مطابق با فطرت و عقل انسان وضع شده است و همین نکته در سبک زندگی امام خمینی هم دیده می‌شود. چون ایشان هم همیشه امور دنیایی را در صورتی که باعث لطمه زدن به امور آخرتی نشود مورد توجه داشت و خوشبختی دنیا را با سعادت آخرت و همیشگی همراه کرده بود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

هوای این روز‌های همرزم حاج‌قاسم

نطفه استقلال‌یابی با مجید شاه‌حسینی

بازدیدکنندگان این دوره جشنواره موسیقی کمتر از یک قسمت سریال ضعیف

ترکتازی انگلستان، به موازات تضعیف دولت قاجار

سازنده پل وحدت با لباس جهاد به استقبال شهادت رفت

نگاه غرب به زن یک نگاه کالایی و ابزاری است

جایزه کتاب سال، کارنامه نشر و کتاب ایران است

به تاریخ وفادار ماندیم

دوست دارم فقط یک روز طعم زندگی در کنار بابا را بچشم

مرز الگوبرداری و کپی برداری برنامه‌های تلویزیونی کجاست؟

«روز‌های ابدی» ماندگار می‌شود مثل «طوفان شن»

کامکار: بستر زردی، چون اینستاگرام هنر را به ابتذال می‌کشد

چرا رضاشاه به سمت تغییر فرهنگ ایران رفت؟

مکتب تاریخ‌نگاری مشروطه؛ کاستی‌ها و آفات

شهادت محمد در سوریه تداوم راه برادرانش در گنبد و فتح‌المبین بود

کپی کاری مسابقات تلویزیونی بدون خلاقیت بومی سازی

«هنرمندان مردمی» کجای صف واکسن کرونا هستند؟

جای «دادستان» در تلویزیون خالی بود

فرمانده خستگی ناپذیر

اجر مجاهدت‌های مصطفی شهادت بود

قرنی که با انقلاب شعری نیمایوشیج در سال ۱۳۰۰ آغاز شد

حکایت عزل رضاخان و نصب فرزندش با اراده انگلستان

سکوت تلویزیون نسبت به یک توهین عجیب

موسیقی خراسان چراغ جشنواره را روشن کرد

دانشگاه‌هایی داریم که به نگارگری آسیب می‌زنند

فیلم «اینجا هم باران می‌بارد» در بستر مسائل اجتماعی ساخته شده است

عهدی که اصغررا همنشین همیشگی یک شهید کرد

واکنش شاه و وابستگان به حکومت به یک قیام

مرور و پاسخ به برخی شبهات جشنواره فیلم فجر

چرا سمفا سامانه خوبی برای فروش بلیت‌های جشنواره نبود؟