یکی از داوران جایزه ترانه جشنواره موسیقی فجر گفت: در سالی که گذشت بسیاری از ترانه‌هایی را که منتشر شدند گوش کردم و به جرأت می‌توانم بگویم شاید ۵ ترانه قابل قبول شنیدم.
به گزارش«سدید»؛«اسماعیل امینی» شاعر و داور جایزه ترانه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر گفت: ضمن تشریح داوری‌های این بخش اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر می‌تواند جوایزی از نگاه منتقدان و مخاطبان داشته باشد و ارتقای کیفی ترانه‌ها باید از دورن جامعه هنری آغاز شود.

اسماعیل امینی داور جایزه ترانه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر معتقد است که جشنواره موسیقی فجر می‌تواند در هر بخش هیات داوران متعدد داشته باشد تا الگو‌های موفق بیشتری به هنرمندان برای ارتقای کیفی آثارشان معرفی شود.*کار جشنواره صرفا جریان سازی نیست
امینی با بیان این مساله که کار جشنواره موسیقی صرفا جریان سازی نیست، افزود: می‌توان جوایز مختلفی در هر بخش مثلا از دید مخاطبان، منتقدان، فعالان بازار موسیقی و ... اعلام شود تا طیف‌های مختلفی بتوانند در داوری‌ها شرکت کنند.

بعضی از خوانندگانی که شعر‌های بزرگان ادبیات مثل حافظ، مولوی و سایر شعرا را خواندند نیز سرشار از غلط خوانی بودند

*ترانه هنری بینارشته ای است

وی ادامه داد: ترانه زیاد با ادبیات ارتباط مستقیم ندارد و یک هنر بین رشته‌ای محسوب می‌شود. به هر حال سبقه هنری دارد، ولی به دلیل اینکه بخش عمده‌ای از آن آگاهانه و از پیش اندیشیده شده و در تعامل با بخش‌های دیگر مثل تنظیم، خوانندگی و اقتصاد است، خیلی هنر خالص محسوب نمی‌شود.

امینی افزود: برای ارتقای کیفی ترانه‌ها باید آموزش و پژوهش داشته باشیم و این اتفاق باید از دورن خود جامعه هنری آغاز شود و گرنه بخش‌های دولتی و اقتصادی شاید نتوانند در این عرصه تاثیرگذار باشند.*ترانه نباید مملو از حرف‌های بزرگ فلسفی و عرفانی باشد
این عضو هیات داوران جایزه ترانه جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: در سالی که گذشت بسیاری از ترانه‌هایی را که منتشر شدند گوش کردم و به جرات می‌توانم بگویم شاید ۵ یا ۶ ترانه خوب و قابل قبول را شنیدم. این در حالی بود که حتی بعضی از خوانندگانی که شعر‌های بزرگان ادبیات مثل حافظ، مولوی و سایر شعرا را خواندند نیز سرشار از غلط خوانی بودند.

وی گفت: ترانه نباید مملو از حرف‌های بزرگ فلسفی و عرفانی باشد و می‌تواند همین مفاهیمی که در زندگی عادی با آن مواجهیم را بیان کند و این گونه می‌تواند تاثیرگذار باشد. ترانه‌ای که مصداق زندگی انسانی نباشد، ترانه نیست.

جایزه ترانه در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود و برگزیدگان ترانه معرفی خواهند شد.سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از بیست و هشتم بهمن تا سوم اسفندماه سال جاری به صورت حضوری و غیر حضوری در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی با حضور گروه‌هایی از سه ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی نواحی و کلاسیک غربی از منتخبین و مدعووین گروه‌های داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

بررسی نقاط ضعف انتشارات سروش

کتاب؛ رسانه اهل خرد

دهه به دهه با تحول تیپ‌های اجتماعی سینمای ایران

فرمانده‌ای که تا زمان شهادت گمنام بود

علت افول شعر دفاع مقدس در سال‌های اخیر چیست؟

فرهنگ اسلامی؛ تنها اهرم برای ایجاد تحرک در جامعه

نمایش‌های روی صحنه در مجموعه

کودک درون و عاطفه در شعر

هیأت اصلی‌ترین قدرت نرم بلامنازع نظام ایران

چه کسانی رضا خان را شاه کردند؟

کتاب رسانه انسان ساز

نامزد‌های بخش نمایشنامه جایزه هنری «سردار دل‌ها»

هنرمندان در همه‌جای دنیا مالیات می‌دهند

کارگردا‌ن‌های مطرح سینما و تلویزیون این روز‌ها فعال‌تر شده اند

تهیه‌کننده «تک‌تیرانداز» از جوایز جشنواره فجر امسال می‌گوید

چرچیل و همدستانش کودتا را در ایران کارسازی کردند

مرزبانی یعنی هر لحظه آماده شهادت بودن

فعلاً کار نمی‌کنم تا دوباره کرونا نگیرم

باز هم نقش مامور امنیتی بازی می‌کنم

ماجرای جابه جایی «تفتی» با «دیرباز»

«لذت سادگی» می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدید باشد

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند

معضل سینمای ایران فیلمنامه‌های بدون قهرمان است

از کتابخانه شتری تا کتابخوانی داخل بشقاب پرنده

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست

معیارهایی برای تشخیص موسیقی حرام از حلال

پرواز ۲ کبوتر باهم در کربلای ۵

چرا رضا خان را از سوی دولت انگلستان برکشیدند

فروکش تب کتاب‌های کمک‌درسی

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل