واکسن‌هایی در اختیار ما بود که می‌توانستیم زودتر به کشور وارد کنیم، منتها واکسنی بود که می‌خواستند روی مردم ما آزمایش کنند.
به گزارش «سدید»؛ «وزارت بهداشت با درخواست آزمایش واکسن خارجی بر روی مردم ایران مخالفت کرد». حسن روحانی روز گذشته جمله بالا را در حالی گفت که مقام معظم رهبری روز جمعه واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی را ممنوع اعلام کردند.

مقام معظم رهبری روز جمعه به صراحت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلستان را ممنوع اعلام کردند و گفتند: «آمریکایی‌ها اگر توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشورشان به وجود نمی‌آمد که در یک روز ۴ هزار نفر تلفات داشته باشند. ضمن اینکه اساسا به آن‌ها اعتمادی نیست و گاهی این واکسن‌ها برای آزمایش بر روی ملت‌ها است. البته با سابقه‌ای که فرانسوی‌ها در قضیه خون‌های آلوده دارند، به آن‌ها هم خوش‌بین نیستم، اما تهیه واکسن از کشور‌های دیگر هیچ مشکلی ندارد».

بدبینی به آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها که سابقه تاریخی در دشمنی با ملت ایران دارند، بسیار طبیعی است. آن‌ها حتی برای واردات داروی بیماران پروانه‌ای کارشکنی کردند و از هر کاری برای ایجاد مانع در مسیر واردات دارو‌های خاص و کالا‌های بشردوستانه دریغ نکردند! اما حالا که زمزمه آزمایش واکسن ایرانی شنیده شده، آمریکایی‌ها برای صادرات واکسن مشکلی ندارند.

حسن روحانی دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از چند زاویه به این موضوع پرداخت و حتی اعلام کرد آن‌ها می‌خواستند واکسن خود را روی ایرانی‌ها آزمایش کنند.

موضوع آزمایش واکسن‌ها روی مردم کشور چیزی نیست که بتوان براحتی از کنار آن گذشت. به گفته روحانی، موضوع آزمایش واکسن‌ها روی مردم اصلا پنهان نبود و آن‌ها صراحتا درخواست تست واکسن را داده بودند. وی در این باره گفت: واکسن‌هایی در اختیار ما بود که می‌توانستیم زودتر به کشور وارد کنیم، منتها واکسنی بود که می‌خواستند روی مردم ما آزمایش کنند. شرکت‌هایی بودند که به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت ما به حق نپذیرفت و قبول نکرد و بعضی از شرکت‌ها هم قبول کردند و کاری به آن‌ها نداریم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مردم مطمئن باشند آن‌ها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت. درباره شایعاتی هم که درباره واکسن مطرح می‌شود، صداوسیما و رسانه‌ها همه باید تلاش کنند با این شایعات مقابله شود که مثلا فلان جا واکسن دارند، فلان جا وارد شده و قیمتش فلان است. خواهش ما این است که مردم به متخصصان وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه و ستاد گوش دهند و گول افرادی که قصد سوءاستفاده در این شرایط را دارند، نخورند. روحانی بیان کرد: حتما خرید و تهیه واکسن جزو اولویت‌های ماست و ان‌شاءالله با زمان و شرایطی که اعلام می‌شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

نکته‌ای که باید در نظر داشت اینکه خیلی طبیعی است که آمریکایی که مانع ورود دارو‌های حیاتی به ایران می‌شود، نخواهد واکسن کرونا به ایران برسد. در همین ارتباط حسن روحانی دیروز به کارشکنی‌ها برای انتقال پول و ثبت سفارش واکسن کرونا هم اشاره کرد. روحانی درباره اینگونه کارشکنی‌ها گفت: امروز یکی از مطالبات مردم این است که ما واکسن را سریع‌تر در اختیار مردم قرار دهیم؛ واکسنی که مورد اطمینان است و مرجع آن سازمان بهداشت و درمان است. اگر در داخل بتوانیم هرچه سریع‌تر واکسن کرونا را به نتیجه برسانیم یا در خارج هم واکسن مطمئنی را بخریم و وارد کشور کنیم، این کار را خواهیم کرد. بیش از یک ماه و ۴۰ روز گرفتار نقل و انتقال پول بودیم، یعنی یکی از مثال‌های روشن جنایتی که آمریکا علیه ملت ایران انجام داد، تهیه واکسن کرونا بود. آنقدر مشکلات ایجاد کردند تا پولی که داریم را به حساب یک شرکت دیگر جابه‌جا کنیم تا در واکسن کوواکس سهیم باشیم و زمانی که نوبت ما می‌شود، واکسن را وارد کشور کنیم. چه آنجایی که می‌خواهیم واکسن مشترک بسازیم، چه واکسن بخریم و چه در داخل قصد تولید داشته باشیم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده است دولت به‌رغم سختی‌ها بدون هیچ مضایقه‌ای با دست باز وارد شده است. تاکید می‌کنم برای ساخت و خرید واکسن، هر ارز و ریالی نیاز باشد بلافاصله تامین خواهیم کرد. روحانی دیروز جزئیات استفاده از واکسن وارداتی را هم اعلام کرد و گفت قرار نیست بدون بررسی و کاوش، واکسن‌های وارداتی استفاده شود.

وی افزود: زمانی که واکسن در اختیار ما قرار می‌گیرد و می‌خواهیم از آن استفاده کنیم، نیاز به یک سند و مقررات داریم. در سندی که امروز در جلسه مورد بحث قرار گرفت و نکاتی هم مورد نظر اعضای جلسه بود، ۴ فاز را در آن مدنظر قرار دادیم. وقتی واکسن در اختیار ما قرار گیرد در فاز اول، اجرای این واکسیناسیون برای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت خواهد بود.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: فاز اول شامل کادر درمان است که در خط مقدم هستند و سپس افرادی که شرایط پرخطر دارند مانند کسانی که جزو سالمندان، معلولان، جانبازان و افراد پرریسک هستند، می‌شود؛ این‌ها جزو فاز و گروه اول خواهند بود. در فاز دوم جمعیت بالاتری یعنی حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت وجود دارد که اولویت‌های خاص خود را دارند، مثلا دارای سن بالا یا بیماری زمینه‌ای هستند. روحانی اضافه کرد: در فاز سوم و چهارم هم جمعیت حدود ۱۹ میلیون نفر هستند. تلاش ما این است که این فاز‌ها کوتاه شود و در حداکثر زمانی که می‌توانیم، آن را اجرا کرده و زمان را کوتاه کنیم. ان‌شاءالله در سالی که در آن هستیم و در سال آینده بتوانیم این ۴ فاز را انجام دهیم. البته مردم می‌دانند اگر واکسن هم در اختیار ما باشد، اینطور نیست که اجرای آن در یک روز بخواهد انجام شود؛ ما اگر به ۶۰ میلیون نفر بخواهیم در ۲ نوبت واکسن بزنیم، ۱۲۰ میلیون بار باید واکسن تزریق شود. در مکان‌های مختلف، با شیوه‌هایی که داریم این امر زمانبر است و اگر روزی به ۵۰۰ هزار نفر واکسن تزریق کنیم ۶۰ میلیونش حدود ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد و ۲ برابر شدنش باز زمان بیشتری خواهد برد. به هر حال خود واکسن و اجرای آن زمان می‌برد که همه در سند امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

* واکسن کرونا را گران می‌فروشند، ولی تأییدیه بهداشت جهانی را ندارند
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره واردات واکسن کرونا به کشور گفت: هر گونه واکسنی که به کشور وارد شود، باید تاییدیه نهایی سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد نه اینکه شرکت تولید‌کننده واکسن کرونای خارجی همزمان با فروش آن از خریداران به عنوان آزمایش‌شدگان واکسن خود بهره‌برداری کند. همایون سامه‌یح نجف‌آبادی در گفتگو با «وطن امروز» گفت: برخی کشور‌های تولید‌کننده واکسن کرونا آن را بدون تاییدیه سازمان جهانی بهداشت به متقاضیان با قیمت گزاف می‌فروشند، در حالی که کشور‌های متقاضی واکسن کرونا از نتیجه و تاثیر‌گذاری آن بی‌خبرند. وی اضافه کرد: رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور به دلیل اینکه ایرانی‌ها نباید ابزاری برای تست آزمایش شرکت‌های تولید‌کننده واکسن کرونا باشند از واردات برخی واکسن‌ها از بعضی کشور‌ها ممانعت کردند. این در حالی است که باید به توان تولید داخل در ساخت واکسن تکیه کرد و در صورت واردات این دارو آن را از کشور‌های آسیایی تهیه کرد.

* واکسن ایرانی تا خرداد ۱۴۰۰ به بازار می‌آید
عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: تصمیم استفاده از واکسن ایرانی در راستای حفظ عزت ملی گرفته شد.
طبرسی، عضو کمیته علمی تحقیقات واکسن کوویران درباره اینکه چرا ترجیح داده شد واکسن آمریکایی و انگلیسی خریداری نشود، اظهار کرد: در بیانات مقام معظم رهبری ۲ نکته مهم وجود داشت؛ یکی اینکه ایشان واکسن را تأیید کردند، یعنی برخلاف آنچه گروهی مدام ضد واکسن صحبت و تبلیغات می‌کردند، ولی ایشان واکسن را تأیید و از واکسن ایرانی تقدیر کردند و همچنین اعلام کردند اگر از کشور‌های دیگری غیر از این ۲ کشور واکسن خریداری شود در این باره مشکلی وجود ندارد. وی ادامه داد: البته من دقیقا نمی‌دانم چرا، ولی حدس می‌زنم این کار به دلیل حفظ عزت ملی ایران است، چون وقتی واکسن آمریکایی تولید شد صحبتی از اینکه به ما بدهند وجود نداشت، حتی برای انتقال پول آن مشکل داشتیم، اما به محض اینکه واکسن ایرانی رونمایی و قرار شد ایران از کشوری مثل چین واکسن بخرد، اعلام کردند یکسری خیّر آمریکایی می‌خواهند ۱۵ هزار دوز واکسن به ایران هدیه کنند.

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: یعنی به کشوری که واکسن تولید می‌کند اعلام می‌شود می‌خواهیم ۱۵ هزار دوز واکسن اهدا کنیم، این به نظر من عزت ملی ما را به مخاطره می‌اندازد که کشوری بخواهد به ملت ایران اعانه بدهد. ملت ایران نیازی به اعانه ندارد، خودش درست می‌کند و بهترین آن را هم درست می‌کند و ممکن است از کشور‌هایی غیر از این کشور‌ها هم خریداری کند.

طبرسی با اشاره به اینکه در بحث دارو همین کشور‌ها با ما خیلی بد برخورد کردند، افزود: یعنی همین داروی «رمدسیویر» را اگر شرکت‌های داخلی تولید نکرده بودند به طور مثال ناصر خسرو دنبال آن می‌گشتیم. درباره همه دارو‌ها این مشکل وجود دارد، حالا اگر می‌خواهند به ما ۱۵ هزار دوز اهدا کنند این در شأن ملت ما نیست و مقام معظم رهبری هم بر اساس همین اصل و در راستای حفظ عزت ایرانی این تصمیم را اتخاذ کردند. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه مشکل بزرگی هم در این باره نخواهد بود، گفت: می‌توان آن را از کشور‌های دیگر وارد کرد، الان هند، چین و روسیه واکسن تولید کرده اند و تا ۴-۳ ماه آینده واکسن ایرانی هم خواهد آمد و مشکلی در این باره نخواهد بود.

وی درباره عوارض واکسن‌های فایزر و مدرنا توضیح داد: این واکسن‌ها در اثربخشی خوب بوده، اما چون واکسن‌های نوع جدید است، عوارض طولانی‌مدت آن مشخص نیست، کما اینکه در فرانسه اعلام کردند نباید استفاده شود، چون ممکن است ایجاد سرطان کند، در همان کشور‌ها هم عده بسیاری ترجیح دادند آن را نزنند.

طبرسی در پایان تصریح کرد: واکسن تولید شده ایرانی از نوع شناخته‌شده و مکانیسم آن از ویروس کشته‌شده است، حال افرادی که به آن‌ها تزریق شده در حال حاضر خوب است، ان‌شاءالله اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ۹۹ به بازار می‌آید، تنها یک نوع هم نیست و انستیتو پاستور، مؤسسه رازی و چند شرکت دیگر هم روی آن کار می‌کنند که به مرور وارد بازار خواهد شد. ضمن اینکه واکسن چینی هم واکسن خوبی است و در حال حاضر امارات و ترکیه از آن استفاده می‌کنند و در چین هم تعداد زیادی آن را تزریق کردند. به دلیل اولویت داشتن تزریق به گروه‌های پرخطر حتما واکسن را از این کشور‌ها هم خریداری می‌کنیم.
***
[تخلفات دارویی شرکت فایزر فاش شد]طبق اطلاعات جدیدی، شرکت فایزر طی سال‌های گذشته به دلیل تخلفات با بیش از ۴میلیارد دلار جریمه روبه‌رو شده که مهم‌ترین آن تبلیغ برای فروش دارو‌های تایید نشده بوده و بیش از ۳ میلیارد دلار است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از Violation tracker، در این اواخر واکسن «کووید-۱۹» که با همکاری شرکت فایزر توسعه‌یافته، خبرساز شده است. این نخستین واکسن تأیید شده در انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپایی برای تزریق به شهروندان بود، اما با شروع واکسیناسیون باگ‌های آن بیش از پیش نمودار شد؛ از زمان تزریق آن تاکنون موارد متعددی از بروز آلرژی و مرگ‌و‌میر در آمریکا و اروپا رصد شده که آخرین موارد آن مرگ ۲ سالمند در نروژ و یک پرستار ۴۱ ساله در پرتغال است. تمام این موارد حاکی از آن است که محصول شرکت فایزر با چالش‌هایی روبه‌رو است. در همین راستا اطلاعات وبسایت Violation tracker درباره فایزر نشان می‌دهد این شرکت از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون با بیش از ۴ میلیارد و۷۱۲ میلیون و ۲۱۰ هزار دلار جریمه روبه‌رو شده است. بر اساس این گزارش، جریمه مذکور مربوط به ۷۴ مورد تخلف از قوانین بوده است! بر اساس دسته‌بندی این وبسایت، فایزر در ۲۱ سال گذشته ۱۰ مورد تخلف مربوط به خدمات درمانی داشته که شامل ترویج محصولات دارویی تأیید نشده است و بابت آن ۳ میلیارد و ۳۷۳ میلیون و ۶۷۵ هزار دلار جریمه شده است. همچنین این شرکت ۲۳ مورد تخلف مربوط به پیمانکاری دولت، ۱۰ مورد تخلف مربوط به ایمنی، ۶ تخلف مربوط به رقابت و ۱۹ تخلف مربوط به محیط‌زیست انجام داده است.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: