برخی از بازیگران تلویزیون این روز‌ها با تاسی از بالا رفتن غیر متعارف دستمزد بازیگران سریال‌های شبکه نمایش خانگی به یک‌باره رقم دستمزد توافقی خود را بالا بردند که اگر درایت مدیران «سیمافیلم» نبود، شاید سریال‌سازی برای تلویزیون هم به سرنوشت تولید در شبکه‌های نمایش خانگی تبدیل می‌شد.
به گزارش «سدید»؛ نگاهی به گلایه‌های سازندگان آثار سینمایی نسبت به بالا رفتن دستمزدها، حضور افراد ناکارآمد در تولید و پول‌های بی‌حساب و کتاب برخی از سرمایه‌گذاران که امروز شاهد پرونده قطور سه تن از آن‌ها در دادگاه‌های قضایی هستیم؛ همه و همه نشان از بی‌حساب و کتاب بودن نظام پرداخت دستمزد بازیگران در حوزه شبکه نمایشی و سینما دارد که آفت‌های زیادی با خود به همراه دارد.

برخی از بازیگران سیما هم با تاسی از شبکه نمایش خانگی و برخی آثار سینمایی به یک‌باره رقم دستمزد توافقی خود را بالا بردند که اگر درایت مدیران «سیمافیلم» نبود، شاید سریال‌سازی برای تلویزیون هم به سرنوشت تولید در شبکه‌های نمایش خانگی تبدیل می‌شد.

این روز‌ها خبر خواسته‌ی غیرمتعارف چند بازیگر برای حضور در سریال‌های تلویزیون در رسانه‌ها منتشر شده و سر و صدای زیادی به پا کرده است. یکی از این خواسته‌ها که مربوط به سریال «بچه مهندس» بود، با تصمیم قاطع مسئولان «سیمافیلم» سمت و سوی دیگری به خود گرفت و با کنار گذاشتن بازیگر نقش اصلی و نه گفتن به بازیگرسالاری عملا به بازیگران دیگر هشدار داد که تلویزیون جای این غوغاسالاری‌ها نیست.

البته خبر‌های نه چندان جالب دیگری هم از سریال «پایتخت» و درخواست دستمزد‌های میلیاردی برخی بازیگران به گوش می‌رسد. فارغ از اینکه چقدر صحت و سقم رقم‌های اعلام شده (دستمزد ۵ میلیاردی بازیگر و هزینه تولید ۳۰ میلیاردی سریال) درست است، اما تجربه ساخت فصل گذشته این سریال نشان داد که باید نظارت‌ها را بیشتر کرد؛ چرا که فصل گذشته سریال «پایتخت» با حاشیه‌ها و انتقادات بسیار زیادی روبرو بود و روال طبیعی تولید در گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما و با نظارت مرکز سیمافیلم را طی نکرد و در اقدامی غیرطبیعی و عجیب و با توجیه درآمدزایی در واحد بازرگانی صدا و سیما تولید شد.

اما بعد از خواندن این اخبار و واکنش به آن بهتر است سوال‌هایی را با خود مرور کنیم و برای آن پاسخی بیابیم. در شبکه نمایش خانگی چند سریال تولید شده که به دلیل مشکلات مالی ناتمام مانده است؟ چند سریال وجود دارد که قرار بود در فصل‌های مختلف تولید شود، اما به یک‌باره تولید آن رها شده است؟ سرنوشت پول‌های بی‌حساب و کتابی که در یک سریال پر‌مخاطب شبکه نمایش خانگی با بازیگران چهره و نامدار پرداخت شد و سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده آن امروز پشت میله‌های زندان هستند چه شد؟ سریالی که در حال حاضر انگشت اتهام آن به سوی بازیگرانی است که پول‌های غیرمتعارف دریافت کردند و حقوق مادی و معنوی فرهنگیان کشور را پایمال کردند!

رفتار امروز برخی بازیگران و درخواست دستمزد‌های غیر متعارف از رسانه ملی که پول بیت‌المال را در اختیار دارد چه معنایی دارد؟ اگر مراکزی مانند سیمافیلم که مسئولیت نظارت بر تولیدات را دارند، جلوی این خواسته‌های ناحق را نگیرد چه بلایی بر سر صنعت سریال‌سازی در تلویزیون خواهد آمد؟ بلایی مشابه شبکه نمایش خانگی...

جالب است بازیگرانی که امروز خواسته‌های میلیاردی از بودجه بیت‌المال دارند در اظهار نظرهایشان در شبکه‌های اجتماعی نگران وضعیت قشر کم درآمد بوده و نگران ناهنجاری‌های اجتماعی هستند. آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی همیشه غم نان مردم را می‌خورند، اما وقتی پای پول‌های کلان به میان می‌آید مسیر دیگری را طی می‌کنند و حال مردمی که در روزگار کرونا و سختی‌های معیشتی دلخوش به سریال‌های تلویزیون هستند را نمی‌فهمند.
ار همه جالب‌تر اینکه برخی از این بازیگران برای داشتن ژست روشنفکری تلویزیون را هم تحریم می‌کنند، اما به محض اینکه پای پول‌های کلان وسط می‌آید از فاز روشنفکری به فاز مردمی تغییر فاز می‌دهند؛ تغییر فازی که هیچ بویی از عشق و علاقه به مردم ندارد.

انتهای پیام/
منبع: راه دانا
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

حضور یک مجری در قامت سردبیری

شب قدر انقلاب کدام عملیات بود؟

خدمات ویژه اپلیکیشن "فیدیبو" در نخستین نمایشگاه مجازی قرآن‌کریم

آل‌احمد: برای من هاگانا با دسته‌های اس‌اس فرقی ندارد

به چشم مخاطب احترام گذاشتیم

دست‌پرورده‌های حاج‌قاسم در خاک سوریه

غزل‌هایی در راستای زایش‌های هارمونی

مجید رحمتی: بهترین صحنه را صحنه زندگی می‌دانم

نبرد‌های امام علی (ع) به تصویر کشیده می‌شود

اهل هیئت پای کار دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا

کارتونیست‌های ایران در دنیا شناخته‌شده‌اند

آمادگی مخاطب برای دریافت مسائل مهم

انعکاس اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در رادیو انتخابات

تفاوت «ستایش» با «یاور» در چیست؟

ماجرای مهاجرت عمو پورنگ از شهر به جنگل

کاهش درد انسان با روشنفکری یک شوخیست

رمز و راز‌های روایت «مرگ» در تلویزیون

خدای ماه من

موج چهارم حاشیه برای شمس و مولانا

احتکار، واقعیت بحران کاغذ در ۱۴۰۰

مردم دوست دارند مرضیه و جواد را سر سفره عقد ببینند

روبیکا؛ بیگانه با خویش تن!

زندگی و زمانه شاعر بزرگ انقلاب اسلامی، مرحوم دکتر قیصر امین‌پور

دستفروشی کتاب به جای کتابفروشی

از یادگیری تا آموزش زوری!

پابجی بدون خداحافظی رفت!

پایداری و ایستادگی هنر برای «بودن» و «شدن»

مجازی شدن موجب مرگ علوم انسانی است یا احیای آن؟

تلویزیون در دوران کرونا مثل زمان جنگ پر انگیزه باشد

غفلت نابخشودنی از سینمای عامه‌پسند