یک مشاور خانواده گفت: کودک و نوجوان ذاتاً کنجکاو بوده و به دنبال اطلاعات و دسترسی‌های بیشتر هستند از این رو خانواده‌ها باید با برنامه آموزشی و ساعات استفاده فرزندان کودکان همراه باشند و آن‌ها را رها نکنند.
به گزارش «سدید»؛ اصغر کیهان‌نیا، مشاور خانواده با اشاره به خطراتی که در حاشیه آموزش آنلاین در اینترنت ممکن است کودک و نوجوان را در دام بیندازد، اظهار کرد: کودک و نوجوان ذاتاً کنجکاو بوده و به دنبال اطلاعات و دسترسی‌های بیشتر هستند؛ بنابراین فضایی که در اینترنت با هدف آموزش در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گرفته، ممکن است در عین دارا بودن جنبه‌های مثبت، عوارض منفی و جبران‌ناپذیری برای کودک و نوجوان به همراه داشته باشد که به خاطر کنجکاوی این قشر این عوارض میتواند نمود کند.

خانواده‌ها دانش اینترنتی خود را بالا ببرند
وی درباره راهکار‌های کنترل این رفتارها، افزود: رسانه‌هایی مانند تلویزیون و رادیو باید برنامه‌های قابل‌استفاده‌ای برای نوجوانان و کودکان تولید و پخش کند. این برنامه‌ها باید با اثرات بیشتر درباره عواقب سرگرمی با تلفن همراه و اینترنت تهیه شوند. از طرفی والدین، مؤثرترین و در دسترس‌ترین الگو به فرزندان هستند. پدر و مادر به عنوان اولین الگو‌های فرزندان نباید بیش‌ازحد در فضای مجازی مشغول باشند و خانواده‌ها باید برنامه آموزشی و ساعات استفاده فرزندان از ایمنترنت را کنترل کنند و فرزندان خود را رها نکنند.

کیهان‌نیا با اشاره به لزوم افزایش دانش اینترنتی اولیا و خانواده‌ها گفت: توصیه می‌شود خانواده‌ها دانش اینترنت و اطلاعاتی در این زمینه را فرا بگیرند؛ چرا که اگر فرزندان بفهمند که والدین دانش اینترنتی لازم را ندارند، امکان سوءاستفاده آن‌ها دوچندان می‌شود.

اولیاء در بازی‌های اینترنتی فرزندان شرکت کنند
وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: درگذشته استفاده از تلفن همراه و اینترنت تا سنین ۱۵ سالگی ممنوع بود. اما امروز به سبب مسائل آموزشی، هیچ قاعده مشخصی در رابطه با سن کاربران اینترنت وجود ندارد. حتی روستا‌ها که در گذشته سرگرمی‌ها و بازی‌های خوبی داشتند، امروزه به تلفن همراه گرایش پیداکرده اند و امروز حتی کودکان ۳- ۴ ساله نیز به‌راحتی می‌توانند با تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و از این وسیله استفاده کنند.

این مشاور خانواده نقش بازی‌های اینترنتی را برای کودکان خطرناک عنوان کرد و گفت: بازی‌های اینترنتی برای این طیف سنی بسیار خطرناک هستند و برخی از آن‌ها کودکان و نوجوانان را به درگیری و نزاع و حتی قتل و کشتن ترغیب می‌کنند، این‌ها در روان کودک عوارض بسیاری دارد و خشونت را در آن‌ها پرورش می‌دهد.

وی در خاتمه این گفتگو خاطرنشان کرد: تأکید می‌کنم والدین نظارت دقیق و همراه بودن با فرزندان را به هنگام استفاده از اینترنت فراموش نکنند و حتی در انتخاب و بازی‌های اینترنتی فرزندان شرکت کنند، این کار مطلوب است و می‌تواند به تحکیم بنیان خانواده‌ها کمک کند.

انتهای پیام/
منبع: راه دانا
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

مصاف با کرونا

هشدار به ترس‌های بیمارگونه و نامعقول!

۲۲ میلیون جمعیت سالخورده در آینده نزدیک

چه‌کسی کرونا و دیگرچیز‌ها را روایت می‌کند؟

زخم‌های اقتصاد بر پیکر خانواده

پشت پرده گران شدن ملک در پایتخت چیست؟

رواج کرونا و شیوع حس‌گرایی

آئین‌نامه‌های داخلی هم دست و پای محیط زیست را بسته است

واکسن ایرانی از ایمن‌ترین واکسن‌ها

ایستاده کنار هم در برابر کرونا

هزینه بیکاری برای خانواده!

مدیریت بحران هنگام تزلزل ارتباط

واکسن ایرانی تا خرداد ۱۴۰۰ به بازار می‌آید

چرا نباید از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا وارد کرد؟

شوک بزرگ با ثبت ۴ مرگ مرتبط با تزریق واکسن فایزر

قوانین کرونایی و مسئولیت اجتماعی

ردپای تولید ارز دیجیتال در اطراف شهر‌ها

کرونای انگلیسی در ایران

مردم در رختخواب لخت شوند و در اتاق نشیمن لباس بپوشند

تاب‌آور‌ها افسوس نمی‌خورند

کرونا و مسئولیت اجتماعی

گره کور کنکور نظام قدیم قصد باز شدن ندارد

عامل آلودگی هوا مازوت نیست، بی مسئولیتی است!

به حاشیه رانده شده‌ها...

مشکل اول فهم متناقض از تهدید و فرصت است

بررسی عوامل بی انگیزگی دانش‌آموزان

عواقب روانی کرونا سال‌ها روان افراد را رنج خواهد داد

بازتاب گسترده نخستین تست انسانی واکسن ایرانی کرونا در رسانه‌های جهان

دین، پیروز چالش کرونا خواهد بود

موفقیت چشمگیر ایران در مدیریت کرونا با وجود تحریم‌ها و خباثت‌ها