زیر سایه کرونا، فقط تا ساعت ۶ عصر؛
خبر ازسرگیری کنسرت‌های تهران و اتمام آن تا ساعت ۱۸ در دورانی که آمار قربانیان کرونا بالاترین ارقام خود را ثبت می‌کند، اقدامی تامل‌بر‌انگیز است. مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این خبر را تأیید و صحبت‌هایی در این مورد ارائه کرده است.
به گزارش «سدید»؛ خبر ازسرگیری کنسرت‌های تهران و اتمام آن تا ساعت ۱۸ در دورانی که آمار قربانیان کرونا بالاترین ارقام خود را ثبت می‌کند، اقدامی تامل‌بر‌انگیز است. مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این خبر را تأیید و صحبت‌هایی در این مورد ارائه کرده است. در این گزارش نگاهی داشتیم به روند توقف فعالیت هنرمندان عرصه موسیقی در زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ و حالا فعالیت مجدد آنها.

​​​​​​​ورود کرونا و خانه‌نشینی موزیسین‌ها
با قدرت‌گرفتن بیماری کرونا و اعلام آمار و اخبار رسمی و تایید مسوولان کشوری مبنی بر ورود ویروس کووید ۱۹ به کشور، رفته رفته فعالیت‌های فرهنگی نیز تحت تاثیر این شرایط خاص قرار گرفتند و در همین راستا بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی اعم از برگزاری کنسرت‌ها به حالت تعطیل درآمدند و متوقف شدند؛ بعد از مدت کوتاهی به منظور خاموش‌نماندن چراغ موسیقی و ادامه فعالیت خوانندگان و موزیسین‌ها، طرح برگزاری کنسرت‌های آنلاین مطرح شد که در نهایت با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت شهرداری تهران تحت عنوان «نوروزخانه» در ایام نوروز این طرح عملی شد. خوانندگان بسیاری در این طرح شرکت کردند و به‌صورت آنلاین برای علاقه‌مندان‌شان در برج میلاد و در برابر صندلی‌های خالی از تماشاچی روی صحنه رفتند. رضا صادقی، امید حاجیلی، روزبه بمانی، سینا سرلک، حمید حامی، رضا یزدانی و... از جمله خوانندگانی بودند که ایام نوروز هواداران خود را با اجرای برنامه زنده ولو به صورت مجازی تنها نگذاشتند.

فعالیت‌های پراکنده
بعد از برگزاری کنسرت‌های آنلاین، خبری از برگزاری چنین طرح‌هایی نبود؛ برخی خوانندگان هرازگاهی قطعات جدید را منتشر کردند که بعضی به فراخور وضعیت موجود بود و برخی دیگر با حال و هوایی متفاوت.

به جز طرح مدون و منسجمی که برای ایام نوروز در نظر گرفته شد، خواننده‌ای در کنسرت‌های دیگری (به صورت آنلاین) روی صحنه نرفت، مگر به عنوان مثال برنامه‌ای در وزارت کشور که با حضور چند تن از خوانندگان، اخیرا اجرا شد.

اجرای زنده در جزیره
باوجود سایر عرصه‌های هنری مانند سینما و تلویزیون که منع فعالیت آن‌ها به صورت مقطعی بود، فعالان عرصه موسیقی.

چند ماهی است که از اجرای هرگونه برنامه به جز آنلاین، آن هم در مواردی معدود، محرومند و گاهی با اظهارنظر یا گفت‌وگوی زنده در صفحات مجازی خود با مخاطبان‌شان ارتباط دارند. بعد از شنیدن اخبار گوناگون در زمینه از سرگیری برنامه‌های موسیقی، چندی پیش شاهد آگهی‌های فروش بلیت کنسرت در کیش بودیم؛ کنسرت‌هایی که گفته شد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور تماشاچیان برگزار خواهد شد. هوروش‌بند، رضا بهرام، محسن ابراهیم‌زاده و... از جمله خوانندگانی بودند که قرار بود در جزیره کیش برنامه زنده اجرا کنند، در حالی که دکتر رضانیا، رییس مرکز توسعه سلامت کیش خبر از برگزاری کنسرت‌های کیش با رعایت فاصله اجتماعی و سایر پروتکل‌ها داده بود، ناگهان چند روز بعد دکتر فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان از لغو برگزاری همه کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش خبر داد. در پی این خبر، بلیت‌فروشی متوقف و کنسرت‌ها لغو شدند.

اقدامی تفکربر‌انگیز
بیماری کرونا به دوران اوج خود رسیده است و این روز‌ها وضعیتی فراتر از قرمز را طی می‌کند، اما در همین وضعیت، خبری منتشر شد که در ابتدا غیرموثق می‌نمود؛ «احتمال برگزاری کنسرت‌های موسیقی در تهران براساس مصوبه جدید ستاد ملی کرونا»؛ مصوبه‌ای که در آن اعلام شده است مشاغل گروه‌های دو تا چهار امکان فعالیت دارند، اما باید
پیش از ساعت ۱۸ فعالیت آن‌ها به پایان برسد.
 
پس از انتشار این خبر، محمد اللهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره خبر شروع دوباره کنسرت‌های موسیقی به شرط اتمام تا پیش از ساعت ۱۸ و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی به  «موسیقی ما» گفت: برابر مصوبه ستاد کرونا از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر، فعالیت مشاغل گروه‌های دو و سه و چهار تا ساعت ۱۸ تعیین شده است که فعالیت‌های هنری نیز در زمره مشاغل گروه‌های دو تا چهار است و اعلام شده که این فعالیت‌ها می‌توانند تا ساعت ۱۸ غروب ادامه یابند.
 
در حال حاضر نیز هم شرکت‌های کنسرت‌گذار و هم سالن‌ها حاضرند نسبت به رعایت جدی‌تر و دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند و همچنین مایل هستند ساعات اجرای برنامه‌های هنری به ساعات قبل از کرونا بازگردد. دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در کنار سالن‌ها و هنرمندان، از تلاش برای گفتگو با ستاد کرونا دریغ نکرده و نمی‌کند. دغدغه همگی ما حفظ سلامت مردم و در عین حال به جریان افتادن چرخ اقتصاد هنر و هنرمندان عزیز است.

به عمل کار برآید!
تا به اینجای کار و روی کاغذ و در کلام، همه اتفاقات به بهترین شکل ممکن پیش می‌رود، اما باید دید که در عمل هم به همین خوبی خواهیم بود؟ رونق فعالیت هنری و اقتصادی هنرمندان امری صحیح است، اما نکند که این اقدام عاملی برای پشیمانی در آینده باشد. برگزاری کنسرت‌ها فقط در تهران که یکی از شهر‌های پرخطر در حال حاضر است شاید به‌مثابه آزمونی باشد برای گرفتن پاسخی درخور و راضی‌کننده. در مجموع مطیع تصمیم مسوولان ذی‌ربط خواهیم بود و نظاره خواهیم کرد؛ آیندگان هم قضاوت کنند.
 
انتهای پیام/
منبع: صبح نو
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

شیخ حسن راستگو؛ معلم خلاقیت

«عدالت‌خانه» یا دغدغه فراگیرِ ملیِ «سفارت‌خانه»

ایثار محمد با اهدای اعضای بدنش کامل شد

نگاهی به چهره‌های محبوب و مؤلفه‌های چهره شدن در سینمای پس از انقلاب

از یاد سردار سلیمانی تا مسابقه‌ای برای منتقدان سینمایی

نیازی به کار‌های عجیب و غریب برای جذب بیننده نیست

نفوذ به لانه جاسوسان

عقاب‌های پرسوخته در اوج آسـمان‌ها

منتظر حوادث غافلگیرکننده باشید

از دوران نمایندگی مجلس تا تولید «شب‌های مافیا»

تاریخ شفاهی حاج‌صادق آهنگران

امام را به عنوان الگوی زندگی خود انتخاب کردم

نگاهی به مصرف فرهنگی کودکان به بهانه روز کودک

فضای سایبر چقدر به رنگارنگ شدن سینما کمک می‌کند؟

هنوز فرصت‌هایی برای دسترسی به کتاب هست

پیدایش گروه­‌های ‌تروریستی با شعار جهادی

بازگشت به ژانر هیجان‌انگیز

استمرار انقلاب با کدام روایت

اژد‌ها برمی‌خیزد!

قرار بود بیشتر بخندانیم

چرا زورمان به هری‌پاتر نمی‌رسد؟

هجمه به سبک زندگی ایرانی- اسلامی به روش "صفر۲۱"

سکوت عجیب در وضعیت پینگ‌پنگی تئاتر!

راه‌حل‌های واقعی برای تربیت فرزندان

حکایت مفصل «نان» در تاریخ ایران

آسیب‌شناسی کارکرد مساجد و روحانیان

برگزاری عروسی به صرف گلوله و کرونا

وقتی عاشق پرواز تا ملکوت می‌رود

فیلم سینمایی «دربان» منتقدان را هم شگفت‌زده کرد

رنج سینمای ایران از بن‌بست فیلم‌های تکراری