وقتی شنوندگان از دل عربستان، پیام می‌دهند؛
مدیرکل شبکه رادیویی عربی و آفریقایی صدا و سیما تأکید کرد که رادیو عربی، صدای مردم تحت ظلم جهان عرب است، اما با رقیبی مواجهیم که بودجه‌اش چند ۱۰ برابر ما است.
به گزارش «سدید»؛ امروز ۲۳ آبان شصت و سومین سالگرد تأسیس رادیو عربی برون‌مرزی صدا و سیما است. سیدعباس انجام مدیرکل شبکه رادیویی عربی و آفریقایی رسانه ملّی با بیان اینکه شعار این رسانه همسو با شعار معاونت برون مرزی صداوسیما است، اظهار کرد: این رادیو اهدافی مانند نشر و توسعه فرهنگ قرآن و اسلام ناب بر اساس تعالیم مکتب اهل بیت علیهم‌السلام، معرفی اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامی و دستاورد‌های آن، تعمیق و تحکیم وحدت در امت اسلامی و ایجاد همگرایی و پیوند بین ملل مسلمان و فراهم آوردن زمینه تبادلات فرهنگی، ترویج سبک زندگی اسلامی و فرهنگ ایرانی اسلامی، استکبار ستیزی و دفاع از مظلومین جهان به ویژه ملت فلسطین، مقابله با اسلام هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی را دنبال می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به رشد رسانه‌های تصویری آیا همچنان رادیو برای مخاطب مورد توجه است، تصریح کرد: اگر چه در عصر حاضر رسانه‌های تصویری رشد قابل توجهی داشتند، اما رسانه شنیداری رادیو مخاطبان خود را دارد. از طرفی توسعه فناوری‌های نوین ارتباطی همه رسانه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و البته رادیو نیز از این تغییر و تحول مستثنی نیست. دنیای وب با ویژگی جهانی، رادیو را از کمند محدودیت‌های فرکانسی آزاد و آن را جهانی کرد و منظومه‌هایی را به آن افزود که در کنار رسانه‌های دیداری آن را محبوب و جذاب کرده؛ همچون استریم کردن که به‌وسیله آن محدودیت کانال‌های پخش از بین رفت و تولیدکنندگان توانستند به صورت سیال داده‌های مختلف را بر بستر وب منتشر کنند.

مدیرکل رادیو عربی ادامه داد: تولیدات شنیداری حالا به شیوه‌های متنوع همچون پادکست‌ها، کتاب گویا، ویدیوکست، از طریق فناوری ارتباطات سیار و موبایل ظرفیت به صورت سیار در دسترس قرار دارند و رسانه رادیو در همه‌جا در دسترس است. شبکه‌های اجتماعی مثل پادومتیک و ساوندکلاود هم با انواع گوناگون خود بهترین شکل تعامل با شنوندگان را فراهم آورده‌اند و بستری را ایجاد کرده‌اند تا کاربران بتوانند خودشان تولید و منتشر کنند.

رسانه خواستنی، جذاب و سریع
او با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله رسانه، محتوا است که باید مزیّن به سه فاکتور اساسی صحت، دقت و سرعت باشد، تأکید کرد: در حقیقت با گستردگی و تنوع فناوری‌های نوین در نهایت آنچه که کاربر و مخاطب را به سمت و سوی برنامه جذب می‌کند، محتوا است. همه این ویژگی‌ها باعث شده تا رادیو همچنان به عنوان رسانه خواستنی، جذاب و سریع مورد پسند و انتخاب مخاطبان بسیاری قرار گیرد.

وی در خصوص راهبرد آینده این رسانه گفت: در همین راستا با بهره‌گیری از منظومه‌های فوق سعی کرده‌ایم محتوای تولیدی برای همه شنوندگان جامعه هدفمان سهل‌الوصول باشد و راهبردمان برای آینده قطعاً توسعه این فضا خواهد بود.

سید عباس انجام تصریح کرد: رادیو عربی برون مرزی رسانه منحصر به فرد به لحاظ محتوا، مضمون، تنوع و شکل است؛ به شکلی که در آن از برنامه‌های سیاسی و خبر تا برنامه‌های دینی و مذهبی، اجتماعی و فرهنگی و توجه به همه اقشار حتی کودک و نوجوان در تمامی قالب‌ها به ویژه نمایش و مستند یافت می‌شود. در نتیجه این رویکرد است که رادیو‌های مجموعه عربی و آفریقایی از سایر رقبای خود متمایز می‌شوند، چرا که آن‌ها تنها رویکرد سیاسی ندارند و به قالب‌ها و موضوعات مختلف از ترانه و موسیقی گرفته تا برنامه‌های گوناگون به لحاظ ساختاری در موضوعات اجتماعی یا دینی و برخی فرهنگی نیز می‌پردازند.

وی ادامه داد: با این وجود رادیو‌های عربی بی‌بی‌سی، مونت کارلو و رادیو‌های حوزه کشور‌های خلیج فارس علاوه بر برخورداری از بودجه چند ۱۰ برابری و تلاش برای مسدود کردن یا ایجاد پارازیت بر امواج این رادیو نتوانستند به اهداف خود دست یابند و این به دلیل جذابیت بالای پیام انقلاب اسلامی و خط مشی صحیح و اصولی منطبق بر فطرت بشری مرسوم از سوی نهاد‌های بالادستی نظام و سیاست‌ها و راهبرد‌های کلی سازمان صداوسیما است که آن را برای تمامی آزادی‌خواهان و پاک‌سرشتان جهان جذاب و شیرین کرده است و این تأثیر در پیام مخاطبان بسیار زیادی که با تنوع و گسترگی جغرافیایی به شبکه می‌رسد، قابل دریافت است.

مدیر رادیو عربی و آفریقایی در خصوص چالش‌هایی که این رادیو را متأثر می‌سازد، گفت: به دلیل حقانیت و جذابیت در پیام انقلاب اسلامی در رادیو‌های عربی و آفریقایی، صفحات اجتماعی و اینترنتی ما بار‌ها توسط نظام سلطه مسدود و حذف شده و یا بر امواج آن در کشور‌های عربی گاه و بیگاه اختلال ایجاد می‌شود. حتی خبرنگاران و کارشناسان ما را در برخی از کشور‌ها با مشکلاتی مواجه می‌کنند.

انجام که سابقه مدیریت بخش‌های متعدد در معاونت سیما را هم در کارنامه فعالیت رسانه‌ای خود دارد، تأکید کرد: رادیو عربی یکی از رسانه‌های شناخته شده و مورد توجه بسیاری از کشور‌های منطقه و جامعه هدف به ویژه در حوزه محور مقاومت است، به گونه‌ای که شنوندگان از یمن، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و بحرین از آن به عنوان رسانه مادر یاد می‌کنند؛ رسانه‌ای که تمامی معارف، سبک زندگی، موضوعات سیاسی، تحولات جهان و اخبار را منتشر می‌کند و آن‌ها در اصل با این رسانه زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: رادیو عربی در تبیین و تشریح مواضع خصمانه استکبار جهانی به ویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و همچنین حمایت و پشتیبانی از ملت‌های مظلوم، ستمدیده و مبارزه با ظلم و فساد نظام سلطه پیشگام و صدای آزادی‌خواهان جهان است. جالب‌تر اینکه برخی شنوندگان ما از عربستان و مغرب عربی هم مخاطب این رادیو به شمار می‌روند و از آن به عنوان صدای اسلام اصیل یاد می‌کنند.

در برابر جنگ شناختی و ترکیبی غرب
این مدیر رسانه‌ای و کارشناس مسائل جهان اسلام با اشاره به تغییر چهره جنگ‌ها در جهان معاصر اظهار کرد: در شرایط کنونی، جنگ‌های ترکیبی که پیچیده‌ترند، یکّه‌تازی می‌کنند که شامل انواع مختلفی از جنگ سایبری؛ جنگ اطلاعات و جنگ شناختی است. این جنگ‌ها آثار بدی برجا می‌گذارند، در تصمیم‌گیری‌ها اثر دارند و سلیقه عمومی یک جامعه را عوض می‌کنند.

سید عباس انجام افزود: مهم‌ترین راه مقابله با عملیات روانی و جنگ ادراکی و شناختی دشمن، شفافیت، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و بصیرت‌افزایی است که این امر در تمامی برنامه‌های رادیو عربی متجلی است. رادیو صدای فلسطین یکی از رادیو‌های این شبکه است که بیش از ۴۰ سال جنایات رژیم اشغالگر و حقانیت ملت ستمدیده فلسطین را فریاد می‌کشد.

وی با اشاره به برنامه «یمن التصدی و التحدی» که از آغاز تجاوز عربستان به همراهی و حمایت ایادی استکبار جهانی هر شب به روشنگری می‌پردازد، گفت: دیگر برنامه‌های این رادیو مانند «عراق الرافدین»، «بحرین الصمود»، «ارض المقاومه» و... نیز با همین استراتژی، تولید و پخش می‌شوند؛ لذا رسانه‌های نظام سلطه امکان یکّه‌تازی ندارند و در صحنه رسانه تنها و بی‌رقیب نیستند. در واقع یکی از پشتوانه‌های قوی بیداری اسلامی و مطالبه مشروع خروج نیرو‌های آمریکایی از منطقه و روحیه جهادی ملت‌ها، رسانه‌های برون مرزی جمهوری اسلامی است که رادیو عربی بخشی از این منظومه را تشکیل می‌دهد و امیدواریم همچنان راه تعالی را بپیماید.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

حضور یک مجری در قامت سردبیری

شب قدر انقلاب کدام عملیات بود؟

خدمات ویژه اپلیکیشن "فیدیبو" در نخستین نمایشگاه مجازی قرآن‌کریم

آل‌احمد: برای من هاگانا با دسته‌های اس‌اس فرقی ندارد

به چشم مخاطب احترام گذاشتیم

دست‌پرورده‌های حاج‌قاسم در خاک سوریه

غزل‌هایی در راستای زایش‌های هارمونی

مجید رحمتی: بهترین صحنه را صحنه زندگی می‌دانم

نبرد‌های امام علی (ع) به تصویر کشیده می‌شود

اهل هیئت پای کار دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا

کارتونیست‌های ایران در دنیا شناخته‌شده‌اند

آمادگی مخاطب برای دریافت مسائل مهم

انعکاس اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در رادیو انتخابات

تفاوت «ستایش» با «یاور» در چیست؟

ماجرای مهاجرت عمو پورنگ از شهر به جنگل

کاهش درد انسان با روشنفکری یک شوخیست

رمز و راز‌های روایت «مرگ» در تلویزیون

خدای ماه من

موج چهارم حاشیه برای شمس و مولانا

احتکار، واقعیت بحران کاغذ در ۱۴۰۰

مردم دوست دارند مرضیه و جواد را سر سفره عقد ببینند

روبیکا؛ بیگانه با خویش تن!

زندگی و زمانه شاعر بزرگ انقلاب اسلامی، مرحوم دکتر قیصر امین‌پور

دستفروشی کتاب به جای کتابفروشی

از یادگیری تا آموزش زوری!

پابجی بدون خداحافظی رفت!

پایداری و ایستادگی هنر برای «بودن» و «شدن»

مجازی شدن موجب مرگ علوم انسانی است یا احیای آن؟

تلویزیون در دوران کرونا مثل زمان جنگ پر انگیزه باشد

غفلت نابخشودنی از سینمای عامه‌پسند