گزارشی از نقش یار مهربان در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت؛
کتاب می‌تواند به گسترش فرهنگ مقاومت در میان نوجوانان و جوانان کنونی نقش ویژه‌ای داشته باشد و ایثار، جهاد و شهادت را از میان سطر‌ها به ذهن خواننده منتقل کند.
به گزارش «سدید»؛ "وقتی روز سی و یکم شهریور عراق حمله کرد، همه دستپاچه شدیم، ولی امید داشتیم مرز‌ها محافظت می‌شود. هر چند که طبق دیده‌های‌مان ـ نه شنیده‌های‌مان ـ از چندین ماه قبل مزدوران و خائنینی که با رژیم بعث همکاری کرده بودند توی خانه‌های‌شان تجهیزات دشمن را پنهان کرده بودند، در حالی که جوانان ما دست خالی بودند.

روز اول چند تا از پسر‌های همسایه رفته بودند مرز. وقتی برگشتند مادرم را صدا زدند و گفتند: مادر زینب، تو شلمچه کشتار شده. روستایی‌ها را کشتند. هیچ جان‌پناهی نبود ما پنهان بشیم.

همان شب همین پسر‌ها به مادرم اطلاع دادند که توی جنت‌آباد نیاز به کمک هست. زن‌دایی‌ام که او هم به سیده زینب معروف بود رفت مسجد جامع، کمک زخمی‌ها و مادرم زینب روانه جنت‌آباد شد. "

این‌ها بخشی از کتاب "دا" اثر سیده زهرا حسینی است و روایتی از هشت سال دفاع مقدس را بیان می‌کند.

کتابی که شاید بتوان گفت جزو اولین کتاب‌های موفق در این زمینه بود و در مدت کوتاهی توانست بار‌ها تجدید چاپ شود و شاید بسیاری از خانواده‌های ایرانی یک جلد از این کتاب را در خانه‌های خود داشته باشند.

"دا" توانست پنجره جدیدی را برای کتاب خوانان باز کند و آن‌ها را از دریچه خیال و اندیشه به دنیای مقاومت، ترس، شهادت و همدلی ببرد.

این کتاب نشان داد می‌توان از فراسوی خیال و خاطرات، با هنر قلم نویسنده، فرهنگ مقاومت و روز‌های دفاع مقدس را به خانه آورد و در اندیشه تجسم کرد.

این روز‌ها جاده برای کتاب‌های روایتگر دوران دفاع مقدس هموار شده است و نویسندگان حالا می‌دانند که مخاطب جوان و نوجوان دوست دارد در گوشه‌های خالی ذهنش جنگ تحمیلی را از دریچه خیال به تماشا بنشیند و ارزش ها، رشادت‌ها و دلاورمردی‌های رزمندگان را در ذهنش ثبت کند.

جوان و نوجوان دوران کنونی می‌تواند با راویان کتاب‌های دفاع مقدس که بیشتر آن‌ها هم در همین دوران نوجوانی و جوانی حماسه آفریدند هم ذات پنداری کند و ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها را بشناسد و با تجربه‌های دیگران آشنا شود، بی آنکه خود آن‌ها را آزموده باشد.

کتاب و رسانه تنها راه انتقال فرهنگ دفاع مقدس به جوانان
شهرکی، یکی از شهروندان زاهدانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: به خواندن کتاب‌های تاریخی علاقه زیادی دارم، در این میان کتاب‌های مربوط به دفاع مقدس هم روایتگر دورانی سرنوشت سازی از تاریخ ما هستند.

وی ادامه داد: اولین کتابی که توانست حال و هوای دفاع مقدس را برایم تداعی کند "دا" بود، زیرا در همان سال‌ها مقام معظم رهبری هم تقریظی بر این کتاب داشتند و همین امر سبب شد آن را بخوانم.

این شهروند کتابخوان اظهار کرد: کتاب نقش زیادی در انتقال مفاهیم و تجربه‌ها دارد و تاثیر آن در آگاهی بخشی انکارناپذیر است، به عنوان یک جوان اواخر دهه شصت تنها راهی که برای آشنایی با فرهنگ مقاومت، از خود گذشتگی و ایثار جوانان دوران دفاع مقدس دارم از طریق رسانه و کتاب است.

جای خالی ادبیات دفاع مقدس در سبد فرهنگی خانواده‌ها
محمدی، یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: در سال‌های قبل تعداد کتاب‌های منتشر شده در حوزه ادبیات دفاع مقدس اندک بود و همان‌ها هم به نسل جوان به خوبی معرفی نمی‌شد.

وی اضافه کرد: در دهه هشتاد کتاب‌های عاشقانه، رمانتیک و برخی از کتاب‌های خارجی غوغا کرده بود و بسیاری از نوجوانان و جوانان به آن‌ها روی آورده بودند.

وی اظهار کرد: در اوایل دهه ۹۰ نگاه ویژه‌ای به ادبیات دفاع مقدس شد و از این منظر کتاب‌های مختلفی به مرحله انتشار رسید و توانست جای خالی فرهنگ ایثار و مقاومت را در سبد فرهنگی خانواده‌ها اندکی پر کند.

کتاب بهترین راه آشنایی نسل جدید با رویداد‌های انقلاب و دفاع مقدس
حامد زارعی، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: باید درباره وظایف دستگاه‌هایی که متولی امر هستند شناخت داشته باشیم.

وی ادامه داد: برخی دستگاه‌ها مثل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حوزه چاپ کتاب، سفارش به نویسندگان و استنادسازی آن‌ها نقش داشته و برخی دیگر از دستگاه‌ها هم کار‌های تحقیقاتی در این زمینه، نشر کتاب، ارتباط با نویسندگان و فرآیند‌هایی که منجر به تولید کتاب می‌شود را بر عهده دارند.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: بخش دیگری از کار نیز مربوط به زمانی است که کتاب تولید می‌شود و برای مباحث حمایتی از ناشر و نویسنده ترویج کتاب انجام شود.

زارعی اظهار کرد: کار نهاد کتابخانه‌های عمومی از این قسمت شروع می‌شود و منابع مکتوب را با توجه به اهداف و نیاز‌ها خریداری و اقدام به تعویض کتاب‌ها می‌کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: ما با نسلی مواجه هستیم که بسیاری از اتفاقات مربوط به انقلاب اسلامی از جمله دفاع مقدس را ندیده است و بهترین راه برای آشنایی با شرایط آن زمان و اتفاقاتی که در آن دوره را افتاد و مسائلی که وجود داشت این است که با افرادی که در متن قصه بودند ارتباط گرفته شود.

وی بیان کرد: باید این انتقال داده و فرهنگ اتفاق بیافتد و در این زمینه هم بهترین وسیله که می‌تواند این پیام را منتقل کند و این ارتباط را به وجود بیاورد کتاب است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: آنچه که در قالب تاریخ شفاهی قید می‌شود و دارای اسناد تاریخی است می‌توان می‌توان به کتاب تبدیل کرد و در مجموعه کتابخانه‌های عمومی قرار داد.

زارعی گفت: از طریق کتابخانه‌های عمومی محتوا و پیام در دسترس دیگران قرار می‌گیرد، اما این اداره کل برای گسترش فرهنگ مقاومت برخی برنامه‌های فرهنگی و بسترساز را نیز انجام می‌دهد تا افراد جامعه با محتوای کتاب‌ها و انتقال پیام و فرهنگ و مقاومت آشنا شوند.

وی افزود: از جمله برنامه‌های متنوع برگزاری مسابقات کتابخوان، نقد و بررسی کتاب و مباحث آن، نشست‌های کتابخوان و ... است که ما نسل جدید را به واسطه اجرای این برنامه‌ها با فرهنگ مقاومتی که به صورت مکتوب در اختیارمان است آشنا می‌کنیم.

به گفته این مقام مسئول، یکی از فرآیند‌های کاری که باید اتفاق افتد فرآوری محتوای کتاب است که در این زمینه علاوه بر اینکه فرد با محتوای کتاب آشنا می‌شود می‌تواند مدل‌هایی را استخراج کند که روند کار ما در زندگی، حوزه‌های اداری و مواردی از این دست را فراهم کند.

زارعی گفت: ما به کتاب نیاز داریم، زیرا آن‌ها الگو‌های مدیریت، سبک زندگی، ارتباط با دیگران و موارد دیگر را می‌توانند انتقال دهند و در رویکرد‌های زندگی به ما کمک کنند.

خاطرات جانبازان و رزمندگان مکتوب شود
مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به تجربه خوبی که در دفاع مقدس داشتیم به این نتیجه رسیدیم که فرهنگ مقاومت می‌تواند ما را سرپا نگه دارد و به قله‌های ترقی برساند و آرمان هایمان به ثمر برساند که یکی از راه‌های گسترش این فرهنگ از طریق کتاب است.

زارعی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های ترویجی و فرآوری کتاب می‌تواند مطالب ما را در اختیار نسل جدید قرار دهد، بنابراین باید امکان دسترسی به کتاب را فراهم کنیم و فرآیند تزریق کتاب به کتابخانه‌های عمومی و تولید آن را قوت ببخشیم.

وی اضافه کرد: در زمینه گسترش فرهنگ مقاومت از طریق کتاب و کتابخوانی، بخشی به حوزه رزمندگان دفاع مقدس و لزوم ارتباط گیری دستگاه‌های متولی با این بزرگواران مربوط است و باید تدبیری اندیشیده شود تا خاطراتشان را کسب و به کتاب تبدیل کنند.

این مقام مسئول گفت: باید اظهارات شفاهی رزمندگان به حالت کتبی در بیاید، زیرا بسیاری از تجربه‌های رزمندگان، جانبازان و شهدا هنوز مکتوب نشده و آنچه ما از این منظر در اختیار داریم در برابر آن چیزی که هنوز در دل‌ها و ذهن هاست بسیار ناچیز است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: البته در این زمینه کار‌های خوبی انجام شده است ودستگاه‌های متولی مانند حوزه هنری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حال کار هستند؛ فارغ از اینکه کیفیت کتاب تولید شده خوب است یا نه، اما حرکت خوبی در حال انجام است.

زارعی اظهار کرد: از آن سو نیز نهاد کتابخانه‌ها کتاب‌های تولید شده را خریداری می‌کند و در اختیار کتابخانه‌ها قرار می‌دهد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کتابخانه‌های عمومی می‌توانند دسترسی به کتاب را برای افرادی که امکان خرید کتاب ندارند فراهم کند و آن‌ها را پوشش دهد.

انتهای پیام/
منبع: راه دانا
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: