تیم مانی برای تفریق کدام بازیگران هستند؟
كنجكاوی در فهرست بازیگران فیلم «تفریقِ» مانی حقیقی كه این روزها با پیوستن ترانه علیدوستی به جمع بازیگران و رفتن پریناز ایزدیار در دست تولید است.
به گزارش «سدید»؛ سوم خردادماه بود که فهرست نخستین بازیگران «تفریق» تازه‌ترین فیلم مانی حقیقی، معرفی شدند و مشخص شد نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار، ایفاگر نقش‌های اصلی این فیلم خواهند بود. با انتشار این خبر و تا اینجای کار، این را می‌شد اولین همکاری نوید محمدزاده با مانی حقیقی، دومین همکاری پریناز ایزدیار با این کارگردان و نیز چهارمین همکاری ایزدیار و محمدزاده به حساب آورد. آن روز‌ها که پیوستن ایزدیار و محمدزاده به این پروژه مخابره شد، فیلم مراحل پایانی پیش‌تولید و تولید را پس از صدور پروانه ساخت، سپری می‌کرد. حالا، اما خبر رسیده که ترانه علیدوستی هم به جمع بازیگران این فیلم پیوسته است؛ البته این جمع، تفریقی هم در پی داشته و در واقع علیدوستی جایگزین ایزدیار شده است. دلیل این جایگزینی، شرایطی اعلام شد که کرونا بر تولیدات سینمایی حاکم کرده و نیز تغییر زمان ساخت پروژه‌هایی که محمدزاده و ایزدیار متعهد به حضور در آن بودند.
 
از این رو ایزدیار ناچار شده از حضور در «تفریق» انصراف بدهد و به جمع فیلم دیگری بپیوندد. درپی این تغییرات ترانه علیدوستی که پیش از این سابقه همکاری با حقیقی را در دو فیلم دیگر او داشته، به جمع سازندگان تفریق پیوست. حقیقی درباره تغییری که در ترکیب بازیگران فیلمش رخ داده، گفته: «پریناز ایزدیار آن‌قدر در جریان تمرینات ما فوق‌العاده بود که واقعا از ادامه نیافتن این همکاری متاسفم. از سوی دیگر، این را خوش‌اقبالی بزرگی می‌دانم که ترانه علیدوستی فرصت همراهی با ما را داشت و در کنار ما خواهد بود». اظهارنظر زیرکانه‌ای است؛ او نوه ابراهیم گلستان است و هرچه می‌گذرد به او شبیه‌تر می‌شود، جز در صراحتی که پدربزرگش به آن مجهز است و بعید است در چنین بزنگاهی چنین روادارانه و باملاحظه سخن بگوید تا هیچ گزندی از کلام به کسی نرسد.

شهرزاد شیرین درامِ دیوان‌سالار
اولین تصویری که از جایگزینی ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار در تفریق به ذهن می‌رسد، یکی از دراماتیک‌ترین جایگزینی‌های تاریخ هنر‌های تصویری ماست؛ درست حدس زده‌اید، سریال «شهرزاد» را می‌خواهیم بگوییم که در آن شهرزاد [با بازی ترانه علیدوستی]، به اجبار و بااکراه وارد زندگی شیرین [با بازی پریناز ایزدیار]و قباد [با بازی شهاب حسینی]شد و به حکمِ بزرگ‌آقا هووی دختر خانواده دیوانسالار شد. حالا البته اینجا در فیلم تفریق، دو درویش نتوانسته‌اند در گلیمی بخسبند و یکی رفته و آن دیگری آمده است.

ایزدیار حقیقی یک
پریناز ایزدیار پیش از این در فیلم «خوک» با مانی حقیقی همکاری کرده بود و اگر شیوع ویروس کرونا بی‌رحمانه ادامه نداشت و برنامه‌های پروژه‌ها مرتب به هم نمی‌خورد، حالا او قرار بود آبان آینده دومین همکاری‌اش را با حقیقی تجربه کند.

ایزدیار محمدزاده ۳
جداشدن پریناز ایزدیار از تیم بازیگران فیلم تفریق، جدای از این‌که تعداد همکاری‌های او با حقیقی را در عدد یک متوقف کرد، چهارمین همکاری او با نوید محمدزاده را هم منتفی کرد. ایزدیار پیش از این در «ابد و یک روز»، «متری‌شیش‌و‌نیم» و «سرخپوست» با محمدزاده همبازی شده بود و تفریق می‌توانست چهارمین همکاری آن‌ها در همین چندسال اخیر باشد.

علیدوستی حقیقی پذیرایی نه‌چندان ساده
با پیوستن ترانه علیدوستی به فیلم تفریق، سومین همکاری او با مانی حقیقی در مقام کارگردان و بازیگر شکل خواهد گرفت؛ نخستین‌بار سال ۱۳۸۶ بود که علیدوستی در فیلم «کنعان» جلوی دوربین حقیقی رفت. چهار سال بعد همکاری دوم‌شان در فیلم پرسروصدای «پذیرایی ساده» شکل گرفت و حالا پس از ۹ سال آن‌ها سومین همکاری‌شان را تجربه خواهند کرد. البته سومین که می‌گوییم فقط همکاری‌هایی را مدنظر داریم که طی آن‌ها حقیقی کارگردان و علیدوستی بازیگر بوده‌اند والا می‌دانیم که این دو در مقام بازیگر نیز همکاری کرده‌اند. از جمله در فیلم «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی و حتی شاهد همکاری آن‌ها به عنوان نویسنده و بازیگر هم بوده‌ایم. مثلا در «چهارشنبه‌سوری» اصغر فرهادی که مانی حقیقی یکی از نویسنده‌های فیلمنامه بود و ترانه علیدوستی یکی از بازیگران آن.

اما ماجرا حالا با ۹ سال پیش که علیدوستی برای دومین بار به عنوان بازیگر در فیلمی از مانی حقیقی حضور داشت، خیلی فرق کرده است. بی‌تردید فیلم تازه مانی حقیقی، دیگر نمی‌تواند یک پذیرایی ساده به حساب آید. هم نوید محمدزاده، گرانقیمت‌ترین بازیگر این سال‌های سینما در آن حضور دارد و هم ترانه علیدوستی دیگر ترانه علیدوستی ۹ سال پیش نیست. به نظر می‌رسد مانی حقیقی، ۹ سال پس از همکاری با ترانه علیدوستی در پذیرایی ساده، این بار پروژه‌ای پرهزینه را کلید زده و از پذیرایی ساده خبری نیست.

علیدوستی و حقیقی، ۹ سال است در سینما همکاری نکرده‌اند، اما در چند فقره نشان داده‌اند دوستی‌شان هیچ کمرنگ نشده است.

علیدوستی منهای حقیقی: از ترانه علیدوستی در ۹ سالی که با مانی حقیقی همکاری نکرده، پنج فیلم به نمایش درآمده است؛ اولی «آسمان زرد کم‌عمق» بود که مثل فیلم پذیرایی ساده به کارگردانی مانی حقیقی، علیدوستی برای بازی در آن هم نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن شد. «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» فیلم بعدی علیدوستی بود که برای او موفقیتی دربر نداشت، درست مثل «مادر قلب اتمی» که علیدوستی سال ۹۳ در آن حضور پیدا کرد. دو فیلم بعدی او «استراحت مطلق» و «فروشنده» بود. با این‌که فروشنده بسیاری از جوایز داخلی و خارجی را برای شهاب حسینی و اصغر فرهادی به همراه داشت، علیدوستی برای حضور در این فیلم مهم، تنها در نوزدهمین جشن خانه سینما، نامزد دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

حقیقی منهای علیدوستی: مانی حقیقی در ۹ سالی که با ترانه علیدوستی همکاری نکرده، سه فیلم ساخته است؛ «اژد‌ها وارد می‌شود»، «پنجاه کیلو آلبالو» و «خوک». در این بین، «پنجاه کیلو آلبالو» در هیچ جشنواره‌ای مورد توجه قرار نگرفت و «اژدها...» و «خوک» هم با این‌که در چند جشنواره نامزد دریافت چندین جایزه بودند، اما تنها یک جایزه از هفتمین جشنواره فیلم گرولاند برای «خوک»، عایدی حقیقی در این ۹ سال بوده است.
 
انتهای پیام/
منبع: جام جم
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

روایت صبح آخر؛درباره زندگی شهید مجید شهریاری

خواب آمریکا را آشفته کردند!

تضاد‌های جامعه آمریکا در آثار هالیوود

فجر ۳۹ شاید بهار ۱۴۰۰

این شعر، هیولایی است؟

کتاب‌های میلیون دلاری داروین گم شدند!

آرشیو «روایت فتح» انحصاری نیست

آیا تعداد فیلم‌ها برای برپایی جشنواره کافی است؟

جمعه‌بازاری به نام «بلک فرایدی»

در عدالت، عمل بر سخن باید سبقت گیرد

جشنواره فیلم مقاومت می‌تواند در مسائل منطقه نقش‌آفرینی کند

مستندسازان ایرانی دست پر از «ژان روش» برگشتند

سینما و تلویزیون به وقت امنیت

امواج توئیتری و بازآفرینی کنش‌گری سیاسی در ایران

شیخ حسن راستگو؛ معلم خلاقیت

«عدالت‌خانه» یا دغدغه فراگیرِ ملیِ «سفارت‌خانه»

ایثار محمد با اهدای اعضای بدنش کامل شد

نگاهی به چهره‌های محبوب و مؤلفه‌های چهره شدن در سینمای پس از انقلاب

از یاد سردار سلیمانی تا مسابقه‌ای برای منتقدان سینمایی

نیازی به کار‌های عجیب و غریب برای جذب بیننده نیست

نفوذ به لانه جاسوسان

عقاب‌های پرسوخته در اوج آسـمان‌ها

منتظر حوادث غافلگیرکننده باشید

از دوران نمایندگی مجلس تا تولید «شب‌های مافیا»

تاریخ شفاهی حاج‌صادق آهنگران

امام را به عنوان الگوی زندگی خود انتخاب کردم

نگاهی به مصرف فرهنگی کودکان به بهانه روز کودک

فضای سایبر چقدر به رنگارنگ شدن سینما کمک می‌کند؟

هنوز فرصت‌هایی برای دسترسی به کتاب هست

پیدایش گروه­‌های ‌تروریستی با شعار جهادی