گزارشی از فراز و نشیب فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس؛
در روزهایی که کرونا اهالی تئاتر را خانه‌نشین کرده است، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس با چند طرح مختلف پیگیر حفظ پویایی فضای تئاتر کشور بویژه در حوزه تولید آثار مرتبط با حال و هوای دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی است.
به گزارش «سدید»؛ در روزهایی که کرونا اهالی تئاتر را خانه‌نشین کرده است، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس با چند طرح مختلف پیگیر حفظ پویایی فضای تئاتر کشور بویژه در حوزه تولید آثار مرتبط با حال و هوای دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی است؛ اتفاقی که در نهایت باعث شد روز گذشته، حمید نیلی، مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس با حضور در تماشاخانه سرو و در جمع اهالی رسانه هم از اقدامات صورت گرفته در این حوزه بگوید و هم برنامه‌های این انجمن همزمان با چهلمین سالگرد حماسه دفاع‌مقدس را تشریح کند. 
 
* دومین همایش سردار آسمانی برگزار می‌شود
حمید نیلی در ابتدای صحبت‌هایش با عرض ادب به ساحت پیامبر اعظم(ص) و محکوم کردن اتفاق نامأنوس و موهن مجله شارلی ابدو و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع‌مقدس، عنوان کرد: امیدوارم جامعه تئاتر کشور در چهلمین سالگرد بتواند دین خود را به شهدای حماسه دفاع‌مقدس ادا کند. 
 
او با ارائه گزارش کاری از فعالیت‌های این مدت اخیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس گفت: انجمن در این چند سال سعی کرده پویایی خود را حفظ کند، ما هم به همان شیوه ادامه راه دادیم که البته همزمان با آغاز حضور ما در انجمن، اتفاق ناگواری در عرضه بین‌المللی رخ داد که همان شهادت حاج‌قاسم سلیمانی بود؛ اتفاقی که البته همه ما بعد از آن حضور باشکوه مردم را در آیین تشییع پیکر ایشان دیدیم. هنرمندان هم به نوعی باید نسبت به ایشان ادای دین می‌کردند؛ به همین خاطر به سرعت برای برگزاری همایش «سردار آسمانی» در جوار مقبره ایشان برنامه‌ریزی کردیم که مورد استقبال قرار گرفت و همچنین محفل «نمایش خاطره» را با حضور یکی از یاران نزدیک حاج قاسم سلیمانی برگزار کردیم و قرار شد چند اثر در این باره تولید شود. 
 
اما خبر ویژه نیلی در این نشست را باید اعلام برگزاری دومین دوره همایش «سردار آسمانی» دانست. او در این زمینه اظهار کرد: با هماهنگی اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن قرار شد دومین همایش سردار را در زمان شهادت سردار سلیمانی داشته باشیم که الان در حال گردآوری آثار هستیم و اساس این کار هم خیابانی در خود کرمان خواهد بود. 
 
* ارسال ۱۳۰۰ اثر به دبیرخانه «تئاتر مقاومت»
نیلی در خلال صحبت‌هایش به مساله کرونا و پیامدهای شیوع این ویروس منحوس در فعالیت‌های جامعه تئاتر اشاره کرد و گفت: «فضای تئاتر تازه از بهمن‌ماه شکل می‌گیرد و مخاطب به سمت سالن‌ها می‌آید اما کرونا همان زمان غافلگیرمان کرد و خمودگی به تئاتر آمد، البته ما به پیشنهاد دوستان، جشنواره «تئاتر+خانه» را راه انداختیم تا فضای تئاتر سرد نشود». 
 
او که دبیری هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت را هم برعهده دارد، در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین فراخوان جشنواره هفدهم در اردیبهشت ۹۹ اشاره کرد و گفت: از ۸۰۰ گروه ثبت شده در سراسر کشور دعوت کردیم تا در این جشنواره شرکت کنند و تاکنون یکهزار و ۳۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده که غیر از آثار بخش نمایشنامه‌نویسی، باقی آثار ارزیابی شده است. 
 
* از انتشار مجدد «نقش صحنه» تا راه‌اندازی «سرو»
نیلی از انتشار ماهنامه «نقش صحنه» به عنوان دیگر فعالیت‌های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس نام برد و افزود: «این ماهنامه که 10 سال انتشارش متوقف شده بود را با رویکرد عمومی تئاتر و همچنین پرداختن به حوزه تخصصی به صورت دیجیتال منتشر کردیم. ۳ شماره ماهنامه آماده شده و چهارمین شماره نیز ویژه چهلمین سالگرد حماسه دفاع‌مقدس منتشر می‌شود». وی سپس از طراحی سایت تخصصی تئاتر دفاع‌مقدس به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های انجمن یاد کرد. مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس در ادامه به فعالیت‌های تماشاخانه سرو اشاره و تأکید کرد: «ما تماشاخانه سرو را به عنوان یک کمپانی در نظر گرفته‌ایم که در زمینه تولید هم فعالیت کند. نگاه تماشاخانه در زمینه تولید نگاه جدیدی شده است».
 
* استعدادیابی در حوزه تئاتر رادیویی
نیلی اما در بخش دوم صحبت‌هایش از این گفت که انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس قصد دارد تا همزمان با چهلمین سالگرد حماسه دفاع‌مقدس چه کارهایی را انجام دهد. بنا بر آنچه که او در جمع اهالی رسانه گفت، این انجمن با هدف استعدادیابی و تولید آثار رادیویی، با رادیو نمایش تفاهمنامه‌ای را منعقد کرده است که آثاری در این حوزه تولید کند. همچنین تفاهمنامه‌ای میان این انجمن با سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران امضا شده است که طی آن ۴۰ نمایش خیابانی مطرح کشور در نقاط مختلف اجرا شود و همچنین با همکاری سازمان در مهرماه از هنرمندان تئاتر دفاع‌مقدس قدردانی شود. 
 
نیلی همچنین درباره برنامه‌هایی که در حوزه آسیب‌شناسی تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس قرار است صورت بگیرد نیز اظهار کرد: تئاتر دفاع‌مقدس فراز و فرودهایی داشته است و قصد داریم نشست آسیب‌شناسی تئاتر دفاع‌مقدس در ۴ دهه گذشته را در تئاتر شهر برگزار کنیم. وی رونمایی از ۲ نمایشنامه اثر لیلی عاج و شهرام کرمی و همچنین رونمایی از کتاب نقد و بررسی ۴۰ نمایشنامه نگارش شده با موضوع دفاع‌مقدس را به عنوان دیگر برنامه‌های انجمن در چهلمین سالگرد حماسه دفاع‌مقدس نام برد. 
 
* توجه به «اقتباس» در نمایشنامه‌نویسی
مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس درباره برنامه‌های این انجمن در زمینه تولید نمایشنامه در طول سال هم اظهار کرد: خوشبختانه مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت، نگاهی ویژه و حمایتی به تئاتر دارد. قصد داریم بحث اردوهای نمایشنامه‌نویسان در نقاط کمتر دیده شده دوران دفاع‌مقدس را از سر بگیریم که البته وضعیت شیوع ویروس کرونا این امر را به تعویق انداخت. ما کتاب‌های خوبی از سرداران دفاع‌مقدس داریم که باید بر اساس آنها نمایشنامه تولید شود. در جشنواره مقاومت بحث اقتباس و اورجینال بودن نمایشنامه‌ها را مطرح کردیم و در بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره بیش از ۲۰۰ اثر به دست‌مان رسیده است. قصد داریم برنامه «نمایش خاطره» را ادامه دهیم تا بر اساس خاطراتی که در این برنامه بیان می‌شود، نمایشنامه تولید شود. 
 
* شفاف‌سازی درباره بودجه ۲ میلیاردی
نیلی در پایان درباره میزان بودجه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس و اینکه در زمینه هزینه‌کرد این بودجه آیا شفاف‌سازی صورت خواهد گرفت یا خیر، تصریح کرد: کارهای هر نهادی می‌تواند نحوه هزینه‌کرد بودجه را شفاف‌سازی کند. سعی کردیم از ۲ میلیارد بودجه‌ای که انجمن در اختیار دارد، استفاده بهینه کنیم و در پایان بیلان کاری خوبی را ارائه دهیم.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

تخلف می‌کنند، اما راهی جز اطلاع‌رسانی نداریم

مال‌هایی که سینما‌های تک‌سالنه را قورت می‌دهند

راوی زوایای پنهان سهراب

رابطه اشعار سعدی با موسیقی

کلاب‌هاوس و پر سروصداهای آن

چرا فیلم «زن جوان نویددهنده» آنقدر‌ها موفق نبود؟

گاندو روی دور تکرار!

در جست‌وجوی کلاب‌هاوس

خوش‌درخشیده‌هایی که دولت مستعجل بودند

سپید‌هایی بین سطح و لطافت

بررسی سریال‌های رمضان‌ ۱۴۰۰

عدم ارتباط منسجم میان نمایش خانگی، تلویزیون و سینما

از روز اول شرطم عدم استفاده از چهره‌ها بود

مسئولانی که «می‌دانند» اما «نمی‌خواهند»

مهمانان ناخوانده نقده عاملان جنگ خونین ۳ روزه!

حمله به «اچ ۳» در ابتدای جنگ نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد

نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!

چرا کیفیت سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی رو به افول است؟

پخش تلویزیونی و اکران آنلاین راه نجات سینمای یخ‌زده

تعویق معنا در غزل صائب

اعتراف آمریکا در حمایت از عراق

شعر هیأت باید عامیانه باشد، ولی در ورطه عوام‌زدگی نیافتد

آنتن ما نیاز به قهرمانان واقعی دارد، اما نه شتاب‌زده!

کتاب‌ها چگونه تبلیغ می‌شوند؟

مستندسازی توان مقابله با «مافیا» را دارد؟

کاریزمای آوینی دست مخالفینش را برای پول‌سازی بسته بود

زن شهیدی که مهریه‌اش یک عملیات نظامی بود

وقتی امینی از چشم امریکا افتاد!

صیاد خودش را بدهکار انقلاب می‌دانست

سلیقه‌های مختلف فرهنگی مخاطب ما هستند