از نمایشگاه کتاب فرانکفورت تا فراخوان‌های جوایز ادبی داخل؛
حذف بخش فیزیکی و حضوری امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت و انتشار 3 فراخوان از جوایز و جشنواره‌های ادبی داخل کشور از جمله مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته‌اند.

 به گزارش «سدید»؛ صعود تعداد خبرهای گزارش «یک‌هفته با کتاب» از 4 به 11 خبر نویدبخش بازگشت هفته‌های بهتر و پرخبرتر حوزه کتاب و نشر است. هفته گذشته که دومین هفته شهریور 99 بود، گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر، تنها 4 خبر مهم داشت و این‌تعداد، این‌هفته به 11 خبر رسیده است.

بین خبرهای این‌هفته، 4 خبر از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 2 خبر از سازمان اسناد و کتابخانه ملی و 2 خبر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستند و باقی اخبار هم از نهادهایی چون مرکز فرهنگی شهر کتاب، دفتر نشر فرهنگ اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستند. بین 11 خبر این‌گزارش همچنین، 3 خبر مربوط به انتشار فراخوان‌های جوایز و جشنواره‌های ادبی هستند.

در ادامه مشروح گزارش اخبار برگزیده کتاب و نشر را در سومین هفته شهریور 99 از نظر می‌گذرانیم؛

تسویه‌حساب معاونت فرهنگی ارشاد با کتابفروشی‌های تابستانه کتاب

ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران روز یکشنبه ۱۶ شهریور از تسویه حساب با کتابفروشی‌های عضو طرح تابستانه کتاب ۹۹خبر داد و گفت: با توجه به تاکید سیدعباس صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تسویه‌حساب به موقع با کتابفروشی‌های عضو طرح تابستانه کتاب۹۹، این موسسه در حداقل زمان پس از پایان طرح و ظرف مدت ۱۱روز کاری با ۷۷۳ کتابفروشی تسویه حساب کرد.

حذف بخش فیزیکی و حضوری نمایشگاه فرانکفورت

طبق خبری که چهارشنبه این‌هفته منتشر شد، بخش فیزیکی و حضوری هفتاد و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در سال جاری به‌دلیل محدودیت های سفر ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا لغو شد.

در این‌خبر اعلام شد محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا مانع از حضور به موقع بسیاری از کشورها در محل نمایشگاه می‌شود. علاوه بر این، الزامات قرنطینه‌ای که از روز اول اکتبر ۲۰۲۰ اعمال می‌شود شرکت غرفه‌داران اروپایی و سایر بازدیدکنندگان از کشورهای مختلف را تقریبا غیرممکن ساخته است.

دعوت خانه کتاب برای ثبت‌نام بخش دیجیتال نمایشگاه فرانکفورت

همچنین روز دوشنبه این‌هفته بود که مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از ناشران فعال، تشکل‌های صنفی نشر، نهادها، مؤسسات و آژانس‌های ادبی سراسر کشور برای شرکت در بخش دیجیتال هفتاد و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت با شعار (دیجیتال هوشمندانه) دعوت کرد. 

انتصاب دبیران علمی کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال

سه‌خبر پیشین مربوط به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه‌اش خانه کتاب و ادبیات ایران بودند. چهارمین خبر مهم این‌هفته که مربوط به این‌نهاد می‌شود، انتصاب دبیران علمی کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال با حکم وزیر ارشاد بود.

به موجب این‌خبر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکامی جداگانه، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد و احمدعلی حیدری را به‌عنوان دبیران علمی سی‌و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را منصوب کرد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه ملی و استانداری قزوین

در یکی از اخبار دیگر روز دوشنبه، اعلام شد تفاهم‌نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و استانداری قزوین، با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هدایت‌الله جمالی پور استاندار قزوین در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به امضا رسید.

در این‌تفاهم‌نامه بر همکاری طرفین برای تقویت منابع، فرصت‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی، جمع آوری، حفظ و پردازش اسناد ملی استان قزوین در مرکز اسناد و کتابخانه ملی این استان تاکید شد.

اهدای ۴۸ مجموعه‌سند دوران صفویه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی

خبر دیگری که این‌هفته از کتابخانه ملی منتشر شد، به نقل از سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی بود که از اهدای ۴۸ مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی به این نهاد خبر داد.

وی گفت: از سال ۱۳۹۴ تا سال گذشته بیش از ۴۸ مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهدا شده است.

تجهیز سی‌وپنج کتابخانه عمومی تهران به تجهیزات به‌روز

اولین‌خبر مهم از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این‌هفته، تجهیز 35 کتابخانه عمومی استان به تجهیرات روز بود که به نقل از محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران منتشر شد. به‌موجب اطلاعات مندرج در این‌خبر، ۳۵ دستگاه رایانه و ۱۳ دستگاه لپ تاپ با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد ریال خریداری و در سطح کتابخانه‌های عمومی و سیار استان تهران توزیع شد.

انتشار فراخوان نخستین جشنواره کتاب‌خوان و رسانه

روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور بود که مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» از برگزاری این‌جشنواره در سال جاری خبر داد و با اعلام جزئیات فراخوان این‌رویداد گفت: این‌جشنواره در سال پایانی قرن با موضوعات «کتابخانه»، «کتابدار»، «کتاب خوان»، «اهدای کتاب»، «کتابخانه و خانواده»، «مسئولیت اجتماعی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور»، «ترویج فرهنگ مطالعه»، «برگزاری محافل تخصصی در طول سال با رویکرد مورد نیاز ملی و استانی» مانند «محافل ادبی»، «فضای مجازی و کتابخانه»، «توجه به نقش آموزش در کتابخانه‌های عمومی» و... برگزار می‌شود

انتشار فراخوان دهمین دوره جایزه دکتر مجتبایی

فراخوان دهمین دوره جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی هم که هرسال در دی‌ماه به بهترین پایان‌نامه‌ دکتری رشته‌های ادیان‌وعرفان و زبان‌وادبیات فارسی، اهدا می‌شود، این‌هفته توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب منتشر شد.

انتشار فراخوان جشنواره داستان کوتاه خاتم

فراخوان ششمین جشنواره خاتم با موضوع داستان و روایت داستانی با الهام از ویژگی‌های شخصیتی و سیره‌ی حضرت رسول خدا (ص) هم یکشنبه این‌هفته منتشر شد.

آغاز دهمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو

طبق خبر دیگری که مثل خبر تسویه‌حساب تابستانه کتاب، روز یکشنبه ۱۶ شهریور منتشر شد، دهمین دوره آموزش زبان فارسی در دو مقطع ابتدایی و میانی به صورت حضوری و با رعایت دستورهای بهداشتی در مرکز آموزش زبان فارسی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو آغاز شد

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

افغانستان فقط طالبان نیست

«خون غزل» از چه زاویه‌ای به زندگی شهید نواب می‌پردازد؟

جشنواره اسباب بازی؛ رویداد گمشده

تأثیر متقابل سینماونقاشی انکارشدنی نیست

خبری از برگزاری کنسرت‌ها در شهر تهران نیست

۱۰ فیلم کنجکاو ‌برانگیز

جزییات «نون. خ۳» از زبان سعید آقاخانی

ضدحمله گاو‌های بورس تجسمی به حواشی استاد پرحاشیه

خانواده فراموش شد و همه‌چیز لاکچری شد!

تعبیر پیامبر صلوات الله علیه از یک حکم قرآنی

از شگفتی‌سازان حراج تهران تا رکوردهای تازه

سینمای ایران چرا «افسرده» است؟

به بن‌بست رسیدن راهبرد کشتن و سوزاندن!

مهم‌ترین دلیل کمبود فیلم‌های دفاع مقدس عدم‌حمایت از این فیلم‌هاست

دوست دارم مردم تلویزیون ببینند نه ماهواره!

حامیان مالی نمایندگان ملت آمریکا چه کسانی هستند؟

نقش آیت الله مصباح در تقویت بنیه فکری جوانان انقلابی

شاه، غرب را به خیانت متهم می‌کرد

از حضور ۲۳ فیلم اولی تا داور‌هایی که روزی ۴ فیلم می‌بینند

«باخانمان»، قصه تلخ و شیرین آدم‌های امیدوار

ماجرای یک ممنوع‌الکاری عجیب

اعتمادیان مصداق بارز خیراندیشی بود

چرایی حضور ایران در سوریه!

برای ساخت فیلم ملی و ضدنژادپرستی تنهایم گذاشتند

هیجان جشنواره فجر برای آشتی مردم با سینما

سهم بالای فیلم‌اولی‌ها در ویترین جشنواره سی‌ونهم

جای ادبیات کلاسیک ایران در بازار ارمنستان خالی‌ست

تکیه به دیواره فرهنگِ غلط انیمیشن‌های غربی

چرا سریال‌ها ماندگار نمی‌شوند؟

شهید سلیمانی می‌خواست دیده نشود، اما «نام‌آور» شد