گزارشی از سریال‌های محرمی سیما؛
سریال «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی بناست در ایام محرم روی آنتن برود، سریالی عاشقانه که قصه آن به تاریخ معاصر برمی گردد.
 
به گزارش «سدید»؛  در کنار چند سریال دیگری که برای شب‌های محرم مخاطبان تلویزیونی در نظر گرفته شده است، بوم و بانو نیز جدیدترین سریال کارگردان ستایش و پس از باران است. سریالی که درونمایه عاشقانه را در بستر تاریخ روایت می‌کند. سعید سلطانی کارگردانی این سریال را به عهده دارد و آرمان زرین کوب نیز تهیه کننده این سریال است. «بوم و بانو» بنا است در روز‌های ابتدایی ماه محرم هر شب از شبکه دو سیما در سی قسمت بروی آنتن رود.

** علاقه سلطانی به سریال های تاریخی

سعید سلطانی در این سالها ثابت کرده که علاقه خاصی به سریال های تاریخی دارد و فضای تاریخی سریال هایش این را به خوبی به مخاطبان ثابت کرده است. از بستر روایت گرفته تا صحنه و دکور و میزانسن و نوع ارتباط میان شخصیت های سریال، همه و همه شاهد این موضوع است. هرچند او سریال های موفق غیر تاریخی مثل ستایش، جوانی، در جست و جوی آرامش و ... را در کارنامه خود داشته است اما آنچه بیشتر از سلطانی در خاطر مخاطبان باقی مانده است سریال های تاریخی او است.

** میعاد در سپیده دم قصه ای انقلابی

سلطانی در این سالها هم نویسندگی کرده، هم کارگردانی و بازیگری. اما میعاد در سپیده دم عنوان یکی از سریال هایی است که در سال ۵۷ می گذرد و بحبوهه انقلاب اسلامی ایران را نشان می دهد. حامد مبارز مسلمان ایرانی جهت انجام مأموریتی ویژه به ایران می‌آید و همزمان با او الیاس یک مأمور مخفی اسرائیلی نیز وارد ایران می‌شود و همین نقطه شروع داستانی با تم جنایی است. مجید مظفری، محمود عزیزی، گوهر خیراندیش، شهره سلطانی در این سریال بازی می کردند.

** «خانه ای در تاریکی» و ماجراهای «ماه تابان»

ماه تابان شخصیت اصلی سریال خانه‌ای در تاریکی است و ماجرا در سال ۱۳۰۷ و در یک ایل بختیاری می گذرد. او از سالها پیش در پی مفقود شدن پدر و مرگ مادرش نزد پدربزرگش که رئیس ایل بختیاری است زندگی می‌کند و ماه تابان در این سریال به دنبال هویت اصلی خود می گردد. لادن مستوفی، محمدعلی کشاورز، مجید مظفری، محمود پاک نیت، ثریا قاسمی، فرهاد اصلانی.

** «پس از باران» و انتقامی کهنه

یکی از محبوب ترین سریال هایی که سعید سلطانی ساخته است، پس از باران بود و به دلیل سوژه ای که داشت مورد توجه مردم قرار گرفت. در این سریال ارباب و رعیت در مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند و در فضایی که مربوط به دوره زندگی رضا شاه پهلوی است به نشان دادن برخی مشکلات مردم می پرداخت. در این سریال ماجرای اختیار کردن همسر دوم برای ارباب سوژه اصلی داستان بود و از طرفی انتقام جویی نیز از موضوع های اصلی این سریال در نظر گرفته شده بود.

** «سال های برف و بنفشه» و ماجرای ارباب و رعیت

در این سریال نیز ماننده پس از باران ماجراهای بین ارباب و رعیت به تصویر کشیده شده است. شخصیت اصلی داستان مهندسی به نام علی است که بعد از سالها تحصیل به ایران آمده است و قصد آباد کردن زمین کشاورزی پدرش را دارد اما با ماجرای ارباب و رعیتی مواجه می شود. علی در ادامه با گروه انقلابیون آشنا می‌شود  و در قیام ۱۵ خرداد شرکت می کند.

** مناسبتی ترین سریال محرم امسال

اما از این سریال ها که بگذریم به بوم و بانو می رسیم. مجموعه تلویزیونی «بوم و بانو» شاید یکی از مناسبتی ترین سریال های محرم امسال سیما باشد. سریالی که علیرغم درونمایه عاشقانه به ممنوعیت عزاداری در محرم و برای ابا عبدالله الحسین (ع) می پردازد و بخش هایی از قصه این سریال پیرامون چنین ماجرایی و همچنین کشف حجاب در آن دوره است.

 

** قصه هایی که زائیده تخیل نویسنده هستند

در این سریال که در دوره پهلوی اول روایت می‌شود و بزنگاهی از تلاقی عشق، سیاست و مذهب است، قصه ها واقعی نیستند و شخصیت ها نیز مابه ازای بیرونی ندارند. در خلاصه داستان «بوم و بانو» آمده است: در ایامی که عشق رهروان محرم به مسلخ برده می شود و شورشان به یغما می رود، عشقی بی آلایش سر بر می‌آورد که در دل طوفان بلایای زمانه به ابتلا کشیده می‌شود و در سایه تزویر و فریب بدخواهان تا مرز نابودی می رود اما در واپسین لحظات چون سیمرغی از میان خاکستر برمی خیزد.

** شباهت «بوم و بانو» به «شب دهم»

شاید از این نظر بتوان این سریال را با سریال شب دهم ساخته حسن فتحی قیاس کرد که در بستر تاریخ دوره رضا شاه پهلوی روایت می شد و در آنجا هم پایه اصلی داستان پیرامون عشقی بود که به محرم و تعزیه در زمان ممنوعیت عزاداری می رسید و تلاقی این دو درامی جذاب را شکل داده بود. از این جهت این احتمال وجود دارد تا قصه بوم و بانو نیز عاشقانه ای در بستر تاریخ معاصر باشد.

** حضور نویسندگان خانم در قصه «بوم و بانو»

شاید بخشی از زنانه بودن داستان این سریال به حضور دو نویسنده خانم این سریال بر می گردد. شعله شریعتی و اعظم بهروز که تا به حال سریال های متعددی را برای تلویزیون به نگارش درآورده اند، این بار سریال تاریخی سلطانی را با فضایی زنانه روایت کردند.

** تغییر نام سریال در میانه تولید

این سریال از ابتدا بوم و بانو نام داشت اما در میانه راه به ماهور تغییر نام داد. در هر حال ماهور نام شخصیت اصلی داستان است که دیبا زاهدی نقش او را ایفا می کند.

** تصویربرداری در شهرک غزالی

از آنجایی که این سریال فضای تاریخی را به تصویر می کشد بخش اعظمی از آن را در شهرک سینمایی مقابل دوربین برده اند.

** توقف در میانه تولید

این سریال هم جزو سریال هایی بود که در میانه تولید چندین بار با توقف مواجه شد و هر بار دلیل این توقف تصویربرداری مشکلات مالی عنوان شده بود.

** آیا ادامه «بوم و بانو» تولید می شود؟

 با اینکه اغلب سریال های تاریخی پتانسیل ادامه دار شدن را دارند اما درباره بوم و بانو هنوز تصمیم گیری مشخصی نشده است که این سریال ادامه خواهد داشت یا نه؟

** معرفی شخصیت های سریال

مهدی احمدی، مسعود رایگان، بهنام تشکر، دیبا زاهدی، شادی کرم رودی، فریبا متخصص و ساغر قناعت در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند.

مسعود رایگان در این سریال ایفاگر نقش تیمسار افشار و بهنام تشکر نیز نقش سرهنگ سپنتا را بر عهده دارد. همچنین فریبا متخصص نیز در این پروژه نقش ماهرخ همسر تیمسار افشار را بر عهده دارد و دیبا زاهدی و ساغر قناعت نیز از نقش های اصلی این سریال هستند.

** گروهی با دو کارگردان

به دلیل توقف در تصویربرداری این سریال و پخش در محرم در روزهای کرونایی گروه تولید چند ماه از پخش عقب بودند و به همین دلیل بخشی از این کار با دو کارگردان مقابل دوربین رفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

خدمتی که «اکبرشاه» به زبان فارسی کرد!

کمک به یکدیگر با دست‌های خالی در ایام کرونا

سرنوشت پروانه‌های زرین

چرا سینمای دفاع مقدس «آرنولد» و «رامبو» ندارد؟

خطرناک بودن چالش‌هایی نظیر «مومو» را چقدر جدی بگیریم؟

مسئولان تئاتر لااقل همگرایی ایجاد کنند

دوئل زنانه نتفلیکس و دیزنی؛ جنگ نیابتی انتخاباتی

برخی جشنواره‌های جهانی فیلم‌های منفی را برجسته می‌کنند

سر انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها کلاه گذاشتیم!

بررسی حضور قهرمانان دفاع مقدس در سینما

پـلـیـس ایـــرانی در سلول فراموشی

«دوئت» نتوانست گره ای باز کند!

ورود پول‌های کثیف به سینما

مخاطب دوست دارد دوربین سریال‌ها از تهران بیرون برود

نخستین روز جشنواره «فیلم کودک» چگونه گذشت؟

فرمان پیامبر به حضور در سپاه اسامه

از ارزآوری بازی‌های رایانه‌ای در کشور تا مدیریت غلط

دولت و تئاتر هر دو ورشکسته هستند

«گلنار» فانتزی های یک دختر روستایی

برگزاری جشنواره فجر حیف و میل کردن بیت المال است

سبد فرهنگی خانواده‌ها خالی‌ست!

دختر رئیس‌جمهور قزاقستان اسپانسر فیلمی نژادپرستانه علیه ایران

تیزپروازی که خلبانی برایش از دوچرخه‌سواری آسان‌تر بود

شرافت شعر آیینی روزگار ما

نقش «فرماندهان جوان» دفاع مقدس در پیروزی ملت ایران

فیلمسازی در کرونا نظیر دوران جنگ است

مشکل مردم لهجه بازیگران است یا معیشت؟!

چرا سلبریتی‌ها هم در وقوع اتفاقات تلخ اقتصادی و اجتماعی امروز مقصرند؟

خاطراتی زیبا از حضور ۵ عضو خانواده در جبهه

کورسوی سینما برای بچه‌ها