درباره رمان «توطئه در شهرک» که اثری برای مخاطب نوجوان است
«توطئه در شهرک» اثری با این خصوصیات است؛ رمانی برای مخاطب نوجوان که توسط علی آقاغفار نوشته شده و قصه‌ای جاسوسی-معمایی دار؛ جنس روایت آقاغفار در این کتاب، بشدت تصویری است.
به گزارش «سدید»؛ بعضی کتاب‌ها انگار برای تبدیل شدن به یک اثر نمایشی و تصویری نوشته شده‌اند؛ نه اینکه بقیه آثار این قابلیت را نداشته باشند، اما اگر در زمره کتابخوان‌های حرفه‌ای قرار می‌گیرید، حتما با کتاب‌هایی مواجه شده‌اید که هنگام مطالعه آن‌ها به واسطه حال و هوای اثر، احساس کنید انگار تصاویر این قصه همین حالا از جلوی چشمان شما همچون یک فیلم در حال عبور است.
«توطئه در شهرک» اثری با این خصوصیات است؛ رمانی برای مخاطب نوجوان که توسط علی آقاغفار نوشته شده و قصه‌ای جاسوسی-معمایی دارد. رمان با ماجرای ورود یک مربی جدید ورزش‌های رزمی به باشگاه ورزشی واقع در یک شهرک خاص آغاز می‌شود؛ شهرکی که در آن شماری از دانشمندان و نخبگان علمی کشور مستقرند و مراقبت‌های ویژه‌ای در زمینه ورود و خروج به آن انجام می‌شود. قصه، اما در ادامه به نوجوانان گره می‌خورد و اتفاقاتی که در ادامه رخ می‌دهد، کار را به انجام یک عملیات خطرناک پلیسی- امنیتی می‌کشاند.
جنس روایت آقاغفار در این کتاب، بشدت تصویری است. گویی که کتاب از اساس قرار بوده به عنوان یک فیلمنامه نوشته شود و حالا با حذف برخی المان‌های خاص فیلمنامه‌نویسی، تبدیل به اثری داستانی شده، اما روح تصویری حاکم بر قصه همچنان در آن باقی مانده است. البته با توجه به اینکه عموما در سینمای ایران آثاری که مخاطب نوجوان دارند، کمتر با اقبال فیلمسازان و مخاطبان روبه‌رو می‌شوند، شاید بهترین پیشنهاد در ارتباط با این کتاب که قصه‌ای جذاب نیز دارد، تبدیل آن به یک سریال تلویزیونی باشد.
در چند سال گذشته روند سریال‌سازی برای نوجوانان با وجود راه‌اندازی شبکه امید در تلویزیون همچنان جدی گرفته نشده است و مخاطب نوجوان با وجود مقطع سنی حساسی که دارد، کمتر توانسته از آثاری متناسب با این رده سنی بهره‌مند شود. «توطئه در شهرک» قابلیت تبدیل شدن به یک اثر داستانی جذاب و سریالی را دارد؛ البته برای این کار قطعا باید تغییراتی در متن قصه ایجاد شود. روایت قصه این کتاب علاوه بر آنکه تصویرگر داستانی پلیسی- معمایی برای نوجوانان است و به شکل طبیعی این قبیل قصه‌ها برای نوجوانان بویژه پسر‌ها جذاب است، در دل خود نکاتی نیز در ارتباط با لزوم آموزش عمومی و اختصاصی برای خانواده‌ها در حوزه ارتباط‌گیری با افراد غریبه و مواردی مرتبط با آن دارد و از این نظر می‌توان آن را یک اثر داستانی آموزشی دانست.
لطفاً از این کتاب سریال بسازید!
/انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

سپید‌هایی بین سطح و لطافت

بررسی سریال‌های رمضان‌ ۱۴۰۰

عدم ارتباط منسجم میان نمایش خانگی، تلویزیون و سینما

از روز اول شرطم عدم استفاده از چهره‌ها بود

مسئولانی که «می‌دانند» اما «نمی‌خواهند»

مهمانان ناخوانده نقده عاملان جنگ خونین ۳ روزه!

حمله به «اچ ۳» در ابتدای جنگ نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد

نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!

چرا کیفیت سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی رو به افول است؟

پخش تلویزیونی و اکران آنلاین راه نجات سینمای یخ‌زده

تعویق معنا در غزل صائب

اعتراف آمریکا در حمایت از عراق

شعر هیأت باید عامیانه باشد، ولی در ورطه عوام‌زدگی نیافتد

آنتن ما نیاز به قهرمانان واقعی دارد، اما نه شتاب‌زده!

کتاب‌ها چگونه تبلیغ می‌شوند؟

مستندسازی توان مقابله با «مافیا» را دارد؟

کاریزمای آوینی دست مخالفینش را برای پول‌سازی بسته بود

زن شهیدی که مهریه‌اش یک عملیات نظامی بود

وقتی امینی از چشم امریکا افتاد!

صیاد خودش را بدهکار انقلاب می‌دانست

سلیقه‌های مختلف فرهنگی مخاطب ما هستند

بوفی که واقعا کور است!

روایت قلم آوینی

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم‌شده دیگر

گره عجیب و غریب دو قسمت پایانی با دادگاهی بی‌اساس

بزن و برو‌های تلویزیون مخاطب را به ماهواره سوق می‌دهد

از تقدس‌گرایی پرهیز کردیم

زیر سقف موزه‌های جامعه و جهان مدرن

برخلاف ما جریان «نفوذ» بی‌کار نیست

«نون. خ» برند محبوبی که نیاز به صیانت دارد