کتاب «یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» به قلم علی موسوی از مجموعه «یک روایت معتبر» انتشارات به‌نشر منتشر شد.
«یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» به بازار کتاب آمد

به گزارش فرهنگ سدید، قیام مردم تبریز مقدمه‌ای برای روشن شدن زمینه‌های قیام در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک و در تاریخ انقلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل شتاب زای انقلاب اسلامی ثبت شد. پس از ماجرای ۲۹ بهمن در تبریز، رژیم پهلوی تلاش زیادی برای آرام کردن اوضاع کرد.

در مجلس سنا و شورای ملی هم نمایندگان همسو با محمدرضا پهلوی تمام تلاش خود را برای پاک نشان دادن چهره رژیم انجام دادند تا اینکه در هشتم اسفند ماه امام خمینی اعلامیه صادر کرد و تمام تلاش رژیم پهلوی را برای سرکوب قیام مردم بی نتیجه کرد.

کتاب «یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» از مجموعه «یک روایت معتبر» به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی)، تالیف علی موسوی با بررسی سابقه و نحوه شکل‌گیری این قیام، به بازخوانی برگی دیگر از تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازد.

شهادت آقا سید مصطفی خمینی یکی از این اتفاقات و مکمل مرگ دکتر شریعتی در ایجاد یک خیز بلند برای انقلابی‌ها بود. اگر چه به خاطر ناآشنایی مردم عادی تبریز با دکتر شریعتی اقدام دانشجویان در دانشگاه‌ها تاثیر چندانی در فضای شهر نداشت. در مقابل شهادت حاج آقا مصطفی خمینی در سی‌ام مهر شک عجیبی بر عموم مردم مذهبی و انقلابی تبریز وارد کرده بود و می‌شد از این فرصت به دست آمده این دو؛ بر مردم کوچه و خیابان تبریز استفاده کرد و آرام آرام آتش انقلاب را در تبریز دوباره شعله‌ور کرد.

در این کتاب همچنین حوادث قیام ۱۹ دی ماه مردم قم و برگزاری چهلم شهادت طلاب حوزه علمیه قم به عنوان عامل تاثیرگذار قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز شناخته می‌شود. رژیم از پیوستگی و به هم تنیدگی بافت انقلاب و مردم انقلابی در سراسر کشور با خبر بود و می‌دانست خیلی زود دیگر شهرها نسبت به کشتاری که در قم انجام شده، عکس العمل نشان می دهند. تبریز یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین شهرها بود. رژیم به شدت از گرم شدن دیگ سنگی تبریز هراسان بود. دانشجویان و انقلابی های تبریز که نتوانسته بودند بعد از شهادت آقا مصطفی خمینی مجلس ختم مناسبی بگیرند دنبال بهانه‌ای برای شعله ور کردن دوباره انقلاب در تبریز بودند.

این اثر با تصاویری از تبریز در دهه ۵۰ ، راهپیمایی پزشکان و کارکنان بیمارستان امام خمینی و دانشجویان دانشگاه‌های تبریز در اعتراض به حمله مسلحانه به آن بیمارستان، تصاویر شهدای گرانقدر قیام خونین ۲۹ بهمن تبریز، تظاهرات ۲۹ بهمن و .. همراه است.

«یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» با اشاره به برگزاری مراسم چهلمین روز حادثه خونین و شهادت عده ای از فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در روز ۲۹ بهمن سال ۵۶ و سخنرانی حضرت امام در روز ۲۹ بهمن در مسجد شیخ انصاری نجف اشرف به مناسبت چهلم شهدای قم، نحوه شکل گیری حوادث و قیام 29 بهمن در تبریز را روایت می‌کند.

«یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» در ۸۱ صفحه در قطع رقعی کوتاه و با تیراژ یک هزار نسخه در کتابفروشی های سراسر کشور در اختیار مخاطبان و کتاب‌دوستان قرار دارد.

علاقه‌مندان برای آگاهی از اخبار به‌نشر و مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می‌توانند به نشانی اینترنتی www.Behnashr.com یا فروشگاه‌های سطح شهر مشهد و نمایندگی‌های سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۳۲۰۹ یا کانال اطلاع‌رسانی به‌نشر از طریق پیامرسان‌های بله و ایتا به آدرس @behnashr نیز از دیگر راه‌های برقراری ارتباط با این انتشارات است.

 

منبع: فارس

 

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

نامزد‌های بخش نمایشنامه جایزه هنری «سردار دل‌ها»

هنرمندان در همه‌جای دنیا مالیات می‌دهند

کارگردا‌ن‌های مطرح سینما و تلویزیون این روز‌ها فعال‌تر شده اند

تهیه‌کننده «تک‌تیرانداز» از جوایز جشنواره فجر امسال می‌گوید

چرچیل و همدستانش کودتا را در ایران کارسازی کردند

مرزبانی یعنی هر لحظه آماده شهادت بودن

فعلاً کار نمی‌کنم تا دوباره کرونا نگیرم

باز هم نقش مامور امنیتی بازی می‌کنم

ماجرای جابه جایی «تفتی» با «دیرباز»

«لذت سادگی» می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدید باشد

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند

معضل سینمای ایران فیلمنامه‌های بدون قهرمان است

از کتابخانه شتری تا کتابخوانی داخل بشقاب پرنده

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست

معیارهایی برای تشخیص موسیقی حرام از حلال

پرواز ۲ کبوتر باهم در کربلای ۵

چرا رضا خان را از سوی دولت انگلستان برکشیدند

فروکش تب کتاب‌های کمک‌درسی

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است

تایپوگرافی «شهادت ثالثه» مهجور مانده است

نوروز «سیما» چگونه می‌گذرد؟

جنگال عامل موفقیت عملیات کربلای ۵»

رضاخان چگونه رضا شاه شد؟

والفجر ۸ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین عملیات‌ دفاع‌مقدس

تخلف ساواک در ثبت اسناد رضاخان

چرا سیاسیون به‌سمت ثبت خاطرات روزانه نمی‌روند؟

فیلم «شیشلیک»، اولین تجربه کمدی محمدحسین مهدویان