نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین تجلی گذر از جاهلیت مدرن به تمدن اسلام است تصریح کرد: یک بار در صدر اسلام چنین تحولی اتفاق افتاد و اکنون نیز با نهضت عاشورا گذر از جاهلیت مدرن در حال تحقق است.

سرویس «آیین و اندیشه سدید» پس‌ از اینکه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار موکب داران عراقی به تبیین نقش بی‌بدیل حماسه اربعین در تشکیل تمدن نوین اسلامی پرداختند، تحلیل‌ها درباره چرایی و چگونگی این امر مهم قوت گرفت.

چه اینکه ظرفیت اربعین به‌عنوان آوردگاه مؤمنین و مسلمین سراسر جهان، یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

البته در چند سال اخیر غریو لبیک‌گویان حسینی به کشورهای مختلف رسیده و جمعیت‌ انبوهی از محبین سیدالشهدا خود را در صفوف زائران سید و سالار شهیدان جای دادند و میهمان میزبانان آستان حسینی شدند.

بیشتر بخوانید:

حضور پرچم‌ها، چهره‌ها، رنگ‌ها و آداب‌ورسوم گوناگون از کشورهای مختلف پنج قارّه‌ی جهان، در مسیر راه‌پیمایی اربعین جلوه‌های زیبا، شگفت و وصف‌ناپذیری از عشق الهی حسین (علیه‌السلام) به رخ می‌کشاند که همراه آوای «حُبُّ الحُسَينِ يَجمَعُنا» آبی بر آتش نمرودی‌ جبهه باطل می‌ریزد تا معنای وحدت کلمه و ائتلاف شکاف‌ها و تفرقه‌ها مصداقی حقیقی یابد.

از همین رو پایگاه مطالعاتی «فرهنگ سدید» در نظر دارد در قالب پرونده‌ای با عنوان «طلیعه‌داران تمدن» در گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران به تحلیل نقش راهپیمایی اربعین در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی پرداخته و مختصات نبرد جبهه حق و باطل در این رویداد آخرالزمانی را تشریح کند.

راهپیمایی اربعین تجلی گذر از جاهلیت مدرن به تمدن اسلام است/ شکل‌گیری امت اسلامی فارغ از مرز‌های جغرافیایی

فاطمه آلیا نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «فرهنگ سدید» با اشاره به نقش برجسته اربعین حسینی در ساخت تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: پیامبر اسلام فرمودند: "حسین منی و انا من حسین" و ما تجلی این شعار را در همایش جهانی اربعین می‌بینیم و شاهد هستیم دین پیامبر توسط امام حسین علیه السلام زنده نگه داشته شده است.

آلیا با بیان اینکه با شناخته سیدالشهدا حقانیت اسلام مشخص می‌شود و غبار‌هایی که اسلام ستیزان با شبهات خود ایجاد کردند در این مسیر از بین می‌رود، گفت: در سال‌های اخیر شاهد پدیده‌ای هستیم که البته در گذشته نیز وجود داشته، اما به دلیل خصومت دشمنان اسلام کمرنگ شده بود، ولی در سال‌های اخیر این پدیده به اوج رسیده و احیا شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: راهپیمایی اربعین از نجف به کربلا صورت می‌گیرد و یک زیارت پر محتوایی دارد و در واقع می‌توان آن را غیر از زیارت عتبات دانست.

وی با بیان اینکه همایش بی نظیر جهانی اربعین که حضور بیش از ۲۰ میلیون نفر در آن تخمین زده می‌شود از مظاهر تمدن اسلامی در قرن حاضر است افزود: این موضوع دشمنان انسانیت و اسلام را به شدت مرعوب کرده است.

آلیا درباره عناصر تمدن اسلامی بیان داشت و می‌توان گفت: یکی از مهم‌ترین عناصر تمدن ساز اسلامی تحول درونی انسان هاست که در قرآن نیز به آن اشاره شده است لذا در این راهپیمایی مشاهده یک تحول بسیار بزرگی هستیم.

*راهپیمایی اربعین تجلی گذر از جاهلیت مدرن به تمدن اسلام است

نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین تجلی گذر از جاهلیت مدرن به تمدن اسلام است تصریح کرد: یک بار در صدر اسلام چنین تحولی اتفاق افتاد و اکنون نیز با نهضت عاشورا گذر از جاهلیت مدرن در حال تحقق است.

وی ضمن اشاره به حضور ملیت‌های مختلف از ۵ قاره جهان در راهپیمایی اربعین خاطرنشان کرد: چنین حرکتی تمدن غربی را کنار زده و همه به سمت معنویت حرکت می‌کنند که بر این اساس گرایش به معنویت یکی دیگر از شاخص‌های مهم تمدن سازی اسلامی است.

آلیا با تأکید بر اینکه به موازات این شور و عشق گعده‌های علمی نیز در راهپیمایی اربعین تشکیل می‌شود یادآور شد: اندیشمندان دنیا برای تبادل داشته‌های علمی خود درباره نهضت امام حسین علیه السلام در این مسیر نشست‌هایی را برگزار می‌کنند در حالی که برخی از آن‌ها حتی مسلمان نیز نیستند.

این کارشناس مسائل سیاسی آگاهی و دین شناسی را از پایه‌های مهم تمدن‌سازی برشمرد و گفت: ما در راهپیمایی اربعین شاهد برگزاری فعالیت‌های فرهنگی بسیار خوبی هستیم و حتی در برخی از سال‌ها احادیث امام حسین درباره استکبار‌ستیزی به دست مردم رسیده است.

*راهپیمایی اربعین زمینه ساز برقراری عدالت و ظهور منجی عالم بشریت است

وی راهپیمایی اربعین را زمینه ساز برقراری عدالت و ظهور منجی عالم بشریت امام زمان عجل الله کرد و ادامه داد: از دیگر عناصر تمدن ساز می‌توان به ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار و شهادت اشاره کرد.

آلیا انسجام اسلامی و عبور از عناصر جاهلیت مدرن را یکی دیگر از دستاورد‌های راهپیمایی اربعین برشمرد و بیان داشت: ما در این راهپیمایی شاهد ندای وحدت و رنگ باختن فقر و غنا هستیم همانطور که در یک موکب شاهد سبک زندگی جدید و حضور چندین نژاد و ملیت در کنار یکدیگر بوده‌ایم.

*با راهپیمایی اربعین جهانی سازی به معنی واقعی در حال وقوع است

نماینده سابق مجلس تاکید کرد: با راهپیمایی اربعین جهانی سازی به معنی واقعی در حال وقوع است این در حالی است که چنین حرکتی بدون هزینه کرد دولت‌ها در حالت قبل بوده و جهانی شدن فرهنگ اسلامی را نهادینه می‌کند.

*امت اسلامی فارغ از مرز‌های جغرافیایی شکل گرفته است

آلیا با بیان اینکه شعار حب الحسین یجمعنا محور تمدن نوین اسلامی در آینده خواهد بود گفت: پدیده دیگر در اربعین که آثار آن را در سال‌های آینده خواهیم دید، وحدت و همبستگی امت اسلامی است که فارغ از مرز‌های جغرافیایی شکل گرفته است، اما این ثمرات در حال حاضر به دلیل شور و هیجان بالای حسینی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما امری بسیار مهم بوده که موجب استحکام تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: