به گزارش فرهنگ سدید؛ جامعه آشوریان ایران اطلاعیه‌ای درباره سیاست‌های کنونی دولت آمریکا صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:
 
اگر روزگاری رهبران و دولتمردان آمریکا داعیه پرچمداری نظم نوین جهانی را داشتند، امروز، جهان می‌داند آنچه آمریکا دارد می‌کوشد تا بر جهان بگستراند، بی‌نظمی نوین جهانی است.  دلایل آشکار آن بر سیاست آمریکا، حاکم است:

۱- خروج از برجام، پیمانی، که خود، از ارکان آن بوده است. خروج با یک «توئیت»، در فضای مجازی.

۲- خروج یک سویه از پیمان منع سلاح هسته‌ای – توقف ساخت موشک‌های میان‌برد – میان آمریکا و روسیه.

۳- خروج یک سویه آمریکا از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس.

۴- اخراج بیش از چهارده تن از مقام‌های ارشد از دولت آمریکا با یک «توئیت» باز در فضای مجازی.

از وزرای خارجه، تا مشاوران امنیت ملی آمریکا، و در این آشفته بازار سیاست و سیاست‌بازی، ناگهان، رئیس جمهوری آمریکا، با فراخواندن یک شاهد به گمان خود از مسیحیان آشوری ایران، در حاشیه سازمان ملل متحد و پیش از آن در کاخ سفید، مدعی شده است، که در ایران اقلیت‌های دینی، محروم از آزادی‌های انسانی و حقوق یک معتقد و مؤمن به آداب و رسوم دینی خوداند و همه، مورد اذیت و آزار در دست‌یابی به شعائر خود هستند. این دلنگرانی رئیس جمهوری که داعیه «آمریکا نخست» را در جهان دارد، به هنگامی است که:

۱- یک میلیون مسلمان پناهنده در بنگلادش، از زیر ستم گریخته‌اند که حکومت در پناه آمریکا – میانمار – آنرا اعمال کرده است.

۲- نیروهای متحد به سرکردگی عربستان سعودی و پشتیبانی بی‌دریغ آمریکا، میلیون‌ها یمنی را قتل عام و آواره جهان ساخته‌اند.

۳- سیاست نژادپرستانه ترامپ و حزب جمهوریخواه، شکافی عظیم میان آحاد جامعه آمریکا، میان سفیدپوستان و رنگین‌پوست‌های آمریکایی لاتین تبار و جز آنها، ایجاد کرده است.

۴- جداسازی هزاران تن از کودکان و نوزادان آمریکای لاتین از خانواده پناهجوی پناه برده قانونی به آمریکا و ده‌ها مورد دیگر از پشتیبانی آمریکا از این اعمال نظرهای نژادپرستانه در آمریکا و جهان.

 

و در این آشفته بازار و بی‌نظمی حاکم از سوی آمریکا، ترامپ با فراخوندن فقط یک شاهد به گمان خود، داعیه ظلم و ستم نظام جمهوری اسلامی ایران، بر جامعه اقلیت‌های دینی، در این سرزمین دارد. اما یک نگاه عادلانه وبی‌طرفانه، به سیاست‌های این نظام گواه حقیقت و واقعیتی جز ادعای رئیس جمهوری آمریکا است:

۱- آزادی حفظ و عمل به شعائر پیروان ادیان توحیدی، به ویژه در اماکن مقدس خود براساس صراحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با برپایی آیین‌نامه‌های دینی، در کلیساها، کنیسه‌ها و معابد در ایران با حفظ احوال شخصیه.

۲- برخورداری تمامی آحاد جوامع پیروان ادیان توحیدی، حقوق شهروندی برابر با تمامی آحاد ملت بزرگ ایران.

۳- تدریس و آموزش زبان مادری و تعلیمات دینی ویژه خوددر مدارس خاص اقلیت‌های دینی.

۴- حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی در همه نهادها و کانون‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران بزرگ، از جمله مجلس شورای اسلامی، کانون‌ها، نهادها و انجمن‌های ملی و فرهنگی خاص اقلیت‌های دینی.

۵- برخورداری از حقوق برابر همچون شهروند درجه یک همطراز با تمامی شهروندان آحاد ایران بزرگ.

البته باور این‌ها، برای دولتمردان و سیاست‌بازان نظامی که با یک «توئیت» در فضای مجازی، جهان را آشفته و درهم می‌کنند، دشوار است. چنین است که جوامع اقلیت‌های دینی، همچون تمامی جوامع دیگر ایران بزرگ، با اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و دست‌آوردهای ۴۰ ساله آن، در بطن یک نظام الهی، روزگار می‌گذارنند و این چنین و با این باور، پیروان ادیان توحیدی، در جهانی که در هر گوشه و هر سوی آن گلوله، حاکم است. در زیر لوای قانون گسترده بر جمهوری اسلامی ایران دهه‌‌هایی چند است، که دغدغه‌ای، آن‌گونه که داعیان حقوق انسانی مدعی آن‌اند، ندارند.