بسته خبری «فرهنگ سدید» از فعالیت‌ موحدان الهی در شهریور ۹۸
بسته خبری ادیان توحیدی از فعالیت‌های شهریورماه ۱۳۹۸ موحدان الهی در ایران گزارش می‌دهد و شامل قدردانی نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی از عملکرد رئیس قوه قضاییه، نامگذاری دو خیابان در شاهین شهر اصفهان به نام شهدای ارامنه، معارفه رئیس جدید اداره امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است.

گروه وحدت فرهنگ سدید- علی جعفری: بسته خبری ادیان توحیدی از فعالیت‌های شهریورماه ۱۳۹۸ موحدان الهی در ایران گزارش می‌دهد و شامل قدردانی نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی از عملکرد رئیس قوه قضاییه، نامگذاری دو خیابان در شاهین شهر اصفهان به نام شهدای ارامنه، معارفه رئیس جدید اداره امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گرامیداشت هفتادمین سالگرد صنعت چاپ زرتشتیان ایران، برگزاری نشست تنوع فرهنگی و همبستگی ملی، ادعای مضحک بازیگر تئاتر حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، پاسخ کوبنده مرجع دینی کلیمیان به سوءاستفاده ­های گروهک تروریستی منافقین، دیدار نماینده ویژه رییس­ جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با اعضای انجمن آشوریان تهران، تمجید رئیس دانشگاه پانتئون آتن از زندگی پیروان ادیان توحیدی در ایران، تمجید بزرگان ادیان الهی در ایران از امام حسین (ع) و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی آنان است.

اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات زرتشتیان؛ جام آشا

اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات ورزشی زرتشتیان موسوم به «آشا»، شامگاه آدینه اول شهریور 1398 در باشگاه اردشیر همتی کرمان برگزار شد.

قدردانی نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی از عملکرد آیت ­الله رئیسی

سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان ایران در مجلس با اشاره به عملکرد آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه گفت: «به نظر من عملکرد آقای رئیسی در قوه قضائیه امیدوارکننده است. با وجود اینکه مدت زیادی از کار وی در قوه قضائیه نگذشته، اما عملکرد وی باعث امید در جامعه شده و مردم نسبت به حل ریشه فساد دلگرم شده‌اند».

تقدیر از مساعدت­های دولتی در زمینه فعالیت­های عمرانی در آرامستان­های ارامنه تهران

شهردار منطقه 15 تهران، جمعی از مسئولان شهرداری و همچنین مدیریت سازمان بهشت زهرا و جمعی از مسئولان این سازمان که در زمینه فعالیت­های عمرانی انجام گرفته در آرامستان­های ارامنه تهران مشارکت فعال داشته اند روز یکشنبه 3 شهریور میهمان خلیفه گری ارامنه تهران بودند. اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران ضمن خوشآمدگویی به مهمانان گرامی و تقدیر از فعالیت­های انجام گرفته در آرامستان­های ارامنه تهران از شهرداری تهران و سازمان بهشت زهرا به جهت بذل توجه نسبت ارزش­هایی که جنبه انسانی مشترک دارند، سپاسگزاری کرد. خلیفه ارامنه تهران با اشاره به جامعه ارامنه ایران اظهار داشت: «ما همگی یک کلیت را شکل می­دهیم و وظیفه همه ما مساعدت در تعالی ایران عزیز است و ارامنه ایران نیز همواره خود را بخشی از ایران دانسته­اند». دکتر کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن قدردانی از فعالیت­های انجام گرفته تأکید کرد، آرامستان­ها آشکارکننده هویت یک ملت هستند. وی همچنین افزود: «چنین فعالیت­هایی در ایران اتفاقی نیستند و پیروان ادیان توحیدی در طول قرون متمادی در این مجموعه فرهنگی، همزیستی مسالمت­آمیز داشته­اند و نه تنها وجود فیزیکی خود را حفظ کرده­اند بلکه به فعالیت­های فرهنگی، روحانی و معنوی مشغول بوده­اند». دکتر خانلری چنین فضایی را نمونه­ای کمیاب در کشورهای دیگر دانست و بر اهمیت آن تأکید کرد. سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا نیز در سخنانی ضمن تشکر از برگزاری این دیدار تأکید کرد: «سازمان بهشت زهرا فعالیت های صورت گرفته در آرامستان های ارامنه تهران را بخشی از وظایف خود می داند». وی همچنین افزود: «در صدد هستیم با انجام فعالیت­های عمرانی در فضایی به مساحت 75 هزار متر مربع در منطقه دولاب که پنج آرامستان و از جمله آرامستان قدیمی ارامنه را نیز شامل می­شود این منطقه را به یکی از مراکز جذاب و دیدنی تبدیل کنیم». ایشان همچنین از همکاری و مساعدت­های شورای خلیفه­گری ارامنه و نهادهای وابسته به آن در این زمینه قدردانی و تشکر کرد.

موفقیت دانش ­آموز زرتشتی در بیستمین جشنواره هنرهای تجسمی کشور

«نازگل مالی» دانش­آموز زرتشتی (پایه دهم هنرستان سید علی ­اکبر سالاری یزد) در مرحله نهایی بیستمین جشنواره هنرهای تجسمی هنرستان­های فنی و حرفه ای سراسر کشور در بخش شکل دهی دستی سرامیک، مقام نخست کشور را به دست بیاورد. این جشنواره روزهای ۳ تا ۵ شهریور به میزبانی تبریز برگزار شد.

برپایی چهارمین نمایشگاه صنایع دستی، هنرمندان جامعه کلیمیان شیراز

چهارمین نمایشگاه صنایع دستی، هنرمندان جامعه کلیمیان شیراز روزهای ۶ و ۷ شهریور در مجتمع وحدت برگزار شد. در این نمایشگاه اقامتگاه بومگردی هوم (شیرین و فرهاد سابق) و اقامتگاه بومگردی رستم از اقامتگاه های بومگردی زرتشتیان یزد نیز حضور داشتند.

گفتگوی نماینده ویژه رییس­جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با اعضای انجمن آشوریان تهران

علی یونسی نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دیداری که با اعضای انجمن آشوریان تهران داشتند، گفت: «ما در حل مشکلات و دغدغه­های فرهنگی اجتماعی جامعه آشوری، در کنار شما خواهیم بود». در این ملاقات که در محل نهاد ریاست­جمهوری انجام شد، آلبرت کوچویی؛ رییس انجمن آشوریان تهران و برخی از اعضای  انجمن، علاوه بر طرح مسائل و موضوعات جامعه آشوری ایران و بیان زمینه­های همراهی دولت با این انجمن در مسائل اجتماعی فرهنگی جامعه آشوریان تهران بر عشق و علاقه این بخش از ایرانیان مسیحی به ایران زمین تأکید کردند.

برپایی همایش و نمایشگاه فروش کارهای دستی زرتشتیان

به همت سازمان زنان زرتشتی، همایش و نمایشگاه فروش کارهای دستی زرتشتیان روز جمعه ۸ شهریور در تالار خسروی برگزار شد.

معارفه رئیس جدید اداره امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

روز سه شنبه 5 شهریور، دیدار معارفه سید مجتبی میردهقان رئیس جدید اداره امور اقلیت‌های دینی اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیت­های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت شورای خلیفه گری و با حضور اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران در تالار خلیفه­گری برگزار شد. در این مراسم نمایندگانی از مجمع نمایندگان ارامنه و شورای خلیفه­گری، مدیر داخلی خلیفه­گری ارامنه تهران و همچنین آقای علیپور و خانم مبرهن از اداره امور اقلیت­های دینی حضور داشتند. اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در این مراسم ضمن تبریک مسئولیت جدید آقای میردهقان، اظهار داشت: «هدف همه ما برقراری صلح و تعالی حیات فرهنگی کشور است. هرکدام از ما در حوزه فعالیت خود وظیفه دارد تا در جهت رفع موانع داخلی و خارجی تلاش نماید».

بزرگداشت ۷۰ سال چاپ و نشر زرتشتیان

گرامیداشت هفتادمین سالگرد صنعت چاپ زرتشتیان ایران و دومین همایش چاپ و نشر سالنمای راستی به یاد بنیانگذار، کیخسرو خسرویانی راستی و روز صنعت چاپ سه‌شنبه 12 شهریور ماه 1398 با میزبانی خانوده‌ مرحوم کیخسرو خسرویانی راستی و همیاری بنیاد فرهنگی جمشید در تالار ایرج برگزار شد. شمار بسیاری از زرتشتیان، نمایندگان انجمن‌ها و نهادهای زرتشتی، اسفندیار اختیاری، نماینده‌‌ی زرتشتیان ایرانی در مجلس، علی علیپور؛ معاون اداره کل  مجامع، تشکل­ها و فعالیت­های فرهنگی در امور ادیان، اقوام و مذاهب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی میردهقان اشکوذری؛ رئیس اداره‌ی اقلیت­های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید تقوی، رئیس پیشین اداره‌ی اقلیت­های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانم مبرهن؛ مسئول دفتر اداره‌ ادیان توحیدی وزارت فرهنگ و ارشاد، تاج‌ گوهر خداداد کوچکی (خادم)، مادر شهید والامقام فرهاد خادم و پیشکسوتان صنعت چاپ و نشر در این همایش حضور داشتند.

برگزاری نشست تنوع فرهنگی و همبستگی ملی

نشست «تنوع فرهنگی و همبستگی ملی» با موضوع اقوام دینی ایران روز چهارشنبه 13 شهریور، همزمان با روز مردم‌شناسی زادروز ابوریحان بیرونی با حضور نمایندگانی از اقوام دینی به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد. موبد پدرام سروش­پور از جامعه زرتشتیان ایران، هارون یشایایی از جامعه یهودیان ایران، کشیش آشور تمرز از جامعه آشوریان ایران، آرا شاوردیان از جامعه ارامنه ایران و سعید تقوی، رئیس پیشین اداره اقلیت­های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سخنرانان این مراسم بودند.

پاسخ کوبنده مرجع دینی کلیمیان به سوءاستفاده منافقین از اقلیت­های دینی

یونس حمامی لاله­زار؛ مرجع دینی کلیمیان ایران در تازه­ترین اظهارات خود به گروهک تروریستی منافقین تاخته و اعلام کرده است که «گروهک منافقین هیچ وقت نماینده اقلیت­های دینی نخواهد بود. آن­ها مدافع حقوق کسی نیستند، ضمن اینکه آن­ها حتی به اعضای خود اجازه نمی­دهند از گروهک جدا شوند». نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران همواره اتهامی بوده که توسط جبهه­ی استکبار و گروهک‌های جدایی‌طلب و تروریستی متوجه ج.ا.ا بوده است. چند وقتی است گروهک تروریستی منافقین که پیوند عمیقی با رژیم صهیونیستی دارد و برای بقای خود و ارباباش دست و پا می­زند، ادعا می‌کند که در ج.ا.ا حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی رعایت نمی‌شود و دایه مهربان­تر از مادر شده است. این در حالی است که پیروان ادیان الهی در ایران همواره بر آزادی‌شان در انجام مناسک دینی و فعالیت در عرصه­های مختلف تأکید داشته‌اند. پیش از حمامی لاله­زار، گنزورا نجاح چحیلی رهبر دینی صابئین مندایی ایران نیز این­گونه اقدامات نخ­نمای منافقین را محکوم کرده و گفته بود: «خوشبختانه ما در ایران حقوقمان را داریم و کل مراسمات دینی‌مان را آزادانه انجام می‌دهیم و ما به عنوان یک شهروند ایرانی خیلی راضی هستیم».

ادعای مضحک جاوید رحمان بازیگر تئأتر حقوق بشر سازمان ملل

جاوید رحمان گزارشگر ویژه‌ به اصطلاح حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران، که در گزارشات خود با تکیه بر اسناد و شواهد ساختگی گزارشاتی علیه ایران ارائه می­دهد، با بیان این ادعا که ج.ا.ا بر اقلیت­های دینی غیررسمی مانند نوکیشان مسیحی و بهائیان جفا می­کند، وضعیت حقوق بشر در ایران را نامناسب خواند. سخنان جاوید رحمان، در جایگاه یک مسئول بین­المللی، علیه کشورمان که مبتنی بر مستندات بی­اساس و غیرواقعی است، ماهیت سیاسی رفتارهای سازمان ملل را فاش می­کند و از همسویی نهادهای بین­المللی با اهداف سلطه­طلبانه غرب خبر می­دهد. گفتنی است که پیروان گرایش­ها و اعتقاداتی که جاوید رحمان از آن یاد کرده است، به عنوان یک فرقه و اپوزيسيون مخالف نظام اسلامي به فعاليت سياسي عليه ج.ا.ا و بر ضد اسلام و شيعه مشغول هستند؛ لذا نظام ج.ا.ا به خاطر این عوامل و عوامل دیگر، آن­ها را به رسمیت نمی­شناسد. با این همه نظام ­سلطه مرتباً از این فرقه­ها به عنوان اقلیت مذهبی یاد می­کند و سعی دارد القاء کند که آن­ها در شرایط سختی به سر می­برند، حال آنکه ج.ا.ا با نوکیشان مسیحی و بهائیان همچون شهروندان دیگر رفتار می­کند و آنان از حقوق و آزادی­های اساسی انسانی برخوردار هستند و در اجرا و اعمال حق مورد تبعیض واقع نمی­شوند. اگر قضاوت جاوید رحمان مبتنی بر شواهد و مستندات واقعی می­بود، جای تأمل داشت، اما مسئله این است که وی با همان ارزش­ها و پیش فرض­های نامناسب برای جامعه ایران، بر اساس مستندات مبهم و غیرواقعی قضاوت کرده و ج.ا.ا را متهم می­سازد.

درگذشت مادر نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی:

پروین رستم صنمی، مادر محترم اسفندیار اختیاری نماینده جامعه زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی شامگاه دوشنبه ۱۸ شهریور، در سن ۷۵ سالگی بر اثر بیماری در یزد درگذشت. مراسم بزرگداشت آن مرحومه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز جمعه ۲۲ شهریور در تالار پولاد کسنویه انجام شد. دکتر اختیاری در بخشی از مراسم از ابراز همدردی زرتشتیان و مقامات کشوری و استانی سپاسگزاری کرد. در این مراسم تعداد زیادی از زرتشتیان، روساء و اعضای انجمن­ها و نهادهای زرتشتی و مقامات استان یزد از جمله نماینده پیشین و فعلی استان یزد، استاندار یزد، رئیس دانشگاه یزد، رئیس پارک علم و فناوری، مدیر کل آموزش و پرورش، اساتید دانشگاه و ... حضور داشتند.

تمجید رئیس دانشگاه پانتئون آتن از زندگی اقلیت­های دینی در ایران:

خانم کریاری؛ رئیس دانشگاه پانتئون آتن با اشاره به سفر دو سال گذشته خود به تهران گفت: «این سفر تجربه و پنجره جدیدی از ایران به روی من گشود؛ تصور حضور در کشوری تاریخی که این چنین به حقوق اقلیت­های دینی و پیروان سایر مذاهب احترام می­گذارد، سبب شد که نه تنها من بلکه همه هیئت یونانی از این میزان آزادی و صلح میان ادیان شگفت­زده شویم».

حضور رئیس انجمن موبدان در مراسم عزاداری سیدالشهداء (ع):

اردشیر خورشیدیان؛ رئیس انجمن موبدان تهران با حضور در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان گفت: «امام حسین (ع) فقط متعلق به مسلمانان نیست، متعلق به همه بشریت است. زرتشتیان از کهن­ترین زمان­ها پای ثابت شرکت در مجالس عزای امام حسین (ع) هستند. حق­خواهی و حق­گویی امام حسین (ع) در جان انسان­ها جای می­گیرد. باید با بهره­گیری از شعور حسینی، با یزید و یزیدیان زمانه در هر کجای دنیا مقابله کنیم. امام حسین (ع) از بهترین محورهای وحدت میان کل انسان­هاست».

رئیس انجمن کلیمیان تهران و تمجید از امام حسین (ع)

دکتر همایون سامح­یح؛ رئیس انجمن کلیمیان تهران اندیشه و افکار امام حسین (ع) را الگویی برای جامعه کلیمیان معرفی کرد و گفت: جامعه کلیمی ایران برای امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) احترام خاصی قائلند.

منابع:

  • امرداد
  • انجمن کلیمیان تهران
  • انسجام ملی
  • باشگاه عکاسان جوان
  • برساد
  • بنیاد مطالعاتی روشنگر
  • سایت رسمی شورای خلیفه­­گری ارامنه
  • مفاز
  • هابیلیان
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: