تصریح رهبر فرزانه انقلاب به استفاده از مربیان داخلی در حالی است که طی چند دهه گذشته بار‌ها دیده شده که اعتماد و اطمینان به مربیان کار آمد داخلی ثمرات و پیروزی‌های ارزشمند و نابی را برای ورزش کشور به ارمغان آورده است.

گروه اجتماعی فرهنگ سدید- فریدون حسن: تأکید مقام معظم رهبری به استفاده از مربیان داخلی در تیم‌های ورزشی؛ بار دیگر نگاه عمیق معظم له به مسائل فرهنگی ورزشی و نوع مدیریت یکی از تأثیر گذارترین بخش‌های کشور را ثابت کرد.

تصریح رهبر فرزانه انقلاب به استفاده از مربیان داخلی در حالی است که طی چند دهه گذشته بار‌ها دیده شده که اعتماد و اطمینان به مربیان کار آمد داخلی ثمرات و پیروزی‌های ارزشمند و نابی را برای ورزش کشور به ارمغان آورده است. از این نمونه‌ها می‌توان به فوتسال اشاره کرد، رشته ای که هرگاه در آن به توانایی‌های خودمان اتکاء و با تفکر اسلامی ایرانی به مصاف حریفان رفته ایم پیروز شده ایم. کسب دو عنوان سومی جهان با محمد مایلی کهن و محمد ناظم الشریعه و یک درخشش فوق تصور با حسین شمس از این جمله اند و جالب این که هرگاه تیم ملی فوتسال مان را به خارجی‌ها سپردیم دقیقا چیزی جز شکست عایدمان نشده است.

در والیبال و در رده‌های جوانان و نوجوانان آن از اعتماد به مربیان کار بلد داخلی نه تنها پشیمان نشده ایم که کار را به جایی رسانده ایم که رضایت رهبر انقلاب را در پی داشته است؛ فتح سکوی اول مسابقات قهرمانی جهان اتفاقی بود که با ترکیبی کاملا ایرانی بدست آمد و سبب شد تا مقام معظم رهبری آن گونه که عنوان شد به استفاده از مربیان داخلی تاکید فرمایند.

در رشته‌های رزمی به خصوص تکواندو و کاراته هم اوضاع به همین گونه است و توانایی داخلی ما به حدی است که حتی مربی به بقیه کشور‌ها صادر می‌کنیم اوضاع کشتی هم که دیگر بر همه مشخص است. کسب انبوهی از مدال‌های خوشرنگ جهانی و المپیک در این رشته‌ها تنها و تنها با مدیریت و رهبری فنی تمام ایرانی بوده که جای بسی افتخار است.

با این حال نباید از استفاده از تجربیات و دانش روز دنیا غافل بود. همه خوب می‌دانیم که ورزش ایران علی رغم تمام پتانسیل‌ها در برخی رشته‌ها با سطح اول جهان فاصله دارد و ناگزیر به استفاده از تجربیات و دانش روز دنیاست. اما نکته مهم در این خصوص این است که حتی از این مسئله هم می‌توان به عنوان یک فرصت استفاده کرد. نباید این گونه باشد که یک مربی خارجی استخدام کنیم و صرفا از او برای هدایت یک تیم بهره ببریم، این که بعد از مدتی با شکست یا پیروزی از او خداحافظی کنیم و همه چیز تمام شود، درست مانند آن چه که در مورد فوتبال و کی روش رخ داد و نتوانستیم طی هفت سال حضور یکی از شناخته شده‌ترین مربیان سازنده جهان فوتبال از او استفاده بهینه ببریم و حداقل چند مربی تربیت کنیم.

تأکید رهبر انقلاب به استفاده از مربی داخلی در تیم‌ها به این مسئله هم برمی گردد که باید برای تربیت مربی هم برنامه داشته باشیم و این گونه نباشد که صفر تا صد کار در برخی رشته‌ها را به دست خارجی‌ها بسپاریم و فقط و فقط به دنبال آن‌ها بدویم و پی جمع و جور کردن حاشیه هایشان باشیم این گونه است که می‌توان به توان غیر قابل انکار و هوش سرشار مربیان و جوانان ایرانی اطمینان کرد و از آن بهره لازم را هم برد. این گونه است که می‌توان خواسته به حق رهبر انقلاب را جامه عمل پوشاند و کم کم در همه رشته‌های ورزشی از مربی توانمند و شناخته شده ایرانی با کارنامه جهانی استفاده کرد.

تأکید مقام معظم رهبری تاکیدی هوشمندانه با اشراف به توانمندی‌های جوانان این دیار است. نقطه نظری دقیق که باید برای آن برنامه داشت و آن را به مرحله اجرا درآورد. باید برای تربیت مربی ایرانی برنامه داشت و به مربیان کنونی رشته‌های مدال آور و موفق هم بیشتر و بهتر بهاء داد تا این دغدغه فرهنگی ورزشی درست و مهم رهبر انقلاب برطرف شود هرچند که تا تحقق آن باید کار سختی را شروع کرد و برنامه ریزی دقیقی داشت که رسیدن به این مهم با شعار دادن و سر و صدای بی حاصل امری محال است و دست نیافتنی.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: