حجت‌الاسلام بی آزار تهرانی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
خداوند در روز عید قربان ابراهیم خلیل الله را مورد امتحانی سخت مبنی بر قربانی کردن پسرش اسماعیل قرار داد و پس از آن قوچی را برای قربانی کردن برای وی نازل کرد تا آن را به جای اسماعیل قربانی کند.

گروه وحدت فرهنگ سدید- محمود کوهستانی: روز دهم ذی‌الحجه مصادف با عید قربان و اعمال مناسک حج، برای مسلمانان به ویژه شیعیان از اهمیت بالایی برخوردار است، همه جهان این روز را گرامی میدارند. خداوند در این روز ابراهیم خلیل الله را مورد امتحانی سخت مبنی بر قربانی کردن پسرش اسماعیل قرار داد و پس از آن قوچی را برای قربانی کردن برای وی نازل کرد تا آن را به جای اسماعیل قربانی کند. به همین دلیل زائرانی که برای سفر حج عازم مکه می‌شوند در این روز با شروطی قربانی می‌کنند.

حجت‌الاسلام بی آزار تهرانی کارشناس مذهبی در گفتگو با فرهنگ سدید؛ با اشاره به اینکه عید قربان نماد بندگی و تسلیم شدن در برابر خداست، گفت: در این روز حضرت ابراهیم سه بار مورد امتحان الهی قرار گرفت. اول به جان، دوم به مال و سوم اولادش مورد امتحان قرار گرفت و در هر سه مورد موفق بیرون آمد.

وی افزود: معنای بندگی یعنی حرف خدا را پیشواتر از حرف خود و دیگران قرار دادن این مقام حتی بالاتر از مقام رضاست. حضرت ابراهیم با دیدن خواب‌های متوالی برای ذبح فرزندش در این امتحان دعوت شد. اما با عمل کردن به خواب و انجام این کار سربلند از درگاه خداوند بیرون آمد.

حجت الاسلام بی آزار تهرانی اضافه کرد: ما در مقام بندگی، نفس خود را باید کنار بگذاریم. عید قربان در اصل قربانی کردن خویشتن خویش در مسیر خدای متعال است. اگر کسی می‌خواهد به این ادراک برسد باید به ولایت کسانی که فدوی راه خدا هستند برسد همانطور که حاجیان باید مقام ابراهیم را ببینند؛ لذا اگر در مسیر بندگی الگو‌های فدوی راه خدا و مقام امامت استفاده کنیم ادب را درک کرده ایم.

همه اعتبار اعیاد به حقیقت ولایت و امامت بستگی دارد

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه ما در عید قربان باید عید غدیر را ببینیم، عنوان داشت: گفته شده که عید غدیر از تمام عید‌ها بالاتر است این دلیل بر این نیست که عید قربان از اهمیت پایینی برخوردار است بلکه منظور این است که عید غدیر به دلیل ولایت پراهمیت‌تر است. فلذا هیچ عیدی بالاتر از عید غدیر نیست. همه اعتبار اعیاد به حقیقت ولایت و امامت بستگی دارد و همه خدمات پیامبر به نتیجه نمی‌رسد اگر غدیر وجود نداشت.

وی در پایان گفت: جان تدین، عدل و روزه داری به امر ولایت بسته است و به همین دلیل است که روزه داری و اطعام به فقرا در عید غدیر نیز سفارش شده است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: