عضو پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی:
سروری عنوان کرد: میان اهداف کلان بیانیه گام دوم و حوزه اجرا شکاف بزرگی وجود دارد و اگر ابزار‌های اجرایی فراهم نشود این بیانیه دستخوش فراموشی خواهد شد.

به گزارش فرهنگ سدید؛ دکتر حامد سروری با حضور در برنامه " گام دوم " رادیو گفتگو در خصوص چگونگی درک و ساخت یک مدل برای اجرایی شدن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد: مطالعه صورت گرفته بر روی گام دوم نشان می‌دهد این بیانیه از یک استحکام درونی برخوردار است یعنی مفاهیم آن یک ساخت را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین ما باید مدل مفهومی را از طریق استعاره‌ها و رابطه بین مفاهیم مختلف این سند به دست آوریم و روایت کنیم.

وی به مزیت‌های ساختاری بیانیه گام دوم در ایجاد مدل مفهومی اشاره کرد و گفت:: الزامات و روش‌های ساخت مدل مفهومی در دل خود بیانیه آمده است و ما باید این سند را فارغ از مدل‌های مفهومی مرسوم در علوم انسانی بررسی کنیم. به عنوان مثال از استعاره سفر می‌توان برای روایتگری این بیانیه استفاده کرد، چون در سفر یک مقصد وجود دارد و مقصد انقلاب تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی برای ظهور است.

عضو پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی، منابع انسانی عظیم و سرشار و ظرفیت‌های مادی معطل مانده ساختار کشور را به عنوان توشه این سفر توصیف کرد و گفت:: بر اساس فرمایش رهبری، اگر انقلاب را به مثابه یک قطار در نظر بگیریم لوکوموتیوران آن جوانان هستند یعنی عاملان پیش برنده انقلاب به سمت مقصد روشن در آینده، جوانان نخبه، دانا، متخصص و متعهد هستند که از رویکرد جهادی نیز برخوردارند.

سروری در ادامه مصاحبه با رادیو گفتگو اظهار کرد: گرچه قطار انقلاب در مسیر خود با مشکلات و چالش‌های بزرگ مواجه بوده است، دستاورد‌های بسیاری داشته است با این وجود مقام معظم رهبری معتقدند که انقلاب اسلامی ایران کم کارترین انقلاب در عرضه دستاورد‌های خود است.

وی سیاست پژوهی و سیاست گذاری در کشور را جوان دانست و بیان کرد: ما هنوز در این حوزه در حال تجربه کردن هستیم. ضعفی که در سیاستگذاری کشور وجود دارد مدیریت سیاست هاست. بسیاری از سیاست‌های ما باید در یک برهه زمانی به پایان برسد و چرخه جدیدی آغاز شود، چون امکان دارد پس از حل یک معضل، ادامه دادن آن سیاست به ما آسیب بزند.

این کارشناس آینده پژوهی اضافه کرد: میان اهداف کلان و حوزه اجرا شکاف بزرگی وجود دارد که پس از گذشت سال‌ها از انقلاب موفق به پر کردن آن نشده ایم. در واقع در بسیاری از موارد سیاست گذران و مجریان نیت سویی ندارند و تنها به دلیل فاصله ازتصمیم تا عمل چالش ایجاد می‌شود. در حال حاضر حلقه‌های واسط برای عملیاتی شدن گام دوم وجود ندارد و اگر ابزار‌های اجرایی فراهم نشود این بیانیه دستخوش فراموشی خواهد شد.

سروری در خصوص نحوه شکل گیری حلقه‌های واسط توضیح داد: ابتدا باید گام دوم را به مسائلی تبدیل کنیم وکه ریشه‌های آن‌ها مسائل ملموس برای مردم باشد. در واقع ما برای بهبود وضعیت فعلی باید شبکه مسائل شکل دهیم یعنی بر روی نقطه‌ای از مسائل متمرکز شویم که حل کردن آن، گره‌های بیشتری را باز می‌کند.

وی در بخش دیگری از برنامه گام دوم رادیو گفتگو، به موقعیت استراتژیک ایران از نظر تمدنی پرداخت و اظهار کرد: از نظر بسیاری از شرق شناسان ایران قلب تمدن دنیاس چرا که به لحاظ جغرافیایی، تمدنی و فرهنگی موقعیت ممتازی دارد که غرب و شرق را به هم پیوند می‌دهد و می‌تواند نقطه عطفی در پیشرفت و رسیدن به هدف آینده باشد.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: