استاد حوزه و دانشگاه گفت: روز عرفه روزیست که انسان باید از خدا طلب مغفرت کند و ابعاد مغفرت به روی عباد باز می‌شود و این روز، روز دعا و مسألت از خداوند متعال است.

گروه وحدت فرهنگ سدید- محمود کوهستانی: روز نهم ذی‌الحجه روز عرفه و از اعیاد عظیمه است، هر چند به اسم عید نامیده نشده و روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود خوانده و مؤید جود و احسان خود را برای ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‌تر و در خشمناک ترین اوقات خواهد بود.

در شب و روز عرفه همان طور که در روایات متعدد نیز آمده، خدای متعال رحمت بی‌کران خویش را بر بندگانش نازل می‌کند و حتی آمده که اگر کسانی نتوانستند از فرصت شب قدر استفاده کرده و آن را درک کنند، امید به شب عرفه داشته باشند.

روز عرفه روز آغاز مناسک حج است. حج گزاران در این روز در صحرای عرفات گرد هم می‌آیند و ضمن دعا و استغفار، از توفیق در ادای فریضه مهم حج شکرگزاری می‌کنند. نظر به اهمیت این روز، ادعیه و مناجاتی ویژه آن از معصومین و بزرگان دینی نقل شده است.

حجت‌الاسلام سید حسین مومنی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با «فرهنگ سدید» با اشاره به اینکه صحرایی در عربستان به عرفات معروف است و دعای عرفه در این مکان خوانده می‌شود، گفت: روز عرفه روزیست که انسان باید از خدا طلب مغفرت کند و ابعاد مغفرت به روی عباد باز می‌شود و این روز، روز دعا و مسألت از خداوند متعال است.

وی افزود: یکی از اعمالی که در این روز وارد شده است، زیارت امام حسین(ع) است. روز عرفه حجاج در صحرای عرفات توقف می‌کنند و دست به دعا برمی دارند و استغفار می‌کنند. بندگان در این روز شناخت را از خدا طلب می‌کنند و این شناخت با فکر و اندیشه خواهد بود. فلذا در این روز خداوند در‌های مغفرت و رحمت خود را به روی بندگان خویش باز می‌کند.

سید حسین مومنی اضافه کرد: مهمترین دعای روز عرفه دعای سیدالشهداء(ع) است که معانی زیبایی دارد. دقت در این دعا اهمیت بالایی دارد. اگر فردی نتوانست این دعاهارا بخواند و تنها طلب مغفرت و درخواست از خدا کند کافیست، مهم نیست با چه نوع ادبیاتی باشد یا در چه حالی قرار داشته باشد.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه هر نوع دعایی در این روز در جهت توبه تاکید شده است، گفت: در روایات آمده که در این روز اگر ضعیف و ناتوان بودید روزه هم نگیرید و تنها دست به دعا بردارید و خداوند رحمان و رحیم است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: