کاریکاتوریست‌ها در خط مقدم هنر انقلابی
در وضعیتی که سینما، تئاتر و موسیقی آنطور که باید نسبت به اتفاقات روز پیرامون انقلاب اسلامی واکنش بجا نشان نمی‌دهند و مدام از مسائل عقب می‌مانند، هنر کاریکاتور توانسته در این سال‌ها به همت برخی از فعالان دغدغه‌مند بازتاب‌دهنده مضامین انقلابی در ایران و حتی خارج از مرز‌ها باشد.
به گزارش فرهنگ سدید؛ نمایشگاه کاریکاتور «ملکه کشتی‌ربا» این روز‌ها در تهران در حال برگزاری است و توانسته به تنهایی بار هنری موضوع به‌روزی، چون توقیف کشتی ملکه در خلیج فارس را به دوش بکشد. نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» شامل ۴۰کارتون و کاریکاتور از ۱۴هنرمند متعهد و متخصص است که به موضوع توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» از سوی نیروی دریایی بریتانیا می‌پردازد و تا ۲۵ مرداد برقرار است. آنچه درباره این نمایشگاه اهمیت دارد این نکته است که در عرصه هنر‌های تجسمی به ویژه کاریکاتور سرعت واکنش و همراهی با موضوعات روز بسیار بالاست، البته شاید گفته شود از سینما، موسیقی و تئاتر بنا به اقتضایی که در بلندمدت بودن تولید دارند، انتظار سرعت عمل نمی‌توان داشت، اما واقعیت این است که در هنر‌های یاده شده معمولاً پس از مدت‌های مدید از گذشت وقایع گوناگون نیز شاهد تولید آثار نیستیم. چه بسیار وقایعی که طی سال‌های اخیر و در برهه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی رخ داد و می‌توانست سوژه آثار مختلفی در عرصه هنر‌های نمایشی باشد، اما نشد. عمده‌ترین دلیل این مسئله را باید در کمبود نیروی انسانی انقلابی در عرصه هنر بدانیم، اما به برکت حضور و فعالیت برخی چهره‌های انقلابی، چون سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی در سال‌های اخیر در زمینه هنر کاریکاتور اتفاقات مهمی رقم خورده که بعضاً بازتاب جهانی هم داشته است چراکه کاریکاتور انقلابی از بعد بین‌المللی آن غافل نبوده و همواره در این رابطه با هنرمندان ضدسلطه و آزاده در سراسر جهان ارتباطات خوبی برقرار شده است. نمایشگاه ملکه کشتی‌ربا به رغم نامش تنها به این موضوع ارتباط ندارد و شامل حرکت شجاعانه توقیف کشتی ملکه در آب‌های خلیج‌فارس هم می‌شود.
 
«ملکه کشتی‌ربا» افشاگر حقایقی که دشمن پنهانش می‌کند
تنبیه توسط یک کاریکاتوریست
در رابطه با برپایی این نمایشگاه عباس گودرزی کاریکاتوریست جوان کشور که آثاری به این نمایشگاه ارائه داده بر این باور است که هنرمندان جریان انقلاب تا آخرین نفس با زبان هنر از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع خواهند کرد.
او که با سه اثر در نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» حضور دارد، درباره آثار خود به تسنیم می‌گوید: یکی از آثار من با عنوان تنبیه انگلیسی، نمایش‌دهنده تنبیه ملکه انگلیس توسط یک نیروی رزمنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. این رزمنده با نفتکشی که در دست دارد، ملکه را تنبیه می‌کند. نکته این است که این تنبیه با فرم انگلیسی رخ می‌دهد. اثر دوم من مستقیماً به نام این نمایشگاه که «ملکه کشتی‌ربا» است، ارتباط دارد. در این اثر، ملکه انگلیس را می‌بینیم، در حالی که نقاب دزدان را به چشمش زده، مشغول حمل نفتکش ایران است، اما از بالا در دام تور نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتاده است.
این هنرمند کاریکاتوریست می‌افزاید: اثر سوم من نیز به بحث اقتدار سپاه بازمی‌گردد. در این اثر یک نیروی ساده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شاهد هستیم که در تنگه هرمز مشغول ماهیگیری است. آنچه او صیده کرده، ناو جنگی امریکا، پهپاد جاسوسی آن‌ها و در نهایت آخرین صید او که از قلاب ماهیگیری‌اش آویزان است، روباه پیری است که اشاره به ماهیت انگلیس دارد. حضرت آقا در سخنانشان فرمودند: کشتی‌دزدی رخ داده توسط انگلیس خبیث که در قالب اقدامی خصمانه رخ داد، بی‌پاسخ نخواهد ماند و نیرو‌های انقلابی ما در فرصتی مناسب پاسخ آن‌ها را خواهند داد. ما نیز به عنوان هنرمندان جبهه انقلاب، تصمیم گرفتیم از ظرفیت‌های هنر کاریکاتور استفاده کنیم و در اولین فرصت با خلق طرح‌هایی که به ذهنمان رسید، پاسخی متقابل به اقدامات خصمانه دولت انگلیس بدهیم.
 
«ملکه کشتی‌ربا» افشاگر حقایقی که دشمن پنهانش می‌کند
ادای دین هنرمندان به غیورمردان سپاه
از سویی دیگر سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری که این نمایشگاه به همت او برپا شده است، برپایی نمایشگاه کاریکاتور «ملکه کشتی‌ربا» را ادای دین هنرمندان به غیورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌داند. وی درباره برپایی نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی‌ربا» گفت: کاریکاتور یک زبان تصویری قابل فهم و بین‌المللی برای عموم است. این رشته هنری ظرفیت بسیار بالایی برای ارتباط با مخاطبان دارد. به گفته وی، پس از اتفاق عجیبی که به‌واسطه توقیف نفتکش ما توسط دولت خبیث انگلیس رخ داد، در کمتر از ۴۸ ساعت پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، غیورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقدامی متقابل نفتکش انگلیسی‌ها را توقیف کردند. توقیف این نفتکشَ در حالی که ناو انگلیسی کنار آن حضور داشته است، می‌تواند پیام بسیار مقتدرانه‌ای برای جهانیان به‌همراه داشته باشد. این هنرمند کارتونیست در ادامه به دلایل برپایی نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» پرداخت و گفت: رسانه‌های خارجی به‌ویژه رسانه‌های صهیونیستی بلافاصله پس از وقوع این اتفاق، بخش اول آن را نادیده گرفته و شروع به بزرگنمایی بخش دوم اتفاق کردند، از این رو لازم بود ما از ظرفیت‌های رسانه‌ای مثل کاریکاتور بهره بگیریم تا به بیان واقعیات و حقایق این رخداد بپردازیم.
شجاعی‌طباطبایی ادامه داد: آثار حاضر در این نمایشگاه ظرف کمتر از چهار روز تهیه شد، برای این منظور، هنرمندان عزیز از سراسر کشور به یاری ما شتافتند و در مجموع ۴۰ اثر خلق شد که به واسطه این آثار، توانستیم جزئیات مربوط به خباثت دولت انگلیس را با زبان کاریکاتور به تصویر بکشیم. خوشبختانه فراخوان این نمایشگاه با کمک عزیزان بنیاد فرهنگی روایت فتح و سازمان بسیج، در سطح شهر نیز به خوبی دیده شد، اما کار اصلی ما تازه از امروز آغاز می‌شود. کار اصلی ما این است که از ظرفیت‌های فضای مجازی و رسانه‌هایی که با آن‌ها در ارتباط هستیم، بهره‌مند شویم تا این آثار نه تنها در ایران بلکه در دنیا دیده شود.
این هنرمند کاریکاتوریست که با یکی از آثار خود در نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» شرکت کرده است، در توضیح اثر خود گفت: اثر من ملکه انگلیس را نشان می‌دهد که به سبب توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران، در حال ناله و گریه است، این در حالی است که وی نفتکش ایرانی دزدیده‌شده توسط دولت خبیث انگلیس را نیز در بغل دارد، این تناقضی بود که من سعی کردم در این کاریکاتور به تصویر بکشم.
 
 
منبع: روزنامه جوان
Iran, Islamic Republic of
رفیعی
۱۳:۴۰ چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
بسیار عالی.
خدا قوت
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

نامزد‌های بخش نمایشنامه جایزه هنری «سردار دل‌ها»

هنرمندان در همه‌جای دنیا مالیات می‌دهند

کارگردا‌ن‌های مطرح سینما و تلویزیون این روز‌ها فعال‌تر شده اند

تهیه‌کننده «تک‌تیرانداز» از جوایز جشنواره فجر امسال می‌گوید

چرچیل و همدستانش کودتا را در ایران کارسازی کردند

مرزبانی یعنی هر لحظه آماده شهادت بودن

فعلاً کار نمی‌کنم تا دوباره کرونا نگیرم

باز هم نقش مامور امنیتی بازی می‌کنم

ماجرای جابه جایی «تفتی» با «دیرباز»

«لذت سادگی» می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدید باشد

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند

معضل سینمای ایران فیلمنامه‌های بدون قهرمان است

از کتابخانه شتری تا کتابخوانی داخل بشقاب پرنده

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست

معیارهایی برای تشخیص موسیقی حرام از حلال

پرواز ۲ کبوتر باهم در کربلای ۵

چرا رضا خان را از سوی دولت انگلستان برکشیدند

فروکش تب کتاب‌های کمک‌درسی

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است

تایپوگرافی «شهادت ثالثه» مهجور مانده است

نوروز «سیما» چگونه می‌گذرد؟

جنگال عامل موفقیت عملیات کربلای ۵»

رضاخان چگونه رضا شاه شد؟

والفجر ۸ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین عملیات‌ دفاع‌مقدس

تخلف ساواک در ثبت اسناد رضاخان

چرا سیاسیون به‌سمت ثبت خاطرات روزانه نمی‌روند؟

فیلم «شیشلیک»، اولین تجربه کمدی محمدحسین مهدویان