کودکان در حین بازی یاد می گیرند که در زندگی باید گاهی شاد باشند، گاهی غمگین، گاهی بخندند و گاهی گریه کنند و صحنه بازی اولین مکتب خانه تمرین زندگی برای کودکان است.

گروه تعلیم و تربیت- محمدحسن فاطمی راد: بازی یکی از اساسی ترین نیاز های طبیعی و فطری انسان است بی توجهی و کم توجهی به این نیاز ذاتی کودک می تواند عوارض روحی، روانی و جسمی داشته باشد. بازی از جمله ابزارهای است که حواس پنج گانه کودک را رشد می دهدو از طریق آن عواطف و احساسات خود را ابراز می کند .کودکان مهارت خوب زیستن را در قالب بازی با محوریت والدین و مربیان می آموزند روابط اجتماعی مطلوب و ارتباط موثر را در خلال بازی کردن از رفتار و کردار والدین به عنوان اولین ، مهم ترین و اصلی ترین الگو و مربیان بعنوان موثرترین الگو بعداز والدین فرا می گیرند.

کودکان در حین بازی یاد می گیرند که در زندگی باید گاهی شاد باشند، گاهی غمگین، گاهی بخندند و گاهی گریه کنند. صحنه بازی اولین مکتب خانه تمرین زندگی برای کودکان است. او کل زندگی خود را در قالب بازی صحنه پردازی می کند و در شرایط عادی از بازی به عنوان یکی از بهترین و سالم ترین ابزارهای تقویت و رشد خود بهره می گیرد چراکه بازی وسیله ای برای رشد همه جانبه کودکان می باشد. با توجه به اهمیت و اثرگزاری مستقیم بازی در زندگی کودک، توجه ویژه والدین به این ابزار می تواند آنها را در تعلیم و تربیت کودکان یاری نماید زمانی والدین می توانند بیشترین تاثیر را در بازی با کودک خود داشته باشند که مانند فرزند خود کودک شوند. ما معتقدیم کسی که با کودک کار می کند و دغدغه تعلیم و تربیت کودکان را دارد در مسیر زندگی کودک باید کودک شود و با او کودکانه رفتار کند" قانون کودک شو" را در روابط با کودک بویژه در بازی با او رعایت کند مانند کودک با او برخورد کند نه مثل یک فرد بزرگسال با او برخورد داشته باشد.

چون که با کودک سرو کارت فتاد                            هم زبان کودکی باید گشاد

بنابراین فرآیند بازی با کودک از این قانون مستثنی نمی باشد اگر دنبال موفقیت کودک خود به وسیله بازی هستید باید در حین بازی" قانون کودک شو" را رعایت کنید. شایسته است والدین و مربیان در بازی خود را در حدی پایین بیاورند که با کودک ، کودکی کند .اگر توانستید کودک شوید ، دنیایی کودکی را درک می کنید و در دنیایی کودکی با او به آسانی ارتباط برقرار می کنید این رفتار شما اطمینان کودک را بالا می برد تا به شما اعتماد کند. در حین بازی از هرگونه خنده و مسخره کردن باید پرهیز شود . وقتی کودک در حین بازی به شما اعتماد کرد در ظاهر با شما بازی می کند در حقیقت شما را وارد واقعیت زندگی خود کرده است . اینجاست که شما از صحنه بازی کودک می توانی به عنوان بهترین و مفید ترین بستر تعلیم و تربیت کودک خود بهره بگیری و موضوعات تربیتی که دغدغه یادگرفتن آنها در کودکی توسط فرزند خود را داری در قالب بازی به او آموزش بدهید. شرط زودتر و بهتر به نتیجه رسیدن شما در تعلیم و تربیت کودکانتان در گرو رعایت " قانون کودک شدن"می باشد.زمانی شما بیشترین تاثیر رفتاری را بروی کودکانتان خواهید داشت که با آنان با محبت ،ملاطفت و کودکانه برخورد کنید.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:"من کان عنده صبی فلیتصاب له ؛کسی که کودک نزد اوست ، باید با او کودکی کند ."(وسایل الشیعه ، ج 15،ص 203 ،ح 1)
امیرمومنان حضرت علی (ع) نیز می فرمایند:"من کان له ولد صبا؛ کسی که فرزند دارد با او کودکی کند ."(وسایل الشیعه،ج 15،ص 203، ح 2)

دنیایی کودکان خیلی صاف و ساده است اگر ما بتوانیم حتی به ظاهر برای چند لحظه در قالب بازی کودک شده و شبیه آنان باشیم وارد دنیای زیبا و قشنگ آنها می شویم سادگی و بی آلایشی زندگی آنان لذت بخش است به شرط آنکه ما غرور و تکبر را کنار گذاشته و مانند آنها شویم . آن زمان به راحتی می توانیم با کودکانمان ارتباط برقرار کرده و آنان را در قالب بازی راهنمایی کنیم سبک زندگی مورد علاقه و تایید مان را به آنها آموزش داده و روابط اجتماعی دلخواه خودمان را به کودکانمان بیاموزیم در قالب یک همبازی نقش یک مربی و یک دوست را بازی کنیم و رفتارهای خوب او را تایید و رفتارهای بد او را تصحیح کنیم. پر آشکار است که والدین و مربیان باید در بازی کودکان شرکت کنند و هم بازی آنان شوند نکته مهم این است که والدین و مربیان در بازی باید هم بازی باشند نه این که همواره از خود چهره مربیگرانه ، هدایت گرانه ، رهبر و راهنما نشان دهندبایدمباحث تربیتی و اخلاقی را به زبان کودکانه در قالب بازی به عنوان هم بازی به کودک منتقل کنند . شرکت فعال والدین ومربیان در بازی کودکان احترام به آنها محسوب می شود.

کودک به اهمیت خودش در خانواده پی می برد توجه والدین و مربیان به بازی کودک و هم بازی شدن به او شخصیت می بخشد و باعث می شود که کودک احساس کند که او و بازی کردن او برای بقیه مهم بوده و اهمیت دارد که والدین و مربیان به او توجه کرده و هم بازی او شده اند . این رفتار والدین و مربیان اگر کودکانه باشد تاثیر بیشتری در بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس کودک دارد .

Iran, Islamic Republic of
حسن
۱۴:۴۲ چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
چقدر زیبا بود خیلی آموزنده و موثر و مفید بود
Iran, Islamic Republic of
محمد
۱۶:۴۵ چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
خیلی مفید و ارزشمند بود چه موضوع جذاب و عنوان زیبایی را انتخاب کردید واقعا مثل همیشه عالی و مفید بود
Iran, Islamic Republic of
بدون نام
۱۰:۱۳ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
چقدر زیبا و مفید بود متشکر
Iran, Islamic Republic of
متقی
۱۰:۵۳ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
درود استاد.مطلب نوشته شده عالی بود.فقط من یه سوال دارم.از چه سنی در بازی با کودک باید حس زندگی واقعی داد؟یعنی لبخند گریه و....
Iran, Islamic Republic of
فتح اللهی
۱۱:۴۱ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
سلام .این مطلب در حال حاضر و درجامعه فعلی گمشده بسیاری از خانواده ها وزوجهای جوان است.
امیدوارم با خواندن این مطلب راه گشا ،بتوانند در راه تربیت بهتر کودکشان موفق باشند.
باتشکر از دکتر فاطمی راد بابت مطالب علمی
Iran, Islamic Republic of
فاطمه دالایی
۱۳:۱۴ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
کودکی دوره ای است که پایه شخصیت هر فرد در آن نهادینه می شود. در دوره کودکی همانندسازی در کودک رخ می دهد و بر پایه این همانندسازی است که شخصیت هر فرد بنا می شود. در اصل زیربنای شخصیت کودک بر اساس همانندسازی با والدین و با ابزار بازی ایجاد می شود که خلاء در هر کدام از این دو باعث تعارضاتی در کودک و نهایتا ایجاد آسیب در شخصیت او می شود. از آنجا که فرایند همانندسازی درست از طریق هم پایه و هم مرتبه شدن با کودک صورت می گیرد تا از آن طریق کودک بتواند به درک مطالب مطابق با دوره تحولی خود گردد در بازی با او باید کودکانه رفتار کرد. با توجه به این امر اگر والدین یا مربیان تربیتی نتوانند خود را هم مرتبه کودک و سنین تحولی او قرار دهند در شکل دهی شخصیت او مشکلاتی را ایجاد می کنند. برخورد کودکانه و کودکانه رفتار کردن هم به معنی این است که بزرگتر خود را در جایگاه کودکی که با او در تعامل است قرار دهد و نیازهای روانی او را تشخیص داده و سعی در تامین آن نیازها داشته باشد. در واقع از دید و نگاه ان کودک به دنیا نگاه کند و زاویه دید خود را مطابق با زاویه دید آن کودک تنظیم کند تا بتواند دنیای آن کودک را درک کرده و برخورد درستی با او داشته باشد.
Germany
صابر
۱۳:۲۱ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
متن جالب وزیبایی بود انشاالله که برای عامه مردم کاربرد هم داشته باشد
Iran, Islamic Republic of
بدون نام
۱۴:۱۷ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
مفید ، مثمر ثمر ،عالی بود کاش می شد این موضوع را به همه والدین آموزش داد.
United States
علیرضا
۲۱:۰۷ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
با سلام
بسیار ارزشمند و بجا اشاره فرمودین دکتر فاطمی عزیز
Iran, Islamic Republic of
حوریه
۲۳:۳۱ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
سلام
خسته نباشید
مطالب بسیار آموزنده ومفیدوکامل وجامع بود
پدر و مادر هر کدام به نوعی در آموزش کودک سهیمند آن ها با بازی به نوعی مهارت های اجتماعی و ارتباطی را به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش می دهند گنجینه ی لغات کودک وتلفظ صحیح کلمات هم همین طور کودک در حین بازی با قانون آشنا شده وبه قانون احترام می گذارد ویک روانشناس کودک ازطریق بازی به راحتی به مشکلات کودک پی می برد. و از طریق بازی درمانی بسیاری مشکلات را در مان می کند.
موَفق وپاینده باشید
Singapore
پریناز
۲۳:۵۰ شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
باسلام خدمت استادگرامی
بسیاااااااااااااااار عاااااااااااااااالیییییی
Iran, Islamic Republic of
فاطمه انصاری
۱۳:۲۲ يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
مثل همیشه عالی و مفید. متشکر از مطالب ارزشمندتان
Iran, Islamic Republic of
دکتر کیومرث ابراهیمی
۱۸:۰۶ يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
سلام
مقاله جالب جذاب پر نکته و مثل همیشه پر مغز است همانطور که از جناب دکتر فاطمی راد انتظار است. همانطور که در مقاله آمده است در رفتار با کودکان باید کودکانه رفتار نمود تا ضمن جلب اعتماد کورک عرصه را برای کودک فزاهم کرد تا او خود را توانش را و قضاوت هایش در مورد جهان پیرامونش را ارائه دهد دقیقا" همینجاست که شما را شگفت زده خواهد کرد و قدرت درک او شما را به حیرت خواهد آورد زمانی که به این سطح از اعتماد سازی رسیدید با درخواست از کودک از او بخواهید تا شما را فرزندش تلقی کند و نقش مادر یا پدر شما را ادا کند اینجاست که قدرت تخیل و درک او از روابط فرزند و والدین به ظهور رسیده و مسئولیت شما در قبال چنین فرزند باهوشی سنگین تر خواهد شد. در واقع کودک شما در عالم کودکی به شما ثابت خواهد کرد که نه تنها دزک کافی از شرایط فرزندی را دارد بلکه می تواند تصور صحیحی از وظایف و مسئولیت والدین داشته باشد همانطور که یک دختر خرد سال تمام وظایف مادری را در قبال عروسک کوچک خود انجام میدهد. من بر خود لازم می دانم که یک بار دیگر از ارائه مطالب ارزشمند بجا و یاور والدین که به قلم استاد و دوست پر توان ریزبین و دانای خودم جناب دکتر فاطمی راد تحریر شده تشکر و قدردانی کنم.
با احترام فراوان - دکتر کیومرث ابراهیمی
Iran, Islamic Republic of
Mehdi
۲۳:۲۹ يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
ممنون دکتر جان بابت قلم شیوا
Iran, Islamic Republic of
عباس عبدالهی راد
۰۰:۰۳ دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸
عالی بود از زمانهایی که کودک اموزش میبیند زمانیست که در مورد اخلاقیاتش با کسی در حال صحبت هستید در این هنگام اگر کودک نداند که برای تربیت او سخن میگویید هر انجه میشنود میشود الگویش برای اخلاقیاتش
Iran, Islamic Republic of
مرسلویی
۲۲:۳۳ دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
برای عالی و آموزنده با تشکر
Iran, Islamic Republic of
فاطمه حاج محمدصادقی
۲۳:۳۸ دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
مطلب مفیدی بود با نثری ساده و تاثیرگذار
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: